Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (31. května – 4. června) – Finanční trhy rostou i přesto, že Applu a Amazonu se nedaří

Publikováno
Burza s odstupem (31. května – 4. června) – Finanční trhy rostou i přesto, že Applu a Amazonu se nedaří

Při pohledu na grafy hlavních indexů, zejména těch evropských, můžeme konstatovat, že trhy mají rostoucí tendenci. Zdá se ale, že v posledních týdnech tomuto trendu chybí síla. Nový velký katalyzátor je v nedohlednu, ale z pohledu technické analýzy je verdikt jasný. Trhy rostou dále.

Ještě nepřišel čas sázet na pokles, protože tento stav pomalého růstu může trvat několik týdnů možná i měsíců. Trhy se neotočí ze dne na den, a pokud neprojdeme fází konsolidace, změna trendu je ještě daleko. Avšak bezprostředním efektem může být návrat volatility. Na ní by se měli připravit zejména noví investoři, kteří prozatím znají jen neustále rostoucí trhy.

Obecná nálada na trhu

I když se nám to při pohledu na ceny v obchodech nebo restauracích nezdá, trhy prozatím upozadily inflační scénář.

Americké desetileté dluhopisy po několika týdnech posilování spadly ze 1,6 na 1,5%. Americký dolar pokračoval v oslabování vůči euru a vrátil se pod úroveň 1,22 za euro. Americké ekonomice pomohla čísla o nezaměstnanosti, která čím dál víc potvrzují návrat k normálnímu fungování. Jelikož strach z inflace na krátkou dobu pominul, můžeme na trhu pozorovat návrat k růstovým akciím.

Technologické a biotechnologické tzv. „small cap“ jsou zase v trendu. Defenzívní tituly a cyklické akcie jsou již nyní drahé, a je otázka kam mohou ještě růst, a proto se investoři znovu vrací k menším firmám. Jedná se sice o rizikovější investice, avšak slibující několikaprocentní výnos během několika dní či týdnů. A jelikož je na trhu pořád spousty hotovosti, tyto malé firmy nabízí dobrou krátkodobou investiční příležitost.

Firemní zprávy: Amazon a Apple přešlapují na místě

Zajímavá na současné situaci, je skutečnost, že americké indexy rostou, i když se akciím GAFAM nedaří. Tyto firmy mají v indexu největší zastoupení. Nedaří se především Applu a Amazonu. Cena akcií Applu se v půli května propadla na 122 dolarů za kus a od té doby se akcie pohybuje v pásmu 123 až 127 dolarů s tím, že návrat nad technickou úroveň nad 130 dolarů je v nedohlednu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ve stejné pozici se nachází Amazon. Ten neroste již delší dobu. Cena akcií Amazonu dosáhla vrchol v létě 2020, kdy dosáhla na 3467 dolarů za kus. Sice se na konci letošního dubna akcie Amazonu znovu dostaly přes hranici 3400 dolarů, ale cena dál nerostla. Růsty z roku 2020 vystřídala stagnace. Amazon i nadále zůstává hegemonem a technologickým lídrem, ale je otázkou zda investoři budou spokojeni s malým ročním zhodnocením. Co tedy stojí za ztrátou dynamiky těchto do nedávna investory milovaných akcií?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prvním důvodem je obava z daňové reformy současného amerického prezidenta Bidena. Ten chce, aby společnosti platily daně ze zisku v zahraniční. To se týká především těchto firem, které mají sídlo v zemi s nejvýhodnější daňovou optimalizaci. Je také otázka, jaká bude skutečná výše daně. Biden navrhuje až 27 %. Evropští partneři by se spokojili i s daní pouhých 5 %. Nikdo nepochybuje, že Biden svoji reformu prosadí. Na druhou stranu 27 % bude asi skutečně pouze nedosažený ideál.

Druhý důvod je skutečnost, že fond manželů Gatesových vyprodal svoje pozice v Applu a v Amazonu. V případě Applu šlo o milión akcií a v případě Amazonu přes 30 000 akcií. Tento prodej může být motivován především nadcházejícím rozvodem Gatesových. Avšak výprodej celé pozice ve velkém fondu není nikdy dobré znamení. A to nás vede k třetímu důvodu.

Apple a Amazon možná dosáhly svého technologického vrcholu. Jednoduše pro ně není možnost kam dál růst a za současného stavu je jejich cena příliš vysoká. V podstatě by těmto akciím prospěla korekce v řádu desítek procent, aby investoři měli znovu chuť do nich investovat.

Indexy: Evropa potvrzuje zájem investorů

Asijským trhům se v závěru května nedařilo. Japonský Nikkei odepsal 0,7 %. Burza v Hongkongu ztratila 0,9 %. Nejmenší ztrátu 0,25 % zaznamenala burza v Šanghaji.

Evropské burzy dopadly podstatně lépe. Německy index Dax přidal stabilních 1,1 %. Burza v Londýně vzrostla o 0,66 %. Nejhůře z velkých burz dopadla pařížská. CAC 40 posílil za týden o 0,49 %. Rekordmanem v Evropě byl ale jiný trh. Silný růst zažila burza v Budapešti, za jeden týden posílila o 4,4 %.

V Americe byly výsledky indexů obdobné. Průmyslový Dow Jones posílil o 0,66 %. Skoro identický výsledek dosáhl S&P, který vzrostl o 0,61 %. Technologický Nasdaq-100 vzrostl o 0,46 %. Velkým poraženým posledního květnového týdne se staly akcie Tesly, které odevzdaly přes 4,1 %. Cena akcií Tesly se dostala lehce pod 600 dolarů za kus. Za poslední měsíc ztratily již přes 10,9 %. Od začátku roku ztráta tvoří již 15 %. Za poklesem stojí problémy automobilky v Číně, kde značně klesají prodeje aut této značky. Sázka na pokles cen akcií Tesly se tedy prozatím Michaelu Burry vyplácí.

Komodity: Ropa na historických maximech

Černé zlato má za sebou další skvělý týden. Ropa Brent s jistotou překonala laťku 70 dolarů za barel a nyní se již prodává za 71,63 dolarů. Cesta k technickým úrovním 74 a 75 dolarů je otevřena. Lehká americká ropa uzavřela těsně pod 70 dolary na 69,41 dolarů. Důvody k velkým poklesům během léta nemůžeme čekat. Otázka tedy je o kolik se posune letošní maximum v následujících dnech.

Komodity: Zlato zpět pod hranici 1900 dolarů

Zlatu se moc nedařilo a vrátilo se pod symbolickou hranici 1900 dolarů. Důvodem poklesu bylo opuštění inflačního scénáře. Z hlediska technické analýzy je zlato pořád v růstovém kanálu. Problém s inflací nebyl vyřešen, zvláště pak když ropa roste rychlým tempem. V blízké budoucnosti se tedy dá předpokládat návrat zlata nad hranici 1900 dolarů. Cena stříbra se pohybovala na hodnotách 27,5 dolarů za trojskou unci.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: Světová ekonomika se rozjíždí, ale problémy zůstávají i nadále

Investora mohou těšit makroekonomické údaje z USA a z Číny, kde podnikatelská pozitivní nálada roste. Tento rok se tedy zřejmě z krize dostaneme po křivce ve tvaru písmena „V“. I přes tuto euforií zůstávají nadále dvě velké neznámé. První je obava, jak to bude s Covidem na podzim. Druhá pak, co udělá se světovou ekonomiku velké množství dolarů vytištěných během ekonomické pomoci?

Samozřejmě nejenom dolarů, ale ostatních měn. Monetární krize v Turecku je na spadnutí, po té co se turecká lira dostala ke svému historickému minimu vůči dolaru. Nyní turecký občan potřebuje 8,8 tureckých lir na 1 americký dolar. Před pěti lety to bylo pouze 3,7 turecký lir a před rokem 6,85 tureckých lir. Po Libanonu má tak k velké monetární krizi nakročeno Turecko.

Tato skutečnost nám připomíná pravidlo, že nestačí diverzifikace akcií nebo druhů investic, měli bychom v našem portfoliu mít i několik různých deviz.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎