Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam zamíří cena ropy? Bude stát přes 100 dolarů za barel?

Publikováno
Kam zamíří cena ropy? Bude stát přes 100 dolarů za barel?
Zdroj: depositphotos.com

Léto bývá tradičně ve znamení růstu cen ropy, poptávka v době dovolených stoupá po celém světě. Ani letos tomu nebude jinak. Měli bychom mít před sebou čtyři letní měsíce s relativní možností cestování. Většina lidí se bude snažit ji využít, protože nikdo neví, jaká bude situace na podzim. Nemusí jít o daleké přesuny do exotických destinací, i cesty po střední Evropě spotřebují benzín. Z hlediska investice je ropa jasně ve fázi vzestupu, kde se tedy zastaví?

Ropa patří k nejsledovanější komoditě vůbec. I přes různé tlaky zůstává její cena klíčovou pro ekonomiku a budoucí růst. Velmi jednoduše řečeno: čím víc roste energetická spotřeba, tím více stoupá HDP.

Vysoká cena ropy může dokonce zabrzdit ekonomický růst a naopak nízká dokáže světovou ekonomiku nastartovat.

Pokles ceny ropy v roce 2020 byl daný nízkou poptávkou po této surovině. Od negativních hodnot z prvního pololetí loňského roku však ropa nastartovala svůj velký růst. Na začátku letošního června překonala ropa Brent psychologickou hranici 70 dolarů za barel. Výhodou ceny ropy je její předvídatelnost v horizontu měsíců, a to díky tomu, že je výsledkem několika dlouhodobých tendencí. Nová ropná naleziště se neotevřou za týden, je to dlouhodobý proces. Jaké poslední události budou hrát v její ceně roli?

Valná hromada v Exxonu

Největší risk představuje z dlouhodobého hlediska investování podle kritérií ESG. Nejedná se o prohlášení ekologických aktivistů anebo politický program zelených stran, ale o velmi silnou lobby z investičního světa.

Postupem času poroste tlak na všechny společnosti kótované na burze, aby se těmito kritérii řídily. U ropných nebo uhelných společností se jedná prakticky o rozsudek smrti pro jejich hlavní činnost. Zdá se vám to jako hudba budoucnosti?

To se velmi pletete, výkonný ředitel ExxonMobilu Darren Woods byl donucen valnou hromadou jmenovat do vedení dva členy, kteří budou přímo v ní dohlížet na přechod k čistější energii. To se povedlo díky investičnímu fondu Engine No1, který prosazuje právě zásady ESG. Ve svých snahách se mohl opírat o největší investiční fond BlackRock. Přestože Engine No1 navrhoval do správní rady čtyři nové členy, musel se spokojit jen se dvěma. Exxonmobil je poslední velká ropná společnost, která má 100 % svých aktivit založených na ropě. Ostatní již delší dobu rozvíjejí různé alternativy. Exxon byla poslední společnost, která to odmítala. Nyní se i ona bude muset měnit.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ExxonMobil Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tyto snahy se jistě promítnou negativně na ceně ropy. Ta bude v následujících měsících nebo i letech bezpochyby růst. Kritéria ESG vyžadují od ropných firem, aby ztížily otvírání nových nalezišť, budou muset dokazovat jejich dopad na životní prostředí. Celý proces se tak několikanásobně prodraží a zpomalí.

Přejmenování francouzské ropné firmy Total

Ve stejném duchu schválili akcionáři na valné hromadě Totalu 28. května 2021 změnu názvu z Total na Totalenergies. Má odrážet snahu o ekologickou proměnu firmy. Společnost zabývající se těžbou a distribucí ropy se již dlouhodobě orientuje na jiné energetické sektory. Ačkoliv ve světě provozuje přes 15 000 čerpacích stanic, dlouhodobě se snaží přejít na výrobu elektrické energie a hydrokarburátorů.

V současnosti představuje podíl výrobků z ropy 45 % jejího obratu, výroba chemických produktů 41 %, elektrické energie 11 %, zatímco 3 % zbývají na ekologické hydrokarburátory. Uvidíme, jak se bude dařit Totalenergies v následujících letech, pokud dotáhnou ekologickou přeměnu do konce.

Krátkodobé fenomény pro snížení ceny ropy: Slabý dolar

Co by mohlo cenám ropy naopak pomoci, je slabý dolar. V důsledku rozhazovačné politiky Joea Bidena a řekněme i demokratické tradici nás čeká období oslabení dolaru.

Ten může dojít až k hranici 1,5 dolarů za euro. Je sice otázkou, jak bude reagovat Evropská centrální banka, zda se nepokusí taktéž oslabovat euro. Silná euroměna se bude jako tradičně líbit Němcům, kteří jsou jinak nespokojení, že jejich úspory nyní hlodá inflace a nízké úrokové sazby.

Pokud bude cena ropy pozvolna stoupat, pro české řidiče tento nárůst může kompenzovat oslabující dolar. Pokud však ceny ropy porostou stejným tempem jakou minulá léta, pak ani slabý dolar nezabrání tomu, že budeme mít na českých čerpacích stanicích hlouběji do kapsy.

Krátkodobé fenomény pro snížení ceny ropy: OPEC zvyšující denní limity

Dalším faktorem, který ovlivňuje kurz ropy, jsou zasedání rady OPEC a Ruska. Na tom posledním z května se rozhodly zvednout světovou produkci ropy o 2,1 milionu barelů za den. Je to výrazná změna oproti původním plánu, který chtěl cenu v následujících třech měsících naopak ještě více redukovat. Důvodem změny byla rostoucí poptávka ze strany Číny a USA.

Saúdský princ vidí situaci optimisticky, a to hlavně z důvodu pokročení očkování. Výše zmíněná strategie bude platit do srpna tohoto roku. Prozatím mezi sebou země OPEC spolupracují až nečekaně dobře. Je to proto, že rok 2020 byl pro petromonarchie katastrofický. Jelikož jsou tyto země na příjmech z ropy závislé, musí spolupracovat, aby se domluvily a nadále se politicky udržely u moci. Navíc Saúdové tímto bojují proti svému odvěkému nepříteli Íránu.

Krátkodobé fenomény pro snížení ceny: Íránská ropa znovu na trhu

Velkou změnou americké zahraniční politiky bude snaha o normalizaci vztahů s Íránem. Barrack Obama a Evropská unie dosáhli zrušení sankcí a postupného zapojení Íránu do mezinárodního obchodu.

Donald Trump, který mnohem víc podporoval Izrael a díky tomu i Saúdskou Arábii, naopak uvalil na Írán sankce a nechal zabít tamního generála Kásima Sulejmáního. Avšak této nepřátelské politice je konec, Joe Biden jedná o možnosti navrátit íránskou ropu na světové trhy.

Írán ji sice prodává pod cenou Číně, ovšem pokud by ji mohl prodávat oficiálně, Čína by k této surovině neměla laciný přístup. Joe Biden by tak zabil dvě mouchy jednou ranou. Znormalizoval by vztahy s Íránem a zasadil drobný úder Číně, která je jeho úhlavním nepřítelem. Jenomže to se nelíbí Izraeli a Saúdské Arábii, protože možnost prodávat ropu povede k tomu, že Írán bude finančně silnější a tyto prostředky bude moci využít pro nákup vojenského materiálu.

Závěr: Ropa bude růst

Tendence proti růstu cen ropy jsou krátkodobého charakteru. Uvedení íránské ropy na světové trhy může mít dlouhodobý negativní dopad na bezpečnost v arabském světě. Tlak na snižování produkce z důvodu ekologie bude nadále růst a tím pádem budou nová ložiska čím dál vzácnější. Přechod od spalovacích motorů k elektroautomobilům je hudba budoucnosti a určitě se tak nestane do deseti let. Pokud nedojde k další silné vlně koronaviru na podzim 2021, můžeme očekávat, že se ropa na konci roku dotkne hranice 100 dolarů za barel.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎