Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zemědělská půda je výnosnější, než si myslíte – Objevte 3 jednoduché způsoby, jak ji přidat do svého portfolia

Publikováno
Zemědělská půda je výnosnější, než si myslíte – Objevte 3 jednoduché způsoby, jak ji přidat do svého portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Díky matičce zemi existuje ta nejdůležitější komodita, bez které by na této planetě člověk nemohl existovat. Ano, řeč je o jídle. Už jen s přihlédnutím k tomuto výsostnému postavení, které zemědělská půda má, je jasné, že se jedná o jednu z nejstabilnějších a nejrozumnějších investic, protože i kdyby vše zkolabovalo, lidé budou stále muset něco jíst. V tomto článku se podíváme na 3 jednoduché způsoby, jak lze investovat do zemědělské půdy. Pusťme se tedy do práce!

Jedním z investičních benefitů do zemědělské půdy je, že její množství není nafukovací. Například v USA je pouze 17 % rozlohy věnováno zemědělské půdě s tím, že dochází spíše k jejímu úbytku, vinou výstavby mnoha průmyslových hal. V investičním světě platí, čeho je málo, to je drahé! Investice do zemědělské půdy navíc nabízí mnoho možností, jak do ní investovat. Počínaje investičními technikami, které si za chvíli představíme, až po obrovskou diverzifikaci do různých plodin.

Diverzifikace zemědělské půdy pomocí jejích produktů, je velmi dobrým uchovatelem hodnoty, protože ceny potravin mají tendenci při vysoké inflaci růst. Tímto způsobem si tak investor může fixovat svoji životní úroveň. Tento lukrativní tržní segment nabízí zajímavé možnosti, jak jej zařadit do investičního portfolia. Nyní si představíme 3 nejzákladnější.

1) REIT investiční nemovitosti

REIT (real estate investment trust) je jednou z nejsnazších možností, jak lze investovat do zemědělské půdy. Realitní společnosti pro zemědělství se obvykle specializuje na investice přímo do zemědělské půdy, kterou dále pronajímají farmářům. Dalším oborem je výstavba a následný prodej nebo pronájem farem a rančů. Výhodou je, že velké společnosti vlastní více nemovitostí napříč různými státy, což zvyšuje funkčnost diverzifikace. Jednou z nejzavedenějších společností v USA je Gladstone Land Corp., která investuje především do zemědělské půdy.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf akciové společnosti Gladstone Land Corp.
Týdenní graf akciové společnosti Gladstone Land Corp.

2) Crowdfundingové platformy

Tento druh investování je postaven na kumulaci kapitálu pomocí velkého množství drobných investorů. V crowdfundingové platformě lze figurovat jako věřitel, který své peníze investuje, v našem případě, do zemědělského projektu, anebo jako dlužník, který věřiteli poté vyplácí podíl na zisku. I v rámci těchto platforem lze nalézt projekty do zemědělství, ze kterých lze profitovat.

Jednou z nejrozšířenějších crowdfundingových platforem pro investice do zemědělství je FarmTogether. Tato platforma umožňuje drobným investorům poskytnout své peníze společně s dalšími investory zemědělským firmám, výměnou za podíl na zisku. V rámci této platformy lze investovat jak do soukromých projektů, tak do fondů, které investují do zemědělství.

Společnosti na této platformě obvykle nabízejí vnitřní míru návratnosti (IRR) okolo 10 %, ovšem jsou podmíněny minimální investovanou částkou, která se pohybuje v řádu tisíců dolarů.

3) ETF Fondy

Tento způsob investování je vhodný pro méně kapitalizované investory, protože lze skrze brokery investovat do různých ETF fondů od pár dolarů měsíčně. Další výhodou je poté diversifikace, protože v rámci jednoho fondu jsou obvykle drženy desítky společností, které se liší velikostí, specializací nebo geografickou polohou. Jedním z populárních zemědělských ETF je fond od společnosti Vanguard: Vanguard Real Estate Index Fund ETF.

Zdroj: google.com
Cenový graf zemědělského ETF od společnosti Vanguard
Cenový graf zemědělského ETF od společnosti Vanguard

Dalším oblíbeným fondem je iShares MSCI Global Agriculture Producers ETF, který je stejně jako ETF od Vanguard, pasivně řízen. Tento fond investuje do společností, které vyrábějí hnojiva, zemědělské chemikálie a zemědělské nástroje. Také do společností, specializujících se na obalový materiál pro potraviny a jednou z největších lahůdek, která je v jejich portfoliu, je Deere & Co.

Závěr

Investování do zemědělské půdy je přehlíženým investičním segmentem, který ovšem přináší své specifické benefity. Možností jak do zemědělské půdy investovat je mnoho. Obchodníci mají na výběr buď investice přímo do akciových společností, které na zemědělské půdě hospodaří, nebo ji pronajímají zemědělcům. Dalšími možnostmi je využití crowdfoundingových platforem a získání podílu na zisku ze zemědělství, případně poté investice do ETF fondů, což je nejsnazší a nejdostupnější způsob investování do diverzifikovaných zemědělských portfolií.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎