Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Nemovitostní fondy v roce 2021 – Jak se jim dařilo a vyplatí se do nich investovat?

Nemovitostní fondy v roce 2021 – Jak se jim dařilo a vyplatí se do nich investovat?

Nemovitostní fondy v roce 2021 – Jak se jim dařilo a vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

Nákup nemovitostí patří mezi vyhledávané způsoby, jak zhodnotit vydělané peníze. Nemovitosti jsou po staletí považovány za bezpečné, stabilní, protiinflační aktivum, které navíc generuje pasivní příjem a umožňuje majiteli pohodlnější život. Není se tedy čemu divit, že trh s nemovitostmi v České republice dlouhodobě roste.

Někteří investoři vyčkávali s hotovostí a doufali, že poslední pandemické roky srazí nemovitostní trh na kolena a oni budou moci za výhodné ceny doplnit svá portfolia. Tito lidé byli jistě zklamaní, protože jejich očekávání nebyla naplněna. Ti, kteří se nezdráhali a investovali, naopak těžili ze zhodnocení svého majetku.

Pokud máte pocit, že investování do nemovitostí je jen pro bohaté, kteří disponují dostatkem hotovosti, nemusíte zoufat. Do nemovitostí může investovat úplně každý prostřednictvím realitních fondů.

Investování do realitních fondů se v posledních letech těší podobné oblibě jako investování do fyzických nemovitostí.

Investorům přináší mnoho výhod. Nemusíte si brát hypotéku, starat se o nájemníky a diverzifikaci. Také nepotřebujete mít tolik hotovosti, stačí pár tisíc korun měsíčně nebo čtvrtletně. Jak se fondům dařilo v roce 2021? Podívejte se na naše srovnání.

Vývoj nemovitostních fondů v roce 2021

V našem porovnání jsme se primárně zaměřili na fondy, které jsou určené pro širokou veřejnost. Fondy kvalifikovaných investorů mají obecně vyšší potenciál k dosažení zajímavějších výnosů, ale musíte do nich na začátku investovat minimálně 1 milion korun, což je pro mnoho lidí překážka.

Žebříček byl sestaven na základně údajů, které jsou uvedené na specializovaném serveru Nemovitostní fondy. Kvůli krátké existenční historii jsme z porovnání vyřadili fondy, které byli založeny v roce 2021. Nenajdete zde na příklad fond Reico ČS Long Lease nebo JET Industrial Lease.

Dobrou zprávou je, že v roce 2021 se žádný fond nedostal do záporu, tedy každý přinesl alespoň nějaký výnos.

Stále se potvrzuje, že u nemovitostních fondů pro širokou veřejnost není možné automaticky očekávat dvojciferné zhodnocení jako je tomu u akcií. Na příklad index S&P 500 dosáhl v roce 2021 zhodnocení 26,8 %.

Nemovitostní fondy mají nižší volatilitu než akcie. Je u nich tedy předpoklad, že budou dosahovat stabilnějších výnosů v čase, což může být pro konzervativnější investory příjemnější. Při hodnocení výkonnosti fondu je také třeba nezapomínat na inflaci, která dosahuje téměř 10 %.

Vývoj indexu S&P 500 v roce 2021
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Který fond přinesl nejvyšší výnos? 

Na prvním místě našeho žebříčku se umístil MINT I. Rezidenční fond. Tento fond v našem loňském srovnání chyběl, protože byl založen teprve v roce 2020. I přes svou krátkou historii svým investorům přináší velmi zajímavé zisky. V roce svého založení dosáhl výnosu 4,4 % a v loňském roce dokonce 9,17 %. Tento fond se zaměřuje výhradně na rezidenční nemovitosti. Aktuálně má v majetku 120 nájemních bytů v Brně a nedávno uskutečnil akvizici 200 bytů v Praze. Ty jsou však teprve ve výstavbě a plánovaná realizace je až v roce 2023.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude tento fond vyvíjet do budoucna.

Druhé místo obsadil fond Creditas Nemovitostní I s ročním výnosem téměř 7 %. Tomuto fondu patří pomyslný titul “skokan roku”, protože v předchozím roce se umístil na úplně poslední příčce našeho vyhodnocení. Na třetím místě se umístil fond ZDR Investments Public Real Estate s výnosem téměř 6,7 %. Jen těsně za ním skončil Conseq realitní fond, který dosáhl výnosu 6,6 %.

Komu se příliš nedařilo? 

Ne všechny fondy však své investory potěšily. Například ČS nemovitostní fond REICO dosáhl na zhodnocení pouze 2,5 %. Takový výnos nepokryje ani inflaci loňského roku. Výnos 3,5 % a 3,8 %, kterého dosáhly fondy Czech Real Estate Investment Fund a Generali Fond Realit, také nemusí být pro investory příliš lákavý.

Na detaily se podívejte do následující tabulky:

Vyvoj-nemovitostnich-fond
Výnosy nemovitostních fondů 2021
Zdroj: nemovitostni-fondy.cz

Vyplatí se investovat do nemovitostních fondů?

Stejně jako každá jiná investice i investice do nemovitostních fondů by měla být promyšlená a v souladu s vašimi vlastními investičními cíli. Je velmi důležité vložit dostatek času a energie do výběru vhodného fondu. Důležitou roli hraje zaměření fondu, obsazenost nemovitostí, výběr nájemného a nákladovost fondu.

Obecně je potřeba mít nastavená realistická očekávání.

Výnos z nemovitostních fondů pravděpodobně nikdy nebude tak velký jako u akcií. Na druhou stranu investujete s nižším rizikem a máte prakticky neustále po ruce relativně likvidní rezervu, která nepotřebuje dlouhý investiční horizont a na rozdíl od spořicího účtu ve většině případů ochrání vaše peníze před inflací.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo