Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Analýza konkurence na trhu elektromobilů a predikce na rok 2021

Analýza konkurence na trhu elektromobilů a predikce na rok 2021

Analýza konkurence na trhu elektromobilů a predikce na rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

Elektrické automobily představují segment trhu, který má potenciál změnit v budoucnu způsob přepravy. Tento segment velice rychle roste a je proto příležitostí pro investory, kteří se dokáží v oboru rychle orientovat.

Přibližně 2 milióny elektrických vozidel bylo prodáno v roce 2019. Přesto, že v roce 2020 je prodej o něco nižší, tak v roce 2021 se očekává další nárůst, který by měl v roce 2025 dosáhnout až k 10 miliónům prodaných automobilů ročně.

Kromě nových společností se o vstup do odvětví perou také tradiční automobilky, které oproti startupům mají výhodu vybudované klientely a distribuční sítě. Pro vaši rychlou orientaci jsme připravili přehled firem, které v sektoru působí a které jsou kotovány na burze v USA.

Výrobci elektromobilů

Tesla

Tesla je dominantní výrobce elektromobilů. Její tržní podíl v USA je asi 60 % a v Číně to je přibližně 20 %. Navíc buduje nové velké továrny, které její produkci ještě zvýší.

Nevýhodou je tržní ocenění, které je podle některých analytiků příliš vysoké. Aby ocenění Tesly nadále rostlo, musela by si Tesla udržet vedoucí postavení i v dalších letech, kdy na trh přijdou stovky dalších modelů od konkurence.

Graf ceny akcií Tesla od začátku roku 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

General Motors

General Motors plánuje přivést na trh 20 nových modelů elektrických vozidel do roku 2023. Značky jako Chevrolet, BMC, Cadillac aj. tedy dostanou elektrické motory. Firma chce do roku 2025 prodat 1 milión elektrických vozů na trzích v USA a v Číně. Pro srovnání, Tesla v roce 2019 prodala 367 000 vozů v celém světě.

Výhodou GM je, že stejně jako dalších tradičních automobilek, má vybudovanou infrastrukturu výrobních a distribučních míst.

Graf ceny akcií GM od začátku roku 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ford

Tradiční automobilka, která hodlá vyrábět elektrický Mustang Mach E anebo elektrickou verzi velice úspěšného pickupu F -150 již v roce 2021.

Mj. by na trh měla přijít elektrická verze Fordu Transit.

Současná tržní hodnota akcií Ford je asi o 50 % nižší než byla hodnota v roce 2018, což může být zajímavá příležitost k nákupu.

Graf ceny akcií Ford od začátku roku 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Startupy obchodované na burze v USA

Většina startupů v sektoru elektrických vozidel se na burzu dostala díky spojení s nějakou účelovou společností typu tzv. SPAC (Special Purpose Acquisition Company), která již na burze obchodována je.

Tím tyto firmy ušetří náklady na IPO a zároveň umožní veřejnosti účastnit se na potenciálním zhodnocení.

Nikola

O firmě Nikola jsme psali v poslední době několik článků. Firma, která se prezentuje jako výrobce nákladních automobilů na elektrický a vodíkový pohon, momentálně neprožívá zrovna radostné období.

Akcionáři firmu žalují z podvodu, že firma před uvedením na burzu značně přeháněla pokud jde o technologie pohonu vozidel. 

Hyliion

Hyliion-logoNa burze naleznete akcie Hyliion pod tickerem HYLN. Zaměřuje se na nákladní vozy, ale její strategie se od Nikoly výrazně liší. V čem?

Hyliion bude elektřinu do baterií generovat za jízdy s využitím stlačeného přírodního plynu (compressed natural gas CNG). To by mělo zlepšit dojezd vozidel.

Protože je v USA vybudováno 700 CNG stanic, tato strategie nepotřebuje vybudování dalších nabíjecích stanic a tím firma značně ušetří.

Fisker

fisker-automotive-logoAktuálně je firma na burze pod tickerem SPAQ (od 28. 10. 2020 se očekává změna tickeru na FSR). Firma plánuje výrobu plně elektrického SUV Ocean s dodáním v roce 2023.

Fisker chce dodávat ta “nejzelenější” auta. Nulové emise, využití recyklovaných materiálů a žádné použití materiálů ze zvířat v interiéru.

Další konkurenti na trhu EV

Další firmy, které v oboru výroby elektrických vozidel působí jsou: Ideanomics (ticker IDEX), Nio (ticker NIO), Canoo (HCAC), Workhorse Group (WKHS), Lordstown Motors (DPHC) a XL Fleet (PIC).

Rizika startupů

Největší výzvou pro každý startup je převedení výroby do masové produkce, která umožní snižování nákladů na každé prodané vozidlo. To s ohledem na rostoucí množství konkurentů bude velice obtížný úkol.

Z pohledu investorů platí, že tradiční oceňovací techniky zde použít nelze. Investoři proto oceňují potenciál podle plánovaných budoucích výnosů, stupně vývoje jejich technologie a jakým způsobem se odlišují od Tesly.

Aktuálně jsou akcie těchto společností velice volatilní a pro investory mohou představovat velké riziko.

A jaký je váš názor, investujete do akcií automobilek, nebo se jim raději vyhýbáte? Který titul je podle vás nejlepší?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo