Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
sap
SAP
Akcie SAP (SAP) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf SAP

170€ (4 300 Kč)

-4,3 % za 7 dní

sap

Akcie SAP (SAP) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií SAP
Graf SAP

170€ (4 300 Kč)

-4,3 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií SAP

Logo SAP
SAP/SAP
Načítání
Načítání
Kupte si akcie SAP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost SAP

Tržní kapitalizace 199,7 mld.€ EBITDA 7,33 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 4,6
Roční dividenda na akcii 2,2€ P/E (Cena k zisku) 55,19
Dividendový výnos 1,29 % Návratnost aktiv 5,78 %
Příjmy společnosti 31,21 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 8,35 %
Příjmy na akcii 26,74€ Provozní marže 25,22 %
Účetní hodnota na akcii 36,97€ Zisková marže 19,67 %
Hodnota podniku 197 mld.€ Cílová cena Wall Street 109,7€

Informace o akciích SAP

Pokud pracujete aspoň ve středně velké firmě, je zde velká pravděpodobnost, že SAP důvěrně znáte. Společnost SAP a její stejnojmenný software je celosvětově nejrozšířenějším nástrojem pro správu podnikových zdrojů.

Software SAP ve firmě hlídá finance, pomáhá personálnímu oddělené, zaznamenává výrobu, logistiku, prodeje a podpůrné funkce, například marketing,

SAP nabízí komplexní službu pro správu podnikových zdrojů. Produkty této německé firmy využívá miliony uživatelů a statisíce zákazníků po celém světě, zmínit můžeme například Apple, AT&T, Ford nebo Alphabet (Google).

V roce 2020 byl SAP zdaleka největší německou firmou s obratem 183 miliard EUR.

Pokud chcete do akcií SAP investovat, musíte se připojit na německou burzu, konkrétně do Frankfurtu. Frankfurtská burza má otevřeno pondělí až pátek od 9:00 do 17:30. Akcie SAP následně najdete intuitivně pod tickerem SAP.DE.

Akcie SAP jsou součástí akciového indexu DAX a EURO STOXX 50.

Pokud o obchodování akcií ještě nic nevíte, začněte komplexním článkem o akciích. Samozřejmě také pokračujte v tomto článku, kde si akcie SAP detailně představíme.

Obsah článku

O společnosti SAP

SAP je jednou z největších německých společností. Stejnojmenný produkt SAP je celosvětovým produktem, softwarem zajišťující chod středních firem, ale i gigantů typu Alphabet (Google) či Apple.

SAP má celosvětově přes 100 tisíc zaměstnanců. S jeho produkty pracuje kolem 4 000 společností po celém světě a až 100 000 jednotlivců. Celkově se bavíme o milionech prodaných licencí. SAP dokonce uvádí 6,8+ milionů uživatelů.

77 % světových výnosů se aspoň v nějaké formě dotkne softwaru SAP.

Co to je SAP a ERP?

SAP je označován za EPR software. ERP je zkratka pro Enterprise Resource Planning, česky plánování podnikových zdrojů.

Představit si to můžete jako jednotný software, kde vidíte všechny pohyby ve firmě. Tzn. od vystavených objednávek, přes příjem zboží, skladové zásoby, cenu zboží, evidenci dodavatelů a odběratelů, aktuální ceny u dodavatelů i prodejní ceny. ERP software monitoruje i stav výroby, vícepráce a je tak užitečný napříč celou firmou.

Díky ERP softwaru lze snadno zpracovat data o firmě a používat je pro operativní i strategické rozhodování. Sběr dat by byl bez ERP systému extrémně náročný, nemluvě o hladkém a efektivním chodu společnosti.

ERP systém nahrazuje excelové tabulky a nabízí komplexní a univerzální řešení pro správu v zásadě jakékoliv společnosti. Jakmile společnost vyroste aspoň do střední firmy, ERP systém je v dnešní době nutností.

Základní moduly ERP systému:

  • Finance (závazky, pohledávky, účetnictví, majetek, analýza ziskovosti)
  • Výroba a logistika (sklady, plánování výroby, kalkulace, nákup a příjem zboží, kvalita, dodavatelé, doprava)
  • Personalistika (evidence pracovní doby, mzdy, plánovaní a potřeby pracovníků, cestovné)
  • Prodej a marketing (zakázky, cenotvorba, prodeje, servis, propagace)

Díky SAPu vidíte potřeby na materiály do nových zakázek, vidíte předpokládanou výrobní vs. prodejní cenu, můžete lépe řídit kapacity, ceny atd.

Výhodou ERP sytému je taky jeho univerzálnost. Pokud vyměníte zaměstnance, nový pracovník se s ERP systémem relativně rychle naučí, vše má logiku a nejste závislí na jednom zaměstnanci.

Výše popsaný ERP systém je ve skutečnosti SAP. Přesně to vše SAP umí. Německá společnost nabízí komplexní řešení a to včetně cloudových služeb. Nově také přichází se strojovým učením a internetem věcí, který celý podnikový proces ještě více automatizuje.

Historie SAP

SAP je relativně mladou společností. Založen byl 1. dubna 1972 pěti bývalými zaměstnanci IBM (Klaus Wellenreuther, Hans-Werner Hector, Klaus Tschira, Dietmar Hopp a Hasso Plattner). Zkratka SAP znamená “SAP Systemanalyse und Programmentwicklung.

Všech 5 zakládajících členů SAP pracovalo pro IBM na projektu datových systémů firem. IBM se ale rozhodlo tento projekt dále nepodporovat a pětice si proto založila svoji vlastní firmu. Dnes může IBM jen litovat, protože to byl geniální tah.

Zdroj: pixabay.com

účetnictví

Již v roce 1972 má SAP prvního klienta – Chemical Industries in Östringen. Pro tuto společnost SAP vyvinul základní program pro mzdy a účetnictví.

Již v roce 1973 je na trhu první komerční verze softwaru SAP. Ten slouží jako základní kámen finančního účetnictví firem. Produkt od počátku pracuje s databází dat, které propojuje a nabízí tak revoluční řešení. Na této první komerční verzi je vybudováno hned několik dalších produktů.

SAP se dále vyvíjí, prochází restrukturalizací, roste, kupuje konkurenční společnosti a nabízí stále více služeb. Cíl zůstává pořád stejný, nabídnout software pro správu podnikových zdrojů pro střední firmy, ale i pro velké korporace. SAP tedy nabízí modulová řešení a uspokojí všechny zákazníky.

Vývoj ceny akcií SAP

Akcie SAP dlouhodobě rostou v zásadě od začátku milénia. Drobné zaváhání v podobě vysoké volatility přišlo až s pandemií COVID-19, která postihla nejen SAP, ale především celou ekonomiku a klienty této německé společnosti.

Logo SAP
SAP/SAP
Načítání
Načítání
Kupte si akcie SAP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Od roku 2018 do roku 2020 byla volatilita přes 60 EUR na akcii, to je při ceně akcie kolem 100 EUR za kus (začátek roku 2022) velmi významný pohyb. Na volatilitu si u SAPu rozhodně dejte pozor.

Dividendy SAP

SAP vyplácí dividendu již 24 let. V roce 2022 je dividendový výnos 2,2 %, v peněžním vyjádření se jedná o 2,5 USD na akcii.

Je velmi pravděpodobné, že SAP bude ve výplatě dividendy pokračovat. Kombinace dlouhodobě rostoucích akcií a aktivní dividendové politiky je pro dlouhodobou investice naprosto perfektní.

Jestli vás dividendové akcie zajímají více, podívejte se na seznam dividendových králů a aristokratů. Jedná se o akciové společnosti, které navyšují dividendu aspoň 25 let (aristokraté), některé i více jak 50 let (králové).

Investice do akcií SAP

Investovat do akcií SAP je velmi snadné, potřebujete jen zařízení připojené k internetu. Na začátku byste se měli rozhodnout, jaký typ obchodníka budete. Základní možnosti jsou dvě, tou první je dlouhodobá investice do akcií jako takových. Druhou možností jsou krátkodobé investice (v řádech vteřin, minut, hodin, maximálně nižších dní. V takových případech máte obchod otevřený jen vteřiny, minuty, maximálně hodiny (výjimečně i nižší dny). Na krátkodobý styl obchodování se hodí finanční páka, technická analýza a finanční derivát typu CFD. Naopak pro dlouhodobé obchodování prostě koupíte akcie a držíte je.

První možnost: Nákup akcií SAP

“Obyčejný” nákup klasických akcií je nejsnazší a často i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné zbytečné poplatky. Osobně tento styl obchodování provozuji, je časově nenáročný, levný a bez finanční páky i relativně bezpečný.

SAP navíc vyplácí dividendu, takže při dlouhodobém držení akcií se vám jednou ročně připíše na obchodní účet dividenda. Dividendu můžete využít na přikoupení akcií nebo si ji necháte vyplatit na bankovní účet.

Navíc bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je bonus, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

XTB rozhodně není jediným brokerem, kde můžete obchodovat akci. Spolehnout se můžete na jiné ověřené společnosti, například eToro nebo RoboMarkets. Před nákupem akcií si jen ověřte, zda daný titul je v nabídce brokera (SAP nabízí všichni tři zmínění), a jaké jsou u něj poplatky.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Vše si ukažme na jednoduchém příkladu.

Cena akcií Toyota byla začátkem roku 2022 na úrovni 100 eur na akcii. Za 5 akcií tak zaplatíme 500 eur.

Pokud cena vzroste o 20 % na 120 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 500 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Tzn. prodáme je za 600 EUR se ziskem 100 EUR (20 EUR za každou akcii)

Zisk 100 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžete nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: Aktivní obchodování akcií SAP

Pro krátkodobé obchody v řádech vteřin, minut, hodin nebo v maximálně v nižších dnech se hodí finanční páka a finanční derivát – CFD. Díky těmto možnostem můžete vydělat hodně peněz i na malém cenovém pohybu.

CFD kontrakty je možné obchodovat u většiny brokerů. Není tedy problém mít jednoho brokera na obchodování klasických akcií i na CFD kontrakty, zůstanete dokonce v jedné platformě. K nákupu CFD můžete využít již dnes námi zmíněného brokera XTB nebo RoboMarkets či jiného brokera.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Finanční páka vám umožňuje nakoupit nejen akcie o vyšší hodnotě, než na kolik máte finanční prostředky. Jednoduše si to můžete představit jako obchodování s půjčkou. Opět si to ukážeme na příkladu:

Vyjdeme ze stejných podmínek jako při nákupu klasických akcií. Na obchodním účtu máme k dispozici stejných 500 EUR. Nyní ovšem využijeme pákový efekt 1:5 a hned disponujeme pětinásobkem – 2 500 EUR.

Nyní si můžete koupit rovnou 25 akcií SAP po 100 EUR (bez pákového efektu to bylo “pouze” 5 akcií).

Když se nyní cena zvýší o stejných 20 %, ze 100 EUR na 120 EUR za jednu akcii SAP, zisk je pořád stejných 20 EUR na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 5, ale hned 25 akcií, tedy 25 x 20 = 500 EUR.

Když obchodujeme s finanční pákou, tak je zhodnocení 5x vyšší. Dokonce jsme i zdvojnásobili náš obchodní účet. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, vždyť je to skvělé.

Ano, je to skvělé. CFD obchodování přesně takhle funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí ztráta. Máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku, ale i ztráty.

Obchodování s finanční pákou je spojeno s poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”). Poplatky jsme při našich ukázkových propočtech nepočítali.

Kde koupit akcie SAP?

K nákupu akcií i jiných obchodovaných aktiv potřebujete brokera. Jedná se o prostředníka, který vám umožní provést nákupy a prodeje. Ke koupit akcií SAP vám tak stačí účet u brokera, technicky potřebujete počítač (teoreticky i jen telefon) připojený k internetu. Pokud si tedy čtete tento článek, máte vše potřebné.

Kdo je to broker?

Broker je váš obchodní partner. Je to prostředník mezi vámi a trhem cenných papírů. Jako jednotlivci jsme pro trh nezajímavý a potřebujeme tak prostředníka – brokera.

Za finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTB a udělejte si vlastní názor. U XTB můžete akcie SAP obchodovat jako CFD (s finanční pákou), tak i jako klasické akcie bez finanční páky.

Rozhodně nikomu XTB nenutíme, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů. Například RoboMarketseToro a další. Případně navštivte srovnání akciových brokerů. Vždy si předem ověřte, že broker má v nabídce vámi požadované tituly a to včetně formy, ve které chcete obchodovat.

Akcie SAP jsou obchodované na německé burze, konkrétně ve Frankfurtu. Obchodní hodiny frankfurtské burzy jsou od pondělí do pátka od 9:00 do 17:30.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se koukněte na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Ovšem technicky je nákup akcií SAP a ČEZ shodný, lišit se bude pouze název společnosti a cena.

Vyplatí se investovat do akcií SAP? A co na akciích SAP sledovat?

SAP se řadí mezi největší německé společnosti. Celosvětově zaměstnává přes 100 000 lidí a jeho produkty využívají miliony zaměstnanců. Mezi uživatele softwaru SAP pro správu podnikových zdrojů je například i Apple nebo Alphabet (Google).

SAP a jeho ERP software pro efektivní řízení společnosti je celosvětově nejrozšířenějším softwarem ve své kategorii. Fakt níže přesně vystihuje rozšířenost softwaru a firmy SAP.

77 % světových výnosů se aspoň v nějaké formě dotkne softwaru SAP.

Výsledky německé firmy SAP jsou působivé. Neméně působivý je i akciový vývoj. Akcie SAP dlouhodobě rostou, firma navíc vyplácí dividendu.

SAP je jedničkou ve svém odvětví, neustále investuje (aktuálně do strojového učení, internetu věcí atd.), firma i akcie dlouhodobě rostou a s aktivní dividendovou politikou se jedná o velmi zajímavé želízko do akciového portfolia.

Pokud se rozhodnete nakoupit akcie SAP, sledujte především výsledky hospodaření, prohlášení o nových produktech, akvizicích a případně konkurenci. ERP systémů je na trhu více a konkurence nikdy nespí. SAP je sice zatím jasnou jedničkou, ale to nemusí platit navždy. Pozor si dávejte i na zabezpečení serverů. SAP pracuje s velmi citlivými daty a jakýkoliv únik by jej mohl poškodit.

V případě akcie SAP si dejte pozor na volatilitu, tak je vyšší a v případě obchodování s finanční pákou by velmi rychle mohl být aktivován stop loss. I proto se mně osobně akcie SAP hodí spíše na dlouhodobé držení, tam navíc oceňuji i dividendu.

SAP je navázán na své klienty. Klientelu má napříč odvětvími a trhem. Díky tomu má SAP diverzifikované riziko a je relativně stabilní.

Osobně by se mi akcie SAP líbily jako dlouhodobá investice. A jak se vám akcie SAP zdají vám? Chystáte se do nich investovat nebo je dokonce už máte v portfoliu? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a názory v komentářích.

Více informací o akciích SAP (SAP)

Základní informace
Název společnostiSAP
TickerSAP
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.sap.com/cz/index.html
Adresa sídla společnostiDietmar-Hopp-Allee 16, Walldorf, Germany, 69190
Založeno1972
Datum IPO4. 11. 1988
SektorInformační technologie
PrůmyslSoftware
Zaměstnanci107 602
Vedení společnostiCo-Founder & Chairman of the Supervisory Board: Dr. Hasso C. Plattner
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda16. 5. 2024
Roční dividenda na akcii2,2€
Dividendový výnos1,29 %
Výplatní poměr28,2 %
Příjmy
Příjmy společnosti31 207 000 064€
Příjmy na akcii26,74€
Růst příjmů čtvrtletně R/R5 %
Valuace
Tržní kapitalizace199 666 696 192€
Hodnota podniku196 989 202 319€
P/B (Cena k účetní hodnotě)4,6
P/E (Cena k zisku)55,19
Očekávané P/E33,56
Účetní hodnota na akcii36,97€
Cílová cena Wall Street109,7€
Hodnota podniku k příjmům6,31
Hodnota podniku k EBITDA26,26
Cena k příjmům6,4
Rentabilita
EBITDA7 326 000 128€
Provozní marže25,22 %
Zisková marže19,67 %
Hrubý zisk22 603 000 000€
Zisk na akcii (EPS)3,08€
Zředěný zisk na akcii (EPS)3,08€
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R141,8 %
Výkonnost
Návratnost aktiv5,78 %
Návratnost vlastního kapitálu8,35 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 400:100
Datum posledního rozdělení21. 12. 2006
Ohodnoťte akcie firmy SAP
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat