Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Středoafrická republika legalizovala využití kryptoměn ve svém finančním systému

Publikováno
Středoafrická republika legalizovala využití kryptoměn ve svém finančním systému
Zdroj: pixabay.com

Během včerejšího dne oběhly svět zprávy o tom, že Středoafrická republika (CAR) následovala El Salvador a přijala Bitcoin za zákonné platidlo v zemi. Pravdou však je, že tyto novinky nejsou úplně přesné.

Vnitrozemský stát ve střední Africe, jehož počet obyvatel překračuje 4 miliony a rozloha dosahuje až 623 000 km, sice Bitcoin za zákonné platidlo nepřijal, ale schválil zákon o regulaci krypta a legalizoval tím používání kryptoměn na finančních trzích.

Návrh zákona o regulaci používání kryptoměn představil v minulém týdnu Justin Gourna Zacko, ministr digitální ekonomiky, pošt a telekomunikací, a zákonodárci v parlamentu jej navzdory protestu opozice jednomyslně schválili.

Ministr Zacko také vyjádřil přesvědčení, že investice do kryptoměn by mohla prospět milionům uživatelů, nicméně je třeba myslet na jejich zrádnou volatilitu.

„Kryptoměny mají tolik výhod, z nichž všechny zde nemohu zmiňovat, ale nejprve bychom museli mít právní rámce, které by každému Středoafričanovi umožnily těžit z této možnosti převodu a příjmu peněz,“ vysvětlil Justin Gourna Zacko.

Cíle zákona o kryptoměnách

Nový zákon by měl mít za cíl vytvoření příznivého prostředí pro inkluzivní růst krypto sektoru v regionu, umožnit obchodníkům a podnikům provádět krypto platby a také poskytnout možnost platit daně prostřednictvím kryptoměn.

Zákon rovněž obsahuje i opatření pro pachatele, jež se dopouštějí v krypto prostředí nezákonné činnosti a podvodů. Takové zločince pak čeká až 20 let za mřížemi a pokuta od 100 000 000 do 1 000 000 000 franků Finančního společenství Afriky (CFA).

Právní rámec ano, adopce jen částečně

Zákon zaměřující se na regulaci kryptoměn tedy nepřijímá Bitcoin za zákonné platidlo, jak uváděly některé zpravodajské služby, včetně časopisu Forbes, na což reagoval vzrušením i Changpeng Zhao, zakladatel a ředitel kryptoburzy Binance.

Ačkoliv má tato středoafrická země nakročeno správným směrem, El Salvador dosud zůstává první a zároveň jedinou zemí, jež přijala Bitcoin za zákonné platidlo.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.