Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Nůžky ve výsledkové sezoně se rozevírají, ČNB dál zvyšuje sazby, napětí na světových trzích stoupá

Publikováno
Burza s odstupem – Nůžky ve výsledkové sezoně se rozevírají, ČNB dál zvyšuje sazby, napětí na světových trzích stoupá
Zdroj: Depositphotos.com

Nový týden znovu potvrdil, že obchodování v roce 2022 bude obtížné. Nebude mít nic společného s rokem 2021, kdy stačilo koupit akcie GAFAM, Tesly, Moderny či Pfizeru a portfolio mohlo růst o deset či dvacet procent za měsíce. Týden taktéž potvrdil vyšší volatilitu, kterou jsme v minulé burze předpovídali. Avšak to nebylo vše, co jsme se mohli ze situace na burze přiučit.

Většinou po propadu burzy, následuje malý technický skok. Propad se zastaví a to je moment, kdy investoři začnou spekulovat na růst akcie. Tím jí ovšem často pomůžou. Ale investor nesmí podlehnout nadšení, že příčina propadu zmizela. Jedná se o technickou záležitost, nikoliv o změnu trendu.

Hlavně nikdy nesmíme zapomenout, že pokud akcie ztratí 50 % své hodnoty, tedy například klesne ze 100 dolarů na 50 dolarů, musí k návratu na původní hodnotu přidat opět 50 dolarů. To je ovšem růst o 100 %. Pokud tedy jeden den burza spadne o 5 % a druhý den vzroste o 2,5 % z nového (nižšího) základu výsledná ztráta je stále vyšší než polovina 5%. Riziko volatility je hlavně v tom, že se necháme smýkat pocity a emocemi trhu. Budeme-li prodávat pří výprodejích a nakupovat při růstech, z výše uvedeného vyplývá, že pří vyšší volatilitě budeme neustále ve ztrátách.

Toto nebezpečí šlo vidět v posledních dnech na bitcoinu. Ti, kteří začali prodávat Bitcoin na hodnotě 35 000 dolarů za minci s tím, že se blíží konec bitcoinu, který dělá díru do stolu, jak zpíval Pokáč na obchodu prodělali. Ti stejní obchodníci, kteří dnes nakupují pří hodnotách 41 000 pod vlivem Harryho Yehe, zakladatele společnosti Quantum Fintech Group, který vidí bitcoin za 400 000 dolarů mohou být v příštích měsících velmi zklamání. Znovu se ukazuje, že to, co chrání před ztrátami na účtu je rozvaha investičních cílů a hlavně časový cíl investic a míra rizika, které jsme schopni akceptovat.

Firemní zprávy: Výprodeje na Facebooku

Než se podíváme na každou firmu zvlášť, připomeňme si obecné pravidlo platné pro technologické firmy. Investoři kalkulují do ceny zisky za pět nebo deset let dopředu. Proto se cena těchto akcí jeví často silně nadhodnocená. Pokud se předpoklad potvrdí a firma roste dynamikou desítky nebo stovky procent za rok, za 10 let jsme milionáři. Jelikož si všichni přejí pohádkově zbohatnout co nejrychleji, ceny technologických akcií překonávají všechny limity.

Platíme za naději na zbohatnutí za pár let. Samozřejmě je velmi těžké neodolat pokušení a akcie neprodat po roce nebo dvou, ale to je jiné téma. Může se ale stát, že nás strmý růst nečeká, je přerušen nebo se dokonce se obrat firmy nebo počet klientů zmenší a naše akcie čeká pád. To jsme si mohli ověřit v případě Facebooku, který byl považován za rostoucí firmu s růžovou budoucnosti.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Facebook představil své výsledky za čtvrté čtvrtletí 2021. Na první pohled nebyly až tak tragické. Zisk na jednu akcii byl 3,67 dolarů, trh očekával 3,84 dolarů. Celkový obrat Facebooku byl dokonce lehce nad očekávaní 33,67 miliard oproti 33,4 miliardám. To není až tak tragické. Co však způsobilo propad akcií Facebooku byly dvě jiné zprávy.

Zdroj: depositphotos.com

stare-a-nove-logo-facebook-meta-metaverse-notebook-ruka

První byla ztráta jednoho milionu aktivních uživatelů. To naznačuje nejenom ztrátu dynamiky růstu, ale i možný začátek sestupné tendence. V západním světě je už Facebook za zenitem, nové uživatele může nacházet pouze v Africe a v Asii, ale ty nejsou ekonomicky tak zajímavé pro inzerenty. Navíc v Asii je silná čínská konkurence. Facebook netáhne mladé a nové uživatele. Vývoj Facebooku je tak dán dopředu a za pár let z něj bude aplikace pro seniory. Mladí již dnes používají jiné sociální sítě. Mohli bychom se rozepsat i o problémech cenzury, která vede i starší uživatele k opuštění této sociální sítě.

Facebook je však v pasti. Ví, že nyní jeho sociální síť čeká pomalý úpadek. Hloubku problému naznačilo i přejmenování firmy z Facebook na Meta. Nikdo nechce, aby se firma jmenovala po aplikaci, která stagnuje či upadá. Odpovědí na úpadek má být investice do Metaversa. Vedení Mety si vyčlenilo ohromnou investici 10 miliard amerických dolarů jen pro tento rok. Avšak mnoho investorů vyjadřuje pochyby, zda svět je připraven na Metavers, a hlavně zda jsou firmy připraveny utrácet za reklamu ve virtuálním světě. Akcie Facebooku zažily armageddon a za jeden ztratily přes 20 %. Tímto velkým pádem akcie Mety smazaly prakticky roční růst.

Mnoho investorů si hned položilo otázku, zda se nejedná o příležitost roku, nakoupit tuto akcii ve slevě. Jak jsme upozorňovali několikrát, trhy se již nenacházejí v konfiguraci, kdy strategie kupuj dno zmámená automaticky úspěch.

Je to spíš psychologická otázka, protože technická analýza při tak velkém poklesu mnoho neřekne. Nikdo nezaručí, že jsme se dotkli dna. Akcie Mety mohou pokračovat v propadech i nadále. Správná otázka tedy je, zda je na trhu dostatečné množství kupců, kteří si myslí, že akcie Mety jsou levné. Pokud si na tuto otázku odpovíte kladně, je čas nastoupit do pozice. Pokud si však nejste s odpovědí jistí nebo je dokonce záporná, můžete vyhlížet ještě levnější cenu.

Firemní zprávy: Vítězství Googlu

Aby situace nebyla pro investora lehká, neměly za sebou špatné čtvrté čtvrtletí 2021 všechny technologické firmy. O dobrých výsledcích Applu jsme psali minule. Dobré hospodářské výsledky napodobil i Google. Výsledky Googlu překonaly odhady analytiků. Ti očekávali zisk 27,3 dolarů na akci, avšak skutečný zisk byl 30,69 dolarů na akcii. Důležitější však je dynamika celé firmy. V roce 2020 měl Google obrat 182,5 miliard dolarů, v roce 2021 to však je už 257,6 miliard dolarů. To znamená růst více než 41 %. Pokud bude rok 2022 stejně pozitivní cena akcií Googlu poroste a tím potáhne celý americký akciový trh.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

O významu Googlu svědčí jedno číslo. YouTube zaznamenal čtvrtletní obrat 8,63 miliard dolarů, to je asi o dvě miliardy víc než Netflix. Google je ekonomický hegemon jehož sílu si neumíme ani dobře představit. Přitom nesmíme zapomínat, že Google je v současnosti třetí největší poskytovatel služeb v cloudu, tedy v sektoru s velkým potenciálem růstu v následujících letech. Je jen otázkou času, kdy cena jedné akcie Googlu přesáhne 3000 dolarů. To je již velká suma, a proto Google umožní split svých akcií v poměru 1:20. V případě Googlu to povede k dalšímu růstu ceny, protože tato akcie je magnetem pro drobné investory. Díky rozštěpení akcií se pro ně stane ještě více dostupnou. Jediným riskem pro Google tak zůstává recese, protože kdyby se svět ponořil do recese, inzerenti by začali škrtat především výdaje na reklamu a to by ohrozilo budoucí příjmy.

Centrální banky: ČNB drží směr

Pro české investory, ale i občany, bylo velmi důležité zasedání české centrální banky. Banka zvedla sazby o 75 bazických bodů na 4,5 %. To většina analytiků a investorů očekávala. Překvapivý byl vývoj na koruně. Ta po zveřejnění změny úrokových sazeb, místo aby posilovala, což by byl přirozený vývoj, začala oslabovat. To se dá vysvětlit tak, že investoři spekulovali na to, že bankovní rada bude ještě víc agresivní a zvedne sazby rovnou o 100 bazických bodů. I tak se dá čekat, že česká koruna bude v příštích týdnech a měsících posilovat vůči euru.

ECB totiž na své tiskové konferenci zvolila opačný přístup a naopak všechny překvapila výrokem, že tento rok se ještě nechystá zvedat úrokové sazby. Kurz koruny bude velmi zajímavým indikátorem, jak moc se na něm projevuje měnová politika. Je logické, že ECB díky zadluženým jižním státům a Francii bude mít těžké prosadit zvednutí sazeb. Německo a Nizozemí budou samozřejmě na zvýšení sazeb tlačit, protože podle oficiálních čísel inflace v EU dosáhla 5 %. Navíc je pravděpodobné, že inflace bude dále růst. Ceny energií a ropy se ještě nezastavily a nic zatím nenasvědčuje tomu, že se tak stane v dohledné době. Je tedy lehkomyslné si myslet, že se inflace zastaví sama od sebe.

Avšak je otázka, zda i ČNB už u konce svých sil. Dříve mluvila o tom, že strop sazeb je 5 %. ČNB tak nyní má k dobru jen 50 bazických bodů. Teoreticky tak může už jen dvakrát zvednout sazby o 25 bazických bodů.

Zároveň nepanuje konsenzus, za jak dlouho se zvednutí sazeb projeví v ekonomice. Mluví se o 6 až 18 měsících a to je opravdu velký rozptyl. ČNB začala sazby zvedat před 8 měsíci, ale efekty ještě stále nejsou patrné. Je tedy otázka co bude ČNB dělat, pokud by i v létě inflace byla nad 8 %. Najde odvahu zvedat sazby i nadále?

Pro úplnost dodejme, že i tento týden nebyla ČNB jedinou bankou, která zvedala sazby. Sazby zvedaly i země jižní Ameriky. Kolumbie zvedla sazby na 4 %, Dominikánská republika na 5 %, Brazílie na 10,75 %. I v Evropě se našly centrální banky, které se odhodlaly ke stejnému kroku. Arménie zvedla sazby na 8 %. Nejsledovanější však byla Anglická centrální banka, která zvedla sazby na 0,5 %.

Indexy: Pozitivní čísla z Asie, slabá Evropa

Po výprodejích přichází stabilita a technický růst. Ten jsme mohli velmi dobře pozorovat na asijských trzích. Hongkongská burza předvedla solidní výkon a posílila o 4,3 %. Taktéž index Nikkei nezůstal pozadu a přidal 2,7 %. Burza v Šanghaji zůstala na technické nule.

V Evropě již tak pozitivní sentiment nebyl. Francouzská burza ztratila 0,21 %. Německý Dax odepsal 1,43 %. Zvýšení sazeb naopak burzu v Londýně popostrčilo. Index FTSE skončil se ziskem 0,67 %.

V zámoří nakonec převážila zelená barva. Trhy byly doslova rozervány. Na jedné straně dobré výsledky Googlu a Applu na druhé špatné Facebooku a Paypalu. Průmyslový Dow Jones nakonec týden zakončil se ziskem 1,05 %. S&P 500 přidal 1,55 %. Technologický Nasdaq100 zakončil týden optimisticky se ziskem 2,38 %.

Komodity: Ropa se přehoupla přes hranici 90 dolarů za barel, čeká nás exponenciální růst?

Cena ropy roste dál. Lehká americká ropa se prodávala okolo 92 dolarů za barel. Ropa Brent pak atakovala cenu 93 dolarů za barel. Z technické analýzy se dá usuzovat, že zdražování stále není u konce. V současné situaci právě vysoká cena ropy vytváří velmi silní tlak na vlády, aby začaly brát problém inflace vážně.

V prosinci 2021 se americká administrativa snažila vytvořit politický tlak na snížení ceny ropy. To se však nepodařilo a ropa roste dál. Rostoucí cena ropy je špatnou vizitkou pro vládu Joe Bidena. Prozatím je americká ekonomická bezradnost veliká. Hrozí, že časem může přerůst v celosvětovou krizi. Zvláště, pokud by Fed začal zvedat rychleji sazby. Na druhou stranu je potřeba říct, že vývoj na ropě není žádným překvapením. Dnes se běžně mluví o cílových cenách ropy okolo 125 dolarů za barel. Je tedy zřejmě spíš otázkou času, kdy se na těchto hodnotách octneme.

Komodity: Zlato znovu krouží kolem hranice 1800 dolarů

Zlato se znovu dostalo na hodnoty okolo 1800 dolarů. Z pohledu technické analýzy jsme v neutrální figuře. Čeká se na silný signál. Zlato může jí oběma směry. Pokud Fed bude zvedat agresivně sazby, můžeme se dočkat propadu zlata. Kdyby naopak sazby zvedal velmi pomalu nebo dokonce otočil, cena zlata by vystřelila nahoru.

Zlato by se totiž stalo přístavem pro uchování hodnoty před inflací. Tato otázka se však nevyřeší v nejbližší době. Jasněji snad bude v březnu, do té doby můžeme čekat, že zlato bude i nadále kroužit okolo 1800 dolarů za trojskou unci.

Slovo závěrem: Důležitá rozhodnutí na obzoru

Čeká nás několik důležitých měsíců, kde se ukáže, jak vlastně na tom světová ekonomika je. Fed by měl zvednout sazby. ECB váhá, naše ČNB už má většinu práce za sebou. V nejbližších týdnech či měsících bychom měli vidět, jak zvedání sazeb a inflace ovlivní ekonomický růst. To nelze jen tak lehce určit. Jako už několikrát v nedávné minulosti se může stát, že špatná zpráva bude vlastně dobrá. Pokud se ukáže, že USA míří do recese, Fed se může rozhodnout znovu otevřít naplno své tiskárny a zaplavit finanční trhy hotovostí. Na tuto změnu by trhy reagovaly pozitivně a byli bychom svědky stejné jízdy jako v roce 2021. Jenomže nyní nikdo prostě neví, co bude. Je mnoho nepředvídatelných neznámých na světových trzích.

Jak se v takovém situaci zachovat? Nejlepší je snažit oddálit naše investice a čekat kam se trh posune. Pokud chceme mermomocí investovat, tak při našich investicích musím být ultraselektivní a mít na paměti, že jedno rozhodnutí centrálních bankéřů je schopno s trhy pořádně zacloumat.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎