Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Energa

Akcie Energa (ENG) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Energa

Akcie Energa (ENG)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
PLN
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Energa

Energa je polským korporátem zabývajícím se výrobou a distribucí elektřiny. Společnost se řadí mezi 4 největší polské energetické společnosti. V portfoliu má Energa přes 3 miliony zákazníků (odběrných míst), zaměstnává kolem 9 tisíc zaměstnanců a distribuční síť měří přes 190 tisíc km kabelů.

Zdroj: energa.pl
Na první pohled se jedná o impozantní čísla, nejen Energa ale utrpěla polskou energetickou krizí. Navíc v roce 2020 převzala Energu společnost PKN Orlen a dokonce se snaží o její stažení z burzy ve Varšavě.

Akcie Energa jsou obchodované na burze ve Varšavě (WSE) pod tickerem ENG. Pokud byste do nich chtěli investovat, potřebujete přístup na burzu (například přes brokera XTB). Nakupovat či prodávat můžete fyzické akcie od pondělí do pátku v obchodní hodiny WSE, tedy od 9:00 do 16:50.

Akcie Energa byly uvedeny na Varšavskou burzu cenných papírů v prosinci 2013 a následně se staly součástí nejdůležitějšího ukazatele burzy ve Varšavě – indexu WIG20. Jedná se o kapitálově vážený akciový index 20 největších společností obchodovaných právě na burze ve Varšavě. Bohužel od konce roku 2017 byly akcie Energa z indexu WIG20 vyjmuty, stále jsou ale součástí WIG30.

Úvodní informace o společnosti a akcií Energa jsou lehce rozpačité, na jedné straně velmi zajímavá čísla na straně druhé krizí zasažené odvětví. Nejedná se ovšem o skvělou příležitost do budoucna? To si ukážeme v našem článku.

Pokud jste ve světě obchodování noví, zkuste si nejdříve přečíst náš komplexní článek o akciích. Pro něj nepotřebujete žádné počáteční znalosti, vše v něm vysvětlíme a dostanete dobrý základ do akciového světa.

Obsah článku

1.O společnosti Energa2.Historie Energa3.Vývoj ceny akcií Energa4.Dividendy Energa5.Investice do akcií EnergaPrvní možnost: Nákup akcií EnergaJak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií EnergaCo je to finanční páka?6.Kde koupit akcie Energa?Kdo je to broker?Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB7.Vyplatí se investovat do akcií Energa? A co na akciích Energa sledovat?8.Diskuze o akciích Energa (komentáře)

O společnosti Energa

Energa je velmi významnou polskou energetickou společností. Piktogram níže shrnuje ty nejzásadnější data o společnosti. Mimochodem v roce 2021 doručila Energa přes 23 tera Wh po síti čítající více než 190 tisíc km. Pro porovnání, obvod Země po rovníku je 40 tisíc km.

Energa základní informace
Energa základní informace
Zdroj: grupa.energa.pl

Sídlo společnosti je v Gdaňsku. Je nutné si uvědomit, že svou velikostí je Energa důležitým hráčem nejen na poli produkce a distribuce energií, ale i mezi zaměstnavateli. Pokud bychom brali největší polské firmy dle počtu zaměstnanců, Energa by se nacházela v druhé desítce.

Společnost Energa vznikla v roce 2006 sloučením Koncern Energetyczny ENERGA SA a Zespół Elektrownia Ostrołęka. Energa se vydala správným směrem, rostla a v prosinci roku 2013 vstoupila na burzu ve Varšavě.

Do roku 2015 se energetickému průmyslu dařilo, ale následně přišla oborová krize. Průmyslový index WIG-Energia zaznamenal v roce 2015 pokles o 32 %. Průlomovým momentem byl summit Evropské rady v Bruselu v říjnu 2014, kde byl přijat nový klimatický balíček. Ten schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Od té doby začal medvědí trh "velké čtyřky" polského energetického sektoru (PGE, Tauron, Enea a Energa). Společnosti poklesly o více než třetinu, tedy o 25 miliard PLN.

Nutno podotknout, že obrovské propady v energetice se netýkají jen Polska. Mezi největšími společnostmi kotovanými v Evropě, které se zabývají výrobou, distribucí a obchodováním s elektřinou, německé RWE a E.ON ztratily v roce 2015 52 % a 36 %, francouzská EdF rovněž 36 % a Engie 10 %. Poklesu odolal pouze italský koncern Enel, který zaznamenal nárůst o 9 %.

Klimatický balíček samozřejmě nejvíce zasáhl společnosti s vysokým podílem výroby černého a hnědého uhlí.

Společnost Energa na změny samozřejmě reaguje a snaží se být více zelená. V portfoliu má přes 60 elektráren a to především těch, které využívají obnovitelné zdroje. Energa ale nedokáže reagovat tak rychle, příležitosti se chopí PKN Orlen a v roce 2020 se Orlen po schválení EU stává většinovým akcionářem společnosti Energa.

Orlen chce společnost Energa maximálně využít v rámci svého koncernu a snaží se o stažení Energy z varšavské burzy. Menšinoví akcionáři ovšem za svá práva bojují a stažení z burzy nechtějí.

Mimo sektorových problémů a převzetí firmou Orlen jsou zde i další komplikace. Minimálně velmi kontroverzní byl prodej akcií PGG (Polska Grupa Górnicza). Energa se na podzim 2022 zbavila 6 milionů akcií PGG. Ve zkratce je Orlen/Energa nařčena z neuváženého prodeje těchto akcií. Do záchrany PGG se v letech 2018 až 2022 investovaly miliardy PLN.

Jak vidíte, akcie Energa nejsou úplně snadné na pochopení a zorientování. V jejich ceně se odráží mnoho vlivů. To ale neznamená, že by akcie Energa nemohly být zajímavou investiční příležitostí.

Historie Energa

Zdroj: energa.pl
Historie společnosti Energa se píše od roku 2006, v tento rok došlo ke sjednocení dvou společností: Koncern Energetyczny ENERGA SA a Zespół Elektrownia Ostrołęka. Sloučení dvou společností a následný růst Energa směřoval k jedinému – vstupu na burzu (WSE), k němu dochází v prosinci 2013 – IPO za 15,8 zlotých bylo úspěšné a do roku 2014 vstupuje Energa na 17 zlotých.

Pro Energu i celý energetický průmysl v EU já následně klíčový rok 2014, kdy byl přijat nový klimatický balíček. Připomeňme, že byl schválen cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030 (oproti roku 1990).

Klimatický balíček a uhelný podíl Energy znamenal jediné, skutečně velké problémy. To se projevilo na ceně akcií i na celkové náladě ve společnosti. Zdá se, že vše končí v moment, kdy EU v roce 2020 schvaluje převzetí Energy společností Orlen.

Nový většinový majitel (Orlen) se pokouší dostat společnost Energa z burzy a maximálně využít její potenciál pro své účely. Tento záměr se ovšem (zatím) nepodařil, Orlen i přes příkaz soudu nevyjednává s menšinovými akcionáři a ti se nechtějí dát jen tak.

Mimochodem společnost Energa byla i součástí WIG20, ale v posledním kvartále roku 2017 byla z tohoto indexu vyloučena, protože již nepatřila mezi 20 kapitálově největších společností varšavské burzy, stále je ale součástí WIG30.

Historie společnosti Energa není dlouhá a po cca 15 letech ani příliš optimistická. Jaká bude budoucnost společnosti Energa je ovšem ve hvězdách.

Vývoj ceny akcií Energa

Ke konci roku 2013 vstupuje Energa na WSE. Z prvotních 15,8 zlotých za akcii roste cena až do prvního kvartálu roku 2015 – 27,70 zlotých za akcii.

Z informací v předchozích kapitolách víme, že v roce 2015 se naplno projeví dekarbonizační opatření EU, energetická krize a následné převzetí společností Orlen. To vše vede k propadu akcií až na 6-7 zlotých za ackii.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Energa si můžete prohlédnout níže.

Vývoj akcií Energa
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
PLN
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ze všech informací by se mohlo zdát, že akcie Energa již nemají potenciál růst a zároveň už ani nebudou příliš klesat. Orlen by měl vykoupit menšinový podíl a ukončit veřejné obchodování. Ovšem nemusí k tomu dojít, potenciál akcie Energa pořád mají, je tady ovšem skutečně velké ALE.

Dividendy Energa

Energa aktuálně nevyplácí dividendy, vzhledem k aktuální situaci společnosti je to pochopitelné. Pokud hledáte akciové tituly, u kterých bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě vyplacena dividenda, poohlédněte se po dividendových aristokratech a dividendových králích, to jsou společnosti, které vyplácení dividendu třeba i více jak 50 let.

Investice do akcií Energa

Investovat do akcií Energa je v dnešní době snadné, stačí připojení k internetu a prostředník – broker. Při výběru brokera navíc můžeme zůstat na polském trhu a zvolit XTB. Broker je ověřený, seriózní a navíc akcie této společnosti najdeme také na burze ve Varšavě (XTB akcie).

akcie Energa u XTB
Zdroj: xtb.com

Při spekulaci na cenu akcií Energa, máte na výběr ze dvou základních možností. První z nich je vhodná k dlouhodobé investici do akcií – klasické fyzické akcie. Druhou možností jsou krátkodobé investice, u nich je obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a derivát typu CFD.

První možnost: Nákup akcií Energa

Nákup fyzických akcií je nejsnazší a vlastně často i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně tento způsob také využívám, protože je vhodný pro dlouhodobé držení akcií a není časově náročný. Z mého pohledu je to navíc nejlepší způsob pro začátečníky, kteří chtějí vstoupit do světa akcií.

Koupě fyzických akcií je atraktivní také finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

A pokud se náhodou Energa odhodlala k výplatě dividendy a vy budete akcie držet (i přes brokera) k rozhodnému dni, dividendy se vám připíšou na obchodní účet. Následně je na vás, jak s nimi naložíte – můžete je reinvestovat, či si je nechat vyplatit na běžný bankovní účet.

Jak investice formou nákupu fyzickým akcií funguje?

Vše si ukážeme na názorném příkladu.

Cena akcií Energa byla v roce 2019 na ceně 10 zlotých za akcii. Za 50 akcií tak zaplatíme 500 zlotých.

Pokud cena vzroste o 20 % na 12 zlotých za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 zlotých a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 zlotých, zisk je 100 zlotých (2 zloté za každou akcii).

Zisk 100 zlotých si můžete nechat vyplatit na bankovní účet nebo nechat u brokera a dále s ním obchodovat.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií Energa

Pro obchodování v řádech minut, hodin nebo maximálně dní, se přímo nabízí CFD deriváty a finanční páka. V takovém případě lze vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů a zůstanete tak ve stejné platformě jako při nákupu reálných akcií. K nákupu CFD kontraktů CD Projekt můžete využít XTB jako v případě reálných akcií.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Obchodovat s finanční pákou je jako obchodovat s půjčkou. Půjčka vám umožní koupit více akcií, než na kolik jinak máte dostupné finanční prostředky. Opět si to ukážeme na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 500 zlotých (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 500 zlotými (pětinásobkem).

Nyní lze koupit rovnou 250 akcií Energa po 10 zlotých (bez pákového efektu to bylo "pouze" 50 akcií).

Pokud se nyní cena zvýší o stejných 20 %, z 10 zlotých na 12 zlotých za jednu akcii Energa, zisk je pořád stejné 2 zloté na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 50, ale hned 250 akcií, tedy 250 x 2 = 500 zlotých.

S finanční pákou jsme dosáhli 5x vyšší zhodnocení, a dokonce jsme zdvojnásobili obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé. A co teprve kdybychom do toho dali více peněz.

Je to úžasné. Takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí i ztráta. Máte 5x více akcií a s tím 5x větší potenciál zisku a ztráty.

Pozor, s finanční pákou je nutné počítat i poplatky, ty při vzorových případech vůbec neuvažujeme. Při pákovém obchodování si jednoduše musíte zaplatit za ty půjčené peníze, za páku. Oproti tomu fyzické akcie můžete držet zdarma.

Kde koupit akcie Energa?

K nákupu akcií, nejen Energa, potřebujete brokera. My jste využili XTB. U většiny brokerů, a to včetně XTB můžete obchodovat fyzické akcie i CFD kontrakty v jedné platformě. Dávejte si tedy pozor, co přesně kupujete.

Technicky potřebujete připojení k internetu, a právě účet u brokera.

Pro nás Čechy je přístup na burzu ve Varšavě skutečně snadný. POZOR, přístup na polskou burzu není automatický. Abyste viděli polské akcie v platformě, musíte vyplnit PDF PL akcie a zaslat jej na [email protected]. XTB vám následně polské akcie ve fyzické i CFD podobě zpřístupní do 2-3 pracovních dnů.

S tímto se můžete dostat do kolize i u ostatních brokerů. Vždy si předem ověřte, zda broker dané akcie nabízí. Pokud je má v nabídce a vy je v obchodním účtu nevidíte, kontaktujte podporu a možná to vyřešíte dodatečným formulářem jako třeba u XTB.

Informace o akciích Energa u XTB
Informace o akciích Energa u XTB
Zdroj: xtb.com

Akcie Energa jsou obchodované na burze ve Varšavě. Obchodní hodiny jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 16:50.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR 0 %, stejně tak minimální provize je 0 EUR. Minimální hodnota pokynu je 10 zlotých. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Kdo je to broker?

Brokera potřebujete, abyste se dostali na trh. Jedná se o prostředníka, který vám zajistí přístup k cenným papírům – na burzu. Ke brokerovi byste měli přistupovat jako k vašemu obchodnímu partnerovi, protože se na něj musíte spolehnout a věřit mu v plnění obchodních příkazů.

Broker zajišťuje, že i jako drobný investor se dostaneme na trh. Jako jednotlivci bychom pro burzu byli zcela bezvýznamní. Hold nejsme banka ani jiná velká instituce.

Za Finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj také obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie Energa obchodovat jako akcie i jako CFD s finanční pákou. Nezapomeňte ovšem vyplnit formulář výše a poslat jej na [email protected], jinak polské akcie v platformě ani neuvidíte.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se podívejte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií Energa a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií Energa? A co na akciích Energa sledovat?

Energa je významnou polskou energetickou společností se sídlem v Gdaňsku. Celkem má společnost přes 3 miliony odběratelů, téměř 9 tisíc zaměstnanců, 62 elektráren a síť s téměř 200 tisíci km kabelů.

Energa byla založena v roce 2006 sloučením dvou společností. Dále rostla a v roce 2013 vstoupila na burzu cenných papírů ve Varšavě. V roce 2014 přijala EU nový klimatický balíček. Ten schválil cíl snížit emise CO2 Evropskou unií o 40 % do roku 2030.

Klimatický balíček EU z roku 2014 znamenal medvědí trh pro většinu energetických společností v EU. Strmě padaly i akcie RWE či E.ON.

Nízká cena akcií Energa vyvolala zájem o společnost ze strany PKN Orlen. V roce 2020 EU schvaluje nákup velkého množství akcií společností Energa, PKN Orlen se tím stává většinovým majitelem a netají se tím, že chce společnost využít k začlenění do svého koncernu. To by znamenalo stažení akcií Energa z burzy.

Pokud zvažujete nákup akcií Energa, je nezbytné sledovat nejen vývoj energetického průmyslu a hospodářské výsledky Energa, ale také Orlen. Právě Orlen nemá zájem v dalším obchodování společnosti Energa, rád by ji stáhnul z burzy plně integroval pod svá křídla.

Vyplatí se vůbec o takových akcií uvažovat? Překvapivě ano. Většinovým akcionářem Energa je Orlen a ten by měl menšinové akcionáře vyplatit. Mělo by proběhnout jednání a následně vyplacení za dohodnutou cenu. Je vysoce nepravděpodobné, že by akcie dále výrazně klesaly a pokud dojde k vyplacení menšinových akcionářů, zřejmě to bude za trochu vyšší cenu. A navíc stále tady je možnost, že se Orlen rozhodne svůj podíl prodat.

Co si o akciích Energa myslíte vy? Vidíte v nich příležitost s minimálním rizikem nebo jste tyto akcie již odepsali?


Více informací o akciích Energa (ENG)

JménoEnerga
TickerENG
Webové stránkyhttps://ir.energa.pl/en
Založeno2006
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslElektrické služby/produkty
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Energa za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
25. 03. 2023 Načítání... ENG
24. 03. 2023 Načítání... ENG
23. 03. 2023 Načítání... ENG
22. 03. 2023 Načítání... ENG
21. 03. 2023 Načítání... ENG
20. 03. 2023 Načítání... ENG
19. 03. 2023 Načítání... ENG
18. 03. 2023 Načítání... ENG
17. 03. 2023 Načítání... ENG
16. 03. 2023 Načítání... ENG
15. 03. 2023 Načítání... ENG
14. 03. 2023 Načítání... ENG
13. 03. 2023 Načítání... ENG
12. 03. 2023 Načítání... ENG

Ohodnoťte akcie firmy Energa


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo