Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (21. – 25. června) – Chuť riskovat je zpět. Strach na trzích vydržel jen krátce

Publikováno
Burza s odstupem (21. – 25. června) – Chuť riskovat je zpět. Strach na trzích vydržel jen krátce

Strach na trzích vydržel jen krátce. Po spekulacích okolo data zvýšení amerických úrokových sazeb se zdálo, že investoři začnou být opatrnější. Na trhu je v dnešní době mnoho nášlapných min. Nejedná se pouze o vysokou inflaci, ale hrozí nedostatek mikročipů, stavebního materiálu, průmyslových kovů i kovových výrobku.

Tyto skutečnosti mohou velmi snadno zapříčinit, že se ekonomický růst výrazně zpomalí. To by výrazně ochladilo optimismus na trzích, co se týče návratu k normálnímu fungování. I přes tato rizika trhy rostly. Zatím se potvrzuje, že pokud velké centrální banky Fed, ECB, kanadská či anglická centrální banka nezvednou sazby, akciové trhy se budou držet na maximech.

To znamená, že nežijeme v kapitalistickém systému, kde je cena akcií určena nabídkou a poptávkou, ale máme blíž k centralizovanému komunistickému řízení, kde cenu aktiv určují umělé instituce, tedy centrální banky.

Je to nepřirozená a v podstatě zcela neobvyklá situace.

O tom, jak je nebezpečná a nezdravá bylo popsáno mnoho stran. Jak dopadl ekonomicky Sovětský svaz víme. To ale neznamená, že jako investor můžeme tuto skutečnost ignorovat. Prozatím platí, že centrální banky trhy vždycky zachránily.

Je zcela jisté, že pokud se trhy propadnou, centrální banky udělají vše proto, aby ceny akcií znovu stouply. Není jisté, kolikrát se to ještě centrálním bankám povede. Jednou selžou, ale spekulovat na toto datum je pro investora velmi nebezpečné. Může to být za tři měsíce, za rok, dva či pět let. Za tuto dobu investorovi může uniknout spousta dobrých příležitostí.

ČNB poprvé zvedla úrokové sazby

Události číslo jedna v českém ekonomickém prostoru bylo zvednutí sazeb o 0,25 % Českou centrální bankou. Úrokové sazby jsou nyní 0,5 %. Tímto krokem chce ČNB bojovat proti šířící se inflaci. Od kroku si slibuje zpomalení bubliny růstu cen nemovitostí, protože se automaticky zvednou úroky na hypotékách.

Úmysl je to sice pěkný, ale zvýšení sazeb je „homeopatické“. Ve chvíli kdy nemovitosti rostou silným tempem 10 % a kdy se zvedla cena stavebních materiálu o desítky a někde i o sto procent, je toto zvýšení velmi malé. Ceny hypoték se zvednou, ale díky konkurenčnímu prostředí českých bank se dá předpokládat zvýšení právě o 0,25 %. To prakticky znamená, že by se průměrná hypotéka dostala na 2 %. Toto zvýšení nemůže výrazně trh s nemovitostmi ochladit. Ale i tak toto zvýšení pomůže především bankám, které budou moci zvednout svoje marže na hypotékách.

Zvýšení sazeb ale může mít trochu větší dopad na vývoj koruny. O dva dny dřív než ČNB zvedla svoje sazby maďarská centrální banka. K překvapení všech zvedla svoje sazby o 0,3 % na celkových 0,9 %. Díky tomu na sebe středoevropské měny upozornily. Pokud ECB a Fed dlouho nebudou zvedat sazby, což je velmi pravděpodobné, a Česko, Maďarsko a Polsko se naopak vydají na cestu pozvolného zvyšování, můžeme se dočkat toho, že tyto měny budou posilovat vůči euru a dolaru.

Zde bude samozřejmě záležet jak rychle a o kolik se budou sazby zvyšovat. První zvyšování bude mít minimální dopad, zvláště pak jestli bude jen jedno na dlouho dobu. ČNB naznačila vůli k utahování politiky. To je velmi dobré gesto, ale uvidíme, zda ho potvrdí na svém zasedání v červenci a hlavně v srpnu, kde většina analytiků očekává druhé zvýšení sazeb.

Indexy: Optimismus se vrátil na trhy

Velmi dobře si vedly trhy v Asií a to zejména čínské akciové trhy. Hang Seng posílil o 1,8 %. Ještě lépe se vedlo burze v Šanghaji, která posílila o 2,3 %. Čínské ekonomice se podařilo světu prokázat svoje síly, když minulý týden poklesly všechny průmyslové komodity po oznámení, že Čína omezí svoje nákupy surovin a bude používat svoje zásoby. Čína tak potvrzuje svoji pozici ekonomického lídra ve světě. Naopak japonská burza zaostala za Čínou a přidala 0,3 %.

Evropě se taktéž dařilo. Německý Dax a francouzský CAC40 shodně posílily o 0,8 %. Ještě lépe dopadl britský FTSE, který přidal solidních 1,6 %.

V zámoří jsme se dočkali silného růstu. Průmyslový Dow Jones vystřelil o 3,3 %, už mu chybí pouze 2 %, aby vylepšil svůj historický rekord z 10 května 2021. S&P500 vzrostl o 2,7 % a technologický Nasdaq-100 sice rostl nejpomaleji, ale 2,3 % za jeden týden je více než slušný výsledek.

Dařilo se především čínskému Baidu + 9,2 %. Tesla se probrala po měsících propadů a díky novému modelu se jí dařilo a přidala 8,22 %. Po výprodejích a zklamání z počtu předplatitelů se vzpamatoval Netflix 6,05 %. Na opačném konci pelotonu Nasdaq-100 se nacházela firma Biogen, která ztratila 8 %. Nedařilo se ani Amazonu, který odepsal 1,52 %.

Komodity: Ropa přerušila růstovou šňůru

V závěru týdne jsme se dočkali lehké korekce na ropě. Americká lehká ropa se prodávala za 73 dolarů za barel. Ropa Brent pak 75 dolarů za barel. Ta si během týdne vytvořila své roční maximum na hodnotě 76,19 dolarů. Z tohoto pohledu je lehká korekce vítaná. Ropa si musí odpočinout ze svého růstu. V žádném případě to neznamená změnu růstového trendu na této komoditě. Ropa má výhodu, že z pohledu technické analýzy má kam klesat. Pokud její cena neklesne pod 70 dolarů za barel, zůstává v růstovém trendu.

S cenou může tento týden zatřást jednání Opecu, které probíhá od 30 června do 1 července. To by mělo určit objem produkce pro následující tři měsíce.

Komodity: Zlatu se nadále nedaří

Zlatu se i nadále nedaří dostat se přes hranici 1800 dolarů. Nyní se obchoduje na úrovní 1785 dolarů za unci. Z pohledu technické analýzy máme na zlatu zajímavý úkaz, který nám umožňuje si uvědomit jak důležitý je časový horizont při investicích.

Z dlouhodobého pohledu je zlato stále rostoucí. Avšak z krátkodobého horizontu je klesající. V střednědobém horizontu je neutrální. Pokud se zlatu nepodaří překonat hranici 1820 – 1830 dolarů anebo prolomit spodní hranici 1740 dolarů, nic se na této neutralitě nemění. Právě to je hlavní důvod, proč zlato pomalu ztrácí na síle. V období silné inflace prakticky neroste. Pokud bude tento rok inflace 5%, znamenalo by to, že zlato by se muselo vrátit na úroveň 1900 dolarů za unci, aby investorům pokrylo ztráty z inflace. Tak strmý růst se ale zatím neočekává.

Stříbro se obchodovalo na úrovních 26,2 dolarů za unci. Stejně tak jako zlatu, ani stříbru se nedaří prolomit dolní ani horní hranici. Ceny komodit sráží i fakt, že několikaměsíční růst byl tažen poklesem dolaru. Avšak dolar v poslední době začal posilovat, což nesvědčí cenám komodit. Uvidíme, zda posilování dolaru bude dlouhodobější jev. Nyní se sledovaný pár Euro dolar obchoduje na úrovni 1,19 dolarů za jedno euro.

Slovo závěrem: Rozdíl mezi přípravou na pokles a předvídání poklesu trhů

Je rozdíl mezi přípravou a předbíháním odhadů toho, jak se zachovají trhy. Kdo se letos snaží sázet na pokles, je od začátku roku frustrovaný a zklamaný. Pokles stále nepřechází. Ztráty na shortovacích pozicích každý den rostou. Abychom tomu zabránili, tak musíme být připraveni a mít dobře načasovaný vstup a výstup z pozic.

Práce tradera je velmi podobná odstřelovači, který se dlouho připravuje, než konečně vystřelí. Nemá cenu střílet předem, když víme, že šance zasáhnout cíl je minimální.

Tendence na trzích se nezmění ze dne na den, ale tyto pohyby budou trvat několik dní nebo možná týdnů. Teprve pak je potřeba jednat. Zatím se můžeme připravovat na eventuální pokles anebo větší výprodej.

Příprava může vypadat takto: položit si otázky. Je moje portfolio dostatečně diverzifikované? Potřebují nebo mám svoje pozice pojištěné prodeji na krátko? Potřebuji mít na učtu trochu větší hotovost pro nákup při výprodejích? Nejsem moc exponovaný na některých akciích či aktivech? Nemám v portfoliu akcie, které se prodávají v malých objemech? Ty jsou nejvíc náchylné k výprodejům.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎