Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 nejlepších akcií na rok 2021 podle kritérií Warrena Buffetta

Publikováno
10 nejlepších akcií na rok 2021 podle kritérií Warrena Buffetta
Zdroj: depositphotos.com

Warren Buffett se proslavil jako jeden z nejúspěšnějších investorů na světě, ale i jako předseda představenstva a generální ředitel holdingové společnosti Berkshire Hathaway, jejíž ocenění se v současnosti pohybuje již okolo 524 miliard dolarů.

Za svůj úspěch Buffett vděčí především svému učiteli a mentorovi Benjaminu Grahamovi, který ho zasvětil do zásad takzvaného hodnotového investování. Za jeho jměním, které momentálně dosahuje přibližně 86,2 miliard dolarů, stojí ale i jeho kritéria a pravidla, podle kterých vybírá investice do jednotlivých akciových titulů.

Ve skutečnosti nejsou tyto kritéria nějak zvlášť těžká a do své investiční strategie je může aplikovat prakticky každý. Níže vám nejprve představíme nejdůležitější z nich, podle kterých se můžete řídit i v roce 2021.

A) Investujte do akcií, když se ostatní bojí

Jednou z nejlepších rad od Warrena Buffetta je nepochybně ta ohledně nákupu akcií v dobách, kdy ostatní investory ovládá strach a zdráhají se investovat – v době propadu.

Přesně v takovou chvíli je podle něj čas na to být chamtivý. Podle většiny investorů, kteří se tímto pravidlem řídí je tato rada k nezaplacení a její aplikování jim i během pandemického propadu akciových trhů letošního roku přineslo nemalé zisky.

V podobných situacích byste měli podle Buffetta investovat velké částky, což potvrzuje i jeho citát: „Když prší zlato vezměte si na něj kbelík nejen pouhý náprstek.“

B) Investujte do vysoce ziskových společností

Jedním z tajemství úspěchu Warrena Buffetta je i investování do vysoce ziskových společností. Ve výsledku se oproti ostatním investorům zaměřuje především na ukazatele jako je rentabilita vlastního kapitálu (ROE) a rentabilita investovaného kapitálu (ROCE).

Titulem, který disponuje vysokými hodnotami u obou ukazatelů jsou například akcie Apple. Apple dokáže generovat dostatečně velké zisky na to, aby je mohl opětovně investovat do svého podnikání, což logicky vede k rychlejšímu růstu společnosti.

C) Zaměřte se na společnosti s dlouhodobou konkurenční výhodou

Posledním ze základních pravidel Warrena Buffetta je i výběr ze společností, které mají dlouhodobou konkurenční výhodu neboli jeho slovy economic moats.

V praxi se může jednat například o společnosti, které disponují silnou značkou, technologickou výhodou, nějakým patentem nebo třeba velmi silným managementem. Klíčový je tedy fakt, že má společnost silnou pozici na trhu, což veskrze chrání její zisky.

Warren Buffett přirovnává společnosti k hradům, které ke svému přežití potřebují právě silné příkopy s dlouhou výdrží, které je dokáží efektivně ochránit před jejich nepřáteli neboli konkurencí.

Tato tři zmíněná kritéria nejsou jediná, podle kterých se Warren Buffett řídí, ale pro začátek vám určitě pomohou při výběru silných a kvalitních akcií. Za tímto účelem jsme se vám navíc rozhodli nabídnout i výběr 10 nejlepších akcií z portfolia Warrena Buffetta, která je nyní splňují a mohou vám zajistit zajímavé zisky v roce 2021.

10. General Motors Company (GM)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo 1. General Motors CompanyBuffett vlastní podíl v General Motors Company (GM) již od roku 2012, přičemž jej v průběhu let stále navyšoval. Jako poslední nakoupil akcie GM za 5,32 milionů dolarů ve třetím čtvrtletí, čímž Berkshire Hathaway celkem dosáhlo na 5,5% podíl v automobilce s 80 miliony akcií.

S vedením společnosti je Buffett spokojen, což potvrzuje i jeho loňský projev ke generální ředitelce GM Mary Barru, jejíž práci označil za „senzační“. V rámci své pochvaly vyzdvihl především úspěšnou modernizaci a posílení výrobních procesů, omezení nákladů a prodeje na problémových trzích. Implementace této iniciativy zvýšila marži společnosti a zároveň snížila P/E jejích akcií, které se pohybuje mírně nad 18.

9. Bank of New York Mellon Corporation (BK)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Moody’s Corporation

Warren Buffett odjakživa nedá dopustit na banky a další finanční instituce, což je i jedním z jeho investičních pravidel. Jelikož se v tomto roce odvětví bankovnictví nějak zvlášť nedařilo, rozhodl se ve většině z nich snížit svůj podíl.

I když vlastní svůj podíl v Bank of New York Mellon Corporation (BK) již od roku 2010, i přesto se jej rozhodl snížit o 10 % a raději své finance investoval do zlata. Tento krok podle většiny investorů poukazuje na to, že samotný Věštec z Omahy není tak optimistický ohledně rychlého zotavení ekonomiky. Jeho společnost Berkshire Hathaway vlastní 72,36 milionů akcií BK, což představuje 8,17 % podíl. V současnosti se P/E akcií pohybuje okolo 9.

8. Verisign (VRSN)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie VeriSign Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo VerisignVerisign (VRSN) jakožto technologický holding se řadí mezi jedny z méně známých Buffettových akciových titulů, do kterých se v současnosti vyplatí investovat.

Společnost se zaměřuje především na internetovou infrastrukturu a registraci jednotlivých domén, čímž disponuje i značným potenciálem. Ten nevycítil v roce 2012 pouze samotný Buffett, ale i hedgeové fondy, jejichž nákupy akcií VRSN vzrostly od roku 2018 o 84 %.

Verisign se navíc v posledních letech poměrně dařilo, načež se jí povedlo úspěšně snižovat své náklady, a naopak zvyšovat svoji provozní marži. Celkově akcie společnosti od roku 2016 vzrostly o 185 %, přičemž v současnosti disponují P/E mírně nad 31.

7. DaVita (DVA)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DVA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo DavitaDaVita (DVA) se na poli zdravotnictví zaměřuje především na onemocnění ledvin a následné zajišťování dialýzy. V rámci této péče v současnosti provozuje přibližně 2 700 klinik po celém USA.

Možná právě proto se tato společnost řadí mezi jedny z nejdéle držených akcií v portfoliu Berkshire Hathaway. Konkrétně drží společnost její akcie již od roku 2011. Celkem vlastní Warren Buffett 30 % podíl ve společnosti s 36,1 miliony akcií.

V minulém roce se společnost stala terčem známého shortaře Jima Chanose, který charakterizoval její model splácení jako pojistný podvod s rizikem regulačních úniků. Trh na toto osočení společnosti nějak zvlášť nereagoval a DVA se v tomto roce stala jednou z nejvýkonnějších akcií, když vzrostla o 54 %. V současnosti se P/E akcií pohybuje okolo 18.

6. U.S. Bancorp (USB)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie US Bancorp Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo U.S. BancorpU.S. Bancorp (USB) je jednou z dalších oblíbených bank Buffetta, přičemž se navíc řadí i mezi 10 nejlepších bankovních akcií, které můžete na trhu najít. Berkshire Hathaway má momentálně ve svém portfoliu přibližně 132 milionů akcií. Jak už bylo řečeno Buffett se kvůli pandemii koronaviru zbavoval částí podílů bank, což se nevyhnulo ani USB, u které jej snížil o 1 %.

Akcie USB tedy v tomto roce klesly o celých 21 %. I přesto se jí vedlo poměrně dobře, načež se jí ve 3. čtvrtletí podařilo zvýšit i zisk na akcii o 1,40 dolaru. Během prosince se navíc P/E akcií zvýšilo na necelých 18.

5. Moody’s Corporation (MCO)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moody's Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Moody’s CorporationMoody’s Corporation (MCO) patří mezi jedny z nejstarších akciových podílů Berkshire Hathaway, které k 30. září vlastnilo již 24,67 milionů akcií s 13% podílem ve společnosti. MCO se navíc řadí mezi jedny z nejvýkonnějších Buffettových akcií za poslední desetiletí s ročními výnosy kolem 28 %.

Kvalitu této ratingové společnosti potvrzuje i její hodnocení ze strany Buffetta, který ji nazval jako „fantastický business“ a poukázal i na její silnou pozici na trhu.

MCO splňuje další jedno z jeho kritérií – dlouhodobou konkurenční výhodu, o které jsme se zmínili již na začátku tohoto článku. Společnost díky ní dokáže dlouhodobě generovat vysoké zisky, přičemž její provozní marže meziročně stále roste. Samotné P/E akcií se momentálně pohybuje kousek nad 21.

4. Kraft Heinz Company (KHC)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KHC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo The Kraft Heinz CompanyKraft Heinz Company (KHC) je třetí největší potravinářskou společností na území Severní Ameriky a není tak divu, že v ní vlastní podíl i samotný Buffett. Ve výsledku vlastní více než 325,6 milionů jejich akcií, které získal v rámci fúze společností Kraft a Heinz v roce 2015.

Ve skutečnosti však ze své investice není nějak zvlášť nadšený, a to i přesto, že od té doby cena akcií vzrostla o 55 %. Během jednoho ze svých rozhovorů přiznal, že akcií Krafta nakoupil příliš mnoho, a kdyby jeho podíl nebyl tak vysoký klidně by ho i prodal. Nicméně i přesto věří, že KHC je stále dobrý business.

3. American Express (AXP)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AXP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo American ExpressSpolečnost poskytující finanční služby a kreditní karty American Express (AXP) je s Warrenem Buffettem často spojována, a aby ne, když do ní investoval již v roce 1964. Na konci září tohoto roku se jeho celkový podíl vyšplhal na 19 % se 151 miliony akcií.

Jelikož Buffettovi na společnosti záleží, sešel se během pandemie koronaviru i s generálním ředitelem společnosti Stephenem Squerim. V rámci tohoto rozhovoru zdůraznil, aby se společnost zaměřila především na upevnění dobrého jména společnosti.

V návaznosti na to American Express přešel k úpravě odměn svých členů a začal upřednostňovat zákaznické služby. Zisk společnosti se však letos snížil na polovinu, což vedlo i ke zdvojnásobení P/E na 28. To však může indikovat zajímavou příležitost k nákupu.

2. Coca-Cola (KO)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Coca-ColaBuffett není jen nadšeným investorem Coca-Coly (KO), ale i jejím horlivým konzumentem. To potvrdil již v roce 2015, kdy se nechal slyšet, že Cola tvoří přibližně 25 % jeho denního kalorického příjmu. Možná i právě proto v portfoliu Berkshire můžeme najít již 400 milionů akcií této společnosti.

Warren Buffett nadále tvrdí, že se nehodlá vzdát ani jediné akcie. Zatím za svým slovem pevně drží a akcie Coly jsou jeho nejdéle držená investice vůbec.

Na druhou stranu prodej nealkoholických nápojů na trzích pomalu klesá, což se odrazilo i na tržbách Coca-Coly, které mezi lety 2015 a 2018 spadly o více než 25 %. Přesto společnost v roce 2019 dosáhla 24 % marže a stále se jí daří udržet mezi jedněmi z nejcennějších značek světa. Samotné P/E o hodnotě 27 je nejnižší za poslední 4 roky.

Velká přednost vedení Coca-Cola Company je schopnost přizpůsobovat se trendům. Management si je vědom trendu odklánění se od kolových nápojů, proto nesetrvává a snaží se upevnit si místo na trhu nápojů jinými typy nápojů.

1. Bank of America (BAC)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Logo Bank of AmericaPosledním a zároveň nejoblíbenějším titulem Warrena Buffetta je bezpochyby Bank of America (BAC). K 30. září tohoto roku Berkshire Hathaway vlastnilo 1,01 miliard akcií této společnosti. Zároveň šlo i o jedinou banku, u které Buffett během pandemie akcie neprodával, ale naopak nakupoval. Celkem ve třetím čtvrtletí přikoupil 85 milionů kusů akcií.

I přesto měly letošní události na akcie Bank of America dopad, a to v podobě poklesu jejich ceny, která se ve třetím čtvrtletí pohybovala mezi 23 až 24 dolary, načež v září začala zaznamenávat růst. V současnosti je cena jejích akcií již na 30 dolarech za akcii s P/E mírně pod 15.

Souhlasíte s výběrem Warrena Buffetta, nebo máte své vlastní tipy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎