Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (7. – 11. června) – Americká 5% inflace nechala trhy v klidu, akcie Renaultu a dieselgate

Burza s odstupem (7. – 11. června) – Americká 5% inflace nechala trhy v klidu, akcie Renaultu a dieselgate

Burza s odstupem (7. - 11. června) – Americká 5% inflace nechala trhy v klidu, akcie Renaultu a dieselgate

V podstatě od začátku roku 2021 hlavním ekonomickým tématem na světových trzích zůstává inflace. V dubnu 2021 americká inflace znatelně vzrostla z 2,6 % na 4,2 %. V květnu to už je 5 %. Prozatím tedy můžeme konstatovat, že v USA inflace roste v návaznosti na otevření ekonomiky. Hlavní otázkou zůstává, zda bude přechodná nebo trvalá. Bankéři z Fedu zůstávají klidní a tvrdí, že je přechodná a není důvod k dalším krokům. Jenomže tento výrok, jak bývá zvykem u centrálních bankéřů, není nijak přesný. Nemluví se o tom, jak dlouho přesně bude trvat přechodná inflace. Budou to tří měsíce nebo šest měsíců?

Jedinou „přesnou“ informaci, kterou máme je, že Fed si dal podmínku, že inflační závazek může být na 2%. Již tři měsíce je tedy v USA inflace vyšší. Při pohledu na cenu surovin a energií, které neustále stoupají, zřejmě růst inflace neskončí ani tento měsíc.

Dá se tedy očekávat, že vyšší inflace tu bude minimálně do konce léta. Navíc se musí připočítat, že Evropská unie ještě nevstoupila do inflačního cyklu a má oproti USA zpoždění několik měsíců. Až toto zpoždění překoná, evropská inflace může ještě víc urychlit tu americkou.

Inflace v Česku a v jiných zemí

Zvláštní případ jsou země jako Česko a Maďarsko, kde můžeme pozorovat již dnes inflaci nad 3 % a v případě Maďarska dokonce 5 %. Další zemi, kterou sužuje inflace je Rusko, kde taktéž dosáhla 5 %, to i přesto, že ceny energií rostou, což by mělo pomáhat ruském státnímu rozpočtu. Tyto země pak mají ještě větší zpoždění za zeměmi platícími eurem. Je to nelehká situace pro české a maďarské centrální bankéře, protože inflační vlna má teprve přijít a už dnes bylo pozdě zvednout úrokové sazby. Navíc Česko čekají na začátku října volby, a proto se nedá čekat, že centrální banky razantně zakročí proti inflaci.

Evropská centrální banka taktéž tento měsíc ubezpečila investory, že prozatím se nic nemění na silné podpoře trhů. A to přesto, že většina Evropy se vrací do normálního režimu. Pokud tedy nepřijde nějaká událost, kterou Nassim Taleb popisuje jako „černá labuť“, budou trhy růst minimálně do konce léta.

Firemní zprávy: Bláznivé reakce na akcii Renaultu

Automobilku Renault není třeba představovat. Avšak poslední roky se kromě na titulních stránek automobilových magazínů a časopisů, dostává i do rubrik politických. Ikonický šéf Carlos Ghon, který se jako málo evropských manažerů stál uznávaným v Japonsku, byl v této zemi uvězněn za korupci. Z vězení se mu podařilo uprchnout a nyní žije v Libanonu. Současný šéf Luca de Mao nemá lehkou situaci.

Vývoj cen akcií Renault
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Musí nejenom bojovat proti koronaviru, který zasáhl celé automobilové odvětví, ale musí se vypořádat s politickým tlakem. Francouzský stát vlastní přes 15 % akcií. A stát se snaží za každou cenu udržet výrobu ve Francii, ale to je díky vysokým nákladům na pracovní sílu prakticky nemožné. Navíc Renault na rozdíl od německých automobilek jako BMW nebo Mercedes Benz má jen velmi malý podíl na prodeji luxusních automobilů. Většina jeho vozů jsou určeny pro nižší nebo střední třídu, a ta zohledňuje především cenu.

Aby toho nebylo málo, v úterý 8. června po uzavření trhů, byla automobilová společnost obviněna francouzským soudem, že jejich motory záměrně obcházely emisní kritéria. Jedná se o pokračovaní aféry dieselgate, tentokrát však na francouzském území. Po Renaultu by měl následovat Peugeot, Volkswagen a Fiat-Chrysler. Francouzský soud se zaměřil na motory Euro 5 (2009-2011) a Euro 6B (2013-2017).

Překročení emisi u některých typů aut mělo překračovat přes 377 %. Žalující strana požaduje po francouzském výrobci přes 2 miliardy eur. Pokud uspěje, mohla by tato částka automobilku znovu poslat do červených čísel minimálně za rok 2021. V roce 2020 vykázala obrovskou čistou ztrátu v hodnotě 8 miliard eur. Jak byste odhadli vývoj ceny akcie Renaultu?

Ve středu 9. června akcie oslabovaly pouze lehce, vzhledem k tomu, že Renault byl na hlavních stránkách médií a to i v Česku. Trhy nejednaly racionálně.

Ještě víc s podivem byl páteční strmý růst o 7 %, který nebyl podložen žádnou oficiální zprávou. Proslýchá se ale, že na tiskové konferenci 30. června Renault představí novou strategii na poli elektroaut.

Právě přechod k elektromobilitě může nastartovat cenu akcií klasických automobilek. Ceny akcií v tomto sektoru jsou stále velmi levné. Pokud se rozvine trh s elektroauty, je to špatná zpráva pro Teslu, protože tradiční značky jsou schopny poskytnout mnohem víc výhod. Automobilky jsou pod tlakem, protože spotřebitelé se mohou rozhodnout šetřit a místo nového automobilu počkat na elektromobil. Automobilový sektor tak dává prostor spekulacím na obě strany. V každém případě by investor tento sektor neměl zanedbávat.

Indexy: Francouzský CAC40 se blíží k historickému rekordu

Asijské trhy se obchodovaly prakticky beze změny. Burza v Šanghaji zůstala na červené nule s výkonem 0,06 %. Japonská burza Nikkei pro změnu vykázala nulu zelenou a přidala 0,02 %. Lehce výraznější pohyb předvedla burza v Hongkongu, která ztratila 0,17 %.

Evropě se v posledních týdnech daří. Důkaz o tom podal francouzský index CAC40, ten je nyní na dvacetiletém vrcholu, když přidal 1,25 % za týden. K překonání absolutní laťky z roku 2020, která činí 6922, chybí 322 bodů. Pokud nedojde k změně trendu, je z pohledu technické analýzy otevřena cesta k 7000 bodům. Index posílil od začátku roku o úctyhodných 18 %. Za růstem stojí především tři akcie z luxusního odvětví. LVMH přidalo od začátku roku 50,3 %. Tento růst vynesl Bernarda Arnaulta na pozici nejbohatšího muže na světě. Kosmetická firma L'Oréal přidala 38,3 % a Kering vzrostl o 21,6 %.

Vývoj indexu CAC 40
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Německý Dax zůstal na červené nule. Britskému FTSE se dařilo lépe a přidal 0,9 %. Z evropských burz se dařilo nejlépe švýcarské burze, která vzrostla o solidních 2,34 %.

V zámoří pokračuje návrat k technologickým firmám. Tento pohyb prospěl především Nasdaq-100, který posílil o 1,85 %. S&P 500 byl méně úspěšný a přidal 0,41 %. Nejhůř dopadl Dow Jones, který ztratil 0,8 %.

Komodity: Ropa pořád roste

Další úspěšný týden byl na ropě. Lehká americká ropa se vrátila nad 70 dolarů. Ropa Brent se obchodovala za 72,60 dolarů za barel. Poptávka po černém zlatě roste i nadále. Velká část analytiků se shoduje, že ropa v nejbližších týdnech bude pouze růst. Avšak v našem odhadu jsme naznačili, že existují i důvody pro krátkodobé poklesy. Pokud se všichni odborníci shodují, znamená to, že menší korekce je na spadnutí. A v případě cen ropy by to nebylo velké překvapení. Pokud by ke korekci došlo, neznamenalo by to automaticky změnu dlouhodobého trendu. Spíš by to byla dobrá příležitost k nákupu pro dlouhodobé investory.

Vývoj ceny ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Zlato se opět vrátilo pod 1900 dolarů a na konci týdne se obchodovalo za 1879 dolarů za trojskou unci. Pokud zlato uhájí hranicí 1860 dolarů, zůstává pořád z pohledu technické analýzy v růstovém kanálu. Zastavení růstu cen zlata souvisí s poklesem strachu z inflace. Stříbro se obchodovalo za 28 dolarů za unci.

Vývoj ceny zlata
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Slovo závěrem: Čekání na inflaci

Současnému světu chybí silný ekonomický katalyzátor. V poslední době se sice velmi čile obchoduje na Bitcoinu a ostatních kryptoměnách, avšak tato témata ovlivňují velmi málo finanční trhy s výjimkou společností podnikající v oboru kryptoměn. A tak jediným problémem zůstává inflace. Avšak ne ta aktuální, ale ta za tři měsíce. Pokud v následujícím měsíci inflace nezrychlí a nebo nezpomalí nebude se dít nic zvláštního. Trhy porostou díky své setrvačnosti.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo