Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Vlastní téměř všechno, ale nemluví se o nich – BlackRock a Vanguard

Vlastní téměř všechno, ale nemluví se o nich - BlackRock a Vanguard

Vlastní téměř všechno, ale nemluví se o nich - BlackRock a Vanguard
Zdroj: dw.com

Tyto dvě investiční korporace a správci investičních fondů, dohromady vlastní aktiva (AUM – assets under management) ve výši 16,7 bilionu USD. To z nich činí největší správce aktiv na světě (na paty jim šlape člen "velké trojky" State Street, který vlastní aktiva v hodnotě 3,9 bilionů USD), jejichž finanční podíly figurují ve společnostech jako jsou Amazon, Microsoft, Apple, ExxonMobil a mnoho dalších. Pokud hledáte univerzální společnosti, s diverzifikací portfolia na téměř celý S&P 500 index, jsou BlackRock a Vanguard jasná volba.

Mapa akciových společností s podílem BlackRock a Vanguard
Mapa akciových společností s podílem BlackRock a Vanguard
Zdroj: bloomberg.com

BlackRock – největší správce aktiv na světě

Logo společnosti Black Rock
Zdroj: Google.com

Tato americká společnost, založená roku 1988, se sídlem v New Yorku, je v současné době největší investiční společností na světě, která působí ve více než 30 zemích a jejíž akcionáři pocházejí z více jak 100 zemí, po celém světě.

Své služby nabízí BlackRock jak institucionálním klientům, tak drobným investorům, kteří si díky technologiím vyvinutých touto společností mohou například vytvořit důchodové portfolio, investiční portfolio nebo využít služeb soukromého finančního poradce.

Tento největší světový správce aktiv koncem roku spravoval neuvěřitelných 10 bilionů dolarů. K tomuto číslu mu pomohly vklady investorů do jejich ETF fondů ve 3. čtvrtletní loňského roku, které dosáhly částky 104 miliard USD. Za rekordní sumou aktiv rovněž stojí růst akciového indexu S&P 500, který v posledním čtvrtletí vzrostl o 11 %.

Akciový graf společnosti BlackRock
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zisk společnosti BlackRock činil v roce 2021 19,45 miliard USD a odhad analytiků pro rok 2022 činí 21 miliard USD. Společnost má vysokou míru návratnosti vlastního kapitálu (Return on Equity), který činí téměř 17 %. To společnosti umožňuje vyplácet investorům zajímavé dividendy o hodnotě 16,5 USD s čtvrtletní frekvencí.

Aladdin – technologie pro správu aktiv

Největší úspěch svého podnikání spatřuje společnost BlackRock v technologii Aladdin, vynalezené v roce 1999. Tento investiční software lze pořídit ve dvou verzích. První verze je věnována profesionálním správcům aktiv, jako jsou investiční, hedgingové nebo institucionální společnosti. Druhá varianta Aladdina je věnována správcům majetku a to bez ohledu na jejich velikost. Je tedy vhodná i pro drobné investory.

Vanguard Group

Logo společnosti Vanguard
Zdroj: google.com

Druhým největším správcem aktiv na světě je společnost Vanguard, specializující se zejména na podílové fondy a ETF. Společnost byla založená roku 1977 a v roce 2021 spravovala celkem 440 fondů po celém světě. Počet investorů, využívajících finanční instrumenty Vanguard činí 30 milionů z celkem 170 zemí světa.

Mezi nejvyužívanější fondy společnosti Vanguard patří ty obchodované na New Yorské burze NYSE:

Společnost nabízí svým klientům velké množství investičních portfolií, které se od sebe liší především složením investičních instrumentů, délkou investice a samozřejmě dlouhodobou výkonností. Mezi nejziskovější portfolia společnosti Vanguard patří ty, které jsou složené 80 % akciových titulů a 20 % dluhopisů.

Nejvýkonnější portfolio společnosti Vanguard
Nejvýkonnější portfolio společnosti Vanguard
Zdroj: investor.vanguard.com

IRA – Individuální penzijní účet

Jednou z nejvyužívanějších služeb společnosti Vanguard je služba IRA, která umožňuje individuální spoření na důchod s tzv. odloženou daní. V rámci IRA účtu vám společnosti sestaví takové portfolio, které bude generovat zisky z kapitálových pohybů (kurzové změny), dividend a úroků.

Shrnutí

Společnosti BlackRock a Vanguard patří k elitě světového finančnictví. Jejich rozsáhlá investiční portfolia zahrnují podíly v tisících akciových společnostech, investičních a ETF fondech. Obě společnosti svým klientům poskytují jak možnosti korporátní, tak individuální správy financí a to díky moderním technologiím řízení rizika, money managementu a portfolio managementu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo