Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (29. března – 2. dubna) – Velikonoční týden ve znamení trvalého růstu

Publikováno
Burza s odstupem (29. března – 2. dubna) – Velikonoční týden ve znamení trvalého růstu

Zkrácený velikonoční týden proběhl v klidu. Trhy pomalu opouští strach z inflace, ale to neznamená, že se strach nemůže na burzu kdykoliv vrátit. Trhy si jen uvědomily, že riziko inflace nepropukne ani ve druhém čtvrtletí. Většina Evropy se uzavírá do třetího lockdownu, tím pádem se inflační tlaky způsobené růstem poptávky odkládají.

Evropa se začne otevírat nejdříve na konci dubna. Otazníky panují nad další vlnou v USA. Amerika však velmi rychle očkuje, takže se může stát, že se jí podaří následující vlnu zvládnout bez velkého omezení ekonomiky. Jelikož trhy neměly důvod měnit dlouhodobý směr, v klidu pokračovaly ve své růstové tendenci. Nyní z velké části trhy rostou samospádem nahoru.

Pohyby na amerických dluhopisech

Od léta 2020 rostou výnosy na desetiletých amerických dluhopisech. V polovině roku 2020 si americká vláda půjčovala za úrok 0,8 % na deset let. Od nového roku však začaly úroky stoupat a na konci březnu půjčka na 10 let stála 1,7%.

V absolutních číslech (a pokud přičteme inflaci) se tak půjčka americké vládě nevyplácí. V relativních číslech to ale znamená nárůst úroku a tím i náklady na jeho obsluhu o víc než 100 %. Prozatím se americký Fed k hromadným nákupům 10letých dluhopisů nechystá. Jerome Powel je připraven hlavně nakupovat krátkodobé americké dluhopisy, aby současné vládě nedošla hotovost.

Důvodem růstu tak může být hlavně snaha přilákat penzijní fondy, aby nakupovaly americké dluhopisy. Ve chvíli kdy dluhopisy evropských států nebo Japonska nenabízí žádné kladné zúročení, se americký dluhopis může jevit jako dobrá alternativa. Americká ekonomika patří k těm nejdynamičtějším ve světě, a je pravděpodobné, že USA se dokážou velmi rychle postavit na nohy. Nasvědčují tomu i poslední čísla z amerického trhu práce, kdy počet nových žádostí o podporu klesl z 684 000 nových žádostí z minulého týdne na 680 000.

Připomeňme, že například čínské desetileté dluhopisy nabízí zhodnocení 3,2 %. Pro spekulativní a velmi odvážné investice na dluhopisovém trhu je k dispozici turecký desetiletý dluhopis s ročním výnosem 18 %.

Vyšší daně pro americké korporáty

Joe Biden oznámil, že chce svůj záchranný plán v hodnotě 2 250 miliard amerických dolarů financovat zvýšením daní ze zisku vytvořeném v zahraničí. Tato daň má stoupnout z 10 % na 21 %. Toto zvýšení by se mělo dotknout hlavně numerických gigantů Applu nebo Facebooku. Zvýšení daní musí ještě projít v Americkém senátu.

Otázkou je jak se k této snaze postaví Evropská unie. Te chce, stejně jako Joe Biden, dosáhnout vyššího zdanění těchto společností, aby získala prostředky na společný evropský plán. Samozřejmě těmto snahám se budou velké korporace bránit a vzhledem k jejich velikosti a moci se může stát, že ve výsledku zaplatí na daních mnohem méně, než si současné vládní špičky USA a Evropy představují.

Indexy: Solidní růst

Poslední týden v březnu prakticky všechny světové indexy skončily v zelených číslech. Vzestup indexů byl podpořen silným růstem hodnot firem specializujících se na oblast polovodičů. Taiwan Semiconducteur přidal 7 % a Applied Materials 10 % za jeden týden. Japonský Nikkei přidal 2,32 %. Hang Seng zaostal za japonským konkurentem, ale i tak přidal solidních 2,08 %. Burza v Šanghaji zůstala kousek za hranicí 2 % a přidala 1,93 %.

V Evropě i nadále pokračuje sektorová rotace, z ní profitují německý a francouzský index. Německý Dax přidal 2,43 % a francouzský CAC40 1,91 %. Nedařilo se britskému FTSE, který se dostal do záporu -0,3 %. Tento špatný výsledek je zásluhou především energetických a ropných firem v indexu. Nedařilo se firmám BP, Royal Dutch Shell a nebo ruskému Rosneftu.

V zámoří se nejméně dařilo průmyslovému indexu Dow Jones, který přidal skromných 0,24 %. O poznání lépe dopadl S&P 500. Tento index vzrostl o 1,14 %. Vítězem byl technologický Nasdaq-100, který přidal robustních 2,6 %.

Zdroj: depositphotos.com

akciove indexy

Firemní zprávy: Chyba účetnictví v Atosu

Firma Atos patří k největším evropským firmám zabývající se oblastí IT. Její pobočky se nachází po celém světe, i v České republice. Atos tak rozbíjí hegemonií amerických a čínských firem. Tato firma má strategické postavení pro Evropu. Avšak prvního dubna se cena akcií Atosu propadla z 66 euro na 55 euro. V závěru seance se akcii Atosu podařilo aspoň částečně umazat ztrátu a cena stoupla na 58 euro.

Důvodem poklesu byla zpráva auditoru z Deloitte a Grant Thornton, kteří objevili chyby v účetnictví, které měly naznačovat snahu obejít kontroly. Jedná se o dceřiné podniky v USA: Atos IT Solutions a Atos IT Outsourcing Services LLC. Tyto dvě společnosti se podílí na celkových výsledcích skupiny obratem 11 %. Atos nyní bude vysvětlovat příčinu vzniku těchto chyb. Taková zpráva obecně nepomůže společnosti získat důvěru investorů.

Na druhou stranu chyba ještě není prokázaná, jde o podezření. V současném světě můžeme pozorovat čím dál větší napětí mezi Evropou a USA. Sice se na politické úrovní mluví o přátelství, ale na té obchodní panuje tvrdý boj mezi společnostmi. Možná i firma Atos je takovou obětí.

V každém případě se nyní jedná o velmi levnou společnost v oblastí IT. Společnost měla celkový obrat 11,8 miliard eur a čistý zisk 550 milionů eur v roce 2020. Za tento rok navrhuje vyplatit dividendu ve výši 0,9 euro.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Atos Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komodity: Stabilizace na ropě

Černé zlato se po předchozím hektickém týdnu ustálilo. Americká lehká ropa se prodávala v závěru týdnu za 61,30 dolarů za barel. Ropa Brent uzavřela týden na 64,67 dolaru za barel, což představuje velmi malý týdenní pohyb ceny (0,15 %).

Cenám ropy výrazně pomohlo zasedání OPECU. Hlavní světový producenti se domluvili, že od května zvednou produkci o 350 00 barelů za den. Následně ji pak v červenci zvednou o 441 000 barelů za den. Důvodem zvednutí produkce je optimistický výhled na spotřebu ropy. OPEC se snaží zabránit zahlcení ropných skladů a zároveň udržovat cenu nad 60 dolary za barel. Pro investory je nejdůležitější zprávou , že OPEC prozatím drží cenu ropy pevně v rukou.

Komodity: Rezistence na zlatu

Zlatu se nedaří tak, jak by mělo v novém roce 2021. Při obavách z inflace a i špatných zprávách okolo Covidu by zlato mělo silně růst. Prozatím se nic takového neděje.

Dobrou zprávou je, že zlato našlo svoji spodní rezistenci 1675 dolarů. 8. března se dostalo na tuto úroveň pod 1680 dolarů za unci a následně rostlo. Po druhé se k této hranici cena zlata dostala 31. března. Následně se však odrazila a zakončila týden na solidních 1730 dolarů. Z toho vyplývá, že cena pod 1700 dolarů může být velmi výhodná pro investory. Pro úplnost dodejme, že stříbro zakončilo svoje obchodování na 25 dolarech za unci.

Slovo závěrem: Návrat volatility

I druhé čtvrtletí bude ve znaku volatility. Klidné roky na burze jsou minulostí.

Jak se máme chránit před tímto fenoménem? Většina drobných investorů nemá čas celé dny sledovat pohyby na burze. Navíc volatilní období je vždy náročné především na psychiku. Možnost velkých zisků, ale i velkých ztrát v nás probouzí chuť hráče.

Z tohoto důvodu je vhodný čas zmenšit svoje pozice, abychom se zbytečně nevystavovali risku a možným velkým ztrátám, které by nás donutily jednat pod tlakem. Samozřejmostí je diverzifikace.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎