Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (8. – 12. března) – I přes strach z inflace nové rekordní hodnoty

Publikováno
Burza s odstupem (8. – 12. března) – I přes strach z inflace nové rekordní hodnoty

Druhý březnový týden jako by kopíroval poslední týdny na světových trzích. Trhy ovládá hlavní téma: inflace a s ní spojené možné prudké zvýšení úrokových sazeb. Co se však změnilo, je vnímání dobrých zpráv a pozitivních makroekonomických údajů. Ty začínají fungovat přesně naopak než doposud.

Dříve byla jakákoliv dobrá zpráva odměněna růstem. Jednoduše znamenala, že se blížíme ke světlu na konci tunelu. Ekonomický život a spotřeba se budou moci vrátit k normálu. A ještě lépe: miliardy ušetřené na účtech spotřebitelů se konečně budou moci utratit.

Tento mechanismus dobrých zpráv pomalu přestává fungovat a jeho efekt je nyní opačný.

Dobrá zpráva znamená začátek problému s inflací a možného zvýšení úrokových sazeb a zastavení státních podpor pro firmy. Na trzích panují obavy, jak se dokážeme po více než roce koronavirového režimu vrátit do normálu?

USA versus Evropa

Trochu klidu na světové trhy přineslo schválení druhé americké ekonomické pomoci. Po Trumpových 900 miliardách dolarů, Joe Biden zvýšil částku na víc než dvojnásobek. Do americké ekonomiky má přijít 1900 miliard dolarů.

Evropa zatím diskutuje nad prvním záchranným plánem v hodnotě 750 miliard eur. Dodnes není jasné, za jakých podmínek a komu tato pomoc bude určena. V USA je část pomoci určena přímo lidem, kteří dostanou šek. Tento posun mezi USA a Evropou je daný hlavně vývojem pandemie.

USA jsou mnohem blíže návratu k normálu. Koronavirus je na ústupu a USA má již přes 20 % populace očkováno. V Evropě zatím nejlepší státy dosahují 10% očkovanosti své populace. Navíc v mnoha evropských zemích se opatření zpřísňují a počty nakažených rostou. Evropa zaostává za Amerikou.

A to je důvod, proč se ještě nediskutuje o tom, jak oživit hospodářství. I z tohoto důvodu v Evropě inflace není ještě hlavní téma. Otázkou zůstává jak moc se Evropa opozdí za USA?

Indexy: Rekordní hodnoty

I přes celkem náročný týden na burze, většina indexů zakončila týdenní obchodování silným růstem. Japonský Nikkei přidal solidní 3 %. Avšak nedařilo se čínským burzám. Burza v Hongkongu odepsala 1,3 % a ta Šanghajská 1,4 %.

V Evropě investoři zažili dobré časy. Francouzský CAC40 i nadále profituje ze sektorové rotace a posílil o 4,4 %. Stejně tak německý DAX přidal solidních 4,1 %. Za burzami starého kontinentu zaostal FTSE, který přidal relativně skromných 1,8 %. Z evropských burz si však prvenství odnesla italská burza s týdenním ziskem 4,9 %.

V zámoří situace nebyla tak optimistická. Průmyslový Dow Jones přidal 3,6 %. Tímto výkonem se dostal v absolutních číslech na rekordní hodnotu 32 778 bodů. S&P500 taktéž posílilo o 2,1 %, ale už tolik se nedařilo technologickému Nasdaq-100. Ten připsal pouhé 1 %. Většímu růstu indexu Nasdaq-100 zabraňovaly společnost JD com – 7,28 %, Gillead – 4,78 % a Alphabet -2,21 %.

Firemní zprávy: Je čas se zaměřit na akcie AMD?

Akcie firmy Advanced Micro Devices patří k nejoblíbenějším technologickým akciím. Od roku 2018 akcie neustále rostou a to obrovským tempem. V roce 2016 se jedna akcie dala pořídit i pod cenu 3,5 dolarů za kus. V listopadu 2020 ji šťastný vlastník mohl prodat za víc než 90 dolarů.

Za posledních pět let akcie nabídla fantastický zisk přes 3000 %.

Avšak od nového roku ztratila již 13 %. A to je hodně, protože když tento výsledek porovnáme s indexem Philadelphia Semiconductor, který obsahuje všechny konkurenty z oboru, jedná se o rozdíl skoro dvaceti procent. Index Philadelphia Semiconductor totiž od nového roku vzrostl. Jsme dnes na konci cyklu?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Z hlediska byznys modelu se nic závažného neděje. Společnost i nadále počítá, že v prvním čtvrtletí bude mít obrat 3,2 miliard dolarů. Pro rok 2021 společnost počítá s 37% růstem prodejů. V poslední rozhovoru CEO společnosti Lisa Su nevidí žádné problémy a i nadále by AMD mělo šlapat na paty největšímu výrobci – Intelu. Zájem a poptávka po čipech ve světě bude podle ní obrovská.

Tato ujištění však nestáčí přesvědčit analytiky, kteří dnes odhadují cenu AMD za přemrštěnou. Aaron Rakers z americké banky Wells Fargo snížil výhled na cenu akcií AMD na 64 dolarů za kus.

Analytik argumentoval tím, že poslední růst cen akcií AMD v posledních měsících byl příliš rychlý. V příštích týdnech na akciích AMD bude jistě rušno a i přes možné poklesy AMD zůstává společností, která bude růst i v následujících letech.

Komodity: Ropa neprorazila hodnotu 70 dolarů

Ropě Brent se nepodařilo prorazit hodnotu 70 dolarů a v závěru týden se prodávala za 69,89 dolaru za barel. I přesto, že ropa brent zůstala po celý týden stabilní, zůstává nadále v silně růstovém kanálu. Z pohledu technické analýzy si ropa udrží růstovou tendenci pokud neklesne pod hodnotu 66 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI se obchodoval za cenu 65,50 dolarů za barel.

Ropa by měla i v následujících měsících růst. Její růst bude tažen stoupající poptávkou, ale i skutečností, že do konce dubna všechny státy OPEC budou omezovat svojí těžbu. Jedinou možnou událostí, která může vývoj ceny ropy obrátit je politická situace.

Administrativa Joe Bidena chce přehodnotit strategie vůči Iránu. Irán by tak mohl prodat část své ropné produkce na světových trzích. Návrat Iránu na ropné trhy by určitě způsobil silný propad cen ropy.

Komodity: Návrat zlata nad 1700 dolarů

Kdo by očekával, že v době nejistoty zlato začne strmě růst, je prozatím spíše zklamán.

Zlato uzavřelo obchodování na 1725 dolarů za unci. Stříbro na 26 dolarech za unci. Týdenní pohyby jsou tedy minimální okolo 2 % za týden. Pokud přijde inflace zlato, by mělo silně růst. Proč tedy zlato neroste? Jednoduchá odpověď zní: inflace tu ještě není. Zlato vyčkává, až statistici opravdu potvrdí inflaci v USA. Investor by měl v tu chvíli velmi bedlivě sledovat kurz zlata, který bude mít silný potenciál na růst.

Slovo závěrem: chladná hlava

Nejenom mezi lidmi a politiky to vře. Nervozita je patrná i na investorech. Na burze sledujeme často emotivní a o to kratší pohyby. Dobrým příkladem jsou akcie Tesly anebo kurz Bitcoinu. Investor by neměl těmto krátkodobým pohybům přikládat důležitost a nechat se strhnout k jejich následování anebo ještě hůře se nechat jimi zmítat. Neměl by hlavně zapomínat na svůj plán a měl by se ho držet.

Jaký je váš investiční plán pro rok 2021, pokud inflace silně vzroste?

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎