Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

17. díl Seriálu technické analýzy – Swingy

Publikováno
17. díl Seriálu technické analýzy – Swingy
Zdroj: depositphotos.com

K základní výbavě každého tradera patří umění identifikovat trend. Bez schopnosti nalézat na grafu cenové swingy nedokážeme analyzovat aktuální situaci a předvídat další vývoj ceny. Znalost swingů můžeme rovněž využít při práci s mnoha indikátory.

Co jsou to cenové swingy a proč jsou tak důležité?

V překladu z angličtiny slovo swing znamená “houpačka” nebo “zhoupnutí se”. To nám už napovídá, oč se v rámci technické analýzy jedná. Cena buď určitou dobu klesá, “zhoupne se” dolu a odrazí se zase nahoru (low swing). Nebo cena stoupá, dojde na svůj vrchol, kde “se přehoupne” zpátky dolů (high swing). Jinými slovy lze swing popsat jako kolísání či fluktuaci ceny. Je to situace, kdy cena během poměrně krátké doby zaznamená obrat.

Vytváří-li cena stále vyšší swing highs a vyšší swing lows (česky taky “vyšší maxima a vyšší minima”), poznáváme aktuální rostoucí trend daného instrumentu. Naopak vytváří-li cena stále nižší swing highs a nižší swing lows (alternativně: “nižší maxima a nižší minima”), máme co dělat s klesajícím trendem.

swingy a uptrend
Ukázka swingu v rostoucím trendu

Tento jednoduchý způsob identifikace trendu lze aplikovat na jakýkoliv time-frame a jakýkoliv cenový graf.

Co je swing
Ukázka swingu na reálném trhu

Ale pozor! Mějte na paměti, že na různých časových rámcích téhož instrumentu můžeme rozpoznat protichůdné trendy. Je logické, že na 5minutovém grafu můžeme vidět rostoucí trend, zatímco na týdenním grafu dané aktivum vytváří stále nižší swingy svědčící o dlouhodobém klesajícím trendu.

Klíčové pro každého tradera je každopádně určit, jestli se cena pohybuje v uptrendu, downtrendu, nebo v pásmu. Rozpoznat trend či pásmo na grafu je absolutně první věcí, kterou by každá technická analýza měla začít. Od této informace se můžeme odrazit ke konkrétním způsobům obchodování: odrazy v pásmu, průrazy v pásmu, vstupy do trendu, kontrariánské vstupy proti trendu a tak dále.

V každém z těchto stylů se zpravidla vstupuje na swinzích.

technická analýzy swingy
Zakreslení swingu

Pointou swingů je vzít na vědomí, že se jedná o cenovou oblast, kde býci, nebo naopak medvědi, ztrácejí sílu tlačit cenu dál stejným směrem. Nabídka a poptávka se vyrovnává, aby se posléze na určitou dobu převrátila na druhou stranu.

Toho lze využít pro reálné obchodování. Swingy se často vytváří na minulých zónách supportu a rezistence. Pokud vidíme, že postup ceny dolů na grafu se zpomaluje, přičemž cena doputuje na hladinu, od níž se už čtyřikrát za poslední 2 dny odrazila nahoru, máme vyšší šanci, že dojde ke swingu a první důvod pro vstup na trh nákupem daného instrumentu.

swingy odrážející se od supportu
Swingy a silná hranice podpory – support

Obchodovat jenom odrazy od S/R zón prostřednictvím high & low swings je ovšem zbytečně riskantní systém. Pro potvrzení vstupu potřebujeme další price action signál nebo signály technických indikátorů.

Price action signály rozumíme zejména svíčkové formace (typicky pin bary a outside bary), dále trendové čáry (v podstatě šikmé zóny supportu či rezistence), a nakonec grafické vzory (mezi nejznámější patří cenový pattern 1-2-3, dvojitý vrchol, hlava-ramena, případně vlajky a trojúhelníky).

Spatříme-li na grafu konfluenci low-swingu, býčího pin baru a trendové čáry, jde o poměrně silnou indikaci obratu ceny, která se nevidí každý den.

Pro potvrzení vstupu do pozice na místě, kde věříme, že se vytváří swing, můžeme využít technické indikátory. Indikátorů existují tisíce, ovšem mezi ty nejpoužívanější se řadí: Fibonacciho retracement, klouzavé průměry, MACD, Bollingerovo pásmo, RSI, Stochastic, Parabolic SAR a několik dalších. Řekněme, že cena zpomaluje, přichází do dlouhodobé zóny rezistence, oscilátory RSI a Stochastic hlásí, že instrument je překoupený, zároveň signální křivka nám překřížením MACD potvrzuje signál k prodeji. Taková situace opět nenastává velmi často a jde o silnou indikaci pro přinejmenším krátkodobý pokles ceny.

Tipy na závěr

  • Tradeři tradičně využívají minulá swing highs / swing lows k vložení stop lossů a take profitů.
  • Využijte swingy k lepšímu money managementu. Jestliže se cena blíží k vašemu take profitu, uzavřete jen část pozice se ziskem a další take profit posuňte k následující S/R zóně. Stop loss posouvejte pod či nad minulé swingy nad či pod vstupní cenou. Máte tak jistotu, že obchod už neskončí ve ztrátě, zatímco se vezete po trendu, jak dlouho vám to trh dovolí.
  • Zig Zag indikátor na obchodních platformách typu Metatrader 4 vyznačí a propojí jednotlivé swingy na grafu za nás.
Líbil se vám tento článek?
21
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Majkl

Velice úctyhodné vysvětlení.Vše jednoduše popsáno,popřípadě vysvětleno ukázkou(obrázkem)..Celkové shrnutí všeho,postupování po schodech a vlastní dodatky,rady.Bomba!!!
Stejně bych měl ale pár otázek ohledně obchodování,tak bych rád poprosil o nějaké odpovědi třeba přes chat Facebooku,to už je jedno.
Každopádně děkuji za tvoje vytvoření a zpracování těchto stránek :)

Laura

Zamyslím. Dobrá myšlenka, děkuji. :) Jak chápat zmínku o kritice? Slyšel byste rád nějakou k Vašemu seriálu? Podle mne je velmi dobře a srozumitelně zpracován. Oceňuji i pomoc v diskuzích pod články, kterou jistě brzy využiji. Přeji, ať se Vám moc daří.

Laura

A ještě jsem zapomněla moc a moc poděkovat za to, jak nám vše vysvětlujete. :) Díky.

Laura

Dobrý den, ahoj, pečlivě jsem prostudovala celý seriál, prohlížela obrázky a připravovala se. Teď chci vyzkoušet demo. Je mi jasné, že se mám co učit. Kdybyste mohl sám sobě v začátcích dát dobrou radu, která by to byla?

Štěpán Petřivý

Ahoj, jestli chceš jednoduchou radu, která ti však ušetří mnoho trápení, čti pozorně:

Nikdy si nebudeš vyčítat obchod, do kterého jsi nevstoupila tak, jako ten, do kterého jsi vstoupila.

Zamysli se nad tím… A díky za kritiku ;-)

Goodman01

Ahoj, sice to nepatří k danému článku, ale nevím kam to mám napsat. Jaký podle vás rozdíl mezi demo účtem a opravdovém obchodováním? Myslíte, že je rozdíl třeba v psychice, že se útrácí víc peněz, když ví že nejsou opravdové.

Štěpán Petřivý

Přesně tak, jediný rozdíl je v psychice. Na účtě 10 tis dolarů a pak si člověk si říká např. tak už jsem vydělal 500 USD.. No ale sám nikdy 10 000 nevloží a pak má přehnaná očekávání a na reálu to nevyjde

oldrich

dobre vyvetleno,to the point,no BS.THANKS

Štěpán Petřivý

Díky Oldo, takový komentář vždy potěší. Co by tě ohledně technické analýzy ještě zajímalo? Klidně si něco řekni a já o tom můžu něco napsat. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.