Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (15. – 19. března) – Světové trhy stojí na křižovatce a nervozita by se dala krájet

Publikováno
Burza s odstupem (15. – 19. března) – Světové trhy stojí na křižovatce a nervozita by se dala krájet

Světové trhy stojí na křižovatce a nervozita by se dala krájet. Můžeme ji pozorovat na výkyvech cen ropy nebo třeba Bitcoinu. Trhy od listopadu 2020 začaly růst, protože vakcíny na Covid byly schváleny. Začalo se očkovat a ceny akcií rostly, protože investoři do nich započítávali brzký návrat k normálu. Po inauguraci nového amerického prezidenta se pomalu zdálo, že jsou všechny problémy vyřešeny a zažehnány. Tento předpoklad má dvě velká ale.

Očkování a úrokové sazby

První je rychlost, tedy spíše pomalost, očkování a následný strach z účinnosti očkování v boji s pandemií. Od nového roku se objevilo již několik nových mutací koronaviru a specialisté si kladou otázku zda vakcíny Pfizer nebo Moderna budou stejně účinné i proti těm novým.

Druhé “ale” je strach z inflace, která povede ke zvýšení úrokových sazeb. Státy z tzv. rozvíjejících se trhů se již odhodlaly ke zvednutí úrokových sazeb, aby zkrotily inflaci.

Ruská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 4,5 %. Ještě razantnější krok učinila Turecká vláda zvýšením o 200 bazických bodů. Turecké úrokové sazby jsou tak na astronomických 19 %. Turecká lira díky tomuto opatření posílila vůči americkému dolaru.

Rukavice je hozena a je jen otázkou času, kdy k tomuto tahu přistoupí další země. Analýza expertů Bank of America určila hned několik adeptů na zvedání úrokových sazeb: brazilský reál, čínský juan, jihokorejský won a taktéž českou korunu. Dle rozvážného tónu vyjádření Rady ČNB se bezprostřední růst sazeb nechystá. Prvního zvýšení bychom se zřejmě měli dočkat až v druhé polovině roku 2021.

Fed u kormidla

Nejdůležitější událostí třetího březnového týdnu bylo jednání Fedu. Fed je pod tlakem hlavně z důvodů sílícího tlaku na desetileté americké dluhopisy. Ty se nyní obchodují s úrokem 1,7 %. Úrok roste i přesto, že Fed prohlašuje, že je připraven jednat, pokud by vzrostl víc.

Powel ujistil investory, že Fed hlavně u krátkodobých dluhopisů nebude zvedat úrokové sazby. Hlavním cílem uvolněné měnové politiky je návrat k co největší zaměstnanosti v USA. Pokud poklesne počet nezaměstnaných bude to signál pro zvednutí sazeb. Powel také nemá velkou obavu z inflace, kterou považuje za krátkodobý fenomén.

Rozhodnutí Fedu však ukazuje limit v jednání centrálních bank a ekonomickou skutečností. Mezi rozhodnutím Fedu a reálnou ekonomikou je odhadované zpoždění 6 až 9 měsíců. Zde nastává problém, protože vlna inflace i následné zásahy Fedu dorazí k lidem mnohem později.

Už teď je jasné, že přechodné období, o kterém mluví Powel může v reálném světe trvat rok, nebo dokonce dva. Rok nebo dva jsou v dnešním zrychleném světě naprosto mimo rámec představivosti. Proto je na trhu tak velká nedůvěra. Nikdo totiž nedokáže s jistotou předvídat, jak dlouho by inflace trvala a jak na celou situaci budou trhy reagovat za tři měsíce.

Indexy: Hledání směru

Většině světových indexů se nedařilo zůstat v zelených číslech. V lepším případě přešlapovaly na místě, v horším se propadly do těch červených. Negativní sentiment se podařilo udolat v Tokiu. Nikkei posílil o 0,25 %. Burza v Hongkongu ztratila 0,7 % a ještě méně se dařilo burze v Šanghaji, která odepsala 1,4 %.

V Evropě si nejlépe vedl německý Dax. Německý index přidal 1 % a v absolutních číslech index dosáhl hodnoty 14 621. To je historické maximum. Francouzský CAC40 zaznamenal ztrátu 0,6 %, stejně jako britský FTSE 100, který ztratil 1,1 %. 

Americký Dow Jones zakončil prakticky nezměněn a po pěti obchodních seancích uzavřel týden se ztrátou 0,1 %. Indexu S&P 500 se dařilo o něco méně a to hlavně díky neustále probíhající sektorové rotaci, kdy se investoři pomalu zbavují technologických akcií a vyhledávají ty cyklické. Index S&P 500 odepsal 0,7 % a Nasdaq 100 ztratil 0,8 %.

Firemní zprávy: Rallye na Volkswagenu

Cena akcií Volkswagenu začala připomínat cenu akcií Tesly. Německý automobilový výrobce má za sebou šestiměsíční spanilou jízdu, za kterou jeho cena vzrostla o 100 %. Největší růst zažila ve středu 17. března, kdy akcie vystřelily o neskutečných 25 % za jednu obchodní seanci. To je nevídané pro podnik takové robustnosti a stability jako je Volkswagen.

Akcie zaznamenaly svůj historický rekord, když se Volkswagen obchodoval na ceně 329 euro za akcii. Z tohoto růstu mohli mít radost i čeští drobní investoři, protože tato akcie se obchoduje na RM-systému. Co způsobilo tento růst?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Volkswagen Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Německá automobilka oznámila během svého „Power Day“ masívní plán investic do výroby elektromobilů. Cíl je jasný. Volkswagen se do roku 2025 chce stát lídrem a největším výrobcem elektroaut na světě, chce vyrábět 3 miliony elektroaut ročně.

Automobilka chce investovat do šesti nových továren na výrobu elektrobaterií, aby dosáhla nezávislosti na dodavatelích LG a SK. Pro tento rok si automobilka stanovila cíl pokořit hranici 450 000 vyrobených vozů. 

Díky zběsilému růstu akcií Volkswagenu se tato firma stala německou firmou s největší burzovní kapitalizací, která dosahuje 140 miliard Eur. Předstihla německou softwarovou firmu SAP (126 miliard eur), avšak stále má daleko na svého konkurenta na poli elektromobilů, společnost Tesla (524 miliard eur).

Komodity: Cena ropy potvrdila nervozitu mezi investory

Ropa zažila velmi náročný týden. Na začátku týdne se zdálo, že ropa Brent přeskočí hranici 70 dolarů za barel, a budeme svědky dalšího růstu. Opak se stal pravdou. Ropa se začala propadat a už se dostávala k hranici 62 dolarů za barel.

Týden Brent zakončil na hodnotách 64,6 dolarů a WTI 61,4 dolarů.

Za původ těchto změn se uváděla skutečnost, že bude znovu uzavřena Paříž a další okresy ve Francii. Ceně ropy neprospěla ani spekulace okolo zastavení očkování vakcínou AstraZeneca v Evropě. Tyto dvě události mají bezprostřední vliv na poptávku po ropě. Možnost volně cestovat po Evropě se opět oddálila o několik týdnů.

Poznámka

Cena ropy prozatím neudržela klíčovou úroveň 66 dolarů za barel. Avšak zároveň se drží nad 60 dolary, která je významná tím, že umožňuje prakticky všem dodavatelům vydělávat na cenách ropy.

I když výkyvy jednodenního obchodování byly veliké, nic nemění na tom, že ropa přerušila svojí růstovou tendenci, ale prozatím nezměnila svůj trend. Nyní jsme svědky fáze konsolidace, která nějakou dobu potrvá a následně ropa nabere nový směr.

Slovo závěrem: každodenní sledování burzy

Nyní jsme vstoupili do klíčového období. Investor by se měl naučit regulovat své sledování burzy. Většina investorů sleduje burzu více, než je třeba, samozřejmě jistou výjimku tvoří intradenní tradeři.

Avšak v tento čas bychom měli burzu sledovat všichni. Burza se nyní konsoliduje s tím, že oba směry jsou otevřené. Velmi důležité bude zachytit ten správný moment, kdy se trhy vydají nahoru, nebo dolů. Jak tento moment poznat?

Za důležitou indikaci nám mohou posloužit akcie letecké společnosti AirFrance. Pokud začnou růst, znamená to, že investoři začali prosazovat kladný scénář. Pokud se rychle propadanou, znamená to, že jsme blízko dalším výprodejům a ekonomická situace ve světě se nelepší. Ba právě naopak.

Kam se podle Vás trhy odeberou v příštích týdnech?

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎