Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Trh zalitý likviditou od vlád a centrálních bank neúměrně zvedá akciový index S&P 500

Trh zalitý likviditou od vlád a centrálních bank neúměrně zvedá akciový index S&P 500

Trh zalitý likviditou od vlád a centrálních bank neúměrně zvedá akciový index S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, proč index S&P 500 stále roste? Čím je to způsobeno? Můžeme očekávat i v následujících měsících růst tohoto indexu? Tento článek vám přináší aktuální informace o vývoji tohoto nejpoužívanějšího světového indexu.

Korelace globální likvidity a indexu S&P 500

Na grafu níže můžeme vidět vysokou korelaci mezi globální likviditou (množstvím peněz v ekonomice) a hodnotou indexu S&P 500. Růst likvidity je v posledním roce způsobem zejména kvantitativním uvolňováním od vlád a centrálních bank. Na grafu můžeme vidět, že globální likvidita stále roste. Není zde žádný náznak opaku (hrozí nám naopak past likvidity?). 

Korelace likvidity a indexu S&P 500. Zdroj: Bloomberg
Korelace likvidity a indexu S&P 500. Zdroj: Bloomberg.com

Fed potvrdil pokračování v nastavené měnové politice

Fed na dubnovém zasedání zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů použít všechny nástroje, které má k dispozici. Dále na zasedání bylo řečeno, že ekonomika USA nabírá na síle. Zároveň přetrvávají negativní hospodářské dopady pandemie covid-19.

Centrální banka Spojených států potvrdila, že bude pokračovat ve stejné měnové politice jako doposud. Měsíčně se budou nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů. 

Fed a úrokové sazby

Měnový výbor americké centrální banky v dubnu nechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0 – 0,25 %. Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude americká centrální banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat s dopady pandemie a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability. Měnový výbor chce dosáhnout úrovně inflace na cílové hodnotě 2 %. 

Likvidita od vlády

Prezident Joe Biden svým podpisem potvrdil vyčlenění přibližně 1,9 bilionů dolarů na podporu ekonomiky USA zasažené pandemií. Tento záchranný plán poskytuje finanční prostředky na protiepidemická opatření a výrazně rozšiřuje federální systém sociálního zabezpečení.

Dále prezident potvrdil plán investic do americké infrastruktury ve výši 2 bilionů dolarů. 

Další aktuální fundamenty ovlivňující hodnotu indexu S&P 500

Pokud se podíváme na graf indexu, i přes drobné zaváhání v posledních dnech jsme stále v bull trendu. 

S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1) Výsledky největších amerických společností

Fantastické výsledky největších amerických společností zlevňují index S&P 500. Výsledková čísla v květnu překonala veškeré očekávání. Pokud si přepočítáme jejich výsledky, tak poměry P/E (price-to-earnings) a P/S (price-to-sales) se na celém indexu výrazně změnily. Je to z toho důvodu, že největších 6 firem má na indexu váhu přes 35 %. Otázkou však zůstává, zda tyto fantastická čísla jsou udržitelná, říká Filip Kejla, investiční stratég z WOOD & Company (provozovatel investiční platformy Portu).

2) Proočkovanost v USA

Bidenův plán předpokládá, že do července bude proočkováno 70 % populace v USA. Pokud se tento plán splní, lze očekávat ekonomické žně. Akciový trh předbíhá a splnění tohoto plánu již ocenil a s rostoucím proočkováním stále oceňuje.

Kdo prodává a kdo nakupuje?

Retail (drobní investoři – dlouhé peníze) nakupuje stále 10 týdnů v řadě, ovšem hedgové fondy (krátké peníze) naopak 4 týdny v řadě prodávají. Jaký je rozdíl mezi institucionálními a retailovými investory

Hedgové fondy prodávají, retail nakupuje. Zdroj: BofA securities
Hedgové fondy prodávají, retail nakupuje. Zdroj: bofaml.com

Závěr

Americká centrální banka i vláda budou pokračovat v nastavené uvolněné měnové i fiskální politice. Americká vláda pokračuje ve schvalování dalších a dalších balíčků na podporu ekonomiky.

Analytici uvádějí, že můžeme dále očekávat růst indexu S&P 500 s tím, jak roste globální likvidita. Nic na tom nemění současné výprodeje hedgových fondů. Současným rizikem pro trh může být příchod neočekávané černé labutě či vypuknutí válečného konfliktu nebo opětovné zavedení lockdownů.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo