Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 REIT akcie nemovitostních společností předurčené k růstu i navzdory pandemii

Publikováno
3 REIT akcie nemovitostních společností předurčené k růstu i navzdory pandemii
Zdroj: Investorjunkie.com

Investovat do aktiv firem spojených s realitním trhem může být zajímavým způsobem, jak profitovat ze současného růstu cen realit, a to s menším rizikem než přímým nákupem nemovitosti.

Zatímco v Česku se zdá, že zdejší nemovitostní bublinu neukončí ani dlouhodobá ekonomická stagnace způsobená nezvládnutou pandemií, v ostatních zemích je situace na trhu s nemovitostmi poněkud jiná. To samé je možné pozorovat i u nepřímých investic do nemovitostí, tedy u nemovitostních fondů a u akcií a dluhopisů developerských firem.

Ne každý má peněžní prostředky na nákup vlastní nemovitosti a nemovitostní fondy zase nemusí být zrovna dvakrát výnosné. Velmi zajímavým kompromisem mohou být akcie REIT, což jsou akcie společností investujících do realit, které svým akcionářům vyplácejí přes 90 % podílu na zisku v podobě dividend.

Jak pandemie zasáhla trh s nemovitostmi na západě?

Obecně se dá říci, že pandemie koronaviru zasáhla nemovitostní trh na západě daleko více než ten náš. Protože trh s nemovitostmi je na západě již vyzrálejší než u nás a není pod takovými tlaky na růst cen, trh mohl zareagovat pružněji – ceny nemovitostí na západ od nás zažily v pandemii znatelný pokles.

Poznámka

Snad jediný faktor, který by mohl ceny nemovitostí v krizi podporovat, jsou extrémně nízké úrokové sazby. To by mohlo bohatší vrstvu společnosti nutit uložit své peníze do nemovitostí. Takovou funkci “uchovatele hodnoty” na západě ale plní spíše akciový trh, který je mnohem vyspělejší, než u nás – jednak se na něm obchoduje daleko více společností, jednak investovat do akcií je na západě i pro běžnou populaci daleko běžnější, než u nás.

K poklesu cen nemovitostí pak nahrávaly všechny další faktory způsobené koronavirem:

  • Období nejistoty, kdy se obyčejní lidé nechtějí zadlužit hypotékou
  • Pozastavení krátkodobých pronájmů turisty a zahraničními pracovními migranty
  • Zavedení home office, které snížilo potřebu firem pronajímat si velké kanceláře
  • Množství kamenných prodejen se kompletně přesunulo na internet
  • Uvolnilo se množství nemovitostí, ve kterých sídlily hotely, restaurace a jiné provozovny

Každá krize je ale pro někoho příležitost. Alespoň u třech amerických nemovitostních fondů, jejichž akcie se obchodují na burze, jsou fundamentální základy byznysu tak zdravé, že mají potenciál překonat období nejistoty a po skončení pandemie rychle růst.

Jaké nemovitostní akcie (REIT) díky své unikátní strategii mají velkou šanci přečkat zbytek pandemie bez velkých ztrát, a dokonce ještě růst?

1. Prologis

Logo PrologisPrologis je jednou z předních společností na realitním trhu, jejíž stabilní pozice je zajištěna hlavně investicemi do rychle rostoucích příležitostí se značnými bariérami vstupu na trh. Zaměřuje se na výstavbu a pronájem logistických hal a v současnosti je celosvětově největším developerem investujícím do průmyslových realit.

Působí v 19 zemích světa, včetně České republiky, a její finanční výkonnost v poslední době byla podložena hlavně růstem příjmů z pronájmu. I díky tomu firma nedávno oznámila zvýšení pravidelných čtvrtletních dividend o 8,6 %.

Současná pandemie na společnost pravděpodobně nebude mít velký vliv z toho důvodu, že se firma dokázala přizpůsobit na výstavbu a provoz logistických hal pro internetové obchody, kterým se nyní – ze zřejmých důvodů – nebývale daří.

Firma dokáže dodávat kvalitní produkty na klíčových trzích a ukazuje stabilně rostoucí finanční výsledky. I díky tomu se věří, že poklesem nemovitostního trhu dokáže proplout bez velkých potíží. Za poslední 3 měsíce cena jejich akcie vzrostla o 2,4 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Prologis Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Alexandria Real Estate Equities

Logo alexandriaTato realitní společnost se zaměřuje na development kancelářských prostor a laboratoří pro firmy zabývající se technologiemi a přírodními vědami na těch nejprestižnějších lokacích. Firma se pohybuje na realitním trhu například v Bostonu, San Franciscu, New Yorku, Seattlu a v dalších městech, ve kterých existují klastry technologických firem a univerzit.

Zaměření na realitní investice právě v lokacích spojených se sektory ekonomiky, kterým se v současné situaci daří, zaručuje stabilitu a profitabilitu i v tomto období.

Poradenská firma Zack Investment Research předpokládá další růst příjmů realitního fondu Alexandria i na další roky kolem 6 % ročně. V meziročním srovnání se cena jejich akcií zvýšila o 1,2 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ARE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Extra Space Storage

Logo Extra Space StorageExtra Space Storage je americká firma, která se zabývá pronájmem individuálních skladovacích prostor. Koncept je ale v Evropě téměř neznámý – o co tedy jde? Firma nabízí k pronájmu úložný prostor k dočasné úschově osobních věcí. Prostor může být různě velký – od malých skříněk a pokojů až třeba po kontejnery.

Američané těmito soukromými skladovacími prostory často řeší dočasné uskladnění osobních věcí při stěhování nebo při jiných životních událostech.

Poznámka

Firma Extra Space Storage je jedničkou v oboru – v Americe je na prvním místě v žebříčku spravovaných prostor podle plochy. Zároveň je na druhém místě co se týče přímého vlastnictví takovýchto prostor.

Předpokládá se, že koronavirus půjde společnosti na ruku – pandemie pravděpodobně způsobí vlnu stěhování, ať už kvůli změnám práce nebo z jiných důvodů, například kvůli snaze ušetřit při výměně bytu za menší.

Výnosy z provozní činnosti meziročně vzrostly o 7,2 % a cena akcie se za posledních šest měsíců zvedla o velmi hezkých 14,5 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie EXR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Přestože si trh s nemovitostmi na západě nyní prochází složitou situací, i zde je možné nalézt firmy, které díky své tržní strategii dokáží proměnit krizi v příležitost a přinášet zajímavý zisk.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎