Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaký je skutečný důvod vysokých cen nemovitostí v ČR?

Češi stále touží po vlastním a nejlépe zděném bydlení. Jsou nároční a preferují dlouhodobou udržitelnost. Podle kritiků si tím ale sami způsobují vysoké ceny nemovitostí!

Publikováno
Jaký je skutečný důvod vysokých cen nemovitostí v ČR?
Zdroj: deeply.cz

V České republice se zděné domy těší velké oblibě díky své estetice, trvanlivosti a praktickým výhodám. Trvanlivost a dlouhá životnost zděných staveb jsou hlavními faktory, proč tyto domy odolávají nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Kromě toho nabízejí vynikající izolaci, která udržuje stabilní teplotu a snižuje náklady na energie, což je vzhledem k životnímu prostředí i zvyšujícím se cenám za energie stále důležitější.

Ekonomicky je investice do cihlového domu rozumným rozhodnutím. I když jsou počáteční náklady vyšší, nízké dlouhodobé náklady na údržbu a vyšší hodnota při dalším prodeji činí cihlové domy finančně výhodnými.

Významnou roli hraje také česká kultura vlastnického bydlení. Pro mnoho Čechů je vlastnictví domova symbolem stability a významným životním milníkem. Navzdory poklesu bytové výstavby je poptávka po kvalitních a trvanlivých domech stále vysoká.

Proč Češi dávají přednost zděným domům?

Češi odedávna dávají přednost zděným domům a tato preference je hluboce zakořeněna v kulturním i historickém kontextu země.

Na rozdíl od domů z méně odolných materiálů mohou cihlové domy odolat zkoušce času a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Mnoho zejména zahraničních odborníků sice překládá argument udržitelnosti. Stále se diví, že se ještě v Čechách staví zděné domy, když se například ve Skandinávii staví hlavně ze dřeva nebo na Zélandu z ovčí vlny.

Ano, udržitelnost materiálů (myslíme-li ekologickou stopu) je sice také důležitá, ale měli bychom též vzít v potaz fakt, že domy z alternativních materiálů (ať už ze dřeva, ovčí vlny, slámy apod.) bude potřeba po nějaké době postavit znovu. Zatímco zděné postačí pouze opravit.

Dále, pokud vezmeme v povědomí fakt, že cihlové domy navíc nabízejí vynikající izolaci, která udržuje v interiéru teplo v zimě a chlad v létě, pochopíme, že nabízí i energetickou soběstačnost.

A to se projevuje nižšími účty za energie a menší uhlíkovou stopou, což je v souladu s rostoucím povědomím o životním prostředí a snahou o zmíněnou udržitelnost.

Ekonomická perspektiva

Z ekonomického hlediska je preference zděných domů rozumnou investicí. Z dlouhodobého hlediska jsou náklady na údržbu cihlových domů nižší než u domů postavených z jiných materiálů.

Ano, počáteční náklady na výstavbu mohou být sice vyšší, ale díky menší potřebě oprav a rekonstrukcí jsou tyto domy časem ekonomicky výhodnější.

Kromě toho mají cihlové domy zpravidla vyšší hodnotu při dalším prodeji, což nabízí lepší návratnost investice.

Přitom právě ekonomická udržitelnost je důležitá, ale často přehlížená. A to i přesto, že i tento aspekt je pro Čechy významný. Projevuje se i ve zdánlivě malých rozhodnutích, jako je upřednostnění splácení hypotéky namísto placení nájmu nebo investování do zděných staveb vzhledem jejich dlouhodobé hodnotě.

Tento přístup bývá kritizován odborníky a ano, přispívá k vysokým cenám nemovitostí.

Na západ od nás to mají jinak

Kritika se zaměřuje na silnou poptávku po vlastním bydlení a neutuchající zájem o zděné stavby, což je vnímáno jako problém. Možná i proto, že na západ od nás to mají jinak.

Ano, pravdou je, že vysoké ceny nemovitostí jsou v porovnání s kupní silou obyvatel nepoměr, na druhou stranu, to, co Češi chtějí, dává smysl.

Přestože náročnější preference Čechů mohou znamenat vyšší ceny nemovitostí ve srovnání s jinými trhy, hlavní příčinou nepřiměřeně vysokých cen je především nedostatečná nabídka.

Uvažujete o investici do nemovitostí? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných crowdfundingových platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Investice od 500 Kč je ideální pro začínající investory
  • Výnosy jsou vypláceny pravidelně každý měsíc
Nevýhody
  • Investice nejsou pojištěné proti úpadku společnosti
  • Investoři se neúčastní růstu tržních cen nemovitostí

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.