Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je vám přes 30? Nejvyšší čas vymyslet, z čeho budete žít v důchodu – Poradíme vám, jak na to

Publikováno
Je vám přes 30? Nejvyšší čas vymyslet, z čeho budete žít v důchodu – Poradíme vám, jak na to
Zdroj: depositphotos.com

Léta po ukončení vysoké školy nejsou vždy charakteristická prozíravými finančními kroky a posloucháním investičních rad. Myslete si, co chcete, ale právě už první léta po ukončení studií by měla být vaším startem do investičního světa.

Je těžké docenit, jak cenná jsou vaše dvacátá léta, ale na dlouhé, dlouhé cestě do důchodu je investování během tohoto desetiletí něco jako přidání dalšího motoru do auta. Od 23 let stačí odkládat pouhých 70 Kč denně, abyste do 67 let dosáhli na 5 milionů Kč. Počkejte jen sedm let a musíte tuto částku zvýšit o 50 %. Pokud vyčkáte do 35 let, budete muset odkládat stranou více než dvakrát tolik než ve 23 letech. Investiční tip a ponaučení? Začněte investovat brzy.

Zde jsou čtyři investiční tipy, které vám pomohou začít budovat váš důchodový fond ve 30 letech, počínaje těmi nejnaléhavějšími.

1. Využijte velkorysosti svého zaměstnavatele

Někteří zaměstnavatelé vám dávají peníze jen za to, že si spoříte na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Zaměstnavatelé, kteří tento benefit nabízejí, často vaše příspěvky dorovnávají až do určité výše, která je stanovená v interních pravidlech společnosti.

Pokud vaše společnost nabízí právě toto dorovnání vašeho příspěvku, přemýšlejte o tom, zda přispívat tolik, abyste získali maximum, nebo se k němu dopracujte.

2. Udělejte z rizika svého přítele

Řekněme, že první tip nebyl úplně o investování, ale spíše o tom, jak vytěžit maximum z benefitů vašeho zaměstnavatele. Nyní pojďme už ke striktně investičním tipům. Mnoho investorů dělá tu chybu, že se vyhýbá riziku, přestože jim dlouhodobě pomáhá. Dosažení zajímavého zhodnocení prostřednictvím investování však vyžaduje rozumnou alokaci vašich investic ve prospěch akcií.

Investování do akcií může být sice rizikovější než například uložení peněz na spořicí účet, ale v dlouhodobém horizontu se akcie ukázaly jako mnohem výnosnější investice.

Samozřejmě, když investujete do akcií, pravděpodobně se v krátkodobém horizontu setkáte s poklesy. Proto se na akciovém trhu obecně nevyplatí investovat, pokud peníze potřebujete v horizontu pěti až deseti let. Historie nám však ukazuje, že v případě dlouhodobých finančních cílů, jako je například odchod do důchodu, z toho nakonec vyjdete lépe. Jedním z důvodů, proč je investování ve 30 letech tak důležité, je to, že před sebou máte dlouhý investiční horizont, což vám umožňuje podstoupit značné riziko.

Investování do akcií může také pomoci ochránit vaše portfolio před negativními dopady inflace, která způsobuje, že vaše peníze každoročně ztrácejí na hodnotě.

3. Investujete jednoduše a využijte burzovně obchodovaných fondů (ETF)

Jedním z dobrých způsobů investování do akcií jsou burzovně obchodované fondy (ETF). Tyto fondy obsahují mnoho jednotlivých akcií. Vy tak prostřednictvím jediné investice nakoupíte diverzifikovaný koš akcií, čímž do značné míry snížíte investiční riziko. ETF jsou navrženy tak, aby napodobovaly výkonnost indexu. Ten obvykle sleduje výkonnost části nebo celého akciového trhu.

Například index S&P 500 sleduje 500 největších společností v USA a je považován za měřítko výkonnosti amerického akciového trhu.

Namísto nákupu akcií všech těchto společností – nebo dokonce nákupu jednotlivých akcií, což vyžaduje více času, výzkumu a znalostí, než většina z nás chce obětovat – si můžete koupit burzovně obchodovaný fond kopírující svým složením index S&P 500, který drží akcie všech těchto společností.

Smyslem je investovat do několika těchto fondů ať už prostřednictvím akciového brokera, nebo nějaké investiční platformy, která za vás nákupy těchto ETF za malý poplatek plně automatizuje. Vytvoříte tak diverzifikované portfolio, které bude zahrnovat americké akcie a například i německé nebo britské akcie.

Proč je vhodnější volit k investování ETF – tedy dát přednost pasivnímu investování před tím aktivním? Nechceme zpochybňovat vaše schopnosti při výběru akcií, ale zkoumání, výběr a správa jednotlivých akcií je náročná – i profesionálové to mohou pokazit. Dáte-li přednost burzovně obchodovaným fondům, ušetříte mnoho času, starostí a pravděpodobně dosáhnete lepších investičních výsledků.

4. Postupně zvyšujte míru svých úspor

Začít s tím, co si můžete dovolit je v pořádku, a pokud to znamená investovat 1 000 Kč měsíčně nebo méně, alespoň něco odkládáte. Poslední z našich obecných tipů pro investování však spočívá v tom, že postupem času musíte odkládat peněz více.

Jaký je jednoduchý tip, jak toho dosáhnout? Jednoduše. Kdykoliv dostanete v práci přidáno, zkrátka tyto peníze navíc okamžitě nespotřebujte (ač je to lákavé), ale raději si zvyšte svůj měsíční příspěvek, který na investice odkládáte.

I když se vám v současnosti zdá dosažení vašeho důchodového cíle jako nedosažitelné, postupnými kroky se k němu můžete propracovat.

Musíte nejen spořit, ale především investovat

I když nemůžete ovlivnit, jak se bude vyvíjet akciový trh, můžete ovlivnit investice, které si vyberete. Ve 30 letech byste měli mít penzijní portfolio téměř výhradně alokované do akcií. Americké akcie se z dlouhodobého hlediska zhodnocují o 8-10 % ročně, což se nemusí zdát na první pohled jako vysoké číslo, ale už jste slyšeli o složeném úročení?

Poznámka

Vše o složeném úročení si můžete přečíst v tomto komplexním článku.

Proč byste měli investovat zejména do akcií? Protože vám do důchodu zbývá 30 nebo 40 let a tato doba znamená, že krátkodobé výkyvy trhu pro vás nejsou důležité. Co je pro vás důležité, je dlouhodobý růst, a ten získáte na akciovém trhu.

Pokud nemáte vhodně investováno, musíte spořit mnohem více, abyste dosáhli na stejně velkou cílovou částku. Vezměme si za příklad dva lidi, oba 30 let: Investor č. 1 má investováno v konzervativním portfoliu, které tvoří převážně dluhopisové fondy, investor č. 2 téměř výhradně v akciových ETF.

Investor č. 1 dosahuje návratnosti v průměru 4 % ročně a investor č. 2 návratnosti 10 %. Oba investují 2 000 Kč měsíčně po dobu následujících 35 let. První investor by na konci skončil s přibližně 1 760 000 Kč. Druhý investor? S více než 6,4 milionu Kč. To neznamená, že na akciovém trhu vždy dosáhnete 10% návratnosti nebo že byste měli zůstat 100 % investovaní do akcií po celý život. Ukazuje to však, jak je důležité vybírat vhodné investice. Když jste mladí, můžete více riskovat, což se dlouhodobě vyplatí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎