Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kolik byste měsíčně museli investovat do indexu S&P 500, aby vaše portfolio mělo v době odchodu do důchodu hodnotu 5 milionů korun?

Kolik byste měsíčně museli investovat do indexu S&P 500, aby vaše portfolio mělo v době odchodu do důchodu hodnotu 5 milionů korun?

Kolik byste měsíčně museli investovat do indexu S&P 500, aby vaše portfolio mělo v době odchodu do důchodu hodnotu 5 milionů korun?
Zdroj: depositphotos.com

Můžete vložit své peníze pouze do "nudných" burzovně obchodovaných fondů kopírujících index S&P 500 a zajistit si tak důchodové investiční portfolio ve výši 5 milionů korun? Krátká odpověď zní ano.

Výkonnost indexu S&P 500 se sice může rok od roku dramaticky lišit (stačí se podívat na obrázek níže), ale v průběhu několika desetiletí je překvapivě konzistentní. V závislosti na konkrétním období, které sledujete, dosahoval v minulosti celkový výnos (včetně dividend) indexu S&P 500 v průměru 9-10 % ročně.

Pro naše účely použijeme pro zjednodušení střed tohoto rozpětí – 9,5 %. Pokud jste relativně mladí a koupíte si burzovně obchodovaný fond S&P 500, jako je iShares Core S&P500 ETF, je rozumné očekávat tento typ výnosu v průběhu času.

Návratnost indexu S&P 500 v jednotlivých letech
Návratnost indexu S&P 500 v jednotlivých letech
Zdroj: slickcharts.com

Kolik byste měli investovat, abyste dosáhli v době odchodu do důchodu na 5 milionů korun?

Je zřejmé, že ne každý, kdo čte tento článek, má k dispozici cca 40 000 Kč, které by mohl ročně vložit do indexového fondu S&P 500. S ohledem na tuto skutečnost uvádíme, kolik byste měli měsíčně investovat do fondů kopírujících svým složením index S&P 500, abyste v 65 letech dosáhli zmiňovaného cíle. Pokud jste relativně mladí, může to být méně, než si myslíte.

Jakou částku byste museli pravidelně odkládat měsíčně stranou, abyste dosáhli konečné hodnoty investice 5 milionů Kč, v závislosti na tom, kdy začnete investovat.
Jakou částku byste museli pravidelně odkládat měsíčně stranou, abyste dosáhli konečné hodnoty investice 5 milionů Kč, v závislosti na tom, kdy začnete investovat

Pokud není vaším cílem 5 milionů korun, můžete tyto částky upravit na vyšší nebo nižší. Je-li vaším cílem například 10 milionů korun, jednoduše zdvojnásobte částku, která je v tabulce uvedena.

Dvě důležitá upozornění:

Žádná investice, která může přinést takové bohatství, není bez rizika, a přestože index S&P 500 není z dlouhodobého hlediska zrovna "vysoce rizikovou" investicí, je třeba mít na paměti několik věcí.

Za prvé, v reálném portfoliu byste pravděpodobně neinvestovali pouze do S&P 500 ETF až do důchodu. Jak se blížíte k důchodu, vaše tolerance k velkým výkyvům v portfoliu klesá. Za posledních 50 let získal nebo ztratil index S&P 500 za jediný rok až 37 % – pokud je vám 65 let, opravdu nechcete, aby vaše úspory tolik kolísaly.

Jak se blížíte k důchodu, budete pravděpodobně chtít postupně přesunout část svých úspor do investic s nižší volatilitou (ale nižší návratností), jako jsou dluhopisy a termínované vklady. Abyste získali lepší představu o tom, jak to funguje, můžete si přečíst náš komplexní článek věnující se investičnímu horizontu.

Je také důležité zmínit inflaci, zejména protože je nyní poměrně vysoká. Stručně řečeno, 5 milionů korun za 30 let nebude mít stejnou kupní sílu (nekoupíte si za ně totéž) jako 5 milionů korun dnes. I to je však řešitelné. Inflace nejenomže zvyšuje ceny všeho od potravin, přes energie až po nemovitosti. Rovněž vytváří tlak na zaměstnavatele, aby zvyšovali mzdy. Právě těchto zvýšení mzdy posléze můžete (a měli byste) využít k tomu, abyste svou pravidelnou investici postupně navyšovali.

Tím pádem může být konečná hodnota vaší investice mnohem vyšší než 5 milionů korun. V dnešních cenách, by však této částce měla přibližně odpovídat.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 5 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Oblíbená investiční strategie Warrena Buffetta

Miliardář a investor Warren Buffett je všeobecně považován za jednoho z nejlepších odborníků na výběr akcií všech dob, ale prohlásil, že investování do nízkonákladových burzovně obchodovaných fondů (a zejména těch sledujících index S&P 500) je pro většinu lidí nejlepší způsob investování. Buffett dokonce doporučil své vlastní ženě, aby tímto způsobem investovala své dědictví, až zemře. Jeden ze způsobů, jak lze investovat do indexu jsou automatizované investiční platformy, což je velmi populární přístup k pasivnímu investování.

Stručně řečeno, ačkoli z celého srdce věříme, že je možné porazit trh aktivním investováním do jednotlivých akcií, skutečnost je taková, že mnoho lidí nemá čas, znalosti ani chuť důkladně zkoumat a vybírat akcie. A to je v pořádku. Jak říká Buffett: "Není nutné dělat mimořádné věci, abychom dosáhli mimořádných výsledků."

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k článku 6
Ondřej Konečný

Pobuřující, už mě unavuje, jak každý počítá s výnosem kolem 9% v průměru. To bylo. Za dalších x let bude průměr jiný. Buďme realističtí a nemějme velké oči počítejme proto raději s nižším výnosem 4-7%. Držme se prosím při zemi, možná budeme příjemně překvapeni. Zrovna tak pravidlo 4%, nonsence pojďme na 2-3% výběru. Ale jestli byl záměr tohoto článku přimět lidi investovat, tak smekám klobouk.

Tomáš T.
Odpověď na Ondřej Konečný

Myslím si, že 4 % jsou zbytečně pesimistické. Při dostatečně dlouhém horizontu, např. více jak 15 let historicky prakticky neexistuje období, kdy by byl výnos až takto nízký. Ale na druhou stranu souhlasím s tím, že je dobré se ve svém očekávání držet raději při zemi, než očekávat pohádkové výnosy. Zároveň historický výnos není zárukou výnosů budoucích.

Martin Tomanek

Odkaz na clanek o financnim horizontu nefunguje. Jinak ale dobre pocteni

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin Tomanek

Dobrý den, Martine. Děkujeme za komentář. Za chybu v odkazu se omlouváme, správný odkaz je zde: Investiční horizont. V článku jsme ho aktualizovali. Hezký den!

Martin Tomanek
Odpověď na Portál Finex.cz

Dekuji. Nicmene stale mi to pise,ze stranka neexistuje. Tak nevim,jestli je problem jen u mne :⁠-⁠)

Portál Finex.cz
Odpověď na Martin Tomanek

Dobrý den, Martine. Zkuste to nyní. V redakci jsme se nesladili co se data publikace týče, a článek opravdu teprve na svoji publikaci čekal. Ale to je maličkost, kterou věříme, že nám prominete, vše by již mělo bez problému fungovat. :-) Hezký den.

Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo