Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed má po schůzi – jak bylo rozhodnuto, co si od toho (ne)slibovat a jak reagují trhy?

Publikováno
Fed má po schůzi – jak bylo rozhodnuto, co si od toho (ne)slibovat a jak reagují trhy?

Federální rezervní banka (FED) má za sebou další důležitou schůzi, na kterou trhy netrpělivě čekaly. Hlavně na dolarovém indexu bylo tento týden znát, že se na něco čeká, což si za chvíli i ukážeme.

V každém případě Fed svým stanoviskem příliš nepřekvapil. Příliš se nečekalo, že svoji dosavadní politiku nějak zásadně změní.

Dost se spekulovalo o tzv. Twist operaci, což se nakonec nevyplnilo. Tudíž je zřejmé, že se Federální rezervní banka rozhodla v souvislosti s rostoucími úrokovými mírami na vládních dluhopisech nezasáhnout.

Nízké sazby až do roku 2023 a pokračující QE

Svým způsobem však překvapili prohlášením, že úrokové sazby zůstanou až do roku 2023 téměř na nule. Ve všeobecnosti se kalkulovalo s tím, že by na přelomu 2021/2022 mohli začít s navyšováním. Někteří dokonce tvrdili, že centrální banka bude nucena zvýšit sazby už v první polovině letošního roku.

Objektivně však můžeme konstatovat, že proklamace ze strany Fedu je dosti prapodivná, protože za dva roky se toho může stát hodně. Na základě toho mi přijde tento závazek jako absurdní, protože existují nemalé šance, že ho nedodrží. Osobně si myslím, že tím chtěli akorát definitivně zastavit všechny spekulace, které kolem navyšování sazeb panovaly.

Pak potvrdili, že kvantitativní uvolňování (QE) o objemu 120 miliard dolarů měsíčně pojede dále. Jestli jsem následnou tiskovku správně pochopil, jenom 80 miliard by mělo jít právě na nákupy dluhopisů s krátkou splatností. Tudíž se QE asi taktéž jen tak nezbavíme.

Hrozba v podobě “SLR rule”

Ale to není vše, protože do konce měsíce musí Fed rozhodnout ohledně tzv. SLR rule. Toto pravidlo znamená, že větší bankovní domy musí držet určité procento svého kapitálu jako dodatečné rezervy. Výpočet tedy zohledňuje objem aktiv, které má banka v rozvaze.

Poslední dva až tři týdny se o tomto tématu mluví ve velké míře, protože minulý rok centrální banka udělila specifickou výjimku, kdy výpočet SLR nebral v potaz držené dluhopisy, díky čemuž mohly banky dodávat na finanční trhy více likvidity. Jestli centrální banka rozhodne, že výjimka nadále neplatí, komerční banky začnou část likvidity z trhů stahovat. Jinou možnost nemají.

Jak zareagoval dolarový index?

Dolarový index
4H graf dolarového indexu (DXY). Zdroj: Tradingview.com

Pro mne bylo nejdůležitější, jak zareaguje dolarový index, protože od začátku týdne panovala na trhu minimální volatilita, což tu několik týdnů nebylo. Bylo tedy očividné, že se čeká na prohlášení představitelů Federální rezervní banky.

Každopádně byla počáteční reakce kurzu DXY na stanovisko přirozená, ale nás by měl nejvíce zajímat vývoj až po zasedání. Jestli totiž index dolaru poroste i nadále, znamená to, že investoři stejně expanzivní politiku centrální banky z nějakého důvodu ignorují a preferují likviditu.

Kromě toho zastávám už minimálně měsíc názor, že se na trhu s DXY vytvořilo definitivně dno.

Jak reagovala cena Bitcoinu?

Bitcoin graf
4H graf trhu s Bitcoinem. Zdroj: tradingview

Bitcoin naopak pěkně vyskočil, což nás vrátilo zpět nad původní all-time high úroveň (dosavadní maximum). Bohužel ale nákupní tlak dlouho nevydržel, a tak není úplně jasné, zda se nad této úrovní vůbec udržíme.

Akcie reagují přiměřeně pozitivně

Index S&P 500
Denní graf indexu S&P 500. Zdroj: tradingview.com

Na akciovém indexu S&P 500 došlo též k jednorázovému impulsnímu růstu, ale celkově je spíše takový střídmý. Zatím se trhu nad kulaté 4 000 bodů moc nechce, ale do konce týdne ještě zbývá dost času.

Závěrem

Jestli dolarový index a tržní úrokové míry pořád porostou, je zřejmé, že aktuální politika centrální banky už moc nefunguje. Museli by přitvrdit, což není až tak jednoduché, protože většinu nábojů už dávno vystříleli. Proto bude velmi zajímavé sledovat, jak rozhodnou ohledně SLR rule. Ať to dopadne jakkoliv, rizikové prostředí na finančních trzích neustále stoupá.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎