Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
energa akcie
ENG
Akcie Energa (ENG) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf ENG

10,26 zł (59,44 Kč)

+3,32 % za 7 dní

energa akcie

Akcie Energa (ENG) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Energa
Graf ENG

10,26 zł (59,44 Kč)

+3,32 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Energa

Logo Energa
Energa/ENG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Energa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Energa

Tržní kapitalizace 4,25 mld. zł EBITDA 2,75 mld. zł
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,32
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) 6,79
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 3,55 %
Příjmy společnosti 22,08 mld. zł Návratnost vlastního kapitálu 5,05 %
Příjmy na akcii 53,34 zł Provozní marže -14 %
Účetní hodnota na akcii 27,81 zł Zisková marže 2,79 %
Hodnota podniku 10,28 mld. zł Cílová cena Wall Street 9,2 zł

Informace o akciích Energa

Energa je polským korporátem zabývajícím se výrobou a distribucí elektřiny. Společnost se řadí mezi 4 největší polské energetické společnosti. V portfoliu má Energa přes 3 miliony zákazníků (odběrných míst), zaměstnává kolem 9 tisíc zaměstnanců a distribuční síť měří přes 190 tisíc km kabelů.

Zdroj: energa.pl

Na první pohled se jedná o impozantní čísla, nejen Energa ale utrpěla polskou energetickou krizí. Navíc v roce 2020 převzala Energu společnost PKN Orlen a dokonce se snaží o její stažení z burzy ve Varšavě.

Akcie Energa jsou obchodované na burze ve Varšavě (WSE) pod tickerem ENG. Pokud byste do nich chtěli investovat, potřebujete přístup na burzu (například přes brokera XTB). Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Akcie Energa byly uvedeny na Varšavskou burzu cenných papírů v prosinci 2013 a následně se staly součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavě – indexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě. Bohužel od konce roku 2017 byly akcie Energa z indexu WIG20 vyjmuty, stále jsou ale součástí WIG30.

Úvodní informace o společnosti a akcií Energa jsou lehce rozpačité, na jedné straně velmi zajímavá čísla na straně druhé krizí zasažené odvětví. Nejedná se ovšem o skvělou příležitost do budoucna? To si ukážeme v našem článku.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

O společnosti Energa

Energa je velmi významnou polskou energetickou společností. Piktogram níže shrnuje ty nejzásadnější data o společnosti. Mimochodem v roce 2021 doručila Energa přes 23 tera Wh po síti čítající více než 190 tisíc km. Pro porovnání, obvod Země po rovníku je 40 tisíc km.

Zdroj: grupa.energa.pl
Energa základní informace
Energa základní informace

Sídlo společnosti je v Gdaňsku. Je nutné si uvědomit, že svou velikostí je Energa důležitým hráčem nejen na poli produkce a distribuce energií, ale i mezi zaměstnavateli. Pokud bychom brali největší polské firmy dle počtu zaměstnanců, Energa by se nacházela v druhé desítce.

Společnost Energa vznikla v roce 2006 sloučením Koncern Energetyczny ENERGA SA a Zespół Elektrownia Ostrołęka. Energa se vydala správným směrem, rostla a v prosinci roku 2013 vstoupila na burzu ve Varšavě.

Do roku 2015 se energetickému průmyslu dařilo, ale následně přišla oborová krize. Průmyslový index WIG-Energia zaznamenal v roce 2015 pokles o 32 %. Průlomovým momentem byl summit Evropské rady v Bruselu v říjnu 2014, kde byl přijat nový klimatický balíček. Ten schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Od té doby začal medvědí trh “velké čtyřky” polského energetického sektoru (PGE, Tauron, Enea a Energa). Společnosti poklesly o více než třetinu, tedy o 25 miliard PLN.

Nutno podotknout, že obrovské propady v energetice se netýkají jen Polska. Mezi největšími společnostmi kotovanými v Evropě, které se zabývají výrobou, distribucí a obchodováním s elektřinou, německé RWE a E.ON ztratily v roce 2015 52 % a 36 %, francouzská EdF rovněž 36 % a Engie 10 %. Poklesu odolal pouze italský koncern Enel, který zaznamenal nárůst o 9 %.

Klimatický balíček samozřejmě nejvíce zasáhl společnosti s vysokým podílem výroby černého a hnědého uhlí.

Společnost Energa na změny samozřejmě reaguje a snaží se být více zelená. V portfoliu má přes 60 elektráren a to především těch, které využívají obnovitelné zdroje. Energa ale nedokáže reagovat tak rychle, příležitosti se chopí PKN Orlen a v roce 2020 se Orlen po schválení EU stává většinovým akcionářem společnosti Energa.

Orlen chce společnost Energa maximálně využít v rámci svého koncernu a snaží se o stažení Energy z varšavské burzy. Menšinoví akcionáři ovšem za svá práva bojují a stažení z burzy nechtějí.

Mimo sektorových problémů a převzetí firmou Orlen jsou zde i další komplikace. Minimálně velmi kontroverzní byl prodej akcií PGG (Polska Grupa Górnicza). Energa se na podzim 2022 zbavila 6 milionů akcií PGG. Ve zkratce je Orlen/Energa nařčena z neuváženého prodeje těchto akcií. Do záchrany PGG se v letech 2018 až 2022 investovaly miliardy PLN.

Jak vidíte, akcie Energa nejsou úplně snadné na pochopení a zorientování. V jejich ceně se odráží mnoho vlivů. To ale neznamená, že by akcie Energa nemohly být zajímavou investiční příležitostí.

Historie Energa

Zdroj: energa.pl

Historie společnosti Energa se píše od roku 2006, v tento rok došlo ke sjednocení dvou společností: Koncern Energetyczny ENERGA SA a Zespół Elektrownia Ostrołęka. Sloučení dvou společností a následný růst Energa směřoval k jedinému – vstupu na burzu (WSE), k němu dochází v prosinci 2013 – IPO za 15,8 zlotých bylo úspěšné a do roku 2014 vstupuje Energa na 17 zlotých.

Pro Energu i celý energetický průmysl v EU já následně klíčový rok 2014, kdy byl přijat nový klimatický balíček. Připomeňme, že byl schválen cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Klimatický balíček a uhelný podíl Energy znamenal jediné, skutečně velké problémy. To se projevilo na ceně akcií i na celkové náladě ve společnosti. Zdá se, že vše končí v moment, kdy EU v roce 2020 schvaluje převzetí Energy společností Orlen.

Nový většinový majitel (Orlen) se pokouší dostat společnost Energa z burzy a maximálně využít její potenciál pro své účely. Tento záměr se ovšem (zatím) nepodařil, Orlen i přes příkaz soudu nevyjednává s menšinovými akcionáři a ti se nechtějí dát jen tak.

Mimochodem společnost Energa byla i součástí WIG20, ale v posledním kvartále roku 2017 byla z tohoto indexu vyloučena, protože již nepatřila mezi 20 kapitálově největších společností varšavské burzy, stále je ale součástí WIG30.

Historie společnosti Energa není dlouhá a po cca 15 letech ani příliš optimistická. Jaká bude budoucnost společnosti Energa je ovšem ve hvězdách.

Vývoj ceny akcií Energa

Ke konci roku 2013 vstupuje Energa na WSE. Z prvotních 15,8 zlotých za akcii roste cena až do prvního kvartálu roku 2015 – 27,70 zlotých za akcii.

Z informací v předchozích kapitolách víme, že v roce 2015 se naplno projeví dekarbonizační opatření EU, energetická krize a následné převzetí společností Orlen. To vše vede k propadu akcií až na 6-7 zlotých za ackii.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Energa si můžete prohlédnout níže.

Logo Energa
Energa/ENG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Energa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ze všech informací by se mohlo zdát, že akcie Energa již nemají potenciál růst a zároveň už ani nebudou příliš klesat. Orlen by měl vykoupit menšinový podíl a ukončit veřejné obchodování. Ovšem nemusí k tomu dojít, potenciál akcie Energa pořád mají, je tady ovšem skutečně velké ALE.

Dividendy Energa

Energa aktuálně nevyplácí dividendy, vzhledem k aktuální situaci společnosti je to pochopitelné. Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií Energa

Investovat do akcií Energa je v dnešní době snadné, stačí připojení k internetu a prostředník – broker. Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Broker je ověřený, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě (XTB akcie).

Zdroj: xtb.com
akcie Energa u XTB

Při spekulaci na cenu akcií Energa, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií Energa

Nákup fyzických akcií je nejsnazší a vlastně často i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně tento způsob také využívám, protože je vhodný pro dlouhodobé držení akcií a není časově náročný. Z mého pohledu je to navíc nejlepší způsob pro začátečníky, kteří chtějí vstoupit do světa akcií.

Koupě fyzických akcií je atraktivní také finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou

A pokud se náhodou Energa odhodlala k výplatě dividendy a vy budete akcie držet (i přes brokera) k rozhodnému dni, dividendy se vám připíšou na obchodní účet. Následně je na vás, jak s nimi naložíte – můžete je reinvestovat, či si je nechat vyplatit na běžný bankovní účet.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Vše si ukážeme na názorném příkladu.

Cena akcií Energa byla v roce 2019 na ceně 10 zlotých za akcii. Za 50 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 12 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (2 zloté za každou akcii).

Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Energa

Pro obchodování v řádech minut, hodin nebo maximálně dní, se přímo nabízí CFD deriváty a finanční páka. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů CD Projekt můžete využít XTB jako v případě reálných akcií.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodovat s finanční pákou je jako obchodovat s půjčkou. Půjčka vám umožní koupit více akcií, než na kolik jinak máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze koupit rovnou 250 akcií Energa po 10 zlotých (bez pákového efektu to bylo “pouze” 50 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 10 zlotých na 12 zlotých za jednu akcii Energa, zisk je pořád stejné 2 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 50, ale hned 250 akcií, tedy 250 x 2 = 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Pozor, s finanční pákou je nutné počítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie Energa?

K nákupu akcií, nejen Energa, potřebujete brokera. My jste využili XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete připojení k internetu, a právě účet u brokera.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Zdroj: xtb.com
Informace o akciích Energa u XTB
Informace o akciích Energa u XTB

Akcie Energa jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota pokynu je 10 zlotých. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Kdo je to broker?

Brokera potřebujete, abyste se dostali na trh. Jedná se o prostředníka, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Ke brokerovi byste měli přistupovat jako k vašemu obchodnímu partnerovi, protože se na něj musíte spolehnout a věřit mu v plnění obchodních příkazů.

Broker zajišťuje, že i jako drobný investor se dostaneme na trh. Jako jednotlivci bychom pro burzu byli zcela bezvýznamní. Hold nejsme banka ani jiná velká instituce.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie Energa obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií Energa a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií Energa? A co na akciích Energa sledovat?

Energa je významnou polskou energetickou společností se sídlem v Gdaňsku. Celkem má společnost přes 3 miliony odběratelů, téměř 9 tisíc zaměstnanců, 62 elektráren a síť s téměř 200 tisíci km kabelů.

Energa byla založena v roce 2006 sloučením dvou společností. Dále rostla a v roce 2013 vstoupila na burzu cenných papírů ve Varšavě. V roce 2014 přijala EU nový klimatický balíček. Ten schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030.

Klimatický balíček EU z roku 2014 znamenal medvědí trh pro většinu energetických společností v EU. Strmě padaly i akcie RWE či E.ON.

Nízká cena akcií Energa vyvolala zájem o společnost ze strany PKN Orlen. V roce 2020 EU schvaluje nákup velkého množství akcií společností Energa, PKN Orlen se tím stává většinovým majitelem a netají se tím, že chce společnost využít k začlenění do svého koncernu. To by znamenalo stažení akcií Energa z burzy.

Pokud zvažujete nákup akcií Energa, je nezbytné sledovat nejen vývoj energetického průmyslu a hospodářské výsledky Energa, ale také Orlen. Právě Orlen nemá zájem v dalším obchodování společnosti Energa, rád by ji stáhnul z burzy plně integroval pod svá křídla.

Vyplatí se vůbec o takových akcií uvažovat? Překvapivě ano. Většinovým akcionářem Energa je Orlen a ten by měl menšinové akcionáře vyplatit. Mělo by proběhnout jednání a následně vyplacení za dohodnutou cenu. Je vysoce nepravděpodobné, že by akcie dále výrazně klesaly a pokud dojde k vyplacení menšinových akcionářů, zřejmě to bude za trochu vyšší cenu. A navíc stále tady je možnost, že se Orlen rozhodne svůj podíl prodat.

Co si o akciích Energa myslíte vy? Vidíte v nich příležitost s minimálním rizikem nebo jste tyto akcie již odepsali?

Více informací o akciích Energa (ENG)

Název společnostiEnerga
TickerENG
Webové stránkyhttps://ir.energa.pl/en
Adresa sídla společnostial. Grunwaldzka 472, Gdansk, Poland, 80-309
Založeno2006
Datum IPO-
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslElektrické služby/produkty
Zaměstnanci8 652
Vedení společnostiActing President of the Management Board, CFO and VP of the Management Board for Finance & Climate: Mr. Michal Perlik
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda22. 9. 2017
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti22 080 999 424 zł
Příjmy na akcii53,34 zł
Růst příjmů čtvrtletně R/R14,8 %
Valuace
Tržní kapitalizace4 248 327 680 zł
Hodnota podniku10 280 328 192 zł
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,32
P/E (Cena k zisku)6,79
Očekávané P/E-
Účetní hodnota na akcii27,81 zł
Cílová cena Wall Street9,2 zł
Hodnota podniku k příjmům0,35
Hodnota podniku k EBITDA2,93
Cena k příjmům0,19
Rentabilita
EBITDA2 745 999 872 zł
Provozní marže-14 %
Zisková marže2,79 %
Hrubý zisk3 045 000 000 zł
Zisk na akcii (EPS)1,51 zł
Zředěný zisk na akcii (EPS)1,51 zł
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-60 %
Výkonnost
Návratnost aktiv3,55 %
Návratnost vlastního kapitálu5,05 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Energa
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat