Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Zemědělská půda je výnosnější, než si myslíte - Objevte 3 jednoduché způsoby, jak ji přidat do svého portfolia

Zemědělská půda je výnosnější, než si myslíte - Objevte 3 jednoduché způsoby, jak ji přidat do svého portfolia

Zemědělská půda je výnosnější, než si myslíte - Objevte 3 jednoduché způsoby, jak ji přidat do svého portfolia
Zdroj: depositphotos.com

Díky matičce zemi existuje ta nejdůležitější komodita, bez které by na této planetě člověk nemohl existovat. Ano, řeč je o jídle. Už jen s přihlédnutím k tomuto výsostnému postavení, které zemědělská půda má, je jasné, že se jedná o jednu z nejstabilnějších a nejrozumnějších investic, protože i kdyby vše zkolabovalo, lidé budou stále muset něco jíst. V tomto článku se podíváme na 3 jednoduché způsoby, jak lze investovat do zemědělské půdy. Pusťme se tedy do práce!

Jedním z investičních benefitů do zemědělské půdy je, že její množství není nafukovací. Například v USA je pouze 17 % rozlohy věnováno zemědělské půdě s tím, že dochází spíše k jejímu úbytku, vinou výstavby mnoha průmyslových hal. V investičním světě platí, čeho je málo, to je drahé! Investice do zemědělské půdy navíc nabízí mnoho možností, jak do ní investovat. Počínaje investičními technikami, které si za chvíli představíme, až po obrovskou diverzifikaci do různých plodin.

Diverzifikace zemědělské půdy pomocí jejích produktů, je velmi dobrým uchovatelem hodnoty, protože ceny potravin mají tendenci při vysoké inflaci růst. Tímto způsobem si tak investor může fixovat svoji životní úroveň. Tento lukrativní tržní segment nabízí zajímavé možnosti, jak jej zařadit do investičního portfolia. Nyní si představíme 3 nejzákladnější.

1) REIT investiční nemovitosti

REIT (real estate investment trust) je jednou z nejsnazších možností, jak lze investovat do zemědělské půdy. Realitní společnosti pro zemědělství se obvykle specializuje na investice přímo do zemědělské půdy, kterou dále pronajímají farmářům. Dalším oborem je výstavba a následný prodej nebo pronájem farem a rančů. Výhodou je, že velké společnosti vlastní více nemovitostí napříč různými státy, což zvyšuje funkčnost diverzifikace. Jednou z nejzavedenějších společností v USA je Gladstone Land Corp., která investuje především do zemědělské půdy.

Týdenní graf akciové společnosti Gladstone Land Corp.
Týdenní graf akciové společnosti Gladstone Land Corp.
Zdroj: tradingview.com

2) Crowdfundingové platformy

Tento druh investování je postaven na kumulaci kapitálu pomocí velkého množství drobných investorů. V crowdfundingové platformě lze figurovat jako věřitel, který své peníze investuje, v našem případě, do zemědělského projektu, anebo jako dlužník, který věřiteli poté vyplácí podíl na zisku. I v rámci těchto platforem lze nalézt projekty do zemědělství, ze kterých lze profitovat.

Jednou z nejrozšířenějších crowdfundingových platforem pro investice do zemědělství je FarmTogether. Tato platforma umožňuje drobným investorům poskytnout své peníze společně s dalšími investory zemědělským firmám, výměnou za podíl na zisku. V rámci této platformy lze investovat jak do soukromých projektů, tak do fondů, které investují do zemědělství.

Společnosti na této platformě obvykle nabízejí vnitřní míru návratnosti (IRR) okolo 10 %, ovšem jsou podmíněny minimální investovanou částkou, která se pohybuje v řádu tisíců dolarů.

3) ETF Fondy

Tento způsob investování je vhodný pro méně kapitalizované investory, protože lze skrze brokery investovat do různých ETF fondů od pár dolarů měsíčně. Další výhodou je poté diversifikace, protože v rámci jednoho fondu jsou obvykle drženy desítky společností, které se liší velikostí, specializací nebo geografickou polohou. Jedním z populárních zemědělských ETF je fond od společnosti Vanguard: Vanguard Real Estate Index Fund ETF.

Cenový graf zemědělského ETF od společnosti Vanguard
Cenový graf zemědělského ETF od společnosti Vanguard
Zdroj: google.com

Dalším oblíbeným fondem je iShares MSCI Global Agriculture Producers ETF, který je stejně jako ETF od Vanguard, pasivně řízen. Tento fond investuje do společností, které vyrábějí hnojiva, zemědělské chemikálie a zemědělské nástroje. Také do společností, specializujících se na obalový materiál pro potraviny a jednou z největších lahůdek, která je v jejich portfoliu, je Deere & Co.

Závěr

Investování do zemědělské půdy je přehlíženým investičním segmentem, který ovšem přináší své specifické benefity. Možností jak do zemědělské půdy investovat je mnoho. Obchodníci mají na výběr buď investice přímo do akciových společností, které na zemědělské půdě hospodaří, nebo ji pronajímají zemědělcům. Dalšími možnostmi je využití crowdfoundingových platforem a získání podílu na zisku ze zemědělství, případně poté investice do ETF fondů, což je nejsnazší a nejdostupnější způsob investování do diverzifikovaných zemědělských portfolií.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo