Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia láme rekordy – 184 miliard USD a 30% akciový růst za jediný den. Jsme na prahu technologické revoluce?

Publikováno
Nvidia láme rekordy – 184 miliard USD a 30% akciový růst za jediný den. Jsme na prahu technologické revoluce?
Zdroj: depositphotos.com

Jsme právě nyní svědky počátku nové technologické revoluce? O umělé inteligenci (AI) se hovoří již dlouhou dobu, nicméně v tomto segmentu stále nedocházelo k žádný výrazným posunům.

Celou situaci v AI segmentu ovšem změnil 25. květen, kdy své kvartální hospodářské výsledky a plány do budoucna zveřejnila společnost Nvidia. Čím se tato firma zapsala do historie a proč možná otevřela dveře k další technologické revoluci? To se dozvíte v tomto článku.

Akcie Nvidia vydělaly za den 184 miliard dolarů.

Společnost Nvidia překonala rekord akcií Tesla v denním zisku z obchodování akcií. K tomuto rekordnímu číslu dospěl růst akcií Nvidia, který v jeden jediný den dosáhl 30% zhodnocení. Co se vlastně stalo? Dalo by se říci, že za vším hledejme generativní umělou inteligenci.

Humbuk okolo této společnosti vznikl po zveřejnění tiskové zprávy, ve které generální ředitel Jensen Huang představil vizi společnosti v integrování jejích nových čipů, založených právě na technologii generativní umělé inteligence, v podstatě ve všech současných zařízeních.

Poznámka

Generativní AI kombinuje sílu strojového učení a umělé inteligence s cílem vytvářet různé formy obsahu (videa, text, obrázky…). Generativní AI je dnes používána například v textovém nástroji ChatGPT nebo v médiích ve formě deep fake.

Akcie Nvidia vystřelily poté, co společnost vygenerovala tržby o 50 % vyšší, než byly původní odhady analytiků z Wall Street. Tomuto úspěchu přispěl především prodej čipů, které se používají v populárním nástroji na generování textu ChatGPT. Reakce investorů na tuto informaci byla okamžitá a společnost se během jednoho dne stala největší polovodičovou společností na světě a pátou nejhodnotnější společností na Wall Street.

Co bude dál?

Není to ještě tak dávno, kdy investoři o Nvidia smýšleli poměrně negativně. Akcie této společnosti byly poměrně drahé, přičemž nedocházelo k žádnému tvůrčímu posunu směrem ke zvýšení atraktivity této společnosti v očích investorů. Ke zlomu došlo v lednu letošního roku, kdy společnost začala evidovat nárůst poptávky po svých čipech.

O pár měsíců později je vize této čipové společnosti posunuta o krok dále a generální ředitel Jensen Huang se netají vysokými ambicemi společnosti v oblasti vývoje vlastních superpočítačů s umělou inteligencí, které hodlají nabídnout světovým lídrům v IT.

Současné dění okolo společnosti Nvidia se samozřejmě také podepsalo na predikci ceny jejích akcií. Analytici v současné situaci očekávají růst akcií v letošním roce na hodnotu 600 USD. Mnohem více pragmatičtější predikce očekává konečný růst akcií na hodnotě 435, což je v podstatě současná hodnota akcií Nvidia.

Zdroj: tipranks.com
Predikce cenového vývoje pro společnost NVIDIA
Predikce cenového vývoje pro společnost NVIDIA

I přestože reakce investorů na zveřejněné Q1 hospodářských výsledků byla více než pozitivní, je potřeba si připustit i scénář, že vize Nvidia nebudou naplněny, což by mohlo značit výrazný akciový pokles. Predikční model, který počítá s touto variantou, očekává případný pokles hodnoty akcií až na cenu 230 USD.

Technická analýza

Exponenciální růst akcií Nvidia započal již v prosinci loňského roku, kdy se pád akcií zastavil na hodnotě 120 USD, tedy na hodnotě jedné z nejvýraznějších supportních úrovní se silným volume. Od tohoto okamžiku byl akciový růst bez cenových korekcí a až na jeden slabší měsíc, kdy trh odpočíval na hodnotě 280 USD, hodnota akcií pouze rostla na současné zhodnocení 184 %.

Nejbližší support se v současné době nachází na ceně 340 USD, ovšem tato hodnota je prozatím příliš blízko aktuální ceny, aby se dala považovat za relevantní technickou úroveň. Z tohoto důvodu je první skutečný support až na hodnotě 280 USD, kde došlo k proražení historických maxim. Pokud trh stále poroste a třeba naplní predikce ohledně cílové ceny 600 USD, bude i cenové maximum z roku 2022 supportem.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti NVIDIA
Měsíční akciový graf společnosti NVIDIA

Závěr

Společnost Nvidia možná odstartovala novou technologickou revoluci, která by podle slov jejího generálního ředitele měla vést k vývoji superpočítačů poháněných umělou inteligencí. Základem úspěchu Nvidia, při kterém za jediný den vydělala na 30% růstu akcií 184 miliard dolarů, je generativní umělá inteligence, používaná v technologiích, jako jsou ChatGPT nebo deep fake.

Nenaplněná velká očekávání ovšem mohou spustit lavinu výprodejů a i přes pozitivní fundament a výrazně pozitivní cenové cíle, by investoři neměli zapomínat na money management a diverzifikaci.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎