Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 důvodů, proč investovat na důchod do dividendových akcií – čím jsou tak zajímavé?

Publikováno
5 důvodů, proč investovat na důchod do dividendových akcií – čím jsou tak zajímavé?
Zdroj: depositphotos.com

John D. Rockefeller, americký průmyslový magnát, jednou údajně pronesl: „Víte, jaká jediná věc mě těší? Když vidím, jak mi přicházejí dividendy.“ Doufejme, že tuto větu nemyslel doslova a že mu do života přinášely radost i nemateriální požitky, každopádně v ní kus pravdy bude. A proto vám v dnešním článku ukážeme 5 nejdůležitějších důvodů, proč mohou být dividendové akcie velmi zajímavou investicí na důchod.

Rockefeller o budování bohatství a zbohatnutí něco věděl. Podle profesora Harvard Business School Toma Nicholase a profesorky politologie na Stanfordově univerzitě Vasiliki Fouky činilo Rockefellerovo čisté jmění v roce 1937 přibližně 1,4 miliardy dolarů, což v té době odpovídalo 1,5 % hrubého domácího produktu USA. Podle této metriky byl (a stále je) nejbohatší osobou v americké historii. Je zřejmé, že příjmy z dividend pro něj byly důležité a není divu. Se současnými znalostmi víme, že je těžké překonat důležitost dividend pro budování bohatství a zajištění spolehlivého příjmu.

Zde je výčet několika důvodů, proč by dividendové akcie měly být důležité i pro vás.

1. Získáváte příjem, aniž byste museli prodávat akcie

Jedním ze způsobů, jak získat příjem z akcií ve vašem portfoliu, je některé z nich postupně prodávat. S akciemi vyplácejícími dividendy však můžete získat příjem, aniž byste prodali jakékoliv akcie! Jak významný tento příjem bude, samozřejmě ovlivňuje velikost a dividendový výnos vašeho portfolia.

Pokud však vybudujete objemné akciové portfolio například o hodnotě 2 000 000 Kč, které vám vynáší dividendový výnos okolo 6 % ročně, můžete si díky němu přijít na pasivní příjem ve výši 8 500 Kč měsíčně.

2. Dividendy mají tendenci v čase růst

Víte, co je možná ještě zajímavější? Dividendy zdravých a rostoucích společností mají tendenci se v průběhu času zvyšovat – často každoročně. Například akcie Walgreens Boots Alliance v posledních deseti letech zvyšovala svou dividendu přibližně o 10 % ročně, a to není tak neobvyklé tempo.

Existují desítky dividendových králů – společností, které nepřetržitě zvyšovaly dividendy nejméně posledních 50 let po sobě. Ještě početnější je skupina dividendových aristokratů s 25letou nepřetržitou historií vyplácení a navyšování dividendy. Například zdravotnický gigant Johnson & Johnson zvyšuje svou dividendu už více než 60 let, podobně dlouho se daří navyšovat dividendu bez přerušení i společnosti Procter & Gamble.

3. Dividendy vám mohou pomoci překonat inflaci

Mnoho lidí podceňuje míru, do jaké jim inflace může „erodovat“ důchodové úspory. Dlouhodobá průměrná roční míra inflace se pohybuje kolem 3 %, a to samo o sobě může během 25 let snížit kupní sílu vašich úspor o polovinu nebo i více. Pokud máte skutečně stálý příjem a pobíráte například 35 000 Kč měsíčně, bude mít těchto 35 000 Kč za 25 let hodnotu jen asi 17 500 Kč.

Dividendy vám v boji proti inflaci mohou pomoci! Pokud bude inflace po celý váš finanční život v průměru 3 % a výplaty dividend se budou zvyšovat v průměru o 3 % ročně nebo více, měli byste být schopni držet krok s inflací, nebo ji dokonce překonat. Pravdou je, že mnoho z dividendových králů a aristokratů zvyšuje svou dividendu v průměru o 5 % ročně nebo i více.

Poznámka

4. Cena dividendových akcií by měla v průběhu času růst také

Akcie vyplácející dividendy přitom nabízejí budování bohatství nejen prostřednictvím dividend, ale také prostřednictvím samotných akcií. Jistě, některé akcie, do kterých investujete, ať už vyplácejí dividendy nebo ne, mohou vyhořet nebo jednoduše zklamat. Pokud se však budete držet hlavně solidních společností – nebo širokých indexových fondů, které obsahují mnoho společností vyplácejících dividendy – pravděpodobně uvidíte, že hodnota vašich akcií v průběhu času poroste.

U některých skvělých akcií může být tempo růstu poměrně vysoké – například jen za posledních deset let rostly akcie Starbucks v průměru o více než 20 % ročně, zatímco akcie Microsoft v průměru o více než 28 %. Obě akcie přitom vyplácejí dividendu, která se dlouhodobě zvyšuje.

5. Společnosti vyplácející dividendy jsou často stabilnější

A konečně, akcie vyplácející dividendy bývají stabilnější a spolehlivější, než akcie, které dividendy nevyplácejí. Proč? Protože jejich managementy rozvinuly společnosti do bodu, kdy generují větší příjem, než potřebují k provozu a růstu. Považují tento příjem za natolik spolehlivý, že se zavazují vyplácet akcionářům dividendu každoročně (obvykle prostřednictvím čtvrtletních plateb).

Snad žádná společnost nechce snížit, pozastavit nebo zrušit dividendu, protože by to akcionáře mohlo rozrušit. Z toho důvodu je výplata dividend brána velmi vážně a obecně se očekává, že bude nepřerušeně pokračovat.

To jsou přitom jen některé z mnoha důvodů, proč by si mohli mnozí z vás oblíbit dividendové akcie. Pokud jich ve svém portfoliu ještě několik nemáte, možná byste se po některých zajímavých dividendových akciích mohli poohlédnout.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.