Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trh zalitý likviditou od vlád a centrálních bank neúměrně zvedá akciový index S&P 500

Publikováno
Trh zalitý likviditou od vlád a centrálních bank neúměrně zvedá akciový index S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, proč index S&P 500 stále roste? Čím je to způsobeno? Můžeme očekávat i v následujících měsících růst tohoto indexu? Tento článek vám přináší aktuální informace o vývoji tohoto nejpoužívanějšího světového indexu.

Korelace globální likvidity a indexu S&P 500

Na grafu níže můžeme vidět vysokou korelaci mezi globální likviditou (množstvím peněz v ekonomice) a hodnotou indexu S&P 500. Růst likvidity je v posledním roce způsobem zejména kvantitativním uvolňováním od vlád a centrálních bank. Na grafu můžeme vidět, že globální likvidita stále roste. Není zde žádný náznak opaku (hrozí nám naopak past likvidity?). 

Korelace likvidity a indexu S&P 500. Zdroj: Bloomberg
Korelace likvidity a indexu S&P 500. Zdroj: Bloomberg.com

Fed potvrdil pokračování v nastavené měnové politice

Fed na dubnovém zasedání zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů použít všechny nástroje, které má k dispozici. Dále na zasedání bylo řečeno, že ekonomika USA nabírá na síle. Zároveň přetrvávají negativní hospodářské dopady pandemie covid-19.

Centrální banka Spojených států potvrdila, že bude pokračovat ve stejné měnové politice jako doposud. Měsíčně se budou nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů. 

Fed a úrokové sazby

Měnový výbor americké centrální banky v dubnu nechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0 – 0,25 %. Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude americká centrální banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat s dopady pandemie a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability. Měnový výbor chce dosáhnout úrovně inflace na cílové hodnotě 2 %. 

Poznámka

Základní úroková sazba by podle představitelů Fedu měla minimálně do roku 2023 setrvat na současných úrovních. V následujícím období by měla být sazba kolem 2,5 %.

Likvidita od vlády

Prezident Joe Biden svým podpisem potvrdil vyčlenění přibližně 1,9 bilionů dolarů na podporu ekonomiky USA zasažené pandemií. Tento záchranný plán poskytuje finanční prostředky na protiepidemická opatření a výrazně rozšiřuje federální systém sociálního zabezpečení.

Dále prezident potvrdil plán investic do americké infrastruktury ve výši 2 bilionů dolarů. 

Další aktuální fundamenty ovlivňující hodnotu indexu S&P 500

Pokud se podíváme na graf indexu, i přes drobné zaváhání v posledních dnech jsme stále v bull trendu. 

1) Výsledky největších amerických společností

Fantastické výsledky největších amerických společností zlevňují index S&P 500. Výsledková čísla v květnu překonala veškeré očekávání. Pokud si přepočítáme jejich výsledky, tak poměry P/E (price-to-earnings) a P/S (price-to-sales) se na celém indexu výrazně změnily. Je to z toho důvodu, že největších 6 firem má na indexu váhu přes 35 %. Otázkou však zůstává, zda tyto fantastická čísla jsou udržitelná, říká Filip Kejla, investiční stratég z WOOD & Company (provozovatel investiční platformy Portu).

Poznámka

Před výsledkovou sezónou se zdál být index S&P 500 drahý, ale díky květnovým výsledkům se reálně zlevnil.

2) Proočkovanost v USA

Bidenův plán předpokládá, že do července bude proočkováno 70 % populace v USA. Pokud se tento plán splní, lze očekávat ekonomické žně. Akciový trh předbíhá a splnění tohoto plánu již ocenil a s rostoucím proočkováním stále oceňuje.

Kdo prodává a kdo nakupuje?

Retail (drobní investoři – dlouhé peníze) nakupuje stále 10 týdnů v řadě, ovšem hedgové fondy (krátké peníze) naopak 4 týdny v řadě prodávají. Jaký je rozdíl mezi institucionálními a retailovými investory

Hedgové fondy prodávají, retail nakupuje. Zdroj: BofA securities
Hedgové fondy prodávají, retail nakupuje. Zdroj: bofaml.com
Poznámka

Hedgové fondy (krátké peníze) chtějí vydělávat na kolísavosti trhů v krátkém období a jdou s trhem. Naopak retail a velké institucionální fondy (dlouhé peníze) prodávají a nakupují s dlouhodobým horizontem.

Závěr

Americká centrální banka i vláda budou pokračovat v nastavené uvolněné měnové i fiskální politice. Americká vláda pokračuje ve schvalování dalších a dalších balíčků na podporu ekonomiky.

Analytici uvádějí, že můžeme dále očekávat růst indexu S&P 500 s tím, jak roste globální likvidita. Nic na tom nemění současné výprodeje hedgových fondů. Současným rizikem pro trh může být příchod neočekávané černé labutě či vypuknutí válečného konfliktu nebo opětovné zavedení lockdownů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.