Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Operativní leasing - Jak funguje a na co si dát pozor? Přehled a srovnání operativních leasingů na rok 2024

Operativní leasing - Jak funguje a na co si dát pozor? Přehled a srovnání operativních leasingů na rok 2024
Zdroj: Depositphotos.com

Uvažujete o pořízení nového automobilu? Operativní leasing je jednou z možností, jak co nejrychleji a nejsnadněji jezdit v novém voze. Jedná se o velmi oblíbený způsob financování, který využívají nejen podnikatelé a firmy, ale také soukromé osoby.

Takzvaný operák má ale i své nevýhody. Sice můžete neustále jezdit v novém voze, ten ale nikdy nebude váš (pokud vám po jeho skončení nenabídne leasingová společnost odkup). Získáte jej totiž jenom k pronájmu, a to navíc s přesně daným maximálním nájezdem kilometrů.

Výhodou je, že se o vůz nemusíte starat – udělá to za vás leasingová společnost. Pojištění i servis jsou v ceně leasingu, vy tedy pouze jezdíte a nehrozí vám velká investice za případné opravy.

Také si ale nemůžete s vozem zacházet dle svého a samozřejmě, ani ho prodat.

Tato rubrika je kompletním průvodcem operativním leasingem. Dozvíte se, jak operativní leasing funguje, komu a kdy se vyplatí, ale také na co si dát pozor. Také vám objasníme rozdíl mezi auto půjčkou, operativním a klasickým finančním leasingem, a zároveň uvedeme další možnosti financování vozu.

Obsah článku

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing je jednou z možností financování vozu. Jedná vlastně o dlouhodobý pronájem vozu, ve kterém figurují tři subjekty: leasingový pronajímatel, leasingová společnost a leasingový nájemce.

Klient (nájemce) platí pravidelné měsíční splátky, za které je mu vůz na určitou dobu poskytnut. Tato doba pronájmu je kratší než životnost a doba odepisování samotného vozidla. Dalším obvyklým pravidlem u operáku je maximální počet najetých kilometrů. Ten bývá většinou okolo 10 000 – 25 000 km ročně, dle nastavení ve smlouvě.

Pokud nájemce tento limit překročí, každý další najetý kilometr musí zaplatit. Naštěstí většina leasingových společností obvykle toleruje překročení limitu přibližně o 5 000 km.

Po uplynutí doby pronájmu zůstává vůz ve vlastnictví leasingové společnosti. Nájemce si může poté pronajmout další vozidlo a leasingovou smlouvu obnovit.

Velkou výhodou operativního leasingu je, že se klient nemusí o nic starat a pouze si užívá nového vozu. V ceně je také pojištění a servis, přičemž leasingová společnost ve většině případů přebírá rizika spojená s vlastnictvím, provozováním i poškozením pronajímaného předmětu.

Operativní leasing je dnes již dostupný nejen pro firmy a podnikatele, ale také pro fyzické osoby. Také se můžete setkat s leasingem bez dokazování příjmu, kdy vám stačí jen občanský a řidičský průkaz.

Co ovlivňuje výši platby u operáku?

Hlavními parametry vedle pořizovací ceny vozu jsou celková doba nájmu a počet najetých kilometrů. Splátky dále ovlivňuje výše spoluúčasti na havarijním pojištění a služby poskytované v rámci leasingu.

U standardních smluv je součástí splátek pronájem a amortizace vozidla, povinné ručení, silniční daň, havarijní pojištění (se spoluúčastí od 1 % do 10 %) a u některých smluv i výrobcem předepsané servisní prohlídky. A nesmíme samozřejmě opomenout administrativní poplatky a různé servisní náklady.

U tzv. Fullservis smluv se setkáte s nadstandardními službami, které jsou samozřejmě ve splátkách zahrnuty. Kromě servisních kontrol a oprav se jedná také o dodání a přezutí zimních a letních pneumatik i jejich uskladnění. Součástí mohou být také hrazené náklady spojené s pojistnými událostmi.

U některých smluv se setkáte také s nabídkou dálniční známky nebo asistenčních služeb. V případě Fullservis smluv také obvykle (ne vždy) přejímá společnost veškerá vlastnická, provozní i odpovědnostní rizika. Konkrétní možnosti jsou vždy závislé na dané leasingové společnosti a mohou si lišit.

Splátky jsou daňově uznatelným nákladem. Výhodou je, že na operativní leasing lze pohlížet jako na nájemné, proto není třeba dělat si starosti s evidencí v majetku firmy, ani vás nečekají odpisy.

Měsíční splátka u operativního leasingu jde rovnou do nákladů a je v plné výši daňově uznatelná – jako provozní náklad. Proto operák s oblibou využívají firmy a živnostníci.

Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Finanční leasing funguje na podobném principu jako operák. Rozdíl je v tom, že vůz sice splácíte po určitou dobu, ale po jeho doplacení jej můžete odkoupit, a stát se tak jeho majitelem. V průběhu splácení je, stejně jako u operáku, majitelem stále leasingová společnost.

Oproti operativnímu leasingu na sebe ale přebíráte všechna rizika spojená s užíváním vozu. Také zde platíte akontaci a pravidelnou anuitu, což jsou již zmíněné pravidelné a stejně vysoké měsíční splátky.

Další způsoby financování auta

Bankovní půjčka na auto

Bankovní půjčka na auto je úvěr na auto od banky, který se řadí mezi spotřebitelské půjčky. Jedná se o úvěr účelový a vázaný, to znamená, že musíte bance prokázat, na co půjčené peníze využijete. Tuto půjčku si můžete vzít na nové i ojeté vozidlo, ale také na užitkový vůz, nákup motorky nebo čtyřkolky.

Rozdíl mezi půjčkou na auto a leasingem je ten, že u bankovní půjčky se vlastníkem vozu stáváte vy, nikoliv leasingová společnost, jako tomu je právě u leasingu. Dále také oproti operativnímu leasingu se budete o vše okolo vozu starat nebo si hradit sami.

Nebankovní půjčka na auto

Pokud vám nebyla schválena bankovní půjčka, nabízí se další varianta, a to půjčit si u nebankovní společnosti. Na trhu je celkem široká nabídka těchto půjček, přičemž mezi ty známější se řadí například Půjčka na nové auto od Zonky nebo Cofidis Úvěr na auto.

Nebankovní úvěr také nabízí výrobci vozů, například: Škoda Financial Services, Volkswagen Financial Services, autosalony nebo autobazary.

U nebankovních půjček si dejte pozor zejména na skryté poplatky a výši RPSN. Poskytovatelé tohoto typu úvěrů jsou sice benevolentnější, co se týče podmínek, ale ve výsledku může být úvěr o to dražší.

Spotřebitelská půjčka

Koupi auta můžete financovat také klasickou neúčelovou půjčkou. Stanete se tak okamžitě majitelem vozu a nemusíte skládat akontaci, ani nikomu dokládat využití půjčených peněz. Na druhou stranu, vše okolo vozu si budete obstarávat i hradit sami.

Se spotřebitelskou půjčkou si můžete pořídit ojetý, ale i nový vůz. Počítejte však s tím, že banky u půjček bez doložení účelu obvykle limitují jejich výši. Tento druh úvěru má navíc o něco vyšší poplatky nebo úroky, nežli úvěr účelový (zajištěný).

IPO-Li-Auto-vstupuje-na-burzu-akcie

Jaké auto můžete mít na operativní leasing?

Na operativní leasing jsou dnes již k dispozici snad všechny značky vozů. Setkáte se s nabídkami operativního leasingu na vozy Škoda, Ford, Toyota, Mazda, Hyundai, Mercedes, Volvo, BMV, Peugeot, Citröen, Seat, Opel, Audi nebo Volkswagen či Land-Rover, ale také například Porsche nebo Maserati nebo též s operativním leasingem na elektromobil.

Vozy pro osobní potřebu nebo rodinné (či manažerské)

Na operák si dnes můžete vzít jakýkoliv vůz dle svých potřeb, například Škoda Octavia, Hyundai, VW Passat, Ford Mondeo či rodinnější VW Touran, Ford Tourneno nebo Ford Galaxy. Do města pak můžete mít například operativní leasing na Škoda CityGO, Hynduai i10, Kia Picanto nebo Suzuki Alto.

Operativní leasing – terénní a SUV vozy

Mezi oblíbené SUV na operativní leasing patří Škoda Kodiaq či Karoq, VW Tiguan nebo Mazda CX. Zájem roste i o terénní vozy jako například Ford Ranger, Toyota Land Cruiser nebo Isuzu D-MAX.

Operativní leasing – užitkové vozy

Operativní leasing získáte i na užitkové vozy, jako jsou vozy Volkswagen Transporter nebo Crafter, Iveco Daily, Renault Trafic, Citröen Jumper a další vozy Fiat, Ford či například Peugeot.

Operativní leasing – elektromobily

Elektromobily jsou v současné době žádané, ale jejich pořizovací cena je stále ještě vysoká. Proto se mnoho lidí uchyluje k operativnímu leasingu ne elektromobil. Na operativní leasing si můžete pořídit elektromobily Škoda, Hyundai, Volvo, Volkswagen, BMW, Kia, Nissan ale také Tesla a další.

Na co si dát pozor u operativního leasingu?

Možnost jezdit novým vozem, o který se stará leasingová společnost, zni velmi lákavě. Operativní leasing má ale také své stinné stránky, mezi které patří omezující podmínky uvedené ve smlouvě. Jaké to jsou? Na které “parametry” byste si měli dát pozor, abyste nebyli v průběhu nebo na konci pronájmu zklamaní?

Nájezd kilometrů

Prvním omezením je roční nájezd kilometrů, který bývá limitován nejčastěji 10 000 – 25 000 kilometry ročně. Do tohoto limitu se vejde okolo 75 % českých řidičů. Některé leasingové společnosti nájezd limitují za celou dobu pronájmu, pokud si tedy vůz pronajímáte na dva roky, můžete být limitování 40 000 kilometry a nezáleží, kolik ujedete ročně.

Pokud ale stanovený limit překročíte, čeká vás penalizace většinou v podobě poplatku za každý ujetý kilometr nad limit. Obvykle se jedná o pokutu 1,5 Kč – 2 Kč za každý kilometr navíc. Spočítejte si proto již předem důkladně odhadovaný nájezd, abyste poté nebyli překvapení.

Osoby, které mohou vůz řídit

Další, často přehlíženou nevýhodou operáku je, že vozidlo může řídit pouze nájemce a jeho rodinní příslušníci. Chcete-li, aby jej řídil někdo jiný, nejprve musíte společnost požádat o svolení, a až teprve potom může za volant sednout třeba váš kamarád. Vše závisí na leasingové smlouvě, některé společnosti jsou shovívavé, ale v případě nehody je o to větší problém.

Dodatečné úpravy automobilu

Také případné dodatečné úpravy nebo montáž doplňků vám musí nejprve schválit poskytovatel vozu. Navíc při montáži nebo úpravách nesmí dojít k viditelnému poškození vozu. Po skončení leasingu musíte dané doplňky opět odmontovat tak, aby nebylo viditelné žádné poškození.

Typická je například montáž tažného zařízení. Největší problém bývá následně při demontáži, kdy často dojde k poškození na autě. Poté záleží na leasingové společnosti, jak se k takovému poškození postaví, avšak obvykle je požadováno finanční vyrovnání.

Je v ceně servis?

Nabídka služeb a servisu je závislá na konkrétní smlouvě, jak již jsme zmiňovali výše. V základním operáku jsou v ceně pravidelné servisní prohlídky, pojištění a silniční daň, ale píchlou gumu či drobnou poruchu si musíte řešit a hradit sami.

U smluv střední a vyšší kategorie pak může být součástí kromě dálniční známky, asistenčních služeb také výměna gum či výjezd servisních techniků k poruše přímo na komunikaci. Někde bývá k dispozici i náhradní auto nebo tankovací karta. To vše se samozřejmě promítá do měsíčních splátek, proto je důležité se zamyslet nad tím, jaké služby skutečně potřebujete a využijete, a jaké jsou zbytečné.

Je pojištěné vše?

Auto na leasing musí mít jak povinné ručení, tak i havarijní pojištění. U havarijka se výše vaší spoluúčasti promítne do výše splátek, a samozřejmě platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší splátky. Poté musíte ale počítat s tím, že budete v případě nehody platit více.

U leasingu je také standardem pojištění čelního skla. Veškeré platby pojistného jsou zahrnuty v měsíčních splátkách, přičemž leasingová společnost získává lepší ceny od pojišťoven, díky tomu, že si u nich nechává pojistit větší množství aut.

Nevýhodou pak je, že pokud máte vy jako řidič bonusy, v tomto případě je nelze uplatnit, protože je vůz pojištěn za leasingovou společnost. Výhoda pak je, že výši pojistné platby neovlivňují vaše případné malusy.

Vůz musíte předat v pořádku

Na konci pronájmu musíte vůz předat v naprostém pořádku, vyčištěný, umytý a zbavený zvířecích chlupů. Pokud jsou v interiéru nebo exteriéru nějaká poškození či škrábance, společnost je vyčíslí dle stanovených tabulek, a vy je musíte zaplatit.

Proto počítejte s tím, že na konci operativního leasingu můžete mít s pronajatým vozem ještě nečekané výdaje a raději si bokem připravte 5 000 – 10 000 Kč na případné doplatky.

Výhody a nevýhody operativního leasingu

Výhody

  • Jezdíte novým vozem bez předchozích úspor
  • Nemusíte platit akontaci
  • Podnikatelé si mohou dávat měsíční splátky do nákladů
  • Dle typu smlouvy se o vůz stará leasingová společnost
  • Součástí je povinné ručení i havarijní pojištění

Nevýhody

  • Nejste majitelem vozu
  • Nemůžete s ním nakládat dle svého
  • Počet najetých kilometrů je omezen
  • Vůz mohou řídit pouze “povolení” řidiči
  • Na konci nájmu vás může čekat platba za poškození vozidla

Jaké dokumenty potřebujete pro sjednání?

Operativní leasing si lze sjednat u leasingové společnosti. Dostupný je pro velké, střední i malé firmy a živnostníky. Sjednat operativní leasing si mohou také soukromé fyzické osoby s doložitelným příjmem.

Doba dodání vozu se liší podlé konkrétních požadavků. Pokud si objednáte modelovou kalkulaci, na vůz si můžete počkat i 12 měsíců. Jste-li již nedočkaví, ideální je vybrat si ze skladových zásob dané společnosti. V takovém případě celý schvalovací proces trvá 2 dny až 1 týden.

Pro sjednání smlouvy pak většinou stačí dodat občanský průkaz, vyplněnou žádost pro leasingovou společnost a doložit příjmy. Jednotlivé podmínky se liší podle poskytovatele, ale obvykle je celý proces celkem snadný.

Reprezentativní příklad operativního leasingu

Například UniCredit Leasing nabízí na operativní leasing novou Kiu Sportage 1.6 T-GDI GPF ve variantě Exclusive při ceně 794 980 Kč. Délka pronájmu je 36 měsíců, povolený roční nájezd 20 000 km. Součástí jsou sezónní pneumatiky a servis vozidla. Měsíční splátka činí 12 099 Kč s DPH.

Závěr – Vyplatí se operativní leasing?

Operativní leasing je skvělý způsob financování, který má své výhody a samozřejmě i stinné stránky. Nelze jednoznačně říci, zda se vám vyplatí či ne. To totiž závisí především na vašich konkrétních potřebách a možnostech. Jinak na operák budou pohlížet podnikatelé, kteří mění svůj vozový park častěji, a navíc si mohou měsíční splátky dát do nákladů. Jinou optikou se na něj bude dívat soukromá osoba, která jej chce využívat pouze na víkendové výlety.

Výhodou je, že s tímto leasingem nesouvisí žádné vstupní náklady. Měsíční splátka je přesně daná, zahrnuje všechna potřebná pojištění, a pokud máte Full service smlouvu, nemusíte se prakticky o nic starat.

Je ale nutné počítat s tím, že určitou dobu splácíte auto, které na konci nebude vaše (některé operativní leasingy již umožňují odkup vozidla, ale obvykle na vůz nemáte předkupní právo jako u finančního leasingu, takže to neberte jako jistý krok). Navíc si s vozem nemůžete dělat zcela co chcete, vše má pod palcem leasingová společnost.

Na druhou stranu, pokud byste si měli koupit vůz za hotové nebo si vzít půjčku, budou všechny výdaje padat na vaši hlavu, a s platbami za servis a další služby se ve finále vyšplháte na mnohem vyšší částku. Ale ve výsledku bude takový vůz váš a můžete jej po splacení prodat.

U operativního leasingu se sice na konci pronájmu pravděpodobně nestanete majitelem vozidla, a vlastně nemáte nic, naopak nemusíte mít starost s prodejem nebo odhlášením vozu, prostě si jen vyberete další nový vůz a opět jezdíte bez starostí. Obecně se dá říci, že operativní leasing se vyplatí tomu, kdo ročně najede okolo 25 000 km a každé 2 – 3 roky mění vůz za nový.

FAQ: Co vás nejvíce zajímá ohledně operáku?

Můžu si vzít více aut na operativní leasing?

Ano, pokud doložíte, že máte dostatečné příjmy na splácení, můžete si vzít na operák celou flotilu, a to jak postupně, tak i jednorázově. Vždy je lepší odebírat vozy jedné značky, kde postupně získáváte ještě lepší podmínky.

Jaká je optimální konfigurace operativního leasingu?

Optimální je standardní nájezd okolo 20 000 kilometrů ročně s dobou nájmu na 24 nebo 36 měsíců. Součástí by měly být servisní prohlídky v ceně. U havarijního pojištění je vhodné nastavit si spoluúčast 5 % nebo lépe 1 %. Rozdíl v měsíčních splátkách není již tak markantní, a ve výsledku se vám může toto nastavení vyplatit.

Je možné leasing předčasně ukončit?

Ano, u většiny smluv můžete operák předčasně ukončit, ale většinou se sankcemi. A ty nebudou zrovna nízké. Společnost po vás bude chtít uhradit amortizaci vozu, a služby jako servis a pneumatiky. Celková výše nákladů v případě ukončení bude vycházet z ceny vozu a počtu měsíců do konce leasingu. Často se tak vyplatí leasing neukončovat, a auto ještě využít než platit stejně vysokou částku najednou za předčasné ukončení. Proto doporučujeme pročíst si pečlivě podmínky leasingové společnosti a toto si prověřit.

Je možné vůz odkoupit?

Ano, některé leasingové společnosti odkup nabízí také u operativního leasingu. Většinou nemáte přednostní odkup garantován hned na začátku, ale pár měsíců před ukončením smlouvy vám je nabídnut za zůstatkovou hodnotu auta. Také je u operáku čím dál tím více využívaný tzv. garantovaný odkup, v takovém případě ale postrádá celý princip operativního leasingu smysl. Není lepší sednout opět do nového vozu?

Kde získat nejlevnější operativní leasing?

Na otázku, kde sehnat nejlevnější operativní leasing se velmi špatně odpovídá. To totiž závisí na mnoha parametrech, a zejména na vašich požadavcích. Pokud se na tuto otázku podíváme z pohledu celkové částky za nájem, nejlevněji vás vyjdou menší modely vozů s nízkým ročním nájezdem, bez dodatečných služeb a s co nejdelší dobou nájmu. Ale ani to nemusí být pravidlem. Každá leasingová společnost má nabídkou trochu jinou, a navíc záleží, zda jste soukromník či podnikatel. Je tu tedy více proměnných, které určují výhodnost leasingové smlouvy. Vždy si proto jednotlivé nabídky porovnejte a operativní leasing si spočítejte na kalkulačce banky nebo poskytovatele. Tak získáte alespoň základní přehled a snáze vyberete ten nejvýhodnější operativní leasing.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎