Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Usrus

Akcie Ursus (URS) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Ursus

Vývoj ceny akcií Ursus
Vývoj ceny akcií Ursus
Zdroj: investing.com

Informace o akciích Ursus

Ursus
Ursus
Zdroj: ursus.com

URSUS byl významný polský výrobce traktorů s více jak 130letou historií. Bohužel i takto známá značka nebyla ušetřena kruté realitě. Dlouhodobé finanční problémy vyústily v restrukturalizaci a následný úpadek. To znamenalo k 15. 10. 2022 ukončení obchodování s akciemi URSUS na burze ve Varšavě.

Obvykle najdete v našich akciových profilech živé akcie, ale tentokrát zcela výjimečně (a jen krátce) ukážeme i společnost, která již zanikla. Je dobré si uvědomit, že i něco takového se může stát, a to i společnostem, které zná nejen celé Polsko, ale celý agrární svět.

V roce 2022 je v Polsku aktivních asi 1,5 milionu traktorů, asi polovina z nich je značky Ursus.

Pokud akciím ještě příliš nerozumíte, doporučujeme začít naším komplexním článkem o akciích. V něm se vše dozvíte a nepotřebujete žádné předchozí znalosti, je to takový vstupní bod do světa akcií a obchodování.

A pokud vás již zaniklé akcie nezajímají, možná byste se rádi podívali po jiných polských akcií. Co třeba CD Projekt, PKP Cargo nebo akcie XTB – náš oblíbený broker.

O společnosti URSUS

Ursus je velmi známou značkou (nejen v Polsku) s nezvykle dlouhou historií. Společnost byla založena již v roce 1893 a v prvních letech své existence vyráběla armatury pro potravinářský a cukrářský průmysl. V roce 1907 došlo k přejmenování na Ursus a závod se zaměřil na výrobu spalovacích motorů pro místní trh a carské Rusko.

První zemědělské traktory Ursus dostaly modelové označení 1921/1922 a byl to právě rok, kdy spatřily světlo světa. Můžeme tedy říci, že přesně 100 let výroby traktorů Ursus bylo pro značku osudným.

Do vypuknutí 2. světové války se v závodě Ursus vyráběly i malé tanky, tzv. tankety (malá bojová vozidla). Za německé okupace sloužily závody Ursus opět k vojenským účelům. Ursus se vrátil k výrobě zemědělských traktorů až v roce 1947.

Ursus trpěl typickým postkomunistickým syndromem, kdy se neefektivní firma nedokázala rychle přizpůsobit zahraniční konkurenci.

V roce 2003 byl na zadluženou společnost ZPC Ursus SA vyhlášen konkurz a tento bod je v zásadě začátkem konce. Nutno podotknout, že se Ursus nedal zadarmo, snahy vzkřísit tuto společnost byly až nevídané.

Ursus se dokonce probojoval na burzu ve Varšavě, dostal se pod křídla Pol-Mot Holding a rozšířil nabídku na elektrická skříňová vozidla a (elektrické) autobusy. Ursus získal i několik veřejných zakázek na MHD a aktivně obchodoval se zahraničím.

Produktová řada Ursus
Produktová řada Ursus
Zdroj: ursus.com

O vzkříšení Ursusu se skutečně bojovalo, společnost se pustila do nelehkého obchodování s Africkou klientelou. V roce 2013 uzavřel Ursus na základě dohody mezi vládami Polska a Etiopie smlouvu s METEC na dodávku 3 000 traktorů, vybavení pro servisní střediska, dodávku náhradních dílů na traktory a školení. 2015 Ursus podepsal další kontrakt na dodávku tahačů, přívěsů a náhradních dílů pro přepravu cukrové třtiny s Ethiopian Sugar Corporation (ESC).

Všechny snahy ale byly marné, Ursus se nedokázal dostat do zisku, a nakonec soud vyhlásil úpadek. To je přesně ten moment, kdy se akcie mohou dostat až na nulu a skutečně. Cena akcií Ursus spadla až na 0,013 zlotých za kus. To byla cena, za kterou jste ještě dokázali poslední akcie ke konci obchodování v polovině října 2022 prodat (ovšem kdo chtěl prodat, prodal již daleko dříve, zánik byl avizován). Nutno také podotknout, že akcie Ursus nikdy nebyly příliš vysoko a atakovaly maximálně 5 zlotých za kus.

Vývoj ceny akcií Ursus
Zdroj: investing.com

Koukat se, jak a kde se daly koupit akcie Ursus asi není tak zajímavé jako si vše ukázat na živých akciích. V ostatních akciových profilech se dozvíte vše potřebné nejen o dané společnosti, ale především o tom, jak a kde akcie nakupovat. Přesvědčte se o tom sami, pokud vás zajímá polský trh, zkuste třeba akcie LPP nebo akcie CCC. A jestli jsou pro vás zajímavé velké zahraniční společnosti, neomezujte se a koukněte třeba na Apple, Facebook, Amazon nebo Teslu.


Více informací o akciích Usrus (URS)

JménoUsrus
TickerURS
Webové stránkyhttps://www.ursus.com/en/relacje-inwestorskie
Založeno1893
SektorPrůmysl
PrůmyslStroje (technika)
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Usrus za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
25. 03. 2023 Načítání... URS
24. 03. 2023 Načítání... URS
23. 03. 2023 Načítání... URS
22. 03. 2023 Načítání... URS
21. 03. 2023 Načítání... URS
20. 03. 2023 Načítání... URS
19. 03. 2023 Načítání... URS
18. 03. 2023 Načítání... URS
17. 03. 2023 Načítání... URS
16. 03. 2023 Načítání... URS
15. 03. 2023 Načítání... URS
14. 03. 2023 Načítání... URS
13. 03. 2023 Načítání... URS
12. 03. 2023 Načítání... URS

Ohodnoťte akcie firmy Usrus


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo