Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Investování do dividendových akcií? Které dividendové tituly byly v loňském roce zajímavé?

Investování do dividendových akcií? Které dividendové tituly byly v loňském roce zajímavé?

Investování do dividendových akcií? Které dividendové tituly byly v loňském roce zajímavé?
Zdroj: bestpoa.com

I ve stávající situaci řada firem dividendy stále vyplácí, některé z nich dokonce výplaty zvyšují. S ohledem na nízké úrokové sazby se mnoho investorů obrací k dividendovým akciím, aby si zajistili stabilní výnos.

Dluhopisové výnosy totiž zdaleka nedosahují dlouhodobých průměrů, zatímco dividendové výnosy se jim blíží. Jako podílník akciové společnosti tak investor může mít pasivní příjem. Dividendové akcie jsou tak vhodné pro dlouhodobé investování.

Na co je třeba při investicích do dividendových akcií myslet a které tituly byly v loňském roce nejzajímavější? Na to se podíváme v dnešním článku.

Dividendoví aristokraté a králové

Americké společnosti, kterým se daří stabilně zvyšovat výplaty dividend, jsou označování za „dividendové aristokraty“. Podmínkou pro zařazení mezi aristokraty je nepřetržitý růst vyplácených dividend po pětadvacet po sobě jdoucích období, zároveň musí být firma součást indexu S&P 500 a splnit další stanovené podmínky.

Dosáhne-li společnost tržní kapitalizace alespoň tří miliard dolarů, je zařazena do indexu S&P 500 a výši vyplácené dividendy po dobu padesáti po sobě jdoucích období nesnižuje, může se stát „dividendovým králem“.

Dividendoví aristokraté a králové jsou často společnosti odolné jak vůči jednorázovým tržním výkyvům, tak i vůči dopadům ekonomických krizí. Jejich obchodní model musí být založený na dlouhodobé konkurenční výhodě. V opačném případě by nedokázaly svým akcionářům zajistit nepřetržitý dividendový růst po dobu čtvrt – až půlstoletí.

Zdroj: depositphotos.com

Je dividendový výnos hlavním kritériem při rozhodování?

V investičním rozhodování je třeba mít na paměti, že vyšší výnos bývá (obvykle) spojován s i s vyšším rizikem. Nikdy není jisté, že si firma bude moci dovolit vyplácet zajímavé dividendy i do budoucna.

Navíc zaměření na dividendy může mít negativní dopad na růst firmy – finanční prostředky vyplacené akcionářům není možné použít na rozvojové aktivity.

Existují firmy, které nabízí dividendový výnos na úrovni 6 % či dokonce převyšující 8 %, zatímco celosvětový průměr se pohybuje někde okolo 2 %. Samotná výše dividendy ale není to jediné, na co se dívat.

Je třeba zamyslet se také nad tím, jaký je vztah hodnoty akcií a dividend. Dividendový výnos je totiž poměrem výše roční dividendy a ceny akcie. Výstražným signálem může být klesající hodnota akcií a rostoucí dividenda.

Provozní zisk na akcii (P/E) by měl výši dividendy převyšovat. Vypovídající je v tomto ohledu ukazatel výplatního poměru. Ten je poměrem dividendy na akcii a P/E. Poměrně nízký výplatní poměr vypovídá o udržitelnosti dividend. Ve skutečnosti je ale třeba dívat se spíše na volné cash flow, nežli zisk jako takový.

Může se stát také to, že společnost dividendy vyplácí navzdory nepříznivým tržním podmínkám jen proto, aby si udržela zájem investorů. A to je cesta do pekel.

Čtyři americké dividendové tituly roku 2019

Pro začínající investory mohou být zajímavé akcie firem spadající do indexu dividendových aristokratů, ale nejen ty.

Abychom byli konkrétní – o jaké tituly se jedná, níže naleznete několik úspěšných titulů loňského roku, které mají potenciál i do budoucna.

1. Johnson & Johnson

Firma Johnson & Johnson (založená v roce 1886) má pod sebou celé portfolio vlastních značek, které téměř každý zná. Obchod s farmaceutickými produkty přináší firmě stabilní zisky, které jí umožňují zvyšovat dividendu už téměř šest desítek let v řadě. Bezesporu tedy jde o dividendového krále.

S tržní kapitalizací okolo 400 miliard a dividendovým výnosem ve výši 2,64 % je společnost zajímavou volbou.

Aktuální cena akcií Johnson & Johnson

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Target Corporation

Americký maloobchodní řetězec a dividendový král Target každoročně zvyšuje dividendy již od roku 1967. Naposledy společnost oznámila navýšení čtvrtletní dividendy o 3 % na 68 centů na akcii.

V minulém týdnu dosáhla cena akcií Target Corporation historického maxima, když překročila úroveň 154 dolarů za akcii. Jeho akcionáři dosahují dividendového výnosu ve výši 1,77 %.

Aktuální cena akcií Target

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. NextEra Energy

Pokud se zajímáte o odpovědné investování, pravděpodobně už jste slyšeli o společnosti NextEra Energy. Jde o americkou firmu zabývající se výrobou energie z obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje v majetku holdingu mají výrobní kapacitu 45 500 MWe.

Kromě toho, že firma vyplácí nadprůměrné dividendy, za posledních 5 let se akcie firmy zhodnotily o 123 % a za poslední rok přibližně o 17 %. Tržní kapitalizace firmy přesahuje částku 130 miliard dolarů a aktuální dividendový výnos se pohybuje okolo 2 %.

Aktuální cena akcií NextEra Energy

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Verizon Communications

Americká společnost Verizon, dvojka na tamním telekomunikačním trh, je věčným rivalem dividendového aristokrata AT&T.

Potenciál k dalšímu růstu jí nabízí přechod na 5G sítě a přechod na IoT (internet věcí). Tržní kapitalizace firmy se blíží 250 miliardám dolarů.

Aktuální cena akcií Verizon

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Verizon navyšoval dividendu čtrnáct po sobě jdoucích let a aktuální dividendový výnos se pohybuje okolo 4 %. Hospodářské výsledky a volné cash flow společnosti vypovídají o tom, že dividendový výnos by měl být do budoucna udržitelný.

trzni potencial
Stimuly růstu akcií Verizon. Zdroj: Verizon.com

Poměr volného cash flow a vyplacených dividend Verizon

verizon dividendy
Zdroj: Forbes.com

Ve světle koronavirové krize evropští regulátoři doporučili dočasné pozastavení dividend u bank, některé společnosti výplaty odložily z vlastní iniciativy. Takové rozhodnutí by investora nemělo odradit. Naopak – je projevem obezřetnosti firemního managementu.

Ty nejúspěšnější firmy jako jsou Tesla, Amazon, Facebook nebo Microsoft dokonce nevyplácí dividendy vůbec, anebo jen v minimální výši. I dlouhodobě ziskové firmy se mohou rozhodnout, že finanční prostředky raději investují do dalšího růstu, anebo splatí některé ze svých dluhů.

Máte zainvestováno v některém z výše zmíněných titulů? Nebo plánujete zainvestovat? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o váš názor na dividendové akcie. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo