Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Air France-KLM
AF
Akcie Air France-KLM (AF) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

8,03€ (203,7 Kč)

-6,1 % za 7 dní

Logo Air France-KLM

Akcie Air France-KLM (AF) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Air France-KLM
Graf AF

8,03€ (203,7 Kč)

-6,1 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Air France-KLM

Logo Air France-KLM
Air France-KLM/AF
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Air France-KLM

Tržní kapitalizace 2,18 mld.€ EBITDA 2,81 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 9,98
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) -
Dividendový výnos - Návratnost aktiv 2,86 %
Příjmy společnosti 30,34 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu -
Příjmy na akcii 167,8€ Provozní marže -6,6 %
Účetní hodnota na akcii -13€ Zisková marže 2,49 %
Hodnota podniku 11,02 mld.€ Cílová cena Wall Street 13,2€

Informace o akciích Air France-KLM

Air France-KLM patří mezi největší letecké společnosti světa. Historie této společnosti sahá až do roku 1919. Za dobu existence přepravila Air France-KLM miliardy pasažérů, v silných letech to bylo ročně až 100 milionů lidí.

V roce 2004 došlo ke spojení dvou (do té doby převážně státních) leteckých společností, francouzské Air France a Nizozemské KLM. Tím se vytvořil jeden z největších hráčů v letectví, ostatně v roce 2008 byla společnost Air France-KLM považována za největší leteckou společnost světa.

Dnes můžete akcie tohoto gigantu najít pod tickerem AF.FR a to na pařížské burze Euronext. Obchodovat můžete akcie od pondělí do pátku od 9:00 do 17:30.

Ovšem než se do investování pustíte, přečtěte si vše o akciích. Samozřejmě také pokračujte v tomto článku, kde si akcie Air France-KLM představíme detailně.

Obsah článku

O společnosti Air France-KLM

Air France-KLM SA (někdy označovaná jako Air France-KLM Group) je francouzsko-nizozemská holdingová společnost založena ve Francii. Jedná se o jednu z největších leteckých společností světa pro osobní i nákladní přepravu.

Air France-KLM má hlavní sídlo ve Francii, konkrétně u letiště Charlese de Gaulla v Tremblay en France, v těsné blízkosti Paříže. Domovským letištěm je sice největší pařížské letiště Charlese de Gaulla, ale společnost velmi spoléhá i na nizozemský Schiphol. Ten hraje zásadní roli v nákladní dopravě, aktivní je ale i pro přepravu osob.

Air France-KLM operuje především ze dvou evropských letišť, které patří mezi tři největší letiště v Evropě.

TOP 10 letišť Evropy podle přepravených osob v roce 2019:

 1. Heathrow Airport – Londýn (Velká Británie)
 2. Charles de Gaulle International Airport – Paříž (Francie)
 3. Amsterdam Airport Schiphol – Amsterdam (Nizozemsko)
 4. Frankfurt am Main International Airport – Frankfurt (Německo)
 5. Istanbul Atatürk Airport – Istanbul (Turecko)
 6. Adolfo Suárez Madrid–Barajas Airport – Madrid (Španělsko)
 7. Barcelona–El Prat Airport – Barcelona (Španělsko)
 8. Gatwick Airport – Londýn (Velká Británie)
 9. Munich Airport – Mnichov (Německo)
 10. Leonardo da Vinci–Fiumicino Airport – Řím (Itálie)

Air France-KLM má k dispozici flotilu více jak 550 letadel. Ta se skládá především z Airbusů, Boeingů a brazilských letadel značky Embraer. Samotná Air France měla ve své flotile převážně “domovský” Airbus, ale po spojení s KLM celkově převládají letadla společnosti Boeing.

Nadvláda Boeingu by měla být ukončena na přelomu let 2026 a 2027, kdy by měla Air France-KLM dostat asi 100 letadel na krátké a střední trasy – Airbus 321 neo.

Zdroj: pixabay.com
SkyTeam a KLM
SkyTeam a KLM

Air France-KLM má velmi blízko k letecké alianci SkyTeam. Ta vznikla v roce 2000 a zakládajícími členy byly Aeroméxico, Air France, Delta Air Lines a Korean Air. Jedná se o druhou největší leteckou alianci na světě. A výhody? Minimálně pro pasažéry jsou jednoznačné, uznávají se věrnostní body a letecké společnosti si vypomáhají v rámci komplikovanějších letů s přestupem.

Historie Air France-KLM

Letecká společnost Air France-KLM má historii od roku 2004. Samotné aerolinky jsou však mnohem starší, Air France byla založena v roce 1933 a historie KLM je ještě delší, od roku 1919. Od samotného počátku jsou letecké společnosti státní, v případě KLM královské.

Zdroj: pixabay.com
KLM
KLM

Pro obě letecké společnosti byla těžkým obdobím druhá světová válka, ale hned po ní došlo k rychlému rozmachu letectví. Populární byly linky do USA, především New York, ale oblibě se těšila také Indonésie. Až do roku 1960 byly všechny tyto lety provozovány vrtulovými letadly. Pro představu, ve 40. letech zvládl Douglas DC-4 trasu New York – Londýn za 17 hodin a 40 minut, modernější Lockheed L-049 Constellations se dostal jen těsně nad 15 hodin.

V historii Air France-KLM, přesněji v historii Air France, máme i opačný případ, nejrychlejší komerční lety mezi Evropou a USA. Bavíme se o britsko-francouzském nadzvukovém letadle pro komerční lety – Concorde. Ten byl využíván v letech 1976 až 2003. Cestující zvládal přepravit z USA do Evropy za méně jak 3 hodiny.

V historii Air France i KLM najdeme letecké nehody. KLM má dokonce na účtu tu nejhorší, KLM pilot Boeingu 747 (jumbo) špatně pochopil instrukce ke vzletu na Tenerife a roku 1977 se srazil s Boeingem 747 Pan Am. Tato chyba si vyžádala 583 obětí.

Air France mají na kontě nehodu Concordu nebo nehodu Airbusu A-330 z roku 2009, ten se zřítil do Atlantiku kvůli špatné reakci pilotu na zamrzlé pitotovy trubice (ukazatele rychlosti vůči okolnímu vzduchu).

Air France-KLM v číslech

 • Historie od roku 1919 (spojení Air France-KLM od roku 2004)
 • Celkově miliardy přepravených pasažérů
 • Až 100 milionů přepravených pasažérů za rok
 • Přes 200 destinací po celém světě
 • Kolem 550 vlastních letadel
 • Obrat kolem 27 miliard eur ročně
 • Přes 80 000 zaměstnanců po celém světě

Hlavní akcionáři Air France-KLM:

 • Francie: 14,3 %
 • Nizozemí: 14 %
 • China Eastern Airlines: 9,6 %
 • Delta Airlines: 5,8 %
 • Ostatní: 56,3 %

Vývoj ceny akcií Air France-KLM

Akcie Air France-KLM, a vlastně akcie leteckých společností obecně, jsou silně cyklické a reagují na ekonomickou situaci. Vidět je to již v roce 2008, kde celosvětová finanční krize velmi ovlivnila leteckou dopravu.

Po a při krizi docházelo k několika nepopulárním opatření, například k prodeji podílu v Austrian Airlines. To vše mělo za následek pouze stabilizaci ceny akcií a pohyb do strany. Situaci nepomohlo ani uzemnění Boeingu 737 či pandemie COVID-19, ta naopak znamenala konec pro mnohé dopravce.

Logo Air France-KLM
Air France-KLM/AF
Načítání
Načítání
Kupte si akcie AF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Air France-KLM pandemii přežilo, jedná se o velkého hráče a je připraven i na takovéto scénáře. Ihned po pandemii chce ovšem Air France-KLM splatit své dluhy (především podpory státu na přečkání pandemie) a rozhodla se naředit akcie novou emisí (tu použije k splacení dluhů). Na to samozřejmě akcie reagují opět negativně.

Air France-KLM je velkou společností s dlouholetou historií a můžeme si troufnout říci, že její konec se (snad) neblíží. Proto je vhodné tyto negativní vlivy brát spíše pozitivně a využít nízké ceny k výhodnému nákupu.

Dividendy Air France-KLM

Air France-KLM vyplácela dividendy do roku 2017. Aktuálně společnost dividendy nevyplácí, a to kvůli špatným výsledkům hospodaření. Je velmi pravděpodobné, že i po stabilizaci dojde k investování zisku v plné výši, a teprve následně se společnost přikloní k vyplácení dividend.

Každopádně je u Air France-KLM potenciál, že v budoucnu bude opět dividendy vyplácet.

Pokud vás ale dividendové akcie zajímají, podívejte se na seznam dividendových králů a aristokratů. To jsou akciové společnosti, které navyšují dividendu aspoň 25 let (aristokraté), některé i více jak 50 let (králové).

Investování do akcií Air France-KLM

Akcie Air France-KLM od finanční krize 2008 vykazují v optimističtějším pohledu pohyb do strany, spíše dlouhodobě klesají. Není se čemu divit, ekonomická situace leteckému průmyslu zrovna neprospívá. To ovšem neznamená, že byste do akcií Air France-KLM neměli investovat. Naopak, není ten pravý čas výhodně nakoupit?

Zdroj: xtb.cz
Air France-KLM info u XTB
Air France-KLM info u XTB

Investovat do akcií Air France-KLM můžete z pohodlí domova, stačí vám připojení k internetu. Na výběr máte ze dvou základních možností, tou první je dlouhodobá investice do akcií jako takových. Jestli chcete obchodovat jen krátkodobě a vydělávat na malých pohybech ceny, je tady možnost dva – spekulace pomocí finančních derivátů. V nabídce jsou třeba CFD kontrakty.

První možnost: nákup akcií Air France-KLM

Nákup klasických akcií je nejenom nejsnazší, ale v mnoha případech i ten nejlepší způsob investování. Je to navíc logické, nejsou zde žádné složité poplatky a vše je maximálně jednoduché.

Air France-KLM sice nyní žádnou dividendu nevyplácí, ale při držení klasických akcií byste na ni měli nárok. Dividenda by se vám připsala na obchodní účet u brokera. Bylo by čistě na vás, zda byste si ji nechali vyplatit na osobní účet nebo využili k dalším investicím.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je další významný fakt, který hraje fyzickým akciím do karet. Především při dlouhodobém držení dokáží poplatky z pákového obchodování odebrat velkou část zisků.

Samozřejmě XTB není jedinou možností, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Ukažme si to na jednoduchém příkladu.

Cena akcií Air France-KLM je na úrovni 4 eura kus, to byla například průměrná cena v roce 2021. Za 400 EUR si tedy koupíte 100 akcií Air France-KLM.

Pokud cena vzroste o 20 % na 4,8 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i vaše investice. Akcie jste nakoupili za 400 EUR a nyní je můžete se ziskem 20 % prodat. Prodáte je tedy za 480 EUR a máte zisk 80 EUR.

Zisk ve výši 80 EUR můžete dále investovat nebo si ho můžete nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Air France-KLM

Pokud chcete rychlé obchody (řádově vteřiny, minuty, hodiny, maximálně nižší dny), nabízí se obchodovat s finančním derivátem a s finanční pákou. V takovém případě můžete vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Ke krátkodobému obchodování akcií můžeme doporučit CFD kontrakty. CFD kontrakty můžete obchodovat u většiny brokerů. U námi zmíněného XTB najdete akcie Air France-KLM i jako CFD kontrakt. Dejte si tedy pozor, zda vybíráte reálné akcie nebo finanční derivát CFD.

Zdroj: xtb.cz
Air France-KLM akcie vs CFD
Air France-KLM akcie vs CFD

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

Finanční páka umožňuje nakoupit více akcií, než na kolik máte dostupné prostředky na obchodním účtu. Jednoduše si to můžete představit jako obchodování s půjčkou. Ukážeme si to na tomto příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 400 EUR, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 000 EUR (pětinásobkem).

Najednou si můžete koupit rovnou 500 akcií Air France-KLM po 4 EUR (bez pákového efektu jste mohli nakoupit “pouze” 100 akcií).

Když se nyní cena zvýší ze 4 EUR na 4,8 EUR za jednu akcii Air France-KLM, tak vyděláte pořád stejných 0,8 EUR na akcii. Tentokrát ale akcií nemáte 100, ale hned 500, tedy 500krát 0,8 = 400 EUR. Tentokrát jste nevydělali 80 EUR, ale hned 400 EUR a to na stejném cenovém pohybu. Mimochodem zdvojnásobili byste tím váš obchodní účet (z 400 EUR na 800 EUR). Není to skvělé?

Je to skvělé! Přesně takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí ztráta. Máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku či ztráty.

Při obchodování s finanční pákou musíte počítat i s poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”). Poplatky jsme v našem případě výše nezohlednili, stejně tak minimální částku, kterou si musíte u pákového obchodování na účtu nechat, jakýsi bezpečnostní polštář (aby se v případě rychlého poklesu stihl obchod uzavřít a vy jste skončili s obchodním účtem na nule, a nikoliv v mínuse)

Kde koupit akcie Air France-KLM?

Akcie Air France-KLM, ať už fyzické nebo formou finančního derivátu CFD a s finanční pákou, můžete nakoupit či prodat z pohodlí domova. Potřebujete jen připojení k internetu, ideálně počítač a dobrého brokera.

Broker vám zajistí přístup na trh cenných papírů – burzu. Při výběru brokera buďte obezřetní, protože se v zásadě jedná o vašeho obchodního partnera a se špatným obchodním partnerem nikdy nemůžete dělat úspěšný business.

Za finex.cz můžeme doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, sami u něj máme obchodní účty. Ostatně přečtěte si recenzi XTBU XTB můžete akcie Air France-KLM obchodovat jako akcie, i jako finanční derivát CFD.

Samozřejmě nikomu XTB nenutíme, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů. Nabízí se například eToro nebo RoboMarkets. Případně navštivte naše srovnání akciových brokerů.

Akcie Air France-KLM jsou obchodované na pařížské burze Euronext. Obchodní hodiny jsou pondělí až pátek od 9:00 do 17:30.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, kde vám na akciích ČEZu ukážeme, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Air France-KLM, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do akcií Air France-KLM? A co na akciích Air France-KLM sledovat?

Když se podíváte na vývoj akcií Air France-KLM v letech 2007 až 2022, tak vás tento titul příliš nezaujme. Akcie se pohybují do strany, spíše dokonce klesají. Investovat do titulu, který dokáže 15 let klesat není moc atraktivní, ovšem je tady jedno velké ALE.

Zdroj: pixabay.com
KLM Boeing 747
KLM Boeing 747

Akcie Air France a obecně letecký průmysl od finanční krize 2008 nezažívá nejlepší období. Je to právě cestování, které se v krizích nejvíce omezuje. Finanční krize 2008 přišla jako blesk z čistého nebe a všechny letecké společnosti musely reagovat.

Je důležité si uvědomit, že v letecké dopravě, navíc ve společnosti typu Air France-KLM se bavíme o flotile cca 550 letadel, nákladném servisu, pronajatých strojích, objednávce nových letadel a v neposlední řadě o více jak 80 tisících zaměstnancích. To je ohromný stroj, ohromné investice, které nejde zastavit nebo výrazně omezit ze dne na den.

Vždy jak se Air France-KLM z problémů dostávalo, přišly další komplikace. Po finanční krizi to byl boom nízkonákladových společností jako je Ryanair. Jakmile se gigant typu Air France-KLM přizpůsobil, přišla pandemie COVID-19. Ta leteckou dopravu omezila na minimum, způsobila krach mnoha společností a opět otestovala schopnosti Air France-KLM. Po pandemii je potřeba zaplatit půjčky od státu, a jak jinak to udělat než emisí nových akcií? Nutný, ale opět nepopulární krok.

Akcie Air France-KLM sice klesají, ale z objektivních důvodů. Navíc je vždy po nějaké špatné zprávě můžete relativně levně nakoupit a s velkým potenciálem růstu.

U Air France-KLM je vidět síla, společnost je na trhu od roku 1919. Jistotu také dává více jak 28% podíl států, z větší části francouzský. Pokud navíc vidíte, že si společnost udržela jméno i v tak těžkých časech a pořád má dostatečná aktiva (velká flotila letadel), je to spíš signál hodný respektu a investice.

Ovšem rozhodně byste neměli investovat jen na základě respektu nebo proto, že je cena akcií nízká. Sledovat byste měli finanční výsledky Air France-KLM, styl financování (půjčky, emise akcií), celkový ekonomický vývoj a výsledky jiných leteckých společností, například Delta Airlines. Zapomenout nesmíte ani na skandály, letecké nehody či problémy výrobců letadel, například uzemnění z důvodu vyšetřování celého modelu.

Akcie Air France-KLM jsou rizikové, ale také přinášejí velký potenciál. Rozhodně i tento typ akcií by měl být součástí vyváženého investičního portfolia.

A co si o akciích Air France-KLM myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál? A máte v portfoliu již nějakou leteckou společnost?

Více informací o akciích Air France-KLM (AF)

Základní informace
Název společnostiAir France-KLM
TickerAF
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.airfranceklm.com/
Adresa sídla společnosti7 rue du Cirque, Paris, France, 75008
Založeno2004
Datum IPO-
SektorPrůmysl
PrůmyslLetecká doprava
Zaměstnanci76 566
Vedení společnostiCEO & Director: Mr. Benjamin M. Smith
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda14. 7. 2008
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti30 343 999 488€
Příjmy na akcii167,8€
Růst příjmů čtvrtletně R/R5,1 %
Valuace
Tržní kapitalizace2 180 613 888€
Hodnota podniku11 023 090 688€
P/B (Cena k účetní hodnotě)9,98
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E1,88
Účetní hodnota na akcii-13€
Cílová cena Wall Street13,2€
Hodnota podniku k příjmům0,24
Hodnota podniku k EBITDA1,43
Cena k příjmům0,083
Rentabilita
EBITDA2 812 000 000€
Provozní marže-6,6 %
Zisková marže2,49 %
Hrubý zisk5 182 000 000€
Zisk na akcii (EPS)-1,5€
Zředěný zisk na akcii (EPS)-1,5€
Očekávaný EPS (tento rok)3,31€
Očekávaný EPS (příští rok)4,17€
Očekávaný EPS (tento kvartál)-1€
Očekávaný EPS (příští kvartál)1,98€
Růst zisků čtvrtletně R/R199,3 %
Výkonnost
Návratnost aktiv2,86 %
Návratnost vlastního kapitálu-
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 1:10
Datum posledního rozdělení31. 8. 2023
Ohodnoťte akcie firmy Air France-KLM
3
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Akcie, které by vás mohly zajímat