Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 důvodů, proč je investování do indexů perfektní (nejen) pro začínající a nezkušené investory

5 důvodů, proč je investování do indexů perfektní (nejen) pro začínající a nezkušené investory

Víte, jak zní jedna z často citovaných rad Warrena Buffetta? Podle něj je pro naprostou většinu lidí nejlepším investičním přístupem pravidelná investice do nízkonákladového ETF, které kopíruje výkonnost amerického indexu S&P 500. Proč?

Investování na akciovém trhu je skvělý způsob, jak zhodnotit volné finanční prostředky, ale aktivní výběr jednotlivých akcií nemusí být vhodný pro každého. Ba naopak. Ačkoliv to možná nebudete chtít slyšet, pro většinu drobných investorů bude mnohem vhodnější pasivní investování prostřednictvím indexových fondů.

Co je indexový fond?

Indexový fond je složený z akcií některého konkrétního akciového indexu. Indexové fondy můžete obvykle nakupovat v podobě ETF – burzovně obchodovatelných fondů. Buď přímo prostřednictvím ETF brokera, případně můžete za tímto účelem využít nabídku služeb některé investičních platforem, které vám mohou pravidelné nákupy ETF i pohodlně automatizovat.

Největší oblibě se těší indexové fondy kopírující výkonnost amerického benchmarkového indexu S&P 500, jako je například SPDR S&P 500 Trust. Tento index se skládá z 500 největších amerických akciových společností dle tržní kapitalizace. Výkonnost těchto indexových ETF tak přibližně odpovídá výkonnosti amerického akciového trhu jako celku.

Jak by potvrdil i samotný Věštec z Omahy, indexové fondy mohou být skvělým investičním nástrojem nejenom začínajících investorů a existuje 5 dobrých důvodů, proč zvážit právě tuto investici.

1. Investice nemusíte dlouze zkoumat a vybírat

Rozhodnete-li se investovat do jednotlivých akcií, budete muset každou investici důkladně zvažovat. Některé akcie jsou rizikovější než jiné a je důležité zjistit, zda je společnost, do které investujete, v dobré finanční kondici. To může být velmi časově náročná a odborná činnost.

Pokud si vyberete jako investici nákup některého z indexových fondů, nemusíte se o své investice starat.

Právě index S&P 500 je považován za nejlepší reprezentaci amerického akciového trhu jako celku a od svého založení vykazuje průměrnou roční návratnost okolo 10 % ročně.

Poznámka

To se nemusí zdát jako závratné zhodnocení, nicméně 10% roční zhodnocení zdvojnásobí vaše investované peníze už za cca 7 let.

2. Investováním do indexových fondů minimalizujete investiční náklady

Investiční fondy je možné rozdělit na aktivně spravované a pasivní. Aktivně spravované fondy mají svého portfolio managera, který vybírá každou akcii ve fondu, zatímco složení pasivních fondů je dané indexem.

Díky tomu platíte za investici do pasivně řízeného fondu řádově nižší poplatky, které obvykle nedosahují ani 1 % ročně.

Aktivně spravované fondy si za svou činnost účtují poplatky vyšší a výkonnost tomu většinou neodpovídá. Za 10leté období končící červnem 2019 dokázalo pouze 23 % amerických aktivně spravovaných fondů překonat výkonnost pasivních. V minulosti pak byla jejich výkonnost ve srovnání ještě horší, jak se můžete dočíst například v knize Inteligentní investor od Benjamina Grahama.

3. S velkou pravděpodobností se opět zotaví z propadu trhu

Otázka, která se skloňuje stále častěji: Nečeká nás v blízké době výrazný propad akciového trhu? Jak souvisí s indexovými fondy?

Žádná investice není imunní vůči riziku a indexové fondy nejsou výjimkou. Je však pravděpodobnější, že se z propadu trhu zotaví rychleji než jiné investice.

Index S&P 500 zažil za poslední dvě dekády velmi volatilní období, ale vždy platilo, že se dokázal z propadu zotavit. Za posledních 20 let zaznamenal prasknutí dotcom bubliny, ekonomickou krizi v roce 2008, teroristické útoky, politické napětí i globální pandemii – a přesto nadále stoupá.

Je velmi pravděpodobné, že bude index S&P 500 i nadále volatilní, pokud nám ale historie něco ukazuje, pak fakt, že se dokáže ze svých propadů dříve nebo později zotavit.

4. Poskytují okamžitou diverzifikaci

Diverzifikace je nezbytnou součástí každé dlouhodobě úspěšné investiční strategie. Pokud své peníze rozdělíte mezi vícero investic, je pravděpodobnější, že vaše portfolio zůstane v profitu, i když se některým z jednotlivých akcií nebude dařit podle předpokladů.

Pokud investujete do ETF kopírujícího svým složením index S&P 500, okamžitě provedete investici do 500 různých společností v rámci jediné investice.

Vždy existuje možnost, že se některé z těchto investic nebude dařit, když ale investujete do stovek akcií najednou, nebude mít slabá výkonnost jedné nebo pár jednotlivých akcií na celkovou výkonnost vaší investice výrazný vliv.

5. Automaticky investujete do nejvýznamnějších akciových titulů

Indexů existuje celosvětově mnoho a každý z nich reprezentuje specifický akciový trh. S&P 500 je však jeden z nejsilnějších. Místo v něm mají pouze ty nejlepší a největší americké veřejně obchodovatelné společnosti.

Aby mohla být společnost do tohoto indexu zahrnuta, musí splňovat několik požadavků týkajících se velikosti a ziskovosti. Pokud není společnost k přijetí schválena komisí, do indexu se nedostane.

Mezi největší komponenty indexu S&P 500 pak přirozeně patří nejvýznamnější světové technologické společnostiApple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook, které tvoří více než pětinu tohoto indexu. Investováním do ETF kopírující výkonnost indexu S&P 500 tak budete ve značné míře investovat i do těchto společností.

Největší komponenty indexu S&P 500
Největší komponenty indexu S&P 500. Zdroj: slickcharts.com

Slovo závěrem

Start investování může být pro řadu lidí obávaným zážitkem, ale může být jednodušší, než si myslíte. Dáte-li přednost pasivní investiční strategii a pokud si jako nástroj vyberete indexový fond kopírující výkonnost amerického akciového trhu, investovat tímto způsobem může doslova každý.

Zvlášť pokud se rozhodnete investovat pravidelně prostřednictvím některé z investičních platforem, které si za svou službu sice účtují drobný poplatek, ale investování vám plně zautomatizují.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.