Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
raiffaisen-bank-logo
Raiffeisen stavební spořitelna stavební spoření – Recenze, úroky, státní podpora, podmínky
raiffaisen-bank-logo
Raiffeisen Stavební spoření
raiffaisen-bank-logo

Raiffeisen stavební spořitelna stavební spoření – Recenze, úroky, státní podpora, podmínky

Poslední aktualizace recenze 31. 1. 2024 | Veronika Cvejnová

Základní informace o Raiffeisen Stavební spoření

Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 99 Kč čtvrtletně
Bonusový úrok (max. sazba) 7,99 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0,30 % z cílové částky
Sjednání online Ano

Raiffeisen stavební spořitelna má ve své nabídce stavební spoření s garantovaným úrokem z vkladů 3,50 % p.a. a maximálním zhodnocením až 7,99 % p.a.

Stavební spoření je pro vás vhodné, pokud nechcete nechávat ležet svoje finanční prostředky ladem, ale zároveň neradi přehnaně riskujete. Dodržíte-li vázací lhůtu alespoň 6 let, finanční prostředky vložené na stavebko se vám navíc zhodnotí státní podporou.

Stavebko patří ke konzervativním a bezpečným způsobům zhodnocení financí. Může být pro vás nebo pro vaše dítě výchozím bodem do světa financí. Stavební spoření od Raiffeisen lze sjednat online i na pobočce. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Stavební spoření od Raiffeisen dokonce získalo v soutěži Zlatá koruna v roce 2021 třetí místo v kategorii Stavební spoření za své stavebko se sjednáním zdarma a výnosem až 5,25 % p.a.

Také v soutěži Finparáda 2022 získala Raiffeisen stavební spořitelna třetí místo za své stavební spoření v kategorii Cena veřejnosti.

Recenze Raiffeisen stavební spořitelna 

Nevíte, co od Raiffeisen stavební spořitelny čekat? Co na spořitelnu, její ostatní služby a produkty říkají ostatní?

Raiffeisen stavební spořitelna je česká stavební spořitelna, která působí na našem trhu od roku 1993, kdy se jmenovala AR stavební spořitelna a.s. Původně vznikla a působila jako dceřiná společnost Agrobanky.

V roce 1998 ale byla odprodána skupině Raiffeisen, sloučila se s HYPO stavební spořitelnou a stala se také jejím právním nástupcem. V současné době drží 100 % akcií Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisen stavební spořitelna je spojená s Raiffeisen Group a je součástí finanční skupiny Raiffeisen v České republice.

Spořitelna neustále doplňuje svoji nabídku o nové finanční produkty a ty stávající inovuje. I díky tomu se jí podařilo opakovaně získat ocenění v soutěži Zlatá koruna, v kategorii Cena veřejnosti.

Raiffka se snaží poskytovat komplexní řešení potřeb v oblasti lepšího bydlení, ale také v otázkách zajištění rodiny, majetku či spokojeného stáří a zároveň i v bankovních službách.

Zajímá vás více informací o bance Raiffeisenbank a jejích dalších produktech? Podívejte se na naši podrobnou recenzi.

Kód banky: 5500

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vše vám může stavební spoření od Raiffeisen nabídnout, jak jej založit a jakou úrokovou sazbu nabízí? Čtěte dále.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření je druh spoření, které zhodnocuje vaše finance s cílem jejich následného použití pro stavební účely. Konkrétně se jedná o rekonstrukci nemovitosti, opravy v domácnosti nebo výstavbu bydlení. Peníze ze stavebka však nemusíte nutně použít pouze na stavbu nebo rekonstrukci. Můžete si s nimi po ukončení spoření dělat prakticky co chcete.

Stavebko je určené zejména pro ty, kdo vědí, že minimálně následujících 6 let nebudou spořené peníze potřebovat. Jedná se o bezpečný způsob, jak zhodnotit své peníze. Výhodou tohoto typu spoření je podpora od státu. Ke klasickému úroku z naspořené částky totiž získáváte ještě navíc státní podporu.

Garantovaná roční úroková sazba se u stavebního spoření pohybuje okolo 1 – 2,5 % z vkladu, přičemž státní příspěvek dosahuje 10 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však 2 000 Kč.

Pro získání státní podpory stavebního spoření je nutné spořit alespoň šest let (vázací lhůta). To je totiž nejkratší období, po jaké budete muset na stavební spoření své finance ukládat. Další podmínkou je vložit na stavebko alespoň 20 000 Kč ročně.

Celkové zhodnocení na stavebním spoření pak činí okolo 3,5 – 4 % p.a. V tom je již zahrnut poplatek za sjednání a vedení stavebního spoření. Pozor, tato sazba je přibližná, vždy závisí na konkrétním typu stavebního spoření a stavební spořitelně.

Při sjednávání spoření si také určujete cílovou částku, které chcete dosáhnout. Za poplatek ji lze měnit, ale vhodnější je si cílovou částku hned zpočátku správně určit a dodržet ji, protože následně ovlivňuje výši úvěru.

Stavební spoření lze rozdělit na dvě části: spořicí a úvěrovou. Ve spořicí části si klient ukládá na svůj účet předem sjednanou částku (měsíčně nebo dle potřeby). Vklad se úročí a jednou ročně je k penězům přidána záloha státní podpory.

Spoření končí buď výpovědí smlouvy, dohodou nebo přidělením úvěru ze stavebního spoření. Pokud klient spoření vypoví před ukončením vázací lhůty (6 let), musí vrátit státní podporu. Pokud se rozhodne pokračovat úvěrem, může vybírat ze dvou nabízených typů úvěrů:

 1. Řádný úvěr ze stavebního spoření
  Jedná se o typ úvěru s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu jeho splácení. Úvěr lze bez sankcí kdykoliv splatit.
 2. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření
  Nesplníte-li podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr do doby, než budete moci získat řádný úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření a daně

Z daní si lze odečíst hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Na daních pak lze ušetřit až 15 % ze základu daně (Pro úvěry sjednané od 1. ledna 2021 se limit pro daňový odpočet snížil na polovinu, základ daně lze tedy snížit maximálně o 150 tisíc korun, což představuje čistou daňovou úsporu ve výši až 22 500 Kč ročně).

Toto platí jen u úvěrů na bydlení, například u rekonstrukce domu, bytu nebo koupě stavebního pozemku.

Na co lze peníze ze stavebka použít?

S naspořenou částkou ze stavebního spoření od Raiffeisen můžete po uplynutí vázací lhůty disponovat dle svého. Můžete dětem zaplatit školné, koupit si nové auto, zaplatit si zahraniční dovolenou nebo doplatit hypotéku.

Naopak úvěr ze stavebního spoření lze využít pouze na financování výstavby nebo rekonstrukce bydlení. Například:

 • Nákup pozemku nebo výstavba bytu či domu.
 • Projektová dokumentace, notářské poplatky.
 • Přípojky plynu, vody, kanalizace, elektrického proudu.
 • Úhrada půjček a úvěrů poskytnutých na bytové potřeby.
 • Vypořádání dědictví nebo družstevních podílů.
 • Požární zabezpečení a bezpečnostní zajištění.
 • Opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení.
 • Půdní vestavby.
Poznámka

TIP: Jak funguje stavební spoření a jak vybrat to pravé? Přečtěte si náš komplexní článek o stavebním spoření a srovnání 2024.

Úroková sazba na stavebním spoření od Raiffeisen

Garantovaná roční úroková sazba u stavebního spoření Raiffeisen činí 3,50 % p.a. z vkladů. Jedná se o úrok bez státní podpory a dalších bonusů. Sazba je garantována na 6 let.

S garantovaným úrokem, státní podporou a akční prémií 1 000 Kč (v případě založení s Chytrým účtem) můžete získat maximální úrokovou sazbu až 7,99 % p.a. Zhodnocení nezahrnuje srážku daně a úhradu poplatků.

 • Minimální doba spoření: 6 let
 • Roční základní úroková sazba (garance na 6 let): 3,50 % p.a.
 • Akční prémie: 1 000 Kč + 3 000 Kč (na Chytrém účtu)
 • Maximální úroková sazba i se státní podporou a prémií: 7,99 % p.a.
 • Státní podpora (při splnění podmínek): 2 000 Kč

Jak je to s úrokem po šesti letech?

Určitě se ptáte, zda musíte stavební spoření po dovršení vázací lhůty 6 let ukončit nebo jakou úrokovou sazbou se vám budou vklady úročit, pokud peníze na stavebku dále ponecháte?

Smlouva o stavebním spoření není omezená pouze na 6 let. Jedná se o vázací lhůtu, kterou je nutné dodržet, pokud chcete získat státní podporu. Dále samozřejmě záleží na vašich úmyslech, na co chcete peníze využít.

Smlouva je platná do té doby, dokud ji neukončíte, nebo dokud nenašetříte cílovou částku. Obecně se ale doporučuje peníze po 6 letech vybrat, protože úroková sazba může na stavebním spoření poté klesat.

Stavební spořitelna může po uplynutí 6 let úrokovou sazbu změnit. Zda-li se nadále vyplatí peníze i po 6 letech nechat na stavebním spoření, to závisí na aktuálních úrokových sazbách a podmínkách spořitelny.

Výši úrokové sazby ovlivňuje hned několik faktorů a nelze s jistotou říci, že úrok bude určitě klesat a v jaké výši se bude pohybovat. Vždy závisí na stavební spořitelně a daných podmínkách.

Úroková sazba u řádného a překlenovacího úvěru

Úroková sazba u řádného úvěru ze stavebního spoření činí od 2,99 % p.a. a u překlenovacího úvěru od 5,89 % p.a., kde se jedná o pevnou sazba maximálně na 5 let s možností její změny nebo do přidělení úvěru ze stavebního spoření. Úroky si můžete odečíst od daňového základu.

Abyste mohli získat řádný úvěr, musíte spořit alespoň dva roky se státní podporou nebo naspořit 35 % až 40 % z cílové částky.

Sazebník poplatků stavební spoření

Založení stavebního spoření od Raiffeisen je zdarma (s výjimkou pro tarify REKO a HYPO, jejichž sjednání vás vyjde na 1,00 % z cílové částky, maximálně 15 000 Kč). Vedení účtu stavebního spoření je zpoplatněno částkou 99 Kč čtvrtletně, výjimkou jsou tyto tarify: S 123, S 144, S 154, S 174, S 182, S 216, jejichž vedení je zdarma.

Úhrada za ukončení smlouvy o stavebním spoření po uplynutí vázací doby je zdarma, před uplynutím vázací doby je ukončení zpoplatněno 1,00 % z cílové částky, min. 500 Kč.

Poskytnutí úvěru ze stavebního spoření nyní činí 0 Kč, sjednání překlenovacího úvěru je zpoplatněné 1,00 % z výše poskytovaného úvěru
(min. 1 000 Kč, max. 10 000 Kč).

Vedení řádného úvěru ze stavebního spoření činí 106 Kč čtvrtletně, za stejný poplatek je i vedení překlenovacího úvěru.

Zvýšení a snížení cílové částky je zdarma, je ale povolené pouze pro tarify: S 154, S 174, S 224, U 214, U 222.

Založení stavebního spoření u Raiffeisen

Stavební spoření Raiffeisen lze sjednat na pobočce s poradcem nebo online. Při sjednání online jednoduše vyplníte všechny údaje v online formuláři, který můžete odeslat kdykoliv. Chybějící údaje lze doplnit později s pracovníky kontaktního centra. Sjednání online probíhá na stránkách rsts.cz.

Pokud se rozhodnete pro sjednání na pobočce, na stránkách rsts.cz si můžete na mapce poboček najít nejbližší pobočku ve svém kraji a objednat se do poradenského místa prostřednictvím kontaktního formuláře.

Stavební spoření od Raiffeisen stavební spořitelny si může sjednat každý, tedy student, rodič, nebo senior. Stavebko můžete sjednat také svým dětem, které tak získají finanční základ pro dobrý start do života.

Přispívat na stavebko pro děti mohou pravidelně rodiče, ale i prarodiče, všechny vklady jsou pojištěné a získat můžete i státní podporu ve výši až 2 000 Kč ročně. Stavební spoření pro mladé sjednáte jednoduše online kdykoliv a odkudkoliv.

Chcete-li získat státní podporu v plné výši (2 000 Kč) je nutné vložit na účet alespoň 20 000 Kč ročně + poplatky za vedení účtu přibližně 400 Kč ročně = 20 400 Kč ročně nebo 1 700 Kč měsíčně.

Státní podpora činí 10 % z ročně uspořené částky. Aby došlo k uplatnění nároku na státní podporu v daném kalendářním roce, všechny vklady musí být na účet stavebního spoření připsány nejpozději 31. 12. daného kalendářního roku.

Další produkty od Raiffeisenbank

Vyplatí se stavební spoření od Raiffeisen? Pro koho je vhodné?

Stavební spoření od Raiffeisen garantuje úrokovou sazbu z vkladů 3,50 % p.a., což je o něco vyšší částka než u jiných spořitelen. S bonusem za sjednání stavebního spoření společně s Chytrým účtem se může maximální úroková sazba vyšplhat až na 7,99 % p.a.

Výhodou je možnost zřízení spoření online na webových stránkách spořitelny, případně i za telefonické podpory pracovníků spořitelny.

Za velkou nevýhodu považujeme především velmi nepřehledný sazebník úrokových sazeb a poplatků. Vedení stavebního spoření je dle jedněch informací u vybraných tarifů zdarma, dále jsme ale narazili na zpoplatněné vedení částkou 99 Kč čtvrtletně. Je tedy důležité, aby si zájemce ujasnil podmínky při sjednání smlouvy o stavebním spoření a případného úvěru ze stavebního spoření.

Na stavebko můžete dále navázat překlenovacím nebo řádným úvěrem, vybírat můžete hned z několika možností.

Stavební spoření vám umožní bezpečně zhodnotit peníze, které můžete následně použít na cokoliv nebo jej využít jako startovací pozici pro úvěr ze stavebního spoření. Úročení sice není žádná sláva, na druhou stranu, s bonusy a státní podporou můžete ve výsledku získat o trochu více než u klasického spořicího účtu.

Pokud však chcete získat lepší zhodnocení a nevadí vám snášet určité riziko, poohlédněte se po investování. Možností, jak investovat peníze je velké množství, i vy si určitě najdete nějakou, která vám bude vyhovovat. 

Hodnocení Finex.cz

Stavební spoření Raiffeisen

Stavební spoření Raiffeisen umožňuje jednoduché sjednání online za pomocí telefonické podpory, případně lze sjednat také na pobočce. Výhodou je, že zřízení stavebka je nyní bez poplatku, naopak vedení je zpoplatněné (až na některé uvedené tarify, jejichž vedení je zdarma). Spořitelna dále nabízí možnost pokračovat řádným nebo překlenovacím úvěrem. Velkou předností oproti stavebním spořením od jiných spořitelen je také možnost snížení nebo zvýšení cílové částky bez poplatku. Ukončení smlouvy před uplynutím vázací lhůty 6 let je zpoplatněné, navíc pokud klient nedodrží vázací lhůtu, nebude mu ze zákona vyplacena státní podpora.

Přehled poplatků a parametrů pro stavební spoření Raiffeisen

Obecné informace o produktu
Jméno produktuRaiffeisen Stavební spoření
PoskytovatelRaiffeisen stavební spořitelna
Typ účtu Stavební spoření
Měna účtuCZK
Sjednání online
Parametry stavebního spoření
Běžný úrok 3,50 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 7,99 % p.a.
Minimální výše měsíčního vkladu 0,30 % z cílové částky
Předčasné ukončení smlouvy po 2 letech od založení 1 % z cílové částky
Předčasné ukončení smlouvy před uplynutím 2 let 1 % z cílové částky
Maximální výše státní podpory 2 000 Kč
Podminky pro získání státní podporyPro získání státní podpory (tedy max. možného úroku) musí být min. částka měsíční investice 1 700 Kč (20 400 Kč ročně).
Poplatek za zvýšení cílové částky 0 Kč
Poplatek za snížení cílové částky 0 Kč
Poplatek za zřízení 0 Kč
Poplatek za vedení účtu 99 Kč čtvrtletně
Fyzický bankovní výpis25 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Mimořádný výpis25 Kč
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu klientské číslo a SMS kód / RB klíč
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Bonus k účtu
Vedení účtu 99 Kč čtvrtletně
Převod z účtu na účet v rámci banky0 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky 0 Kč
Maximální výše spořeníMaximální výše cílové částky není omezena.
Úvěr ze stavebního spoření
Řádný úvěr - základní úroková sazba od 2,99 % p.a.
Řádný úvěr - poplatek za poskytnutí0 Kč
Řádný úvěr - poplatek za vedení106 Kč čtvrtletně
Řádný úvěr - minimální naspořená částka 35 % až 40 %
Řádný úvěr - Výše úvěru bez zajištění1 000 000 Kč
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr - základní úroková sazba od 5,89 % p.a.
Překlenovací úvěr - poplatek za poskytnutí 1,00 % z výše poskytovaného úvěru
Překlenovací úvěr - poplatek za vedení106 Kč čtvrtletně
Překlenovací úvěr - minimální naspořená částka0 %
Překlenovací úvěr - Výše úvěru bez zajištění1000000
Překlenovací úvěr - Maximální výše procent cílové částky100 %
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.rsts.cz/dokumenty-a-sazebniky/#oznameni
Sazebník poplatkůhttps://www.rsts.cz/dokumenty-a-sazebniky/#sazebnik-uhrad
Ohodnoťte produkt Raiffeisen Stavební spoření
2
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Silvie Nováková

Lituji, že jsme před inflací zřídili SS, které je nyní velmi nevýhodné. Bohužel nelze vypovědět, když se už nevyplatí, resp. je ztrátové, nepokryje ani inflaci a peníze se znehodnotí. V porovnání se spořícími účty, je velmi prodělečné i vč. státní podpory. Navíc v této době ještě RB nehorázně, opakovaně a skrytě zdražuje poplatky za online vedení účtu a nesolidně okrádá klienty, strhává 400,-/rok za nic! tak že se ve finále produkt prodraží, neboť na spořícím jinde bychom dostali min. 2x vyšší výnos, možná časem ještě více.. Už bych do SS nikdy nešla. Nedivím se, že nejde napsat recenzi přímo u banky na google, když je všude cenzurují.

Ing. Tomáš T

Myslím si, že každé stavebko lze vypovědět. Určitě to ale bude znamenat vracení státních příspěvků a také úroků z nich… možná i nějaké dodatečné poplatky. Na druhou stranu i varianta přestat přispívat by měla být přípustná i bez rušení smlouvy. Doporučuji pečlivě a s chladnou hlavou detailně pročíst smlouvu a případně si i dát schůzku se s tím, kdo vám to uzavřel, a probrat možnosti. V současné době asi nebudete ani první ani poslední, kdo o zrušení stavebka uvažují.
Roční poplatek okolo 300-400 korun je u stavebka troufám si říct běžný. Sám na svém stavebku s úrokem 0,5 % platím 360 Kč ročně. I když neporazíte inflace, stále můžete prakticky bez rizika alespoň nějak zhodnotit své vklady. Je však pravda, že mě nezbývá ani rok do konce, proto již hodlám vše dle podmínek dokončit. Holt se ukázala nevýhoda likvidity v praxi.
Doporučuji také přečíst některé z našich edukativních článků, např. https://finex.cz/investicni-trojuhelnik-riziko-likvidita-navratnost/

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Produkty, které by vás mohly zajímat