Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 blue chip akcie z indexu Dow Jones, které si říkají o koupi

Publikováno
3 blue chip akcie z indexu Dow Jones, které si říkají o koupi
Zdroj: depositphotos.com

Již více než 14 měsíců je pro investory náročných. Po roce 2021 s minimálními poklesy byl loňský rok pro všechny tři hlavní americké akciové indexy ve znamení medvědího trhu.

Uprostřed všeobecné paniky však poměrně obstál nestárnoucí index Dow Jones. Přestože v roce 2022 ztratil 9 % své hodnoty, bylo to výrazně lepší než v případě referenčního indexu S&P 500 nebo technologicky zaměřeného Nasdaq Composite, které ztratily 19 a 33 %.

Investoři mají v obdobích volatility a nejistoty tendenci přiklánět se k indexu Dow, protože je tvořen 30 obecně ziskovými, časem prověřenými a nadnárodními podnikyblue chip akciemi. Většina z těchto akcií není rychle rostoucími společnostmi, nicméně prokázaly, že dokáží relativně snadno procházet medvědími trhy a/nebo hospodářskými poklesy. Díky tomu je lze považovat za relativně bezpečné investice během medvědího trhu. Níže jsou uvedeny tři akcie z indexu Dow Jones, jež se nyní jeví poměrně zajímavě.

1. Johnson & Johnson

Načítání
Načítání
Kupte si akcie JNJ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

První zajímavou akcií je zdravotnický konglomerát Johnson & Johnson. Proč? Akcie zdravotnických společností jsou většinou chráněny proti ekonomickým poklesům. Bylo by sice výhodné, kdybychom si mohli dovolit luxus jednoduše neonemocnět během recese a medvědích trhů, ale takovou možnost volby nemáme. Lidé budou vždy potřebovat léky na předpis, zdravotnické prostředky a nejrůznější zdravotnické služby bez ohledu na to, jak dobře či špatně si ekonomika vede.

Pokud jde o tuto společnost, je to skladba jejích příjmů, která Johnson & Johnson činí výjimečnou. Již více než deset let tvoří větší část celkových tržeb společnosti oblast léčiv. Značkové léky přitom mají vysoké marže a lepší vyhlídky na krátkodobý růst.

Nevýhodou více než poloviny tržeb ze značkových léčiv je to, že mají omezenou dobu exkluzivity prodeje. Aby se však společnost těmto problémům vyhnula, neustále reinvestuje do nového výzkumu, spolupracuje s dalšími vývojáři léků a provádí akvizice, aby rozšířila svůj výrobní program a portfolio výrobků. Kromě toho je i její divize zdravotnických technologií celosvětovým lídrem, který má dobrou pozici pro využití výhod stárnoucí populace.

Dalším důvodem pro nákup akcií Johnson & Johnson je konzistence společnosti. Krom jiného už 60 let po sobě zvyšuje roční dividendu – je tedy dividendovým králem. Nelze pak opomenout, že z hlediska ceny vůči ziskům (P/E poměr) jsou akcie nejlevnější za poslední dekádu.

2. Verizon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Telekomunikační akcie byly po většinu minulého desetiletí zapomenutým odvětvím a výjimkou nebyly ani akcie Verizon. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby byly na historických minimech nebo blízko nich, investoři dávali přednost rychle rostoucím společnostem. Je to ale právě konzistence provozního cash-flow telekomunikačních akcií, díky kterému mají tyto akcie tendenci prosperovat během krize.

Podobně jako akcie ve zdravotnictví jsou telekomunikační společnosti vysoce defenzivní. V průběhu několika desetiletí se přístup k internetu a vlastnictví chytrého telefonu staly základním zbožím a službami, kterých se spotřebitelé a podniky jednoduše nechtějí vzdát.

Pokud v tomto desetiletí existuje pro společnost Verizon nějaký převládající katalyzátor, je to právě probíhající zavádění 5G sítí. Tato vylepšení sice nebudou dokončena ze dne na den, ale představují katalyzátor pro spotřebitele a podniky, aby nyní i v příštích letech postupně modernizovali svá bezdrátová zařízení. Jinými slovy, je to recept na zvýšenou spotřebu dat, na níž Verizon generuje jedny z nejlepších provozních marží.

Pokud potřebujete ještě jeden dobrý důvod, proč by vás mohly oslovit akcie Verizon, zvažte jejich dividendový výnos blížící se 7 %. Krom toho se akcie Verizon obchodují za pouhý osminásobek zisku, který analytici společnosti předpovídají pro roky 2023 a 2024.

3. Walgreens

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WBA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Řetězec lékáren Walgreens je zajímavým případem, protože se jedná o vzácnou výjimku z pravidla u akcií zdravotnických společností, která byla popsána výše u Johnson & Johnson. Jelikož je společnost značně závislá na pěší návštěvnosti svých kamenných prodejen, výluky během pandemie covid-19 značně poškodily její tržby a zisky – krátkodobě. To už je však za námi.

Walgreens již několik let realizuje řadu strategických iniciativ, jejichž cílem je zlepšit provozní efektivitu, zvýšit organický růst a přilákat opakované návštěvy. Provozní výsledky společnosti ukazují, že se jí daří ve všech třech oblastech. Zlepšení provozní efektivity zahrnuje snížení nákladů, což se v roce 2022 podařilo o 2 miliardy dolarů – o rok dříve, než se plánovalo. Společnost také agresivně investuje do iniciativ, jejichž cílem je podpořit objednávání přes internet a zefektivnit dodavatelské řetězce. Přestože většinu příjmů i nadále generují kamenné pobočky, digitální prodej má potenciál udržet v dohledné budoucnosti dvouciferný růst tržeb.

Výrazné posuny pak nastávají v oblasti zdravotnických služeb. Walgreens a VillageMD (Walgreens je většinovým akcionářem VillageMD) otevřely 200 zdravotních klinik s kompletními službami, které jsou umístěny v prodejnách Walgreens – kliniky s lékařským personálem, jejichž cílem je podpořit opakované návštěvy. Cílem je do konce roku 2027 otevřít 1 000 těchto klinik na více než 30 amerických trzích. Akcie Walgreens s dividendovým výnosem přes 5 % a forwardovým poměrem ceny k zisku pod 8 nabízí také velmi zajímavý poměr rizika a návratnosti pro trpělivé investory.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎