Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Fed očekává zvýšení úrokové sazby již v roce 2023 – jaká je predikce růstu ekonomiky USA?

Fed očekává zvýšení úrokové sazby již v roce 2023 - jaká je predikce růstu ekonomiky USA?

Fed očekává zvýšení úrokové sazby již v roce 2023 - jaká je predikce růstu ekonomiky USA?
Zdroj: depositphotos.com

V polovině června proběhlo zasedání Fedu, kde se aktualizovala predikce růstu americké ekonomiky a upravily úrokové sazby. Zajímá vás, jak se bude letos dařit největší ekonomice? Kdy vzrostou úrokové sazby a jak na to zareagují např. technologické akcie amerických firem? Tento článek vám poskytne nejaktuálnější informace a statistiky.

Ekonomika USA

Ekonomika Spojených států roste díky obrovským fiskálním a monetárním stimulům (více o kvantitativním uvolňování). V květnu dosáhla inflace 5 %. Jádrová inflace byla nejvyšší za 30 let. Jedná se o inflaci vyjma jídla a energie. V současné době je na 3,8 %.

Fed tvrdí, že inflace je přechodná. Ovšem zároveň souhlasí s tím, že vyšší příjmy lidí mohou způsobit tlak na dlouhodobou vyšší inflaci. Dalším faktorem, který tlačí na zvyšování inflace jsou problémy na straně nabídky. Kromě toho ministerstvo financí v USA snížilo svoji hotovostní pozici a zaplavilo trh likviditou. Toto nutí Fed k realizaci rekordního objemu repo operací. Všechny tyto faktory zvyšují pravděpodobnost utahování měnové politiky americkou centrální bankou.   

Starý Fed by už pravděpodobně utáhl měnovou politiku. Ovšem dnešní Fed přehřívá ekonomiku i trhy a čeká, co z toho vyleze. Centrální banka očekává, že inflace bude v letošním roce 3,4 %, ovšem ještě v březnu banka čekala 2,4 %.

Šéf Fedu Jerome Powell si myslí, že současný růst inflace způsobily hlavně výpadky v zásobování a další krátkodobé vlivy z rychlého oživení ekonomiky po pandemii covid-19. Tedy že vyšší inflace bude jen dočasná.

Ekonomika Spojených států by měla letos růst 7 %, oproti březnovým 6,5 %. Můžeme říci, že to je velice pozitivní zpráva, protože minulý rok v prosinci centrální banka odhadovala růst jen 4,2 %. Tím pádem můžeme konstatovat, že oživení po pandemii covid-19 bude rychlejší, než se čekalo. A tak se může Fed přiklánět k utahování měnové politiky.

Makroekonomická projekce (červen 2021). Zdroj: Fed
Makroekonomická projekce (červen 2021). Zdroj: federalreserve.gov

Trhy Fedu skutečně věří, že aktuální inflace je pouze dočasná tím, že klesají některé komodity např. zlato. Tímto se trh odklání od představy dlouhodobě vysoké inflace. 

NASDAQ – index US100

Technologický index amerických akcií ideálně reflektuje pocity trhů z rozhodnutí Fedu. Díky uvolněné měnové politice je tento index na rekordních úrovních. Proč? Protože firmy z tohoto indexu těží z nízkých úrokových sazeb. Naopak pokud by Fed zpřísnil měnové podmínky a zvedl úrokové sazby, index by teoreticky mohl jít dolů.

Index NASDAQ-100
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zasedání Fedu a úrokové sazby

Hlavní událostí posledních dní bylo zasedání americké centrální banky. Fed nechal základní úrokovou sazbu v rozmezí 0 až 0,25 %. Centrální bankéři zopakovali, že jsou připraveni k dosažení svých cílů použít všechny nástroje, které mají k dispozici. Nákupy dluhopisů zůstaly také beze změny. 

Indikace dřívějšího zvýšení úrokové sazby a tím i utažení měnové politiky je krásně vidět v grafech níže. 

Fed – zasedání 17/3 2021

Na předposledním zasedání v polovině března 2021 nikdo nečekal zvýšení sazeb, medián pro sazby v roce 2022 byl stále na hodnotě 0 (zelená malá tečka, 4 členové očekávali zvýšení sazeb) a v roce 2023 byl medián stále na hodnotě 0 (7 členů rady bylo pro zvýšení sazeb).  

Počet členů Fedu přiklánějící se k dané úrokové sazbě. Zdroj: Bloomberg
Počet členů Fedu přiklánějících se k dané úrokové sazbě. Zdroj: Bloomberg.com

Fed – zasedání 16/6 2021

V roce 2021 zůstává situace stejná, v roce 2022 zůstává medián stejný ovšem 7 členů se přiklání k růstu sazeb, v roce 2023 je už medián na 0,65 % a 13 členů počítá s vyššími sazbami. 2 členové dokonce očekávají sazby až na 1,6 %.

Počet členů Fedu přiklánějící se k dané úrokové sazbě. Zdroj: Bloomberg
Počet členů Fedu přiklánějících se k dané úrokové sazbě. Zdroj: Bloomberg.com

Závěr

Centrální banka vyslala signál, že chce sazby zvyšovat dříve a to už v roce 2023.

Dle analytika Milana Vaníčka z J&T Bank budou ekonomové stále rozebírat současné makroekonomické prostředí, respektive možnou budoucí odezvu měnové politiky na něj. Na trhu budou cítit dozvuky posledního zasedání Fedu, který naznačil, že chce sazby zvyšovat dříve. Vzhledem k výborným zprávám o růstu ekonomiky USA, které byly lepší než očekávané, je utahování měnové politiky logickým krokem. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo