V době růstu výnosů dlouhodobých amerických dluhopisů zažívá zlato horké chvilky. Vůči historicky nejvyšší ceně zlata 2.075 USD za trojskou unci, které zlato dosáhlo v srpnu 2020, se aktuálně zlato obchoduje přibližně s 15% slevou. Výprodeje byly motivovány tím, že zlato, na rozdíl od amerických vládních dluhopisů, nenese žádný průběžný výnos.
Držení zlata je totiž díky americkým dluhopisům stále dražší a investoři chtějí tyto náklady obětované příležitosti (tedy náklady z nevyužité výhodnější alternativy) snižovat.
V posledních dnech se ale cena zlata začala zvedat a tak se nabízí otázka, jestli by nestálo za to věnovat zlatu více pozornosti?
Je právě teď vhodná doba k akumulaci žlutého kovu?
Fundamentální důvody, které hovoří proti posilování zlata, jsou ty, že globální ekonomika se z pandemie koronaviru zotavuje rychleji, než se čekalo. Pozitivní data, která přichází z USA jsou důvodem, proč americký dolar posiluje. Překvapivě silná data z trhu práce v Americe (tzv. NFP data) za měsíc březen 2021 tento trend jen potvrzují.
Dobrá ekonomická data v USA podporují americký dolar. Silný dolar ale není pro zlato dobrou zprávou.
Na druhou stranu je zde riziko vysoké inflace podmíněné vysokým kvantitativním uvolňováním. To se sice zatím nijak výrazně neprojevuje, ale investoři toto riziko budou zvažovat. Zlato je totiž mnohými investory bráno jako aktivum, které si v inflaci udržuje svoji hodnotu.
Kromě inflace jsou zde také vysoké vládní výdaje, nárůst veřejného dluhu a zvyšování daní v USA, což by se mohlo negativně projevit na výsledcích Wall Street. Také tyto faktory by mohly zlato v dlouhodobém horizontu podpořit v růstu.
Z dlouhodobého pohledu je zlato v rostoucím trendu
Když se podíváme na graf zlata, tak vidíme růstový trend. Od srpna loňského roku ovšem probíhá na zlatě korekce.
Zlato na týdenním grafu. Zdroj: tradingview.com
V rámci této korekce se dne 8. 3. 2021 zlato dostalo k hladině 1680 USD za unci, což je silný support, protože je zde souběh několika technických faktorů.
Jednak je zde horizontální support, dále pak rostoucí trendová linie celkového trendu a nakonec spodní linie klesajícího kanálu. Zároveň se k této ceně přiblížil klouzavý průměr s periodou 100, který někdy zafunguje jako důležitý support.
Tento support pak byl znovu otestován 30. 3. 2021. Poslední březnový den pak cena zlata začala růst. Důvodem pro tento růst by mohlo být vybírání zisků na konci čtvrtletí.
COT pozice naznačují přeprodanost
Podívejme se na celkový sentiment velkých traderů, který ukazuje COT report. Zde je vidět, jak velcí spekulanti postupně snižovali svoje celkové čisté pozice na zlatě. Aktuální úrovní svých pozic jsou na podobné úrovni jako před dvěma lety.
To značí, že zlato je silně přeprodané. V případě extrémních pozicích spekulantů dochází často k obratu ceny instrumentu.
COT report na zlatě. Zdroj: spreadcharts
Korelace zlata s vládními dluhopisy
Pro odhad dalšího vývoje ceny zlata se vyplatí sledovat americké vládní dluhopisy Zejména aktuální vývoj sazeb dlouhodobých amerických 10letých dluhopisů má na cenu zlata významný vliv.
Jak vidíte na grafu níže, tak mezi cenou zlata a výnosy amerických dlouhodobých dluhopisů je aktuálně inverzní korelace. To znamená, že když výnosy dluhopisů klesají, tak cena zlata roste (a naopak).
Inverzní korelace mezi zlatem a sazbou dluhopisů. Zdroj: tradingview.com
Trhy zatím reagují pozitivně na Bidenův podpůrný plán. Rovněž průběh vakcinace proti koronaviru v USA podporuje trhy v tzv. risk on sentimentu. To vše naznačuje, že by další růst výnosů 10letých dluhopisů mohl pokračovat minimálně k hladině 2 %.
Poznámka
Aktuálně se zdá, že momentum růst výnosů amerických dluhopisů nezpomaluje, což není pro zlato příznivou zprávou.
Závěr
Když si dáme všechny tyto faktory dohromady, vzniká otázka, zda jsme na hladině 1680 USD za unci viděli na zlatě cenové dno.
Pokud bude růst sazeb amerických dluhopisů dále pokračovat, tak se nedá vyloučit, že se cena zlata opět podívá k supportu 1 680 USD. Tato hranice již ale byla koncem března otestována, takže se zvyšuje možnost, že by při dalším testu mohlo dojít k proražení směrem dolů.
Tato pravděpodobnost by pak narostla, pokud by navíc americký Fed začal zmiňovat zvyšování úrokových sazeb. V takovém případě by se nedalo vyloučit ani to, že by cena klesla k 1 500 USD, což je další významný support.
Vladimír dlouhá léta působil v bankovnictví jako auditor a finanční controller. Bankovní prostředí opustil v roce 2013 a poté se vydal do Zambie, kde si udělal skvělé dva roky prázdnin. Bylo mu jasné, že do banky se už vracet nechce, a proto v roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a tradera na finančních trzích. Ty jsou pro něho nekonečnou studnicí nových poznatků a oborem, ve kterém není o překvapení nouze.
Kromě tradingu, psaní článků o financích a tvorbě e-booků se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Mezi jeho koníčky patří cestování, psychologie osobního rozvoje, turistika a sport. Jeho motto je: Keep Moving Forward.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.