Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výrazný pokles inflace v září! Čím byl způsoben a jaký vývoj nás dále v České republice čeká?

Výrazný pokles inflace v září! Čím byl způsoben a jaký vývoj nás dále v České republice čeká?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v České republice pomalu klesá již osmým měsícem. Pokles v září byl ale o něco výraznější než v předchozích měsících. V srpnu inflace činila 8,5 %, a podle Českého statistického úřadu se v září snížila až na hodnotu 6,9 %. Jedná se tak o nejnižší inflaci od prosince 2021!

Dvěma hlavními důvody jsou dle analytiků regulované ceny energií a mírný pokles cen potravin. Čím konkrétně je způsobeno tak výrazné snížení inflace a jaké jsou výhledy do dalších měsíců?

Co je to inflace?

Inflace je jev, kdy narůstá všeobecná cenová hladina zboží a služeb v ekonomice. Dochází tak k oslabení reálné hodnoty (kupní síly) dané měny vůči zbožím a službám. Za stejnou sumu peněz si tak koupíte méně zboží.

Příčiny inflace jsou různé, a mohou spočívat na straně poptávky (např. růst peněžní zásoby) nebo na straně nabídky (např. růst cen zboží). V České republice inflaci měří Český statistický úřad a je měřena jako přírůstek tzv. indexu spotřebitelských cen, index cen výrobců nebo deflátor HDP.

Mezi hlavní negativní dopady inflace patří: vyšší ceny, vyšší úrokové sazby a růst míry nejistoty. Pro příklad, při vzrůstající inflaci si za 100 korun dnes koupíte více zboží a služeb, než za 100 korun zítra, nebo za rok.

V září se inflace snížila oproti srpnu o 1,6 %

Dle Českého statistického úřadu činila meziroční inflace v Čechách v září 6,9 %. To je o 1,6 % méně než v srpnu, kdy činila 8,5 %. V meziměsíčním srovnání pak ceny klesly o 0,7 %.

Podívejte se na vývoj inflace v Česku v posledních měsících v grafu:

Zdroj: e15.cz
Vývoj inflace v České republice.
Vývoj inflace v České republice.

Co v září ovlivnilo růst cen a inflaci?

Ačkoliv v průběhu září pokračovalo zdražování pohonných hmot (o 2,8 %) vlivem vyšších cen ropy a slabého kurzu koruny, ostatní kategorie spíše působily ke snížení inflace. Růst cen zpomalil například u potravin jako jsou vejce, ovoce, mléko, oleje, tuky, vepřové maso, uzeniny, sýry a tvarohy.

Cenový růst meziročně také zpomalil u energií. Cena elektřiny byla v září vyšší o 16,5 %, v srpnu to bylo přes 23 %. Cena zemního plynu se zvýšila o 12,5 %, v srpnu to ale bylo o 34,5 %. U tuhých paliv byl nárůst cen 12,9 % (v srpnu + 22,3 %). Stejně tak meziměsíčně poklesl růst cen plynu (o 3,6 %), elektřiny (o 2 %) a tuhých paliv (o 1,3 %).

Naopak na růst cenové hladiny měly v září největší vliv náklady na bydlení (nájemné, vodné, stočné…). Opomenout také nesmíme vliv levnějších dovolených (související s končící sezónou) na meziměsíční pokles cen.

Dle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka pokles inflace meziročně pod 7 % analytiky překvapil. I přesto, že ceny některých položek se zvyšují, inflaci se daří dostat pod kontrolu. Dle analytiků se nacházíme v závěrečné fázi boje s inflací, kterou by se mělo podařit dostat pod kontrolu v průběhu příštího roku.

Jak se bude výše inflace vyvíjet další měsíce?

Boj nad inflací ale není ještě vyhrán, a byť pomalu a jistě klesá, stále je Česká republika jedna ze zemí s nejhorší inflací v EU. Podle analytiků České spořitelny meziroční inflace v příštím měsíci opět zrychlí a může přesáhnout 8 %.

Příčinou by mohl být loňský úsporný tarif, kdy vláda poslala domácnostem plošně příspěvek na energie. Proinflační efekt také bude mít růst cen pohonných hmot. Poté se ale následující měsíce míra inflace pravděpodobně ustálí, přičemž v začátku roku 2024 se skokově sníží.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.