Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co znamená, když posiluje koruna vůči euru?

Co znamená, když posiluje koruna vůči euru?
Zdroj: Depositphotos.com

Pokud posiluje česká koruna vůči euru nebo i dalším zahraničním měnám, přináší to několik výhod i nevýhod. Někdo na posilování koruny může vydělat, jiní však mohou posilující korunu vnímat negativně. Zejména pokud v eurech investují.

Kurz koruny vůči euru se na devizových trzích nebo na forexu označuje jako EUR/CZK, kde euro je základní měna a koruna je tzv. nabídková měna. Kurz EUR/CZK = 25,55 pak znamená, že jedno euro prodáte za 25,55 Kč.

Koruna se tak považuje za posilující vůči euru, když kurz eura vůči koruně na devízovém trhu klesne – můžete koupit euro za méně korun.

Posilující koruna vůči euru tak zvýhodňuje Čechy cestující do eurozóny, a naopak znevýhodňuje turisty platící eurem při návštěvě Česka.

Posilující koruna v kostce

 • V případě posílení koruny vůči euru mají čeští občané prospěch z levnějšího cestování do zemí eurozóny a levnějšího dovozu z eurozóny, protože za své koruny dostanou větší hodnotu.
 • Silnější koruna může zdražit Českou republiku pro turisty z eurozóny, což může mít naopak negativní dopad na cestovní ruch.
 • Posilování koruny má negativní dopad na eurové investice a snižuje celkové zhodnocení investice při přepočtu zpět na koruny.

Pravdou je, že kurzy hlavních světových měnových párů se dlouhodobě vrací ke střední hodnotě. V případě české koruny tomu tak ale úplně v minulých letech nebylo. Jak naše ekonomika v postkomunistické době rostla, koruna vůči většině světových měn, včetně eura, výrazně posilovala, což můžete vidět na grafu níže.

Dlouhodobý vývoj kurzu EUR/CZK.
Dlouhodobý vývoj kurzu EUR/CZK. Zdroj: cnb.cz

Výhody posilující koruny vůči euru

Když koruna vůči euru posiluje, přináší to lidem vydělávajícím v českých korunách (což mohou být i cizinci pracující v ČR) následující dvě výhody:

 • Cestování do zemí eurozóny je levnější: Češi, kteří přirozeně drží české koruny, mohou při cestách do eurozóny zaznamenat, že mají jejich peníze oproti euru vyšší kupní sílu. Díky posilující koruně si tak můžete v eurozóně nakoupit za stejné množství korun více zboží.
 • Dovoz z eurozóny je levnější: Posilující koruna bezpochyby způsobí, že zboží přivážené do ČR z Německa, Francie nebo Slovenska bude levnější. Mercedes za 50 000 eur by vás vyšel v roce 2005 při kurzu 30 Kč za euro na 1 500 000 Kč. Začátkem roku 2020 při kurzu 25 Kč za euro byste si ho pořídili “pouze” za 1 250 000 Kč. Pokud by cena dovozu z eurozóny dlouhodobě klesala, sníží se některým společnostem výrobní náklady a tím pádem mohou dosahovat vyšších ziskových marží a ziskovosti.

Nevýhody posilující koruny vůči euru

Zatímco posilující koruna vůči euru přináší výhody především obyčejným lidem, díky tomu, že jsme výrazně exportní zemí, která vyváží většinu svých produktů právě do zemí eurozóny, může posilující koruna ublížit některým českým firmám. Také ale může mít negativní dopady na turismus a ublížit může i investorům.

 • Česká republika se stává pro turisty dražší: Návštěvníkům z eurozóny se rázem zdraží cesty do ČR. Za eura si nyní u nás koupí méně zboží i služeb.
 • Negativní dopad na Čechy pracující v Německu apod.: Češi pracující v zahraničí nebo i cizinci žijící u nás a pobírající výplatu v eurech mají rázem vyšší životní náklady.
 • Exportéři dostanou za své zboží méně peněz: Posilující koruna vůči euru je problém pro jakoukoliv společnost, která má náklady v korunách, ale vyváží své zboží do eurozóny – příjem v eurech. V krajním případě se může dokonce stát, že posilující koruna zdraží český vývoz a díky tomu vzroste nezaměstnanost. Příkladem takové společnosti, na které by se dlouhodobě negativně mohla podepsat posilující koruna je mladoboleslavská Škoda.

A pak tu máme ještě jeden negativní dopad posilující koruny, který se týká investorů, ale ten si rozebereme více v následující části článku:

Dopady posilující koruny na investice v zahraničí

Většině českých akciových investorů bude český rybník malý. Bezpochyby se budou porozhlížet po investičních příležitostech v zahraničí. Ačkoliv se nejčastěji otáčejí oči retailových i institucionálních investorů spíše na západní pobřeží Atlantiku – americký akciový trh je největší, nejrozvinutější a nejlikvidnější, často realizují své investice v Evropě a velmi často například v Německu.

Ať už se jedná o jednotlivé německé akcie nebo třeba index DAX 30, jsou tyto investice denominovaném v eurech, to znamená, že bez zajištění měnového rizika může mít posilující koruna negativní vliv na celkové zhodnocení investice vyjádřené v českých korunách.

Index DAX 30 je výběrový akciový index, který obsahuje 30 největších společností obchodovaných na frankfurtské burze. Představuje přitom přibližně tři čtvrtiny celkové hodnoty této burzy a je poměrně oblíbený u pasivních investorů, kteří chtějí investovat na německém akciovém trhu, ale nechtějí se pouštět do výběru jednotlivých akcií. Za tímto účelem tak často volí investici prostřednictvím iShares Core DAX UCITS ETF, což je burzovně obchodovatelný fond, který svým složením odpovídá právě zmiňovanému indexu.

Jak by se mohla negativně projevit posilující koruna vůči euru na vaší investici? Řekněme, že byste v lednu 2005 jednorázově do tohoto ETF investovali 200 000 Kč. V té době se cena ETF pohybovala kolem 42 euro a kurz koruny vůči euru činil 30,3 Kč. Za 200 000 Kč byste tak obdrželi 6600 euro.

Pokud byste prodali investici na začátku května letošního roku, kdy se cena akcií tohoto ETF vyšplhala na 130 euro, měla by vaše investice hodnotu 20 430 euro (eurové zhodnocení o 210 %). Kurz koruny však v tuto chvíli činil 25,80 Kč za euro, tudíž byste po směně za české koruny inkasovali 527 110 Kč. (korunové zhodnocení 164 %). Rozdíl ve zhodnocení v korunovém a eurovém vyjádření tak činí 46 %, o což vás “okradla” posilující koruna.

Rozdíl ve zhodnocení investice v eurovém a korunovém vyjádření
Rozdíl ve zhodnocení investice v eurovém a korunovém vyjádření

Jaké faktory mohou ovlivňovat kurz koruny?

Kurzy mezi měnovými páry se dynamicky mění i v průběhu dne. Obecně je řídí vztah mezi nabídkou a poptávkou, které jsou nejvíce ovlivňované následujícími faktory:

 • Vývoj domácího hospodářství
 • Vývoj hospodářství v eurozóně
 • Změny v úrokových sazbách
 • Zprávy o výši inflace
 • Vývoj nezaměstnanosti atd…

Kurz koruny ovšem může být ovlivňován i vědomými zásahy ČNB. Od roku 2013 až do roku 2017 držela ČNB uměle kurz koruny vůči euru na úrovni 27 Kč za euro – tzv. kurzový závazek ČNB. Centrální bankéři cíleně oslabovali korunu tím, že na trhu nakupovali eura a další aktiva – zvyšovali nabídku koruny v oběhu a tím ji uměle oslabovali. ČNB se tak snažila mimo jiné podpořit český vývoz.

Ukončení kurzového závazku, které způsobilo přirozené posílení koruny vůči euru, přineslo ČNB značné ztráty v devizových rezervách, kde bylo drženo velké množství eur.

Slovo závěrem

Je zjevné, že posilování koruny vůči euru přináší řadu pozitivních i negativních dopadů. Záleží, na které straně barikády se nacházíte, jedno je však zjevné, pokud jste investorem, který nakupuje zahraniční akcie, není pro vás posilující koruna dobrou zprávou.

Pokud by Česká republika vstoupila do eurozóny, pravděpodobně by to přineslo i některá negativa – ČNB by ztratila moc ovlivňovat monetárními zásahy české hospodářství. Z pohledu drobného investora by to však byla dobrá zpráva – minimálně by z rovnice návratnosti investic vypadla jedna neznámá. Kdo zvedá ruku pro vstup České republiky do eurozóny?

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.