O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.
Zajímavá alternativa k nemovitostním fondům? Tyto 3 REIT fondy se chlubí dividendou 10 %

Globální ekonomika se stále zotavuje z pandemie a nejinak tomu je v případě amerického hospodářství. Přesto se index S&P 500 obchoduje v okolí historicky nejvyšší hodnoty. Do toho přistupuje americká vláda k bezprecedentním fiskálním stimulům, rostou úrokové sazby na amerických vládních dluhopisech a investoři mají obavy z hyperinflace.
Skvělým lékem na podobnou nejistotu jsou dividendové akcie. Ať už je trh nahoře, dole nebo se pohybuje bokem, dividenda od solidní společnosti může být vítaným pasivním příjmem za jakékoliv tržní situace. Navzdory celé řadě lockdownů se dnes řada veřejně obchodovatelných společností utápí v hotovosti. A tuto hotovost se chystají vrátit akcionářům v podobě dividend či zpětných odkupů akcií.
Dividendy přitom mají kam růst, společnosti kótované v indexu S&P 500 momentálně vyplácejí historicky nejnižší dividendy – v průměru 1,49 %. Existuje ale spousta realitních investičních trustů – REITs, které vyplácejí mnohem vyšší dividendové výnosy.
REIT vyplácejí neobyčejně vysoké dividendy, protože je od nich ze zákona vyžadováno, aby každoročně distribuovali alespoň 90 % svého zdanitelného příjmu investorům.
Při obecně nízkých úrokových sazbách dluhopisů po celém světě, včetně těch korporátních, mohou investoři nalézt právě mezi nemovitostními burzovně obchodovatelnými fondy spolehlivý příjem ze svých investic.
Investoři by si měli dávat pouze pozor na to, zda dividendová akcie nedosahuje vysokého výnosu díky tomu, že jejich cena v poslední době prudce klesla. To dividendový výnos, který se rovná podílu vyplácené dividendy a ceny akcií, výrazně zvyšuje. To ovšem rozhodně neplatí pro následující tři realitní investiční trusty, jejichž akcie můžete nakupovat na amerických burzách.
1. Annaly Capital Management
Annaly Capital Management je REIT, který se specializuje na investice do cenných papírů krytých hypotékami, za které ručí vláda USA. To jsou v podstatě bezrizikové hypotéky, které budou v případě problémů dlužníka se splácením uhrazené americkou vládou.
Podíl těchto „bezrizikových“ cenných papírů v portfoliu Annaly Capital Management je přitom více než 90 %. Tento REIT se tak ze třech jmenovaných jeví jako možná vůbec nejzajímavější investice. Přestože cena akcií tohoto REITu v posledních 12 měsících vzrostla o 69 %, stále REIT vyplácí dividendu odpovídající výnosu 10%.
2. Sachem Capital
Cena akcií společnosti v loňském roce vzrostla o masivních 309,8 %, přesto společnost vyplácí akcionářům velmi zajímavý téměř 10% dividendový výnos.
3. Capstead Mortgage Corporation
Akcie společnosti vzrostly v minulém roce o 113,4 %, přesto tento REIT vyplácí dividendový výnos okolo 10 %.
Slovo závěrem:
Investoři jsou k hypotečním REITům přitahovaní právě díky vysoce nadprůměrné dividendě, která je obecně vyšší než u běžných nemovitostních investičních trustů.
Investice do těchto společností tak může přinést investorovi velmi zajímavý dividendový příjem, vyžaduje však také bližší studium daného odvětví.
Způsob, jakým tyto společnosti vydělávají peníze, nemusí být na první pohled zjevný, a proto byste neměli nakupovat tyto akcie bezhlavě pouze kvůli vysokému dividendovému výnosu.
Investoři, kteří by měli zájem o investici do „klasických“ REITů investujících do komerčních i nekomerčních nemovitostí, se mohou blíže podívat na náš článek o 3 REIT akciích nemovitostních společností předurčených k růstu i navzdory pandemii. Tyto společnosti nakupují například tovární haly, kanceláře a skladovací prostory, které posléze pronajímají a zisk z pronájmu rozdělují mezi akcionáře. Lze je tak využít i jako alternativu ke klasickým bankovním nemovitostním podílovým fondům.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.