Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Negativní vnímání čínských akcií může přebít i silné fundamenty a odměňování investorů zpětnými odkupy. Převáží strach z rizik, nebo vidina značných zisků?
Alibaba Group, čínský gigant v oblasti e-commerce a cloud computingu, nedávno provedla svůj druhý největší čtvrtletní zpětný odkup akcií v historii, když odkoupila své akcie v hodnotě 4,8 miliardy dolarů.
Tato akce je součástí širšího programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 25 miliard USD, který byl oznámen v únoru 2023.
Navzdory tomu byla reakce trhu vlažná a cena akcií společnosti po tomto oznámení klesla, což odráží problémy, s nimiž se Alibaba potýká od své primární veřejné nabídky akcií (IPO) v roce 2014.
Nedostatek nadšení mezi investory lze přičíst několika faktorům, které zastínily potenciální přínosy zpětného odkupu.
V první řadě jde o problematickou situaci, ve které jsou čínské akcie obecně. Čínský akciový trh je již čtvrtým rokem na klesající křivce a ztráty jsou enormní. Někteří investoři to považují za skvělou příležitost, převládající pohled je ale spíš opatrný.
Přetrvávající vnímání investičních rizik spojených s čínskými akciemi dále prohlubují nestabilní americko-čínské vztahy – ať už na politické úrovni, nebo v rámci finančního světa.
Američtí regulátoři již v roce 2022 hrozily vyřazením některých čínských akcií z burzy, pokud nebudou mít přístup k auditním zprávám těchto společností. Akcie Alibaba, stejně jako řada dalších neamerických titulů, se navíc obchodují jako americké depozitní certifikáty (ADR), nikoli jako přímé podíly.
Kromě toho společnosti neprospívají její napjaté vztahy s čínskou vládou, která ji vyšetřovala pro narušení hospodářské soutěže a v roce 2021 jí uložila pokutu ve výši 2,8 miliardy dolarů.
Specifika rizik spojených s čínskými akciemi umocňuje i tamní státní zřízení. Zakladatel společnosti Jack Ma čínskou vládu otevřeně kritizoval, načež na několik měsíců zmizel.
To se časově shodovalo se zrušením IPO Ant Group, přidružené společnosti Alibaby vedené Maem.
Navzdory překážkám zaznamenala Alibaba v uplynulém desetiletí značný růst a rostly jak její tržby, tak i čistý zisk.
Tržby vzrostly z 2,6 miliardy dolarů v roce 2013 na 36 miliard dolarů v roce 2023, což představuje třináctinásobný nárůst za 10 let. Zisk potom za stejné období vzrostl více než 5násobně z 1,2 miliardy dolarů na 6,3 miliardy.
Ocenění akcií se tak dramaticky snížilo. Aktuální poměr ceny k zisku (P/E) činí zhruba 13 bodů a evidentně odráží investory vnímaná rizika, která jsou s akciemi spojená.
Pro investory s nízkou tolerancí rizika je Alibaba nevhodnou investicí. Ti s vyšší tolerancí však mohou považovat sníženou cenu akcií za příležitost.
Pokud Alibabě dál porostou fundamentální ukazatele a vyhne se nejhorším možným scénářům, má akcie potenciál přinést investorům významné zisky.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.