Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stavební spoření přichází v novém kabátě

Publikováno
Stavební spoření přichází v novém kabátě
Zdroj: depositphotos.com

Stavební spoření jak ho známe ztrácí na atraktivitě. Výše státní podpory se od nového roku sníží o polovinu a příspěvek už nebude osvobozen od daně. Stavební spořitelny zachraňují situaci a nabízejí lepší úrokové sazby na spoření a bonusy. Stavební spoření pak také získá uplatnění v Green Dealu.

Co se změní od 2024?

1. Změna výše příspěvku

Změnu zaznamenáme v příspěvku od státu na stavební spoření, ten se sníží o polovinu. Nově bude činit státní podpora 5% z ročně uspořené částky. Nejvýše však 1 000 Kč ročně.

Změna se bude týkat všech smluv i těch dříve uzavřených. Avšak o státní podporu za rok 2023 klienti nepřijdou, bude jim připsána v dubnu 2024, a to dle dnes platného zákona, tedy do částky až 2 000 Kč. Snížení se promítne teprve do státní podpory za rok 2024, ta bude připsána na účty až v dubnu 2025.

2. Zdanění příspěvku

Dosud byl tento příspěvek osvobozený od daně. Nyní bude zahrnutý do ostatních příjmů. Danit se bude spíše výjimečně, pokud nepřekročí 50 000 Kč. Daňová povinnost se bude týkat jen těch, kteří mají kromě stavebního spoření ještě jiné příjmy, které patří pod tento zákon.

3. Jaké výhody stavební spoření přesto nabízí?

Snížení státní podpory a větší konkurence na trhu se spořicími produkty vybízí stavební spořitelny ke zlepšování nabídek. K nim patří zrušení poplatku za uzavření smlouvy, což už je standardem. Již loni spořitelny reagovaly na rostoucí úrokové sazby zvýšením úroku na účtech stavebního spoření, a to z 1% na 3%.

Dnes nabízejí stavební spořitelny navíc různé prémie a bonusy. Tři z pěti těchto společností slibují novým klientům kompenzovat očekávané snížení státní podpory z vlastních zdrojů. Jsou to Buřinka, Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Setkat se můžeme i s bonusem za vyšší počáteční vklad.

4. Nové uplatnění v Green Dealu

Klienti, kteří řeší bydlení a uvažují o stavebním spoření jistě zaujme novinka. Stavební spořitelny ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí nově nabídnou úvěrování moderních projektů na snižování spotřeby energii v domácnostech. Výhodou bude kombinace dostupných úvěrů se získanou dotaci.

Podle ministra Petra Hladíka, je cílem spolupráce mezi státem a stavebními spořitelnami snížit počet domácností ohrožených energetickou chudobou a přispět tak ke zlepšení životního prostředí.

Stavební spořitelny získají větší pozici na trhu i díky nové poradenské službě, kterou vyzdvihnul místopředseda Asociace českých stavebních spořitelen Michael Pupala slovy: “Občané budou mít nově možnost na jednom místě získat výhodné financování, poradenství i asistenci s vyřízením dotací z příslušných podpůrných programů.”

 

Líbil se vám tento článek?
24
59

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎