Investovat do aktiv firem spojených s realitním trhem může být zajímavým způsobem, jak profitovat ze současného růstu cen realit, a to s menším rizikem než přímým nákupem nemovitosti.
Zatímco v Česku se zdá, že zdejší nemovitostní bublinu neukončí ani dlouhodobá ekonomická stagnace způsobená nezvládnutou pandemií, v ostatních zemích je situace na trhu s nemovitostmi poněkud jiná. To samé je možné pozorovat i u nepřímých investic do nemovitostí, tedy u nemovitostních fondů a u akcií a dluhopisů developerských firem.
Ne každý má peněžní prostředky na nákup vlastní nemovitosti a nemovitostní fondy zase nemusí být zrovna dvakrát výnosné. Velmi zajímavým kompromisem mohou být akcie REIT, což jsou akcie společností investujících do realit, které svým akcionářům vyplácejí přes 90 % podílu na zisku v podobě dividend.
Jak pandemie zasáhla trh s nemovitostmi na západě?
Obecně se dá říci, že pandemie koronaviru zasáhla nemovitostní trh na západě daleko více než ten náš. Protože trh s nemovitostmi je na západě již vyzrálejší než u nás a není pod takovými tlaky na růst cen, trh mohl zareagovat pružněji – ceny nemovitostí na západ od nás zažily v pandemii znatelný pokles.
K poklesu cen nemovitostí pak nahrávaly všechny další faktory způsobené koronavirem:
- Období nejistoty, kdy se obyčejní lidé nechtějí zadlužit hypotékou
- Pozastavení krátkodobých pronájmů turisty a zahraničními pracovními migranty
- Zavedení home office, které snížilo potřebu firem pronajímat si velké kanceláře
- Množství kamenných prodejen se kompletně přesunulo na internet
- Uvolnilo se množství nemovitostí, ve kterých sídlily hotely, restaurace a jiné provozovny
Každá krize je ale pro někoho příležitost. Alespoň u třech amerických nemovitostních fondů, jejichž akcie se obchodují na burze, jsou fundamentální základy byznysu tak zdravé, že mají potenciál překonat období nejistoty a po skončení pandemie rychle růst.
Jaké nemovitostní akcie (REIT) díky své unikátní strategii mají velkou šanci přečkat zbytek pandemie bez velkých ztrát, a dokonce ještě růst?
1. Prologis
Působí v 19 zemích světa, včetně České republiky, a její finanční výkonnost v poslední době byla podložena hlavně růstem příjmů z pronájmu. I díky tomu firma nedávno oznámila zvýšení pravidelných čtvrtletních dividend o 8,6 %.
Současná pandemie na společnost pravděpodobně nebude mít velký vliv z toho důvodu, že se firma dokázala přizpůsobit na výstavbu a provoz logistických hal pro internetové obchody, kterým se nyní – ze zřejmých důvodů – nebývale daří.
Firma dokáže dodávat kvalitní produkty na klíčových trzích a ukazuje stabilně rostoucí finanční výsledky. I díky tomu se věří, že poklesem nemovitostního trhu dokáže proplout bez velkých potíží. Za poslední 3 měsíce cena jejich akcie vzrostla o 2,4 %.
2. Alexandria Real Estate Equities
Zaměření na realitní investice právě v lokacích spojených se sektory ekonomiky, kterým se v současné situaci daří, zaručuje stabilitu a profitabilitu i v tomto období.
Poradenská firma Zack Investment Research předpokládá další růst příjmů realitního fondu Alexandria i na další roky kolem 6 % ročně. V meziročním srovnání se cena jejich akcií zvýšila o 1,2 %.
3. Extra Space Storage
Američané těmito soukromými skladovacími prostory často řeší dočasné uskladnění osobních věcí při stěhování nebo při jiných životních událostech.
Předpokládá se, že koronavirus půjde společnosti na ruku – pandemie pravděpodobně způsobí vlnu stěhování, ať už kvůli změnám práce nebo z jiných důvodů, například kvůli snaze ušetřit při výměně bytu za menší.
Výnosy z provozní činnosti meziročně vzrostly o 7,2 % a cena akcie se za posledních šest měsíců zvedla o velmi hezkých 14,5 %.
Přestože si trh s nemovitostmi na západě nyní prochází složitou situací, i zde je možné nalézt firmy, které díky své tržní strategii dokáží proměnit krizi v příležitost a přinášet zajímavý zisk.