Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto akcie jen od začátku letošního roku přeměnily 100 tisíc korun na milion. Podaří se to i vám?

Publikováno
Tyto akcie jen od začátku letošního roku přeměnily 100 tisíc korun na milion. Podaří se to i vám?
Zdroj: depositphotos.com

Kdybyste v lednu investovali 100 000 korun a každý měsíc reinvestovali své peníze do nejvýkonnější akcie v indexu S&P 500, měli byste na konci července téměř milion korun. Pokud byste byli schopni vybírat vůbec nejvýkonnější akcie z benchmarku amerického akciového trhu, dosáhli byste impozantního sedmiměsíční zisku téměř 900 %. To je docela úspěch, když uvážíme, že index S&P 500 ve stejném období vzrostl o (velmi slušných, ale v porovnání skromných) 20 %.

Stejných 100 000 korun investovaných do indexu S&P 500 by tak mělo hodnotu pouhých 120 000 korun. Než přišlo srpnové ochlazení trhů, byli jsme navíc v červenci svědky rozšíření býčího trhu na více typů akcií – už nerostly pouze masivní technologické akcie, zejména ty spojené s umělou inteligencí.

Zpětný pohled je samozřejmě dvousečný. A je zřejmé, že jen málo investorů, pokud vůbec nějací, by dokázali vybrat nejlepší akcie alespoň v jednom z posledních sedmi měsíců, proto se nejedná o udržitelnou investiční strategii. Ohromující čísla však investorům připomínají, že na rostoucím trhu lze dosáhnout úžasných zisků.

Drobným překvapením v tabulce níže může být červencový vítěz. Po pádu několika regionálních bank na začátku roku se investoři v indexu S&P 500 po většinu roku vyhýbali finančním akciím. To se však v červenci obrátilo.

Nejlepším červencovým titulem byla společnost Zions Bancorporation. Akcie tohoto věřitele se sídlem v Salt Lake City jen za červenec vyskočily o 42,4 %. To pomohlo zmírnit bolest ze ztrát v každém jiném měsíci tohoto roku od února – tyto bankovní akcie jsou od začátku roku stále ve více než 20% ztrátě.

Jací byli vítězové v jednotlivých měsících?

Letošní rok odstartoval s velkou razancí. Nejenže index S&P 500 jen za leden poskočil o 6,2 %, někteří vítězové během tohoto měsíce vyletěli ještě více a například společnost Warner Bros Discovery přidala více než 56 % za jediný měsíc.

A pak přišel únor se zpátečkou. Optimismus, že Fed svým zvyšováním sazeb konečně zchladil inflaci, ustoupil obavám, že další zvyšování sazeb teprve přijde. Tři čtvrtiny akcií v indexu S&P 500 v únoru klesly. Vzácně vyčnívala společnost Catalent, která se zabývá zdravotní péčí, když během měsíce posílila o 25,6 %.

Zdroj: spglobal.com
Nejvýkonnější akcie z indexu S&P 500 v jednotlivých měsících roku 2023
Nejvýkonnější akcie z indexu S&P 500 v jednotlivých měsících roku 2023

Následovaly měsíce březen, duben a květen, kdy index S&P 500 vykazoval drobné zisky a vítězi jednotlivých měsíců se staly akcie Intel (+ 28,7 %), Chipotle Mexican (+ 21,0 %) a Nvidia (+ 36,3 %).

Většina investorů zaregistrovala především květnový pozoruhodný růst akcií Nvidia, které během jediného dne po oznámení hospodářských výsledků posílily o 30 %. Společnost se tak stala členem skupiny společnosti, které dosáhly tržní kapitalizace bilion dolarů.

V červnu se americké akcie opět investorům výrazně připomněly. Index S&P 500 vzrostl o 6,5 %, což znamenalo jeho doposavad nejlepší měsíční zisk za celý rok. Trh v červnu hnal kupředu obrovský nárůst spotřebitelských výdajů, zejména v oblasti cestování, o čemž svědčí i vítěz tohoto měsíce.

Společnost Carnival, provozovatel výletních lodí, zaznamenala v červnu růst svých akcií o 67,7 %, čímž překonala všechny ostatní akcie v indexu S&P 500.

Velkou otázkou však je, zda rally dokáže pokračovat i v druhé polovině roku. Býčí trendy jsou pevně zachovány. Z historického hlediska však nejsou srpen ani září skvělými měsíci.

Slovo závěrem

Hrát si retrospektivě s čísly může být fascinující. Jak ukazuje analýza, správný výběr akcií v pravý moment může přinést impozantní výnosy.

Představa proměny 100 000 korun na téměř milion v průběhu několika měsíců je lákavá. Je však důležité si uvědomit, že taková analýza je čistě teoretická a v praxi těžko realizovatelná. Skutečnost, že by někdo konzistentně vybíral každý měsíc nejlepší akci z indexu S&P 500, je utopická.

Tento článek slouží spíše jako ukázka toho, jak mohou jednotlivé akcie výrazně vystoupat v krátkém časovém horizontu, a nikoliv jako doporučená investiční strategie.

V reálném světě investic je důležitá diverzifikace, dlouhodobý investiční horizont a solidní strategie, nikoliv snaha “uhádnout” nejlepší akcii každý měsíc. I když je inspirující sledovat tuto “hru s čísly”, je zároveň klíčové mít na paměti realitu a omezení plynoucí z investování v praxi.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.