Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

Co je swingSwingy jsou nesmírně důležitá věc a do technické analýzy patří. Technickou analýzu provází od počátku věků a všichni, kdo už někdy viděli nějaké grafy si jich určitě všimll. Swingy jsou základní nástroj, který však určitě potřebují znát i zkušenější obchodníci. Ale co to jsou swingy? A jak se jich dá při obchodování využít?

Co je swing

Swing se nedá úplně jednoduše vysvětlit jedním slovem. Swingy jsou pohyby ceny – v jednoduchosti takové obloučky, nebo vlny, které cena dělá a vlastně se pomocí nich hýbe. Pokud se naše vlny (swingy) zvedají, máme uptrend a naopak při poklesu swingů můžeme hovořit o downtrendu. Swingy se vyskytují  a můžeme je najít na všech timeframech od M1 až po měsíční.

Na obrázku vpravo jsem naznačil, o jakých obloučcích vlastně mluvím. Je to systém, jakým se cena všech aktiv od akcií přes měnové páry až po indexy mění. Swingy tu vždy byly a vždy budou. Vždy se najde někdo, kdo bude prodávat a někdo, kdo kupuje. A právě tyto dva tábory obchodníků swingy vytváří.

Ovšem abychom byli přesní – při mluvení o swinzích mluvíme pouze o těch vrchních a spodních obloučcích, ne o celých vlnách. Mrkněte se na následijící obrázek.

Vysvětlení swingu

Na co jsou swingy

swingy a uptrendSwingy jsou, jak už jsem zmínil, jednoduchá základní metoda, podle které můžeme určit trend. Pokud se nám zvedají a tzv. swing low a swing high se opakovaně střídají vždy na vyšší ceně, bezpečně můžeme říci, že je cena v uptrendu (stoupající trend).

Pro downtrend (klesající trend) je to stejné – jen na druhou stranu. Obloučky tedy musí padat dolů. Pokud se swingy viditelně nezvyšují ani nesnižují, můžeme mluvit o mezistádiu mezi trendy – stagnace. A tím pádem i (např. po dvojitém vrcholu) otočení trendu, nebo (po odrazu od silného supportu) znovu pokračování v trendu.

Swingy a rostoucí trend

Na obrázku výše můžeme vidět stoupající trend – swingy se zvyšují. Když se přestanou zvyšovat a dochází ke stagnaci, následuje změna trendu a pokles.

Shrnutí swingů

Doufám, že jsem vše vysvětlil jednoduše. Swingy jsou jednoduchá metoda pro určení trendu podle zvedajících se a klesajících lokálních maxim a minim. 🙂 Hodně štěstí při určování trendu!

9 KOMENTÁŘE

  1. Velice úctyhodné vysvětlení.Vše jednoduše popsáno,popřípadě vysvětleno ukázkou(obrázkem)..Celkové shrnutí všeho,postupování po schodech a vlastní dodatky,rady.Bomba!!!
    Stejně bych měl ale pár otázek ohledně obchodování,tak bych rád poprosil o nějaké odpovědi třeba přes chat Facebooku,to už je jedno.
    Každopádně děkuji za tvoje vytvoření a zpracování těchto stránek 🙂

  2. Zamyslím. Dobrá myšlenka, děkuji. 🙂 Jak chápat zmínku o kritice? Slyšel byste rád nějakou k Vašemu seriálu? Podle mne je velmi dobře a srozumitelně zpracován. Oceňuji i pomoc v diskuzích pod články, kterou jistě brzy využiji. Přeji, ať se Vám moc daří.

  3. Dobrý den, ahoj, pečlivě jsem prostudovala celý seriál, prohlížela obrázky a připravovala se. Teď chci vyzkoušet demo. Je mi jasné, že se mám co učit. Kdybyste mohl sám sobě v začátcích dát dobrou radu, která by to byla?

  4. Ahoj, sice to nepatří k danému článku, ale nevím kam to mám napsat. Jaký podle vás rozdíl mezi demo účtem a opravdovém obchodováním? Myslíte, že je rozdíl třeba v psychice, že se útrácí víc peněz, když ví že nejsou opravdové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.