Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zničující inflace: Česko má rovnou 2. nejvyšší inflaci v EU! Kde je inflace nejvyšší, a kde naopak nejnižší?

Zničující inflace: Česko má rovnou 2. nejvyšší inflaci v EU! Kde je inflace nejvyšší, a kde naopak nejnižší?
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na téma inflace v Evropě. Eurostat zveřejnil na svém webu novou zprávu o inflaci v Evropské unii za srpen 2023 a Čechy vůbec nepotěšil! Eurostat, neboli Statistický úřad Evropské unie, je odpovědný za zveřejňování vysoce kvalitních celoevropských statistik a ukazatelů, které umožňují provádět analýzu dat a výpočty mezi jednotlivými zeměmi a regiony. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta, data a informace.

Inflace v EU klesla na 5,9 %

Míra inflace v Evropské unii v průběhu srpna klesla na 5,9 % z předchozí hodnoty 6,1 % z července. Ve své zprávě to uvádí statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflace byla v Maďarsku 14,2 % a druhé nejvíce postižené inflací bylo právě Česko.

Maďarsko a Česko jsou jediné dvě země EU, kde byla inflace v srpnu vyšší než 10 %.

Míra inflace v zemích eurozóny v letošním srpnu klesla na 5,2 % z červencových 5,3 %. To je mírné zlepšení oproti předběžné zprávě zveřejněné statistickým úřadem v srpnu. Podle této zprávy inflace byla 5,3 %. Je nutné podotknout, že zpráva neobsahovala data za celou EU.

Celkovou inflaci v eurozóně v průběhu srpna nejvíce zvýšily ceny služeb, a to podílem 2,41 procentního bodu. Potom potraviny, alkohol a tabák přinesly příspěvek 1,98 procentního bodu. Ceny v Evropské unii vůči červenci vzrostly o 0,5 %. Odborníci očekávali, že inflace v eurozóně v průběhu srpna zůstane na 5,3 %. Meziměsíčně počítali s růstem inflace o 0,6 %.

Nejnižší inflace v EU za srpen byla v Dánsku

V roce 2022 a měsíci srpnu dosahovala míra inflace v celé Evropské unii 10,1 %. Ovšem v Maďarsku byla 18,6 %, v Česku byla nižší a to 17,1 %. V eurozóně byla přesně před rokem v tuto dobu inflace na 9,1 %. Nejnižší hodnotu inflace má v srpnu 2023 Dánsko, kde podle metodiky Eurostatu se cenová hladina zvýšila pouze o 2,3 %. Mezi další země s nízkou inflací patřilo Španělsko a Belgie s hodnotou 2,4 %.

Naopak nejvyšší inflaci měly již výše zmiňované Maďarsko a Česká republika, třetí nejvyšší inflace byla na Slovensku s hodnotou 9,6 %. Dále můžeme říci, že v 15ti členských zemích srpnová inflace oproti červenci klesla. V 1 zemi zůstala beze změny a ve zbylých 11 státech se inflace zvýšila.

Závěr

Ačkoliv míra inflace v EU v srpnu klesla, je v současné době nebezpečí opětovného růstu cen kvůli rostoucí ceně ropy, která tlačí na růst cen pohonných hmot. Tento jev v počátečních stádiích zvyšuje vstupní náklady firem, které v konečném důsledku mohou zahrnout tyto rostoucí náklady do konečných cen produktů a služeb pro koncové spotřebitele.

Na to by mohly zareagovat centrální bankéři v podobě ponechání vyšších úrokových sazeb po delší období, což by nepříznivě ovlivnilo finanční trhy, které již počítají s poklesem sazeb. Makroekonomická data lze těžko predikovat, ovšem je důležité toto nebezpečí mít na paměti.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.