Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vlastní téměř všechno, ale nemluví se o nich – BlackRock a Vanguard

Publikováno
Vlastní téměř všechno, ale nemluví se o nich – BlackRock a Vanguard
Zdroj: dw.com

Tyto dvě investiční korporace a správci investičních fondů, dohromady vlastní aktiva (AUM – assets under management) ve výši 16,7 bilionu USD. To z nich činí největší správce aktiv na světě (na paty jim šlape člen “velké trojky” State Street, který vlastní aktiva v hodnotě 3,9 bilionů USD), jejichž finanční podíly figurují ve společnostech jako jsou Amazon, Microsoft, Apple, ExxonMobil a mnoho dalších. Pokud hledáte univerzální společnosti, s diverzifikací portfolia na téměř celý S&P 500 index, jsou BlackRock a Vanguard jasná volba.

BlackRock & Vanguard stručně
  • BlackRock a Vanguard jsou dva největší správci aktiv na světě. Mají finanční podíly ve společnostech jako Amazon, Microsoft, Apple a ExxonMobil.
  • Společnost BlackRock, která byla založena v roce 1988 a sídlí v New Yorku, působí ve více než 30 zemích a má akcionáře z více než 100 zemí.
  • Vanguard, druhý největší správce aktiv, se specializuje na podílové fondy a ETF. Byl založený v roce 1977 a v roce 2021 spravovala 440 fondů po celém světě.
Zdroj: bloomberg.com
Mapa akciových společností s podílem BlackRock a Vanguard
Mapa akciových společností s podílem BlackRock a Vanguard

BlackRock – největší správce aktiv na světě

Logo společnosti Black Rock

Tato americká společnost, založená roku 1988, se sídlem v New Yorku, je v současné době největší investiční společností na světě, která působí ve více než 30 zemích a jejíž akcionáři pocházejí z více jak 100 zemí, po celém světě.

Své služby nabízí BlackRock jak institucionálním klientům, tak drobným investorům, kteří si díky technologiím vyvinutých touto společností mohou například vytvořit důchodové portfolio, investiční portfolio nebo využít služeb soukromého finančního poradce.

Tento největší světový správce aktiv koncem roku spravoval neuvěřitelných 10 bilionů dolarů. K tomuto číslu mu pomohly vklady investorů do jejich ETF fondů ve 3. čtvrtletní loňského roku, které dosáhly částky 104 miliard USD. Za rekordní sumou aktiv rovněž stojí růst akciového indexu S&P 500, který v posledním čtvrtletí vzrostl o 11 %.

Zisk společnosti BlackRock činil v roce 2021 19,45 miliard USD a odhad analytiků pro rok 2022 činí 21 miliard USD. Společnost má vysokou míru návratnosti vlastního kapitálu (Return on Equity), který činí téměř 17 %. To společnosti umožňuje vyplácet investorům zajímavé dividendy o hodnotě 16,5 USD s čtvrtletní frekvencí.

Aladdin – technologie pro správu aktiv

Největší úspěch svého podnikání spatřuje společnost BlackRock v technologii Aladdin, vynalezené v roce 1999. Tento investiční software lze pořídit ve dvou verzích. První verze je věnována profesionálním správcům aktiv, jako jsou investiční, hedgingové nebo institucionální společnosti. Druhá varianta Aladdina je věnována správcům majetku a to bez ohledu na jejich velikost. Je tedy vhodná i pro drobné investory.

TIP: Penzijní systém v Česku
TIP: Penzijní systém v Česku

Vanguard Group

Logo společnosti Vanguard

Druhým největším správcem aktiv na světě je společnost Vanguard, specializující se zejména na podílové fondy a ETF. Společnost byla založená roku 1977 a v roce 2021 spravovala celkem 440 fondů po celém světě. Počet investorů, využívajících finanční instrumenty Vanguard činí 30 milionů z celkem 170 zemí světa.

Poznámka

Společnost je pojmenována po bitevní lodi britského královského námořnictva HMS Vanguard, která byla uvedena do provozu v roce 1787.

Mezi nejvyužívanější fondy společnosti Vanguard patří ty obchodované na New Yorské burze NYSE:

Společnost nabízí svým klientům velké množství investičních portfolií, které se od sebe liší především složením investičních instrumentů, délkou investice a samozřejmě dlouhodobou výkonností. Mezi nejziskovější portfolia společnosti Vanguard patří ty, které jsou složené 80 % akciových titulů a 20 % dluhopisů.

Zdroj: investor.vanguard.com
Nejvýkonnější portfolio společnosti Vanguard
Nejvýkonnější portfolio společnosti Vanguard

IRA – Individuální penzijní účet

Jednou z nejvyužívanějších služeb společnosti Vanguard je služba IRA, která umožňuje individuální spoření na důchod s tzv. odloženou daní. V rámci IRA účtu vám společnosti sestaví takové portfolio, které bude generovat zisky z kapitálových pohybů (kurzové změny), dividend a úroků.

Poznámka

Odložená daň: Výnosy na obchodním účtu, dividendy a úrok, nejsou daněné do té doby, než je jejich majitel začne vybírat.

Shrnutí

Společnosti BlackRock a Vanguard patří k elitě světového finančnictví. Jejich rozsáhlá investiční portfolia zahrnují podíly v tisících akciových společnostech, investičních a ETF fondech. Obě společnosti svým klientům poskytují jak možnosti korporátní, tak individuální správy financí a to díky moderním technologiím řízení rizika, money managementu a portfolio managementu.

Čtěte také: Nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500 – Kolik zaplatíte za nákup?
Čtěte také: Nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500 – Kolik zaplatíte za nákup?
Líbil se vám tento článek?
29
5

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎