Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Hypoteční úvěry » ČNB po dlouhé době zvýšila úrokové sazby – trh zvýšení očekával, a tak hypotéky v minulých týdnech zdražovaly. Budou zdražovat i dále?

ČNB po dlouhé době zvýšila úrokové sazby – trh zvýšení očekával, a tak hypotéky v minulých týdnech zdražovaly. Budou zdražovat i dále?

ČNB po dlouhé době zvýšila úrokové sazby - trh zvýšení očekával, a tak hypotéky v minulých týdnech zdražovaly. Budou zdražovat i dále?
Zdroj: Depositphotos.com

Chystáte se vzít si hypotéku? V minulých týdnech a v následující týdnech i měsících bude postupně docházet ke zdražování hypoték. Je teď správný čas získat hypotéku relativně levně? O zdražování hypoték, posilování koruny a zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou si můžete přečíst v následujícím článku.

Zvýšení úrokové sazby na 0,5 %

Ve středu bankovní rada České národní banky zvýšila základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Došlo ke zvýšení o 0,25 %. Dochází tak k utahování měnové politiky prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb. 

Vývoj úrokových sazeb ČNB. Zdroj: cnb.cz
Vývoj úrokových sazeb ČNB. Zdroj: cnb.cz

Guvernér ČNB Jiří Rusnok zdůraznil, že zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat i ve 2. pololetí roku 2021.

Hlasování členů ČNB

4 členové bankovní rady hlasovali pro růst sazeb na 0,5 %. 1 člen hlasoval pro úrokovou sazbu dokonce 0,75 %. Ponechat úrokové sazby na hodnotě 0,25 % chtěli 2 členové. Dle základní úrokové sazby České národní banky se odvíjí úročení komerčních úvěrů, sazby spořicích účtů a spotřebitelských i hypotečních úvěrů. Více si o úrokových sazbách můžete přečíst zde.

Lombardní a diskontní sazba

Bankovní rada také zvýšila lombardní sazbu na hodnotu 1,25 %. Došlo ke zvýšení o 0,25 %. Tato lombardní sazba určuje hodnotu, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u ČNB peníze za zástavu cenných papírů. Diskontní sazba zůstává stejná na hodnotě 0,05 %. 

Důsledky zvýšení úrokových sazeb

Zvýšením úrokových sazeb posílí kurz koruny. O posilování koruny vůči ostatním měnám a otázce, kdy měnit koruny na zahraniční dovolenou si můžete přečíst v našem květnovém článku.

Další důsledek byl a postupně stále bude zvyšování úvěrových sazeb. Jelikož guvernér Jiří Rusnok sliboval růst sazeb od poloviny června, trh toto navýšení očekával a již v minulých týdnech došlo ke zdražení hypoték. Dá se říci, že trh již reagoval na očekávání a aktuálním zvýšením úrokových sazeb se nic zásadně nemění.

Dále bude docházet k růstu úspor (díky vyšším a výhodnějším úrokovým sazbám) a omezení investic firem (kvůli přísnějším úvěrům). Česká koruna po středečním rozhodnutí logicky posilovala, jak můžete vidět na grafu níže. 

Kurz dolaru vůči koruně
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Další zvyšování úrokových sazeb

Analytici očekávají další posilování koruny i díky tomu, že trh očekává další zvýšení úrokových sazeb v 2. polovině roku 2021. Dle Rusnoka vstoupila měnová politika do fáze zvyšování úrokových sazeb. Guvernér dále doplňuje, že je možné zvyšovat sazby na každém dalším měnovém zasedání, čímž se ČNB dostane na úroveň, kterou prognóza předpovídá. 

Bankovní rada ČNB má jednotný názor v tom, že pandemie a její důsledky jsou na ústupu. A tento ústup je rychlejší, než si členové rady mysleli. 

Inflace

Silnější kurz koruny může dle rady ČNB působit proti růstu inflace. Ovšem i přes silnější korunu zde bude riziko růstu inflace. 

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč doplňuje, že zvýšení úrokových sazeb má za cíl tlumit inflační tlaky, které jsou spojeny s oživením ekonomiky a s uvolňováním omezení souvisejících s pandemií, jakož i s růstem cen komodit. Jáč dále předpokládá, že ČNB zvýší sazby v srpnu a v listopadu. Bude to vždy při zveřejnění nové čtvrtletní prognózy ČNB.

Jakub Seidler hlavní ekonom České bankovní asociace souhlasí a doplňuje, že ČNB mírně šlápla na brzdu kvůli obavám z dále rostoucí inflace. Tato inflace je do jisté míry způsobena problémy ve výrobě a dopravě. Dále říká, že náznaky přehřívání ekonomiky v české ekonomice vidět jsou (navzdory pandemii). To znamená, že je zde vysoká pravděpodobnost, že ČNB zvýší sazby do konce roku 2021. Může to být již na začátku srpna, kdy opět bude jednat bankovní rada a bude již mít novou makroekonomickou prognózu.

Co na další zdražování hypoték říkají banky?

Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý říká, že zvýšení úrokových sazeb povede ke zdražení úvěrů, zejména hypoték. Nevylučuje, že na poslední vývoj na hypotečním trhu zareaguje v oblasti hypoteční nabídky České spořitelny.

Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek doplňuje, že zvýšení úrokových sazeb bude mít dopad na úvěry s krátkou fixací. Naopak neočekává skokový růst u dlouhodobých úvěrů a spotřebitelských úvěrů.

Mluvčí Komerční banky Michal Teubner říká, že v současné době banka analyzuje rozhodnutí, nyní změnu sazeb nechystají. Komerční banka měnila úrokové sazby hypotečních úvěrů naposledy 18. června. Došlo k zvýšení nejvíce využívaných fixací o 0,2 bodu. 

Ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich potvrzuje postupné zdražování hypoték. Říká, že nynější zvýšení základní sazby ČNB není pro hypotéky příliš podstatnou zprávou. Zásadní zprávou ovšem podle něj je, že cena dlouhodobých peněz na trhu ovlivňujících ceny hypoték, vzrostla od konce roku 2020 o více než 1 %. A to je nejdůležitější faktor pro zdražování a budoucí postupné zdražování hypoték.

Závěr

Jelikož trh očekává další zvyšování úrokových sazeb v 2. pololetí roku 2021, lze také očekávat další postupné zdražování hypoték a posilování koruny. Zvýšení sazeb ČNB na toto očekávání dává pouze razítko a zdražování hypoték lehce urychlí. Posilování koruny vůči dolaru bude hodně záviset také na měnové politice americké centrální banky – Fed očekává zvýšení úrokové sazby v roce 2023.

Silnější kurz koruny může dle rady ČNB působit proti růstu inflace. Ovšem mnoho ekonomů se shoduje, že i přes silnější korunu zde pořád bude riziko růstu inflace. O inflaci v české republice si můžete přečíst v našem článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo