Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir se připravuje na své IPO

Publikováno
Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir se připravuje na své IPO

Jedna z nejkontroverznějších společností Palantir, která má na svém seznamu klientů i FBI nebo CIA, se chystá v nejbližší době vstoupit na burzu. Okolo jejího IPO je však stále mnoho neznámých, přičemž není jisté, zda investoři tuto společnost přivítají s otevřenou náručí nebo naopak.

Tržní hodnota Palantiru by mohla přesáhnout 20 miliard dolarů

Palantir jakožto jedna z nejzáhadnějších společností překvapila svým oznámením o připravovaném IPO. Hlavním důvodem je především fakt, že společnost za celou dobu svého působení nikdy nevykázala žádné zisky.

Stejně tomu bylo i loni kdy tržby společnosti dosáhly na 739 milionů dolarů, což však nestačilo a společnost opět skončila se ztrátou 580 milionů dolarů.

Palantir tak funguje prakticky pouze z financí svých investorů mezi, které patří i vládní a tajné organizace. I přes všechno by se však celková tržní hodnota společnosti měla vyšplhat přes 20 miliard dolarů. K takovému ohodnocení pomohly i nedávno navázané dlouhodobé spolupráce v hodnotě 2,2 miliardy dolarů.

Všechny detaily ohledně IPO i dalších plánů společnosti by měly být jasné až po oficiální konferenci konané 9. září. Palantir se tak poprvé představí svým potenciálním investorům.

Co Palantir umí a proč je tak cenný?

Palantir si své místo na trhu vydobyl zejména vývojem softwaru, který je schopný analyzovat velké množství dat. V praxi tak dokáže získávat informace hned z několika zdrojů najednou a trasovat hledané osoby či skupiny lidí. Během vyhledávání prochází například sociální sítě, telefonní záznamy, finanční výpisy, různé registry ale i dostupné registrace u aerolinek.

Se svojí výkonností se tak řadí mezi nejlepší a nejcennější společnosti jak pro vládní organizace, tak i běžné společnosti, které mohou získat přístup k více datům než doposud.

Samotná výkonnost softwaru překvapila i odborníky, poté co policie s jeho využitím byla schopna dohledat detailní informace některých osob. Jejich záznamy tak mohli doplnit o telefonní čísla, e-maily, adresy ale i rodinné a další vazby.

Mezi klienty Palantira patří i CIA nebo FBI

Palantir si od svého založení v roce 2003 vybudoval pověst tajné a poměrně kontroverzní společnosti. K těmto spekulacím přispěl i samotný spoluzakladatel společnosti Peter Thiel, který stál za zrodem PayPalu ale i jako první investoval do fondu In-Q-Tel, který spadá pod správu CIA.

Právě ta má být i jedním z největších investorů a klientů Palantira. Na svém seznamu klientů má však i například FBI, americké ministerstvo zdravotnictví ale i americké ministerstvo obrany spolu s dalšími bezpečnostními složkami.

Právě využívání jeho technologií při operacích prováděných vládou je nejčastěji kritizováno jak ze strany odborníků, tak i veřejnosti. Palantir má tak například pomáhat k vyhledávání ilegálních přistěhovalců ale i teroristů. Podle některých zdrojů měl jimi vyvinutý software pomoci i k vystopování Usámi bin Ládina. 

Samotný spoluzakladatel společnosti přiznal, že technologie Palantiru jsou v některých případech využívány i k zabíjení lidí. To mělo být i důvodem odchodu několika zaměstnanců ze společnosti.

Společnost však spolupracuje i na méně kontroverzních projektech například s Airbus, BP nebo Merck. Stejně tak mezi jeho investory můžeme najít známá jména jako BlackRock, Fidelity, Morgan Stanley nebo Hercules Capital.

A jaký je váš názor na Palantir? Chtěli byste do něj investovat nebo byste se mu raději vyhnuli obloukem? Napište nám svůj názor do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎