Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir se připravuje na své IPO

Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir se připravuje na své IPO

Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir se připravuje na své IPO

Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir, která má na svém seznamu klientů i FBI nebo CIA, se chystá v nejbližší době vstoupit na burzu. Okolo jejího IPO je však stále mnoho neznámých, přičemž není jisté, zda investoři tuto společnost přivítají s otevřenou náručí nebo naopak.

Tržní hodnota Palantiru by mohla přesáhnout 20 miliard dolarů

Palantir jakožto jedna z nejzáhadnějších společností překvapila svým oznámením o připravovaném IPO. Hlavním důvodem je především fakt, že společnost za celou dobu svého působení nikdy nevykázala žádné zisky.

Stejně tomu bylo i loni kdy tržby společnosti dosáhly na 739 milionů dolarů, což však nestačilo a společnost opět skončila se ztrátou 580 milionů dolarů.

Palantir tak funguje prakticky pouze z financí svých investorů mezi, které patří i vládní a tajné organizace. I přes všechno by se však celková tržní hodnota společnosti měla vyšplhat přes 20 miliard dolarů. K takovému ohodnocení pomohly i nedávno navázané dlouhodobé spolupráce v hodnotě 2,2 miliardy dolarů.

Všechny detaily ohledně IPO i dalších plánů společnosti by měly být jasné až po oficiální konferenci konané 9. září. Palantir se tak poprvé představí svým potenciálním investorům.

Co Palantir umí a proč je tak cenný?

Palantir si své místo na trhu vydobyl zejména vývojem softwaru, který je schopný analyzovat velké množství dat. V praxi tak dokáže získávat informace hned z několika zdrojů najednou a trasovat hledané osoby či skupiny lidí. Během vyhledávání prochází například sociální sítě, telefonní záznamy, finanční výpisy, různé registry ale i dostupné registrace u aerolinek.

Se svojí výkonností se tak řadí mezi nejlepší a nejcennější společnosti jak pro vládní organizace, tak i běžné společnosti, které mohou získat přístup k více datům než doposud.

Samotná výkonnost softwaru překvapila i odborníky, poté co policie s jeho využitím byla schopna dohledat detailní informace některých osob. Jejich záznamy tak mohli doplnit o telefonní čísla, e-maily, adresy ale i rodinné a další vazby.

Mezi klienty Palantira patří i CIA nebo FBI

Palantir si od svého založení v roce 2003 vybudoval pověst tajné a poměrně kontroverzní společnosti. K těmto spekulacím přispěl i samotný spoluzakladatel společnosti Peter Thiel, který stál za zrodem PayPalu ale i jako první investoval do fondu In-Q-Tel, který spadá pod správu CIA.

Právě ta má být i jedním z největších investorů a klientů Palantira. Na svém seznamu klientů má však i například FBI, americké ministerstvo zdravotnictví ale i americké ministerstvo obrany spolu s dalšími bezpečnostními složkami.

Právě využívání jeho technologií při operacích prováděných vládou je nejčastěji kritizováno jak ze strany odborníků, tak i veřejnosti. Palantir má tak například pomáhat k vyhledávání ilegálních přistěhovalců ale i teroristů. Podle některých zdrojů měl jimi vyvinutý software pomoci i k vystopování Usámi bin Ládina. 

Samotný spoluzakladatel společnosti přiznal, že technologie Palantiru jsou v některých případech využívány i k zabíjení lidí. To mělo být i důvodem odchodu několika zaměstnanců ze společnosti.

Společnost však spolupracuje i na méně kontroverzních projektech například s Airbus, BP nebo Merck. Stejně tak mezi jeho investory můžeme najít známá jména jako BlackRock, Fidelity, Morgan Stanley nebo Hercules Capital.

A jaký je váš názor na Palantir? Chtěli byste do něj investovat nebo byste se mu raději vyhnuli obloukem? Napište nám svůj názor do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo