Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato (XAU/USD) má za sebou největší výprodej za poslední půl rok – je šance na uzdravení?

Zlato (XAU/USD) má za sebou největší výprodej za poslední půl rok – je šance na uzdravení?
Zdroj: depositphotos.com

Od poslední analýzy na zlato (XAU/USD) se situace výrazně změnila. Po technické a fundamentální stránce se podmínky pro trh se zlatem dramaticky zhoršily v důsledku nejnovější ekonomické projekce Federální rezervní banky, čemuž jsme vcelku zevrubně věnovali čas v nedávném příspěvku. V dnešním článku o zlatě si sice některé věci zopakujeme, ale i tak doporučuji uvedený článek přečíst.

Trhy totiž vzali Fed za slovo, s čímž je potřeba počítat. I když jim třeba nevěříte, jedná se o velkou autoritu a trhy na ni tudíž logicky reagují. V dnešním článku se tedy budeme zaobírat pouze trhem zlata. Podíváme se na technickou stránku věci a rozebereme si i fundament.

Inflace a posilující dolar

Jak jsem právě již rozebíral v mnoha předchozích článcích, čerstvě naměřená květnová inflace dosahovala horentních 5 %, díky čemuž všichni býci na žlutý kov dostali další důležitý signál, že je jejich pozitivní bias opodstatněný. Sám jsem vůbec nečekal, že uvidíme tak vysoké číslo, protože cokoliv nad dubnovými 4,2 % by znamenalo, že v USA panuje vůbec nejvyšší inflace od poslední finanční krize.

Inflace USA
Inflace v USA. Zdroj: multpl.com

Když byla květnová inflace zveřejněna, málokdo si dovolil být na zlato medvěd. Nicméně zde bylo nemalé riziko, že Federální rezervní banka do toho ještě může hodit vidle. Před čímž jsem právě varoval, protože z jejich strany se dalo očekávat, že přistoupí k nějakému kontrolování. Navíc bylo ve veřejném prostoru velmi ožehavým tématem, že aktuálně vysoká inflace je pouze přechodného charakteru.

Respektive informační tok byl toho plný, ale trh víceméně stejně nevěřil, že se jedná o krátkodobou záležitost. Ovšem Federální rezervní banka přišla s extrémně optimistickou ekonomickou projekcí – a problém je na světě. Ve zkratce se dá říct, že Fed teze o přechodném stavu definitivně potvrdil, čímž se markantně změnilo očekávání trhu ohledně budoucí inflace.

Je úplně jedno, jestli je projekce správná nebo nakonec bude reálná inflace vysoká. Očekávaná inflace je totiž nízká. A potom nemá žádnou logiku se snažit o zajištění ve žlutém kovu. Zlato tudíž z fundamentálního hlediska schytalo přímý direkt mezi oči.

DXY
Týdenní graf dolarového indexu (DXY). Zdroj: tradingview.com

A jaký je viditelný důsledek ekonomické projekce? Dolarový index ihned ukázal svaly. Jednak měl americký dolar přívětivé technické podmínky pro silný vzestup a jednak dostal pozitivní fundamentální šok. Americký dolar tak během jednoho obchodního týdne vzrostl na hodnotě o cca 2,3 %, což je něco nevídaného.

Aby naprostí laici zcela chápali, ekonomická projekce Federální rezervní banky kalkuluje se značným růstem HDP, poklesem inflace a navyšováním sazeb (federal funds rate). Vypsané je pro americký dolar velmi býčí, takže je expanze opodstatněná. A právě rostoucí hodnotu amerického dolaru nemá zlato vůbec rádo.

Americké vládní dluhopisy a futures kontrakty na zlato

Rovněž americké vládní dluhopisy reagovaly agresivním růstem. Leč zde technika trhu již po několik měsíců nasvědčovala, že je zde snaha akumulovat tzv. na dně. Proto je hrozně důležité sledovat trh s vládními dluhopisy, neboť se jedná o jisté proxy. Tržní struktura po několik měsíců avizovala, že vysoká inflace je přechodná. Respektive tomu tento konkrétní trh věřil.

tlt Dluhopisové ETF (20+).
Dluhopisové ETF (20+). Zdroj: tradingview.com

Vlastně jsme tu měli dvě strany – ta první věřila, že vysoká inflace vydrží déle a nakupovala zlato. Zatímco druhá strana kalkulovala s krátkodobostí a akumulovala na dluhopisovém trhu. Která strana vyhrála, je v těchto chvílích asi zřejmé. A jaká je vlastně logika v pozadí?

Úroky z vládních dluhopisů se vyplácí v amerických dolarech. Když tedy americký dolar stoupá na hodnotě, poptávka po dluhopisech se zvedá. Investor, kterému plynou úroky z dluhopisu má pak reálně vyšší výnos.

Futures kontrakty na zlato.
Futures kontrakty na zlato. Zdroj: hedgopia.com

A jak to vypadá s “net longs” na futures kontraktech žlutého kovu? Bohužel nejčerstvější data jsou tuším z 12. června, takže graf nemůže zohledňovat týden starý drop. Leč z toho masivního pádu je zřejmé, že jakmile budou dostupná nová data, uvidíme i značný pokles v čistých dlouhých pozicích. Nová data jsou velmi důležitá, protože z nich zjistíme, v jak moc velké míře hedgeové fondy z trhu zmizely.

Technická analýza zlata

Z předešlé analýzy si možná vzpomínáte, že se mi nelíbila podoba nejvýše položené týdenní svíce. Řečená svíčka má totiž medvědí podobu, tzv. Hanging Man. Tehdy jsem byl k tomuto signálu dost rezervovaný, ale rozhodně jsem ho neignoroval. Pouze jsem mu zkrátka dával menší váhu, protože těch býčích signálů byla celá řada.

Týdenní graf pro zlato.
Týdenní graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com

Tudíž nám trh fakticky dal v předstihu znamení, že se cosi pokazilo. Abych popsané uvedl na pravou míru, jednalo se o první zavřenou týdenní svíci za červen. Což už je období, kdy velké entity měly ucelená data za květen. Je potřeba chápat, že velké investiční a obchodní domy mají celé analytické týmy, které jsou schopny nabídnout nějaký hrubý odhad. Mají logicky i lepší přístup k informacím.

Proto zastávám názor, že řečený Hanging Man je projevem začátku výprodejů ze strany těchto entit, které na trhu operují a mají mnohem lepší kapacity, než zbytek trhu. Každopádně se po technické stránce onen Hanging Man následující obchodní týden potvrdil, protože bylo close týdenní svíce o něco níže. Ta předchozí se proto potvrdila.

Dost mne to překvapilo a zároveň jsem signál začal vnímat jako problémový, ale trh na nějaký bull trap vůbec nevypadal. Zbytek už známe, zlato se po zveřejnění ekonomické projekce velmi rychle vypláchlo – týdenní ztráta činila více jak 6 %, což je na zlato hrozivá ztráta. Za poslední půl rok jistě největší ztráta za obchodní týden. Navíc z technického hlediska se vše jednoznačně pokazilo, protože došlo k úplnému nalomení uptrendové struktury, která trvala od počátku března.

Indikátory

Aby toho nebylo málo, i uptrend na křivce RSI byl zcela zničen. A co se týká MACD, hrozí, že dojde k bearish crossu. Což bychom pak mohli považovat za definitivní tečku a potvrzení poklesu.

Denní graf pro zlato.
Denní graf pro zlato. Zdroj: tradingview.com

Na denním grafu je mnohem lépe vidět, co vše se na trhu událo. První viditelný problém na denním časovém rámci nastal ve chvíli, kdy kurz padl pod zakreslenou expanzní diagonálu. Nicméně kurz se pořád nacházel v zakresleném obchodním pásmu, takže ještě den před masivním propadem vše vypadalo relativně v pořádku.

Nicméně bylo podezřelé, že se cena není schopna odrazit od spodní stěny pásma. A pak přišel tolik skloňovaný výplach – kurz padl pod klíčový S/R level 1 830 USD/unce, což zároveň implikovalo návrat do klesající struktury, která má podobu kanálu. Přesně před tímto jsem v předešlých analýzách varoval, že se nesmí stát. Protože z technického hlediska je trh zase hodně medvědí.

Navíc objemy jsou též vysoké, po průrazu S/R hladiny 1 830 USD/unce a otestování hranice zespoda následovalo pokračování poklesu v doprovodu volume spiku. Trh v těchto chvílích již panikařil a zdálo se, že dokonce ani S/R level 1 770 USD/unce nevydrží. V pátek brzy ráno začal na zmíněném levelu solidní odraz, ale hned odpoledne došlo k drastickému sražení ceny.

Support ovšem obchodní týden vydržel a aktuálně mírně stoupáme. Nicméně vzhledem k předešlému vývoji je racionální předpokládat, že zlato otestuje březnové low na 1 678 USD/unce. Trh dostal nesmírný výprask a i na základě očekávání není moc pravděpodobné, že se trh vzpamatuje.

Denní RSI též ztratilo svou uptrendovou strukturu a navíc hodnoty indikátoru padly pod hraničních 30 bodů – takhle stabilní uptrend nevypadá. Na základě MACD je negativní momentum extrémně silné.

Závěrem

Z pohledu fundamentálního analýzy nejsou podmínky pro zlato moc příznivé, protože Federální rezervní banka docílila přesně toho, co chtěla – změnila očekávání investorů. Je pak zcela jedno, zda je skutečnost jiná. Dokud jim trh věří, bude se podle toho chovat. Ovšem popsané není ani náhodou statické.

Jestli budou nová makroekonomická data v rozporu s odhadem Fedu, očekávání se zase může obrátit o 180 stupňů. Ale to může trvat i celé měsíce. Co se týče technické analýzy, po této stránce se zlato hrozně pokazilo a zatím je racionální spíše kalkulovat s tím, že kurz klesne až k březnovému low na S/R levelu 1 678 USD/unce.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.