Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší IPO v historii krachlo! Ant Group v cestě na burzu brání úřady

Publikováno
Největší IPO v historii krachlo! Ant Group v cestě na burzu brání úřady
Zdroj: Depositphotos.com

Vstup Ant Group na burzu mělo být největším IPO v historii. Celkově se jeho cena měla vyšplhat na více jak 37 miliard dolarů. Jediný chybný krok jejího spoluvlastníka Jacka Ma však všechny naděje o vstupu na burzu zmařil.

V současnosti není vůbec jasné, zda se IPO Ant Group vůbec uskuteční. Co se stalo? A jaké bude mít tento krok následky?

Čína ukázala Jackovi Ma, kdo je pánem

Zdroj: tuoitreplus.com
Jak-ma-CEO-Ant-Group
Jack Ma CEO Ant Group

To, že v Číně nefunguje demokracie ví asi většina z nás. V praxi tak stačí jeden neuvážený krok a z ničeho nic může být vše úplně jinak, než jste plánovali. O tom se přesvědčil i miliardář Jack Ma, který je se svým 8,8 % podílem spoluvlastníkem Ant Group.

Osudový se mu stal jeho proslov z 24. října na Bund Summit v Šanghaji. Během něj zkritizoval celý finanční a regulační systém v Číně a většinu státních bank nazval “zastavárnami”. Už před samotným projevem ho však jeho kolegové varovali, aby svá slova mírnil a dobře věděli proč.

Několik týdnů po jeho projevu byly pozastaveny úpisy akcií jak na Hongkongské, tak i Šanghajské burze, přičemž v návaznosti na to se začaly objevovat i zprávy o připravovaných regulacích cílených právě proti Ant Group.

Regulační orgány dobré dva roky diskutovaly o tom, zda je v jejich zájmu povolit možnost poskytování online mikro půjček a podporovat jak Alipay, tak i jejího konkurenta Tenpay. Již zmíněný projev rozhodl za ně a nic prozatím nenaznačuje tomu, že by na tom chtěly něco měnit.

Hodnota Ant Group se může snížit až o polovinu

ant-group-logoAnt Group se již několik let daří více než dobře, což potvrzují i data. V první polovině tohoto roku tak její tržby meziročně vzrostly o 38 % na 10,7 miliard dolarů. Největší úspěch zaznamenala očekávaně v oblasti finančních služeb s tržbami 6,8 miliard dolarů.

Ant Group má na kontě více jak miliardu uživatelů, přičemž měsíčně provede platby za více jak 17 bilionů dolarů.

Není tak divu, že se tímto tempem Ant Group vyšplhala až na ocenění 280 miliard dolarů, které by případné regulace mohly rapidně snížit. Podle některých analytiků by její hodnota mohla klesnout až o polovinu na 140 miliard dolarů.

Ant Group vrátilo 167,7 miliard dolarů svým investorům v Hongkongu

V návaznosti na ohlášení Šanghajské burzy, že společnost v budoucnu nebude naplňovat podmínky k zalistování a zrušení IPO na Hongkongské burze donutilo Ant Group začít s refundací peněz svých investorů.

V již zmíněném Hongkongu se jednalo o 167,7 miliard dolarů ze strany drobných investorů. Nejprve byly peníze vráceny investorům, kterým se žádné akcie nepodařilo získat a o několik dní později přišli na řadu i úspěšní žadatelé.

Ant Group i přes všechno dosáhla prvenství (avšak poněkud nešťastného). Již zmíněná částka 167,7 miliard dolarů je nejvyšší částkou, jakou kdy musela společnost vrátit svým investorům.

Většina investorů si navíc na investici do IPO půjčila, celkem více jak 64 miliard dolarů, u bank jako jsou HSBC nebo Bank of China. Stejně postupovali investoři i u některých brokerů jako je Bright Smart Securities, Philip Securities a Futu Securities, kteří se však již nechali slyšet, že sníží své úrokové sazby.

Krach IPO dopadá i na Alibabu

Logo AlibabaJack Ma nemá na svědomí pouze IPO Ant Group, ale i jím z části vlastněnou společnost Alibaba, která v Ant Group drží 33 % podíl. Ten jí ročně přinášel příjmy v hodnotě dosahující až 1 miliardy korun a při případném úspěšném úpisu akcií by se tyto hodnoty mohly pohybovat ještě výše.

To se však nestalo a na nastalou situaci odpověděly akcie Alibaby 9 % poklesem.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alibaba Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Úspěšný vstup Ant Group na burzu měl navíc rozjet i další vlnu IPO, a to včetně streamovací platformy Cainiao vlastněné právě Alibabou. Současný stav tedy prozatím nevytváří prostor pro to, aby se další technologické společnosti pokoušely o vstup na burzu.

Alibaba by i přes neúspěch Ant Group měla v tomto roce dosáhnout více jak 44% růstu, což je stále pozitivní signál. Jediný problém, kterému by mohla v budoucnu čelit, je stále narůstající tlak ze strany regulačních úřadů, který by mohl narušit i její plánovanou expanzi.

Naruší zrušené IPO čínskou ekonomiku?

Čínské ekonomice se i přes pandemii koronaviru daří poměrně dobře, což láká i nemalé počty investorů k nákupu jejich dluhopisů. Poměrně optimistický je i pětiletý plán prezidenta Si Ťin-pchinga, který se chce zaměřit především na inovace, což nahrává do karet právě technologickým společnostem.

Právě proto se po zrušení IPO největší asijské fintechové společnosti objevila otázka, zda tyto rozmary regulačních orgánů nenaruší vzkvétající čínskou ekonomiku. Odpověď na ní však není až tak jednoznačná. Jediné, co je jisté, je fakt, že další regulace Číně v růstu zrovna nepomůžou.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají čínské akcie, určitě si přečtěte i náš článek, kde srovnáváme dlouhodobý vývoj amerických a čínských akcií.

Především však bude narušen již zmíněný plán investic do inovací a technologií, což bez velkých hráčů na poli technologického průmyslu nepůjde až tak snadno. Většina odborníků se ale shoduje na tom, že tento krok nějak radikálně čínskou ekonomiku neovlivní.

A co na kroky Číny říkáte vy? Myslíte, že se Ant Group někdy podívá na burzu?  Napište nám svůj názor do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.