Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » 5 nejlepších Vanguard ETF, se kterými nebude diverzifikace portfolia problém

5 nejlepších Vanguard ETF, se kterými nebude diverzifikace portfolia problém

5 nejlepších Vanguard ETF, se kterými nebude diverzifikace portfolia problém
Zdroj: community.standardbank.co.za

Burzovně obchodované fondy (ETF) se ve světě investování stále více prosazují, protože se investoři snaží chránit před volatilitou trhu. ETF představují chytrý způsob, jak zvýšit expozici na akciovém trhu a kompenzovat ztráty prostřednictvím diverzifikace.

Podle zprávy agentury Bloomberg bylo v roce 2022 navzdory poklesu trhu uvedeno na trh téměř 400 nových ETF a do těchto investičních nástrojů bylo investováno více než půl bilionu dolarů. Zpráva agentury Bloomberg také citovala Bryona Lakea, globálního ředitele divize ETF Solutions ve společnosti JPMorgan Asset Management, který uvedl, že ETF poskytují investorům větší rozmanitost a kontrolu.

Zpráva Deutsche Asset Management pak uvádí, že se ETF dostaly do popředí zájmu v létě 2015, kdy celosvětově spravovaná aktiva v těchto burzovně obchodovaných fondech poprvé přesáhla 3 biliony dolarů. Zpráva uvádí, že největším důvodem popularity ETF je transparentnost, likvidita a nízké náklady – s tím se asi nedá nesouhlasit.

V tomto článku, věnujícímu se burzovně obchodovaným fondům se podíváme na 5 ETF od společnosti Vanguard, které by vám měly zajistit snadnou diverzifikaci portfolia.

1. Vanguard Financials Index Fund ETF (VFH)

Vývoj ceny akcí Vanguard Financials Index Fund ETF (VFH) za posledních 5 let
Vývoj ceny akcí Vanguard Financials Index Fund ETF (VFH) za posledních 5 let
Zdroj: finance.yahoo.com

Rok 2022 ukázal, že je finanční sektor jedním z odvětví s nejlepšími předpoklady pro prosperitu v prostředí rostoucích úrokových sazeb. Toto odvětví je také plné stabilních akcií vyplácejících dividendy.

Vanguard Financials Index Fund ETF investuje do společností poskytujících finanční služby. Mezi největší pozice ETF patří JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of Americatři největší americké banky. Vůbec největší pozici pak představují akcie Berkshire Hathaway, v níž drží ETF podíl ve výši téměř miliardy dolarů.

2. Vanguard Emerging Markets Stock Index Fund ETF (VWO)

Vanguard Emerging Markets Stock Index Fund ETF (VWO) za posledních 5 let
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jedním z nejlepších způsobů diverzifikace portfolia jsou investice do rozvíjejících se trhů. Tyto rychle rostoucí trhy i přes makroekonomickou volatilitu dlouhodobě vykazují výrazná růstová čísla. Fond Vanguard Emerging Markets Stock Index ETF investuje do hlavních rozvíjejících se trhů včetně Brazílie, Ruska, Indie, Tchaj-wanu a Číny.

To znamená, že investoři mohou prostřednictvím tohoto ETF, který je za posledních 5 let v lehké ztrátě, investovat do hlavních rozvíjejících se globálních trhů. Celkový počet akcií, do kterých tento fond investuje, přesahuje 5 000. Mezi největší pozice tohoto ETF patří Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM), Tencent Holdings a Alibaba. TSM je přitom jednou z nejdůležitějších akcií polovodičových společností na světě. Vyrábí čipy pro několik významných světových technologických stálic včetně Apple, Advanced Micro Devices a NVIDIA.

3. ETF Vanguard Growth Index Fund (VUG)

ETF Vanguard Growth Index Fund (VUG) za posledních 5 let
ETF Vanguard Growth Index Fund (VUG) za posledních 5 let
Zdroj: finance.yahoo.com

Přestože růstové akcie přinesly investorům v roce 2022 bolest, analytici doufají, že očekávané oživení trhu v roce 2023 prospěje růstovým akciím s pevnými základy. Vanguard Growth Index Fund ETF je jedním z nejlepších ETF, které lze koupit pro diverzifikaci portfolia. Mezi největší podíly tohoto burzovně obchodovaného fondu patří akcie Tesla, ve kterém ETF drží podíl o hodnotě přesahující 4 miliardy dolarů.

Celkově pak Vanguard Growth Index Fund ETF spravuje aktiva o hodnotě přesahující 130 miliard dolarů a k dalším významným pozicím tohoto fondu patří i akcie Meta (dříve Facebook), Apple, Amazon, Netflix a Alphabet (dříve Google). Všechny jmenované společnosti i přes ztráty v roce 2022 přitom zůstávají hledáčku známých růstových investorů. Například Cathie Wood oznámila 10. ledna 2023, že koupila dalších 100 982 akcií společnosti Tesla.

4. Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM)

Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) za posledních 5 let
Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) za posledních 5 let
Zdroj: finance.yahoo.com

Dividendové akcie patřily v roce 2022 k hvězdám a očekává se, že je investoři budou i nadále hromadit kvůli jistotě pravidelné výplaty hotovosti. Fond Vanguard High Dividend Yield ETF sleduje výkonnost indexu FTSE High Dividend Yield. Zmíněné ETF tak investuje do přibližně 440 akcií, přičemž 20 % všech akcií tvoří finanční tituly. Dalších více než 16 % akcií představují akcie zdravotní péče a 14 % představují společnosti prodávající zboží dlouhodobé spotřeby.

Není tak divu, že největšími pozicemi tohoto ETF jsou investiční banka JPMorgan Chase, Johnson & Johnson a Home Depot. Fond Vanguard High Dividend Yield ETF vyplácí dividendový výnos přesahující 2,5 %.

5. Vanguard Consumer Staples ETF (VDC)

Vanguard Consumer Staples ETF (VDC) za posledních 5 let
Vanguard Consumer Staples ETF (VDC) za posledních 5 let
Zdroj: finance.yahoo.com

Sektor spotřebního zboží je považován za jeden z nejbezpečnějších sektorů během recese, protože se skládá ze společností, které se i během poklesu trhu nadále těší spotřebitelské poptávce. Tento burzovně obchodovaný fond investuje do společností, které prodávají převážně nediskontní zboží. Největší podíl v ETF představují akcie Procter & Gamble – tedy společnosti, která již 66 let soustavně zvyšuje své dividendy a řadí se tak mezi dividendové krále.

Vanguard Consumer Staples ETF spravuje přes 8 miliard dolarů investorů, které jsou investovány mezi více než 100 akcií. Mezi 10 největšími podíly tohoto burzovně obchodovaného fondu, které představují více než 60 % aktiv ETF, patří také další dividendový král Coca-Cola a jiné světoznámé značky, jako jsou Walmart, PepsiCo nebo Mondelez.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo