Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

15 nejzajímavějších dividendových akcií pro rok 2021

Publikováno
15 nejzajímavějších dividendových akcií pro rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

Pandemie koronaviru ovlivní podle všech předpokladů i rok 2021. To ale neznamená, že není možné na trhu najít silné dividendové akcie, které vám i tak zajistí stabilní pasivní příjem.

Jelikož však není stále jasné, zda a kdy se podaří uvolnit většinu nastolených opatření, je nutné vybírat obzvlášť obezřetně. Na druhou stranu každý propad akcií znamená také příležitost nakoupit “ve slevě”.

Právě proto vám dnes přinášíme 15 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat i v roce 2021.

1. Chevron (CVX)

Logo Chevron

Americká nadnárodní energetická společnost Chevron se sídlem v Kalifornii se řadí mezi jedny z nejlepších ve svém odvětví. V současnosti působí ve více než 180 zemích a její ocenění je odhadováno na 170,2 miliard dolarů.

I když se ropnému průmyslu v tomto roce nějak výrazně nedařilo, i přesto se jí povedlo dokončit akvizici se společností Noble Energy za 4 miliardy dolarů.

Akcie Chevronu jsou ceněné i kvůli štědrým dividendám, které zvyšuje již 33 let po sobě. Naposledy došlo k jejich zvýšení o 8 %, přičemž případné investory nepochybně potěší i velkorysý 5,8% dividendový výnos. Podle posledních analýz by Chevron měl prosperovat i v roce 2021, a to především díky již zmíněné akvizici a možnému oživení energetického průmyslu.

Poznámka

Dividendový výnos: 5,8%

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 170,2 miliard dolarů

2.  Realty Income (O)

Logo Realty Income

Realty Income se řadí mezi jedny z největších společností se zaměřením na pronájem nemovitostí. Jelikož však pandemie koronaviru tomuto odvětví moc nepřála došlo i na její straně k menším ztrátám. I přesto se jí ale již ve třetím čtvrtletí podařilo získat až 93,1 % celkového nájemného.

Za tento úspěch vděčí především svému četnému portfoliu zákazníků napříč různými odvětvími. V současnosti vlastní přibližně 6 500 nemovitostí, které pronajímá více než 630 společností, mezi které se řadí například i Walgreens, 7-Eleven, FedEx či Dollar General.

Realty Income spadá mezi akciové společnosti obecně označované jako REIT. Jejich činností je kumulace kapitálu a jeho následné investování do nemovitostí, díky čemuž může svým investorům vyplácet i štědré dividendy. Největší oblibě se tento typ společností těší především na území Spojených států.

Společnost se navíc pyšní i měsíčně vyplácenými dividendami s 4,6 % výnosem, které jsou navíc po dobu delší než 25 let stále zvyšovány, což ji řadí i mezi takzvané dividendové aristokraty.

Poznámka

Dividendový výnos: 4,6 %

Výplata dividend: měsíčně

Tržní hodnota společnosti: 21,4 miliard dolarů

3. Digital Realty Trust (DLR)

Logo Digital Realty

Digital Realty Trust provozující datová centra se řadí mezi jedny z mála společností, kterých se pandemie koronaviru prakticky nedotkla. Naopak poptávka po jejích službách v tomto období ještě vzrostla, a to ve většině odvětví od financí až po zdravotnictví.

V budoucnu společnost může profitovat i z nově zaváděných 5G sítí a dalšího rozvoje technologií, pro jejíž chod budou opět potřebné služby datových center.

Konkrétně se například očekává, že odvětví zabývající se umělou inteligencí vzroste ze současných 11 miliard dolarů na neuvěřitelných 90 miliard dolarů do roku 2025. Ruku v ruce s tímto trendem porostou s velkou pravděpodobností i akcie Digital Realty trust, které v současnosti nabízí 3,5% dividendový výnos.

Poznámka

Dividendový výnos: 3,5%

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 37,5 miliard dolarů

4.  AbbVie (ABBV)

Logo AbbVie

Americká biotechnologická společnost AbbVie staví svoji kariéru, především na vývoji léků proti rakovině a revmatoidní artritidě. Mezi její největší úspěchy se řadí například léky jako Humira, Imbruvica, Rinvoq či Skyrizi. Jen první z nich jí ročně přináší zisky v hodnotě 20 miliard dolarů.

To, že se jedná o kvalitní společnost, potvrzuje i nedávná investice Warrena Buffetta, který se rozhodl nakoupit její akcie v hodnotě 21,3 milionů dolarů. Největší přínos mohou investoři očekávat v případě dividend, které společnost zvyšuje již 48 let v řadě. K poslednímu zvýšení o 10,3 % došlo naposledy v říjnu 2020, přičemž se její dividendový výnos pohybuje okolo 3,1 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 5,0 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 185,2 miliard dolarů

5. Coca-Cola (KO)

Logo Coca-Cola

Coca-Cola je snad odjakživa považována za jednu z nejlepších dividendových společností. Své příznivce si získala především kvůli nepřetržitému zvyšování dividend po dobu 58 let, což ji ve výsledku řadí mezi takzvané dividendové krále. Není divu, že se jedná o vůbec nejdéle držený akciový titul Warrena Buffetta.

Pandemie koronaviru však Coca-Cole uštědřila poměrně velkou ránu, poté co byla většina stravovacích zařízení uzavřena a poptávka po nealkoholických nápojích začala stagnovat. V současnosti ji tedy drží nad vodou především tržby z Číny, Indie, ale i Japonska.

Rychlá distribuce vakcíny a postupné uvolňování opatření by Coca-Cole mohly v roce 2021 přinést až 10,9 % růst příjmů na 36,6 miliard dolarů. Prozatím však společnost nepřemýšlí ani nad případným odložením navýšení dividend, které v současnosti nabízí 3,1 % dividendový výnos.

Poznámka

Dividendový výnos: 3,1 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 228,9 miliard dolarů

6. Phillips 66 (PSX)

Logo Phillips 66

Phillips 66 byl samozřejmě stejně jako ostatní ropné společnosti zasažen pandemií koronaviru. Během třetího čtvrtletí zaznamenal ztrátu v hodnotě 799 milionů dolarů. V důsledku toho musela společnost svůj rozpočet na rok 2021 snížit o 43 %.

Vakcína však přináší nejen společnosti Phillips 66 naději na pomalé zotavení celého odvětví, což by jej mohlo opět postavit na nohy. Po úplném uvolnění všech opatření je tedy možné očekávat i výrazný růst akcií. I přes všechny negativní dopady se společnosti stále daří vyplácet svým investorům dividendy s výnosem okolo 5,4 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 5,4 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 29,3 miliard dolarů

7. JPMorgan Chase & Co. (JPM)

Logo JPMorgan Chase

Rok 2020 znamenal pro banky především velký pokles akcií, který zapříčinil především propad úrokových sazeb. Pandemie koronaviru se nevyhnula ani největší americké bance JPMorgan Chase, která se může v současnosti pyšnit ohodnocením na 370,9 miliard dolarů.

Akcie JPMorgan Chase do poloviny prosince zaznamenaly 13% pokles, který přináší investorům perfektní příležitost pro jejich pořízení za nízkou cenu. Případní investoři se mohou navíc těšit i na stabilní pasivní příjem v podobě dividendy s 3% výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 3 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 370,9 miliard dolarů

8. Johnson & Johnson (JNJ)

Logo Johnson & Johnson

Johnson & Johnson se v roce 2020 proslavil především jako společnost pracující na výzkumu vakcíny proti pandemii koronaviru. I přesto jeho akcie v prosinci vzrostly o pouhých 5 %. Své postavení na trhu si však upevňuje i působením v několika dalších obchodních divizích, a to zdravotnictví, farmaceutiky a spotřebního zboží.

Dobrou zprávou pro investory je i fakt, že společnost zvyšuje své dividendy již 58 let. Poslední navýšení proběhlo v dubnu 2020, kdy se dividenda zvýšila o více než 6 % na 95 centů na akcii. Celkově se tedy dividendový výnos pohybuje okolo 2,7 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,7 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 402 miliard dolarů

9. Broadcom (AVGO)

Logo Broadcom

Broadcom stál ještě do nedávna ve stínu velkých technologických gigantů. V roce 2021 by však neměl uniknout vaší pozornosti. Tento americký výrobce čipů by měl totiž v několika následujících letech zaznamenat značný růst, a to především díky rozvoji 5G sítí.

Ty ale nejsou jeho jediným želízkem v ohni. Jedním z jeho hlavních příjmů je smlouva s Apple o dodávkách čipů pro výrobu iPhonů. Mezi jeho zákazníky patří i datová centra či výrobci domácích spotřebičů a dalších zařízení. V současnosti tedy jeho investoři mohou těžit ze čtvrtletně vyplácených dividend s 3,1% výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 3,1 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 176 miliard dolarů

10. Walmart (WMT)

Logo Walmart

Walmart si za svojí šedesátiletou kariéru na trhu vydobyl místo největšího maloobchodního prodejce na světě. Denně tak v jeho kamenných prodejnách, ale i e-shopu nakoupí více než 265 milionů zákazníků. V roce 2020 však dokázal, že ho pandemie koronaviru a ani přicházející recese nedokáží nějak zásadně ohrozit.

Největší potenciál má společnost především v postupném upevňování své pozice v online prostředí. V návaznosti na to se vedení rozhodlo založit i svoji novou zpoplatněnou službu Walmart+, která se nápadně podobá konkurenční službě od Amazonu.

Důležitým aspektem pro dlouhodobé investory je především jeho dlouhodobé navyšování dividend již 48 let po sobě, přičemž nabízí i 1,5% dividendový výnos.

Poznámka

Dividendový výnos: 1,5 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 408 miliard dolarů

11. Federal Realty Trust (FRT)

Logo Federal RealtyFederal Realty Trust se řadí stejně jako Realty Income mezi REIT společnosti, přičemž FRT se zaměřuje především na pronájem nákupních a energetických center. Stejně jako ostatní společnosti byl i Federal Realty Trust zasažen pandemií koronaviru, ale ani tak nepřišel k nějak markantním ztrátám.

Federal Realty Trust podobně jako většina společností na tomto seznamu zvyšuje dividendy již po dobu několika desítek let. Horší výkony přináší v oblasti dividendových výnosů, které se během několika let pohybovaly mezi 3 až 4 %. V současnosti se ale tato hodnota zvýšila na necelých 5 %, což přináší i skvělou příležitost pro případnou investici do něj.

Poznámka

Dividendový výnos: 4,9%

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 6,5 miliard dolarů

12. McDonald’s (MCD)

Logo McDonald' s Oblíbený řetězec fastfoodů McDonald’s se řadí mezi jedny z dalších známých dividendových titulů, které nezklamou snad za žádné situace. Společnost si poradila i s pandemií koronaviru, která restaurační průmysl zasáhla ze všech nejvíce.

Po tomto propadu ale analytici očekávají v roce 2021 značný růst tržeb o 13,7 % a růst příjmů o 34 %. Svým investorům McDonald’s může nabídnout 2,4% dividendový výnos, spolu se zvyšováním dividendy již od 70. let.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,4 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 158 miliard dolarů

13. Clorox (CLX)

Logo CloroxVýrobce dezinfekčních a čistících prostředků Clorox v tomto roce zaznamenal značný růst, a to především v návaznosti na šířící se pandemii koronaviru. Svého vrcholu však dosáhl již v srpnu, kdy akcie vzrostly na cenu 239 dolarů, přičemž o několik dní později klesly o 15,5 %.

Od té doby akcie Cloroxu spíše stagnují, což naopak vytváří zajímavou investiční příležitost pro případné zájemce o jeho akcie. Stejně tak investory potěší i již 40 let zvyšovaná dividenda s 2,1 % výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 2,1 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 25,4 miliard dolarů

14. Hasbro (HAS)

Logo HasbroZnámý výrobce hraček Hasbro je nepochybně jedničkou ve svém oboru. Jeho postavení posilují především značky jako například Nerf, Transformers či Power Rangers. Ještě větší potenciál mu však přinesla nedávná akvizice za 3,8 miliardy dolarů se společností Entertainement One, čímž získal práva na další značky jako je Peppa Pig nebo PJ Masks.

Akcie společnosti zaznamenaly největší růst až koncem roku, a to především díky nadcházejícím svátkům. Celkem tak jejich cena vzrostla o 16 %, čímž se zároveň snížil i jejich meziroční pokles na 11 %. Hasbro však svým investorům nabízí především dividendy, které se mohou chlubit 3% dividendovým výnosem.

Poznámka

Dividendový výnos: 3 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 12,7 miliardy dolarů

15. Merck (MRK)

Logo MerckFarmaceutická společnost Merck v roce 2020 zaznamenala velký výprodej svých akcií, které se tím pádem zároveň staly poměrně levnými a dostupnými. V následujících letech by se ale mohla stát jednou z nejžádanějších na trhu, a to především kvůli jejímu léku na léčbu rakoviny Keytruda.

Pozadu ale nezůstávají ani její další typy léků jako je Lenvima či Lynpryza, které v současnosti drží společnost nad vodou. Postupné uvolňování opatření a návrat zdravotnického systému do normálu by mohly během několika měsíců pomoci společnosti k opětovnému růstu.

Ještě donedávna rostly dividendy Merck velmi pomalu, což se změnilo až v roce 2019, kdy byly navýšeny o 14,6 % a o dalších 11 % v následujícím roce. Je možné, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech a již v současnosti mohou investoři využít dividendový výnos ve výši 3,1 %.

Poznámka

Dividendový výnos: 3,1 %

Výplata dividend: čtvrtletně

Tržní hodnota společnosti: 201.9 miliard dolarů

Budete do některých z těchto dividendových akcií investovat, nebo máte nějaké vlastní tipy? Podělte se s námi o ně v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
22
4

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎