Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komodity v roce 2021 – Výhled pro následující rok. Jaké jsou důvody pro růst komodit?

Publikováno
Komodity v roce 2021 – Výhled pro následující rok. Jaké jsou důvody pro růst komodit?

Komodity za sebou mají velmi hektický rok 2020. Trh s nimi byl poznamenán velkou volatilitou, a v případě lehké americké ropy WTI dokonce zápornými cenami. Extrémní volatilita u komodit je noční můrou investorů, avšak požehnáním pro tradery. V současnosti jsou to právě oni, kteří tvoří ceny na trhu s komoditami. Pokud se situace vrátí v roce 2021 do běžných kolejí, dá se očekávat i jistá předvídatelnost na trhu s komoditami. Rytmus bude víc udávat reálná potřeba světové ekonomiky než krátkodobé spekulace.

Na základě naší analýzy roku 2020 se dají komodity rozdělit na tři různé sektory: ropa, která nadále představuje černé zlato i přes tlak na využití jiných energií, zlato a platina, které se především nakupují na ochránění hodnoty, a kovy, které se používají v průmyslu. Toto dělení je velmi přibližné. Vítěz roku 2020 bylo stříbro, které spadá hned do dvou kategorii: uchovávání hodnoty a průmyslové využití.

Co však můžeme od komodit čekat v příštím roce? Na to se podíváme v našem článku.

Obecné důvody pro růst komodit

1. Růst poptávky po prvotních surovinách

Pravděpodobnost globálního lockdownu, tak jak jsme ho viděli v únoru v Číně anebo při první vlně koronaviru v Evropě, je velmi malá. Sice hrozí možnost lokálních velmi tvrdých lockdownů, ale i při nich se stát bude snažit zajistit výrobu. Navíc současný průmysl se již z velké části přizpůsobil sanitárním podmínkám komplikujícím výrobu.

Jinak řečeno, v roce 2020 jsem si sáhli na dno v poklesu poptávky a konzumace obecně. Dá se říct, že s každým zrušením omezení poptávka po prvotních surovinách poroste. Jediná otázka zůstává, jestli to bude pozvolný růst, anebo silný skokový. Při skokovém růstu by docházelo k výpadkům zásobování. V obou případech cena surovin poroste.

2. Zásahy centrálních bank

Centrální banky nás každý den utvrzují v tom, že prozatím můžou vytisknout peněz, kolik chtějí. Zdá se, že peněz je neomezené množství. Avšak nerostné bohatství je omezené a náklady na jeho těžbu rostou každým dnem. Těžaři a státy budou tlačit na ceny, aby se jim těžba vyplatila. Růst cen energií a surovin bankéře jen potěší, protože americký Fed si dal závazek, že i větší inflace (co je inflace?) mu nebude vadit. Jinak řečeno, inflace je možným řešením a dlouhou cestou, jak se dostat ze současné dluhové pasti, rostoucí ceny tak uspokojí bankéře a těžaře. Bohužel to nakonec bude platit koncový zákazník.

3. Podfinancování investic do obnovy těžařského průmyslu

Ropný průmysl již dlouhodobě trpí nedostatkem financí. Pokud budou velké firmy chtít uspokojit současnou poptávku, budou nutně masivně investovat do rozvoje těžby a hledání nových nalezišť.

Na rozdíl od představ politiků, ekonomika není mixér, který se dá obnovit pouhým zmáčknutím knoflíku. Velká část těžařských společností byla nucena přerušit těžbu díky koronaviru. Náklady na uzavření a následně na jejím obnovení se s jistotou promítnou do nákladů a konečné ceny surovin.

Ropa: Čeká nás strmý růst nahoru?

Jeden z hlavních bodů programu Joea Bidena bylo vyhlášení boje proti fosilním energiím. USA by se měly znovu podepsat pod závěry pařížské klimatické konference. Demokraté, na rozdíl do republikánů, vidí řešení v silné regulaci trhu a jeho omezování různými nařízení. Zavedení regulací se citelně dotkne ropného průmyslu v USA. Těžba břidlicové ropy je ekologicky náročná.

Bidenova administrace udělá vše proto, aby se omezila těžba v USA. V březnu 2020 americká produkce dosáhla svého vrcholu 13,1 milionů barely ropy za den. K těmto číslům se americký ropný průmysl jen tak nevrátí.

Důsledek snížení americké produkce ropy bude geopolitický. Saudská Arábie, Rusko a země OPEC budou moci znovu rozhodovat výlučně o cenách černého zlata. Tato skutečnost bude mít následky i na geopolitické šachovnici. Státní pokladny zemí těžících ropu jsou prázd, a proto i z této strany se dočkáme tlaku na růst cen. Bidenova administrace určitě bude chtít změnit svoji politiku na Blízkém východě, aby se odlišila od Trumpovy zahraniční politiky. Trumpovi se dařilo prakticky během čtyř let udržovat Blízký východ v napětí z nepředvídatelnosti svých rozhodnutí. Tato strategie slavila úspěch, protože reálně nedošlo k otevřeným konfliktům. Změna zahraniční politiky USA přinese možnost nestability celého regionu, a tím pádem i silnou volatilitu cen ropy.

Ceny nahoru bude tlačit i slábnoucí dolar. Ten bude podporovat spotřebu v zemích nepoužívající dolar k běžnému platebnímu styku. Navíc levný dolar sníží náklady na skladování a přepravu ropy, což je znovu příznivý faktor pro růst spotřeby a poptávky po ropě ve světě.

Průmyslové kovy: Favority roku 2021 zůstává měď a nikl

Ropě a zlatu se dnes prakticky věnují všechny ekonomické weby každodenně. Avšak právě měď nebo nikl zůstávají v současné průmyslové výrobě nenahraditelné. Každým rokem tyto suroviny budou nabývat na ceně, protože porostou náklady na jejich těžbu a následnou logistiku.

Velkou roli hraje čínská poptávka po těchto surovinách. Čína patří k největším dovozcům těchto surovin. Koronavirus posílí ještě víc Asii a speciálně Čínu v její ekonomické dominanci ve světě. V Evropě a USA se mluví o dalších lockdownech, naproti tomu Čína prakticky od května 2020 funguje normálně, co se týče její domácí produkce.

Pozitivní vliv na cenu mědi a niklu má snaha sekce čínské burzy v Šanghaji (Shanghai International Energy Exchange) na vytvoření vlastního trhu s komoditami. Na burze v Šanghaji se dají obchodovat ropné kontrakty od roku 2018. Na začátku roku 2021 by se měly obchodovat kontrakty na měď. Hlavní dodavatel této suroviny by měl být stát Chile. Po mědi by měl následovat právě nikl z Nové Kaledonie. Výhodou těchto kontraktů je jejich vázanost na čínskou měnu yuan. Obchodování průmyslových kovů v yuanech zlevňuje jeho cenu pro čínské dovozce a pozitivně stimuluje čínskou poptávku po kovech. Druhým významným důsledkem tohoto kroku je snížení závislosti dolaru při nákupu těchto surovin.

Investice do zlata a stříbra

U ceny zlata budou determinující dva faktory. Rozhodnutí centrálních bank o pokračování a zvětšení programu kvantitativního uvolňovaní (co je kvantitativní uvolňování?), v tom případě cena zlata bude růst. Druhým faktorem je, jak se bude dařit obecně cenám akcií. Pokud se ceny akcií propadnou tak, jak jsme to zažili v březnu anebo říjnu roku 2020, zlato se stane bezpečným přístavem. Avšak tyto výprodeje nesmí být jednodenního nebo dvoudenního charakteru. Jednalo by se spíš o změnu trendu a minimální týdenní výprodej, aby cena zlata začala rychle růst nahoru.

Jistě je tu velmi nepravděpodobný scénář, že by se centrální banky rozhodly zvedat úrokové sazby u dolaru nebo eura. Kdyby tato situace nastala, hrozila by reálná šance, že bychom se mohli dočkat silnějších výprodejů na zlatě.

Stříbro bylo vítězem mezi komoditami v roce 2020. Jeho vítězné tažení může i nadále pokračovat. Kombinace průmyslové poptávky po stříbře a stříbra jako záchranným přístavem před tištěním měn by měla fungovat i v roce 2021. Investor může využívat jednoduché strategie. Velmi často se stává, že když začne růst cena zlata, stříbro tento vzestup následuje s několikadenním zpožděním. Stříbro by tak mělo zůstat ve vašem permanentním hledáčku investičních příležitostí.

Jaké komodity budou nejvíce růst v roce 2021? Bude to stříbro, anebo jiný kov? Jaký je váš pohled na věc?

Líbil se vám tento článek?
11
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎