Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 IPO kterým se v roce 2020 vedlo nejlépe

10 IPO kterým se v roce 2020 vedlo nejlépe

V roce 2020 jsme se i přes zuřící pandemii koronaviru dočkali poměrně velkého počtu IPO. Nechyběly mezi nimi například akcie z technologického či zdravotnického odvětví, které si ve většině případů získaly důvěru investorů hned během prvních dnů obchodování.

Zajímalo by vás, které z nich si vedly nejlépe? V tomto článku se podíváme na 10 IPO, kterým se v roce 2020 dařilo nejlépe.

1. Airbnb (ABNB)

Logo Airbnb

Jedním z nejočekávanějších IPO v roce 2020 bylo nepochybně to od Airbnb (ABNB). Platforma pro pronájem nemovitostí a apartmánů po celém světě si během několika let vybudovala pevné místo na trhu, a to i navzdory častým regulacím či kontroverzím.

V prosinci minulého roku přešla ke svému IPO, během kterého nabízela své akcie za 68 dolarů. Ty se od té doby více než zdvojnásobily a v prvních dvou týdnech se obchodovaly za 168,25 dolarů na akcii. Díky tohoto prudkého růstu se také jedná o jednu z nejúspěšnějších investicí Warrena Buffetta v loňském roce.

2. Berkeley Lights (BLI)

Logo Berkeley Lights

Společnost působící na poli buněčné biologie Berkeley Lights (BLI) přistoupila k uskutečnění svého IPO v červenci 2020. V rámci něj nabídla investorům své akcie o hodnotě 22 dolarů na akcii.

Od svého debutu jejich cena vzrostla již na 103,38 dolarů. Dobrou zprávou je i předpoklad, že by měl biotechnologický sektor vzrůst v roce 2024 na více než 775 miliard dolarů.

3. BigCommerce Holdings (BIGC)

Logo BigCommerceSoftwarová společnost BigCommerce (BIGC) pomáhá středním e-commerce společnostem k provozuj jejich podnikání. Ve svém portfoliu má v současnosti přibližně 60 000 zákazníků ve více než 120 zemích, mezi které se řadí například i Ben & Jerry’s, Sony, Toyota nebo Skullcandy.

Své IPO vydala v srpnu, kdy se zároveň stala s oceněním na 5 miliard dolarů jedním z největších technologických primárních úpisů akcií v roce 2020. Její akcie vstoupily na trh s cenou 24 dolarů za kus a hned v první den obchodování vzrostla na celých 70 dolarů. O několik měsíců později v srpnu už dosáhly svého maxima 141 dolarů.

Srovnáme-li 24 a 141 dolarů, jedná se o výnos 480 %. To je úctyhodný zisk.

4. C3.ai (AI)

Logo C3.aiC3.ai (AI) se řadí mezi přední poskytovatele cloudových AI nástrojů pro širokou škálu odvětví. Právě proto se v minulém roce stala také jedním z nejočekávanějších IPO, k jehož uskutečnění se společnost odvážila začátkem prosince.

Své akcie uvedla na trh s cenou 42 dolarů, přičemž původně mělo jít pouze o 30 až 33 dolarů. Na konci týdne se však již obchodovaly na ceně 161 dolarů, což většinu jejích investorů velmi potěšilo.

5. CureVac (CVAC)

Logo CureVacCureVac (CVAC) je německá biofarmaceutická společnost, která se snaží vybudovat dobré jméno pomocí vývoje vakcíny proti COVID-19, ale i léků hned na čtyři druhy rakoviny.

Při svém srpnovém IPO nabídla případným investorům akcie za cenu 16 dolarů za kus. V současnosti se obchodují již s cenou 101,73 dolarů za akcii. Tržní hodnota společnosti po IPO vzrostla na 17 miliard dolarů.

6. Lemonade (LMND)

Logo LemonadePojišťovací společnost Lemonade (LMND) dosáhla díky svému červencovému IPO na ohodnocení 319 milionů dolarů. Počáteční cena akcií byla 29 dolarů za kus, načež první den obchodování vzrostla celkem o 140 %. V současnosti se akcie Lemonade obchodují za cenu okolo 125 dolarů, což z ní činní jedno z nejvýkonnějších IPO v roce 2020.

7. Nkarta (NKTX)

Logo NkartaBiofarmaceutická společnost Nkarta (NKTX) přistoupila ke svému IPO podobně jako některé akciové tituly na tomto seznamu v červenci.

V den zahájení obchodování vzrostla cena jejích akcií z 18 dolarů na 58 dolarů, přičemž v současnosti se pohybuje již okolo 69 dolarů.

8. Palantir (PLTR)

Logo PalantirJedna z nejkontroverznějších společností – Palantir (PLTR). Vstoupila na burzu v září minulého roku. Toho docílila pomocí přímého úpisu a své akcie nabídla s cenou 7,25 dolarů, načež o další dva měsíce se obchodovaly za cenu 11 dolarů. V současnosti se jejich cena pohybuje okolo 27,75 dolarů, což ji řadí mezi jedny z nových akciových titulů, kterým se v roce 2020 dařilo nejlépe.

9. Snowflake (SNOW)

Logo SnowflakeAkcie technologické společnosti Snowflake (SNOW) se začaly na burze obchodovat v září. Většina investorů navíc považovala její IPO za jedno z nejočekávanějších v roce 2020.

Vstupní cena byla nastavena na 120 dolarů za kus, načež vzrostla o 100 %. Snowflake se v současnosti obchoduje s cenou 323 dolarů, což odpovídá růstu na téměř 300 %.

10. Unity Software (U)

Logo Unity SoftwareSpolečnost Unity Software (U) vytváří zisky především tím, že ostatním společnostem pomáhá ve vývoji počítačových her. Své IPO provedla v srpnu minulého roku, což jí přineslo ocenění 1 miliarda dolarů.

V den spuštění obchodování vzrostla cena jejích akcií z původních 52 dolarů o 44 %. Momentálně se jejich cena pohybuje už okolo 164 dolarů.

Závěr

Výše jsme vám ukázali ty nejúspěšnější IPO minulého roku. Nenechte se ale ošálit, neznamená to, že by každé IPO bylo tolik výnosné. Jsou samozřejmě i takové, které se po uvedení na trh bolestně propadly.

Pamatujte, že IPO jsou rizikovější, jelikož v sobě skrývají mnoho neznámých a otázek ani před sebou nemáte historický vývoj daných akcií.

Investovali jste do některých z těchto akcií, nebo se chystáte zainvestovat v letošním roce? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.