Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Největší investiční trendy současnosti - hrozí vysoká inflace a přichází krize? Jak se před nimi zabezpečit?

Největší investiční trendy současnosti - hrozí vysoká inflace a přichází krize? Jak se před nimi zabezpečit?

Největší investiční trendy současnosti - hrozí vysoká inflace a přichází krize? Jak se před nimi zabezpečit?
Zdroj: depositphotos.com

Kam vložit své finanční prostředky v současné nejisté době, když hrozí ekonomický propad a vysoká inflace? Které investice mohou být v současné situaci nejbezpečnější? 

Pandemie koronaviru měla negativní ekonomický dopad na mnoho odvětví. Neznamená to ovšem, že se v této době nevyplatí investovat. Naopak – krizi můžeme považovat za jakousi investiční příležitost. Důležité však je ukládat peníze s rozmyslem. 

Ekonomická krize

Před blížící se ekonomickou krizí varovalo mnoho odborníků. Německá ekonomika začala zpomalovat již v roce 2019. Jelikož je právě Německo náš nejdůležitější obchodní partner, začala zpomalovat i česká ekonomika. Krize by nastala pravděpodobně i tak, pandemie koronaviru pouze nástup krize urychlila.  

Nejdůležitějším sektorem pro českou ekonomiku je automobilový průmysl. Automobilka Volkswagen pozastavila v průběhu pandemie výrobu také v mladoboleslavské Škodě. Celý český trh navázaný na automobilový průmysl přichází o značnou sumu peněz.

Nemusíte být zkušeným a ostříleným investorem ani vlastnit miliony, abyste mohli zhodnotit své peníze i v současné době. V době nízkých úrokových sazeb se nevyplatí peníze nechat doma v trezoru nebo na účtu v bance s nízkými úroky. Pokud však chytře zainvestujete, zhodnotí se samy. Jak říká Robert Kiyosaki: "Nechte své peníze, aby pracovaly pro vás. Nepracujte vy pro ně."

Investice v době pandemické krize

Vývoj v Česku i ve světě je stále nejistý. Ovšem to neznamená, že se nyní nevyplatí své peníze investovat. Naopak v některých oblastech se vyplatí investovat mnohem více než kdy jindy.

1) Zlato a dluhopisy

,,Typicky bývají jako anticyklické či protikrizové investice považovány státní dluhopisy a zlato. Jenomže výnosy státních dluhopisů jsou velmi nízké a zlato se zase v krátkodobém horizontu může chovat nevyzpytatelně," říká privátní investiční poradce společnosti FINEZ Investment Management Jan Traxler (více o zlatu a drahých kovech níže).

Zdá se, že přes státní dluhopisy cesta k bohatství nevede.

2) Nemovitosti

V současné době se ukazuje, které investice do nemovitostí jsou efektivní a které krizi podléhají. Jako efektivní investice do nemovitostí se ukázaly takové, které lze pronajímat nájemcům na dlouhodobou nájemní smlouvu. Jedná se o obchody s potravinami, potřebami pro zvířata, lékárny a drogerie. Tito prodejci nereagují na současnou pandemii, jelikož proti nim nejsou zaváděny restrikce. 

Do budoucna lze předpokládat, že tito nájemníci budou fungovat za snad jakékoliv krize. Pro investory představují dlouhodobou stabilní výhodu.

Cena nemovitostí v Česku dlouhodobě roste. Důležitým pasivním příjmem zůstává nájem. Proto investování do nemovitostí je stále výhodným a poměrně bezpečným zhodnocením peněz.

3) Drahé kovy

Vývoj ceny zlata v současné pandemické době není úplně stabilní. Vývoj od začátku krize můžeme vidět na grafu níže. Celkově ale zlato zhodnocuje a objevují se významné býčí signály, jak jsme uvedli v naší nedávné analýze.  

Zlato
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tato forma investice s sebou nese další nevýhody, jako je náklady na zajištění bezpečnosti, vyšší poplatky při obchodování fyzického zlata a hledání vhodného místa (například pronájem schránky v bance) pro uskladnění vašeho drahého kovu. Můžeme říci, že investice do zlata je běh na dlouhou trať, protože se jeho hodnota ukáže až za několik let.

4) Zemědělská půda

Vůči aktuální krizi je tento druh investice takřka imunní. Nakoupit a pronajmout zemědělskou půdu se v současnosti může vyplatit. Musíte počítat s tím, že bude potřeba vyšší finanční sumu na nákup. Pronájem vynáší méně, než pokud bychom pronajímali dům. Ale přesto se tato investice mnohdy vyplatí. Pozemek můžete dlouhodobě pronajímat nebo ho prodat. 

5) Alternativní investice

Lze říci, že jsou alternativní investice odolné a výhodné. Na začátku je důležité mít informace o oboru, do kterého se chystáte své finance vložit – tuto fázi nepodceňujte! Pokud danému aktivu skutečně nerozumíte, možná raději neinvestujte vůbec.

Do alternativních investic můžeme zařadit například umění, archivní investiční alkohol, veterány, hodinky a známky. Časem stoupá hodnota těchto komodit poměrně rychle, dle mnohých zdrojů zhodnocení překonává i akcie. Archivní víno a whisky představují vyšší jistotu a menší kolísavost ceny v oblasti alternativních investic. Přečtěte si také náš nedávný článek, kde jsme srovnávali vývoj alternativních investic a akcií v posledních 10 letech.

6) Další varianty

Výčet výše určitě nebude vyčerpávající. Další investicí imunní vůči krizi či pandemii koronaviru jsou fotovoltaické elektrárny. Zde jsou totiž pevně nastavené výkupní ceny (více o zelených akciích).

Rovněž i v době kolísavých trhů můžete investovat do tzv. "bezpečných akcií", tato investice ale nemusí být vhodná pro nezkušené investory, jelikož se můžete snadno spálit a prodělat (i když na druhou stranu to ani není raketová věda).

Závěr

Nemovitosti, drahé kovy, zemědělská půda a alternativní investice poskytují lidem vyšší bezpečnost v době krize. Neměli byste se však spoléhat pouze na jednu variantu zhodnocení peněz. Lepší je využít více možností a diverzifikovat své portfolio. To platí v době krize dvakrát tolik.

Napadá vás nějaká investice, která se vám v době krize osvědčila, ale není zde uvedena? Podělte se s námi o své nápady v diskuzi pod článkem. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo